Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Е, не разбирай , че си задължен да разпределяш печалба и да плащаш този данък, тя може да си стои или да се използва за друго. Но ако ти трябва доказан доход като физическо лице е друг въпрос..
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

За ЕООД отнася ли се този данък, щото не съм го чувал или счетоводителката ми е за ебане
<offtop>
Дай фото и ще я видим дали става.
</offtop>

Данък дивиденти се плащам кога се изплащат дивиденти. Което е доста по-добре, ако искаш да си извадиш пари от фирмата вместо да плащаш всичкия останал рекет като ДОД, ЗКПО и още 150 абреиатури дето от години съм забравил какво означават, защото подписвам платежните за бюджета като селски кмет :D
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Данък дивиденти се плащам кога се изплащат дивиденти. Което е доста по-добре, ако искаш да си извадиш пари от фирмата вместо да плащаш всичкия останал рекет като ДОД, ЗКПО и още 150 абреиатури дето от години съм забравил какво означават, защото подписвам платежните за бюджета като селски кмет :D

Не е точно така. Ако фирмата ти печели по 1000 лв месечно наистина излиза по-изгодно да се плати данък върху дивидента. Обаче ако печели по 100 000 лв месечно е по-изгодно да се плати заплата (което води до задължение да се плати 10% данък върху дохода + осигуровки върху максимално възможната данъчна основа за осигуровките), защото има таван на осигуровките и ефективната данъчно-осигурителна тежест е по-малко от 14,5% (виж тук за подробности).
 
От: От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

В случая когато не получаваш заплата, а дивидент процентът е близо 14,5%.
Както си писал в другата тема, процентът не е близо 14,5%, а точно толкова. Като обложиш с 5% сумата, на която вече е начислен 10% корпоративен данък (или както там се казва в момента) се получава 5 * 0.9 = 4.5%.
4.5% + 10% = 14.5%

Не е точно така. Ако фирмата ти печели по 1000 лв месечно наистина излиза по-изгодно да се плати данък върху дивидента. Обаче ако печели по 100 000 лв месечно е по-изгодно да се плати заплата (което води до задължение да се плати 10% данък върху дохода + осигуровки върху максимално възможната данъчна основа за осигуровките), защото има таван на осигуровките и ефективната данъчно-осигурителна тежест е по-малко от 14,5% (виж тук за подробности).
Да принципно ако си сложиш заплата от 20К то рекета ти излиза 12.56%.
Обаче аз имах нещо друго предвид - на работниците си не плащаш заплати по 20К ... без да ставам параноичен ще спра до тук ... умните ще схванат намека.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Не става въпрос да плащаш на работниците по 20K, а да плащаш висока заплата на собственика на фирмата, който получава заплата (за целта трябва да е на някаква длъжност във фирмата - например управител).

Няма закон, който да забранява да повишиш заплатата на собственика с цел да се намали ефективната данъчна тежест (или поне така казват адвокатите и счетоводителите).
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Ок, друг въпрос който ме гложди от доста време. Да речем, че започна да изкарвам някакви пари, през банка, pay pal, или лична сметка, дължа ли ДДС или е както при фирметните сметки, ДДС-то се начислява автоматично при превода. Трябва ли да имам фирма, и ако парите който изкарвам от сайта се водят за Donation например, облагат ли се с ДДС. Ако фирмата изкарва по-малко от 50000лв. на година дължа ли ДДС, бях го чел някъде мисля или съм в жестока заблуда. :D

Благодаря!
 
Re: От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Ок, друг въпрос който ме гложди от доста време. Да речем, че започна да изкарвам някакви пари, през банка, pay pal, или лична сметка, дължа ли ДДС или е както при фирметните сметки, ДДС-то се начислява автоматично при превода. Трябва ли да имам фирма, и ако парите който изкарвам от сайта се водят за Donation например, облагат ли се с ДДС. Ако фирмата изкарва по-малко от 50000лв. на година дължа ли ДДС, бях го чел някъде мисля или съм в жестока заблуда. :D

Благодаря!

За ДДС се регистрираш ако имаш оборот > 50 000 лв.
 
От: Re: От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Демек ако сайта ми не прави повече от 50000лв. на година не плащам ДДС, било то и от лична сметка, pay pal, и т.н.
За ДДС се регистрираш ако имаш оборот > 50 000 лв.
 
Re: От: Re: От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Демек ако сайта ми не прави повече от 50000лв. на година не плащам ДДС, било то и от лична сметка, pay pal, и т.н.

Точно така. Не плащаш и не начисляваш.
 
От: Re: От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Демек ако сайта ми не прави повече от 50000лв. на година не плащам ДДС, било то и от лична сметка, pay pal, и т.н.

Не точно, зависи каква услуга предосатвя сайта, зависи дали продаваш на физически и/или юридически лица, дали те са в европейския съюз или извън него.
 
От: Re: От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Услугата е реклама, главно на фирми в България, но предполагам, че ще пусна и за извън България, можеш ли да ми обясниш как точно стават нещата, зашото грам нищо не разбирам. Например За български физически лица и фирми, и за чуждестранни.
Не точно, зависи каква услуга предосатвя сайта, зависи дали продаваш на физически и/или юридически лица, дали те са в европейския съюз или извън него.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Например ако имаш доходи от AdSense (Ирландия) трябва да се регистрираш по ЗДДС (Google плаща ДДС-то, ти само трябва да подаваш всеки месец декларация). Ако се регистрираш по ЗДДС трябва да начисляваш ДДС върху някои доходи (питай счетоводителя си, който ти ще наемеш за да ти подава декларациите с неговия електронен подпис и да те консултира).
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Имам следния въпрос.

Имам ЕООД, нямам регистрация по ДДС.

Купувам си хостинга от Холандия и те ми издават фактура.

Трябва ли да се регистрирам по ДДС след такава сделка с фирма от ЕС?
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Преди време имаше дискусия по тази тема: НАП трябва да благодари на Google за приходите от глоби .

От форума searchengines.bg:

ivo.apostolov каза:
Написаното по-долу не е проверено на 100% с нормативната уредба и е по-скоро предположение, моля да се има предвид, когато се чете.

Днес след кратки размишления стигнах до извода, че от юридическа и данъчна гледна точка Google AdWords е възможно, в момента да е конфигуриран да работи, допускайки да е в нарушение на ЕС директивата за ДДС.

Накратко: Можете да купувате реклама в AdWords като физическо лице, без да Ви се изисква ДДС номер, но законодателството на България (което принципно трябва да е синхронизирано с това на останалите страни от ЕС), изисква ако Вие закупувате подобни услуги да сте регистрирани по ЗДДС (прословутуят член 97а, този път обаче алинея 1).
Тоест Google Ireland не включва продажбите на реклама към Вас чрез коректният БГ ДДС номер във VIES декларациите си.

Тоест това би могло да бъде леко безумна ситуация. Когато Вие продавате на Гугъл (AdSense), трябва да се регистрирате по ЗДДС и да включвате продажбите към тях, но когато те продават към Вас, леко си правят пас и не са напълно изрядни.

По-горното подлежи на допълнителна проверка от мен.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Здравейте, имам следния въпрос - Фирма А( не регистрирана по ЗДДС) продава стока Х за 120лв на (1) частно лице/ (2) Фирма Б (нерегистрирана по ЗДДС)/ (3) Фирма В(регистрирана по ЗДДС). Дължи ли Фирма А 20лв ДДС на държавата във всеки един от тези случаи? Благодаря предварително :)
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Здравейте, имам следния въпрос - Фирма А( не регистрирана по ЗДДС) продава стока Х за 120лв на (1) частно лице/ (2) Фирма Б (нерегистрирана по ЗДДС)/ (3) Фирма В(регистрирана по ЗДДС). Дължи ли Фирма А 20лв ДДС на държавата във всеки един от тези случаи? Благодаря предварително :)
Не. В случай 3 Фирма В си приспада разходите от корпоративния данък и пие една студена вода с ДДС-то.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Благодаря за бързия отговор. Да разбиам ли, че фирма нерегистрирана по ЗДДС не начислява и не дължи ДДС на държава за стоките, които продава на крайни клиенти или други фирми (нерегистрирани по ЗДДС)?
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Благодаря за бързия отговор. Да разбиам ли, че фирма нерегистрирана по ЗДДС не начислява и не дължи ДДС на държава за стоките, които продава на крайни клиенти или други фирми (нерегистрирани по ЗДДС)?

Не дължи и не начислява, без значение какъв е вида на клиента ФЛ, ЮЛ (нерегистрирани/регистрирани ЗДДС).
Както пък фирма регистрирана по ДДС винаги начислява, без значение какъв е вида на клиента. Тогава пък клиента, ако не е регистриран поема тежестта. Като цяло ДДС е данък за крайния потребител.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Благодаря за отговора! Излиза, че нерегистрираните фирми реално имат 20% предимство пред регистрираните фирми в крайната цена за ФЛ? Стига да стоят под 50000лв продажби за последните 12 месеца...
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Излиза, че не смяташ правилно... Какво предимство, кви пет лева?

Ако имаш ДДС регистрация ти се намалява с около 4-5% печалбата, но иначе всичко е на равни начала.

Ако не си рег. по ДДС губиш фирмени клиенти, които биха купили от теб, за да продадат наново даденото нещо... Но това е...
 

Горе