Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

От: От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Това не е вярно. Може фирмата ти да купува стоки от ЕС, ако няма рег. по ддс. Плащаш тамошното ДДС и тук не плащаш нищо. Обаче до 20 хиляди лева, тогава се прави специална ДДС регистрация и продължаваш да купуваш, но вече си регистриран по ДДС, там не плащаш, но тук плащаш на продажната цена.

Свери си пак часовника със счетоводителя ти или го сменяй.

Ако смяташ да продаваш на физически лица няма смисъл да се регистрираш, освен ако разходите ти няма да компенсират разходите по счетоводството, транспорта и т.н. Имай предвид, че Вслед като се регистрираш внасяш и ДДС на печалбата си, т.е. тя се намаля с 20%...

При покупка на продукти електронни(виртуални) от страна членка на ЕС си задължен да имаш регистрация по ДДС, това ми го казаха доста счетоводители и ми цитират закон.
Аз не съм счетоводител и не знам, но това ми казват не малко счетоводители.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

ДДС се плаща не според печалбата, а според продажбите. Може да дължиш ДДС и да си на загуба (т.е. без печалба).
Да, много ясно, имах предвид, че ако не е рег. по ДДС ще плаща тамошното ДДС на доставната цена на артикула, а после ще трябва да плаща на продажната (т.е. доставна+марж+включени разходи).

При покупка на продукти електронни(виртуални) от страна членка на ЕС си задължен да имаш регистрация по ДДС, това ми го казаха доста счетоводители и ми цитират закон.
Аз не съм счетоводител и не знам, но това ми казват не малко счетоводители.

Така да, ама горе говориш за стока. Стока - физически обект подлежащ на доставка... Ако ще купуваш услуги (рекламни, работа с ФБ, гугъл и др), софтуер (независимо дали на диск или даунлоуд), снимки в цифров формат, книги в цифров формат и т.н. ти трябва ДДС регистрация, да.

Пишете ги тея неща по-точно, щот има разлика и е отидеха 2 страници в обяснения... ахахха :-o:|
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

"софтуер (независимо дали на диск или даунлоуд)"

В случая със софтуера е важно дали е софтуера е стандартен или не, защото по смисъла на ЗДДС стандартният софтуер е стока.

Това е и определението ""Стандартен софтуер" е програмен продукт, записан на технически носител, който е предназначен за масова употреба и не отчита спецификите в дейността на конкретния потребител."
 
От: От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Така да, ама горе говориш за стока. Стока - физически обект подлежащ на доставка... Ако ще купуваш услуги (рекламни, работа с ФБ, гугъл и др), софтуер (независимо дали на диск или даунлоуд), снимки в цифров формат, книги в цифров формат и т.н. ти трябва ДДС регистрация, да.

Пишете ги тея неща по-точно, щот има разлика и е отидеха 2 страници в обяснения... ахахха :-o:|


Хаха, да приемаме, че съм изпуснал една ключова дума.

Само, че ако е софтуер на диск пак е стока, а не услуга.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

"Само, че ако е софтуер на диск пак е стока, а не услуга."

Това не е точно така. Софтуера е стока само когато отговаря на определението за "Стандартен софтуер", в останалите случаи, не зависимо дали е записан на диск или не, не е стока, а услуга за целите на ЗДДС.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

В случая е важна дума... хахаха :D

Иначе, да - какъвто и софтуер да е - на диск, на флашка, на дискета, по мейл, в облака минава по същия начин - трябва да имаш ДДС регистрация. А при положение, че купуваш софтуер за работата си е хубаво да си приспаднеш ДДСто така или иначе (ако ще ги зачисляваш като актив де...)

Ако си купиш операционна система (приемем, че някой в Германия ти продаде въпреки вътрешно-търговските споразумения) ще се счита за стока. Но ако някой ти напише плъгин за уърдпреса това е софтуер.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Според мен е услуга, но нека някой който е сигурен да каже....
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Ето защо има толкова много български фирми, продаващи хостинг и домейни. Ако българска фирма купува от българска фирма може да си спести регистрацията по ЗДДС.
 
Добре, а ако частно лице си купи от чужда фирма хостинг или домейн, трябва ли това частно лице да се регистрира по ЗДДС?
 
От: Re: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Добре, а ако частно лице си купи от чужда фирма хостинг или домейн, трябва ли това частно лице да се регистрира по ЗДДС?

Не, не трябва.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Ето защо има толкова много български фирми, продаващи хостинг и домейни. Ако българска фирма купува от българска фирма може да си спести регистрацията по ЗДДС.

Е то това, ако е проблема...

Както един бивш колега казваше - "Не са страшни големите разходи, а малките приходи!"

Днес ми звънят от една изевестна застрахователна фирма и се почва зачитане от монитора "тва, тва, тва и също така продукти с които можете да пестите от осигуровки и данъци"... Май и в България става модерно посредничеството за откриване на офшорки и прехвърляне на печалбата на някъде другаде.

Моята фирмичка с тоя жалък приход къде са я набарали от търговския регистър, ама със сигурност има и такива, които ще се възползват.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Това за пестенето на данъци, което се опитват да ти продават няма нищо общо с офшорки. Става въпрос за данъчно-осигурителни облекчения при покупка на застраховки и повече по въпроса може да прочетеш в ЗДДФЛ.

Не, не трябва.

На какво основание не трябва (ако доставчикът на услуги се намира в ЕС)? Къде в закона има изключение, което да позволява на физически лица да купуват услуги без да са длъжни да се регистрират по ЗДДС?

Ако си купуваш услуги от САЩ (или друга държава извън Европейската империя) не се налага да се регистрираш по ЗДДС, независимо дали си фирма или частно лице. За да сте спокойни - избягвайте да купувате услуги от други държави на ЕС (от България може да си купувате на воля - не възниква задължение за регистрация в този случай).

НАП трябва да благодари на Google за приходите от глоби
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Днес ми звънят от една известна застрахователна фирма

Ако са ти предлагали продукти на Алианц, имай предвид, че това не са служители на банката. Това са разни посредници, които им продават застрахователните продукти. Ходих в Алианц лично да питам - така ми обясниха.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Ясно..., значи "със сигурност ще й звънна" на жената.
 
Re: От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

На какво основание не трябва (ако доставчикът на услуги се намира в ЕС)? Къде в закона има изключение, което да позволява на физически лица да купуват услуги без да са длъжни да се регистрират по ЗДДС?

Ако си купуваш услуги от САЩ (или друга държава извън Европейската империя) не се налага да се регистрираш по ЗДДС, независимо дали си фирма или частно лице. За да сте спокойни - избягвайте да купувате услуги от други държави на ЕС (от България може да си купувате на воля - не възниква задължение за регистрация в този случай).

НАП трябва да благодари на Google за приходите от глоби

А нали според новите правила за ДДС-то в европейския съюз, чуждестранната фирма, която ти предоставя тези електронни услуги трябва да ти събере Българско ДДС и после да го внесе в Българската хазна (или за по-просто по MOSS системата в собствената си страна)?
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Това е така само когато се продават услуги на крайни клиенти (за лично ползване).

Интересно е къде точно са го написали в българските закони и дали изобщо са го написали.

Май по-евтино излиза да не се правят такива покупки. Алтернативата е да се четат законите, което е много скъпо - законите са сложни и неясни, няма гаранция, че от първото прочитане ще стане ясно...

Целта на законите е гражданинът винаги да е в нарушение (или да не знае със сигурност дали е в нарушение) и да не смее да си вдигне главата (да не я отсече сабята).
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

От 1 януари тази година влезе в сила закон за цялата европейска зона, на дигиталните продукти да се начислява ДДС :) Затова го цитират счетоводителите. Все тая дали са стока, услуга или дряновица.

едит :
т'ва мисля, че важи за физически лица и фирми нерегистрирани по ДДС. Ако имаш VAT номер го вписваш и не плащаш. Проверете в Themeforest, примерно. Аз от доста време плащам при Hostgator и там пише - услуга 9.99 + VAT 2$ = 11.99 / месец.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Най накрая HostGator са започнали да събират в внасят ДДС в бюджета на Европейската империя. Преди години не събираха ДДС.
 
От: От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

От 1 януари тази година влезе в сила закон за цялата европейска зона, на дигиталните продукти да се начислява ДДС :) Затова го цитират счетоводителите. Все тая дали са стока, услуга или дряновица.

едит :
т'ва мисля, че важи за физически лица и фирми нерегистрирани по ДДС. Ако имаш VAT номер го вписваш и не плащаш. Проверете в Themeforest, примерно. Аз от доста време плащам при Hostgator и там пише - услуга 9.99 + VAT 2$ = 11.99 / месец.
themeforest е в австралия, тях не ги грее...

Не важи за физически лица, а важи за фирмите, които продават услуги/софт/т.н. на физически лица. Ако фирмата ти иска да ползва подобна услуга/софтуер/хостинг и др. предлагани от фирма в ЕУ трябва така или иначе да е регистрирана иначе ще има глоба...

Вижда се от къде е клиента и се събира неговото ДДС, после се внася в домашната НАП, те по техен път го пращат, ако трябва на където трябва да ходи. Да не мислиш, че всяка фирма ще е задължена да се регистрира във всички други държави в които има клиенти и да прави преводи в тамошното НАП....

Това, че закона ни за ДДС все още не е променен е причина само за наказателна процедура срещу БГ след някой друг месец... Ама в момента е по-важно луковия марш и заемите да се оправят, после да се види тоя колесник проклет и накрая към е декември може и да свършим нещо, ама само ако ни натиснат..
 

Горе