Безусловен базов доход

От: Безусловен базов доход

Ми на въпроса - какво ще стане отговорът е елементарен - няма да стане. Точно това и написах по-горе. Няма нищо социалистическо тук, хората се опитват да направят така, че някои професии, които не носят пари да се запазят.

Всъщност, в някои области това се прави отдавна и никой не намира нищо социалистическо в тях. Да изброявам ли?

Това не е аргумент. Те и сега се финансират свободно, по желание- благотворителност, дарения и т.н.

За трети път да те попитам - кажи откъде ще дойдат парите за тези "свободолюбиви" хора?
 
От: Безусловен базов доход

Ми вече отговорих на тоя въпрос още първия път. И не, сега не се финансират свободно, щото тая работа с даренията е доста куца, енергоемка и несигурна.
 
От: Безусловен базов доход

Ми вече отговорих на тоя въпрос още първия път.

Кое ти е отговора? Това ли?:
Ми те хората са написали достатъчно ясно каква е целта - хората, работещи в сектори, които не изкарват пари - еколози, артисти, хора на изкуството и всякакви подобни дейности, които не изкарват пари, също да имат доход, защото тяхното съществуване и работа е не по-малко важно за обществото. Което пък изкарва пари.

Аз отговор не виждам, а ала-бализми. КОЙ ЩЕ ДАВА ПАРИТЕ!?!?

И не, сега не се финансират свободно, щото тая работа с даренията е доста куца, енергоемка и несигурна.

Това се нарича свободен избор! Това е живота - несигурен! Или ти искаш да ми вземеш от трудно изкараните пари, за да ги дадеш на някой еколог, който да изследва миграционните практики на кралските пингвини? :D
 
От: Безусловен базов доход

Не. Аз не съм от еколозите, а от работещите. И искам да дам на еколога пари, за да може той да си свърши работата, за която пари няма, но нуждата от нея е крещяща.
Както казах, тоя подход е факт от десетилетия в различни области и никой не го е намерил за проблемен.

Иначе виждам и леката ирония на тема кралски пингвини, но към нея има ясен отговор - за последните 40 години са измрели 40% от видовете, съществували досега. Сещаш ли се?
 
От: Безусловен базов доход

Не. Аз не съм от еколозите, а от работещите. И искам да дам на еколога пари, за да може той да си свърши работата, за която пари няма, но нуждата от нея е крещяща.
Както казах, тоя подход е факт от десетилетия в различни области и никой не го е намерил за проблемен.

Иначе виждам и леката ирония на тема кралски пингвини, но към нея има ясен отговор - за последните 40 години са измрели 40% от видовете, съществували досега. Сещаш ли се?

И какво ти пречи да дадеш пари на еколога сега? Даваш ли на еколозите сега? Колко пари си дал на еколози тази година досега?

Сещаш ли се, че животински видове измират и се появяват от стотици хиляди, милиони години?
Сещаш ли се, че ние сме една песъчинка във времето от създаването на Земята насам?
 
От: Безусловен базов доход

Според мен идеята не трябва да се отхвърля с лека ръка заради коплексираните от тема "социализъм". Никога няма да има държава с 0% безработица (още повече заради все по-настъпващата автоматизация/роботизация).
Аз нямам нищо против ББД, ако това ще доведе до увеличаване на покупателната способност (това ще е добре за всички (производители) и по този начин може да се окаже, че голяма част от парите отиващи за ББД се възвръщат под формата на съживяване на икономиката. Но без да се пробва, не може да се каже какво ще се случи.).
 
От: От: Безусловен базов доход

Според мен идеята не трябва да се отхвърля с лека ръка заради коплексираните от тема "социализъм". Никога няма да има държава с 0% безработица (още повече заради все по-настъпващата автоматизация/роботизация).
Аз нямам нищо против ББД, ако това ще доведе до увеличаване на покупателната способност (това ще е добре за всички търговци и производители).

Добре, нека дам пример, тогава. Правим ББД от 500лв. на месец. Кажи ми, какво ще стане с цената на хранителните продукти, когато се увеличи броя на хората закупуващи тези стоки? Или те ще седят на едно ниво защото Държавата така ще нареди на производителите? Къде ще намерят работници, които да вършеят или да събират плодове от дърветата, след като хората просто няма да искат да работят, след като могат само да си стоят у тях и да гледат телевизия?

Мислете, бе хора! Едното води до друго, което води до трето...
 
От: Безусловен базов доход

И какво ти пречи да дадеш пари на еколога сега? Даваш ли на еколозите сега? Колко пари си дал на еколози тази година досега?

Сещаш ли се, че животински видове измират и се появяват от стотици хиляди, милиони години?
Сещаш ли се, че ние сме една песъчинка във времето от създаването на Земята насам?

Темата не е какво давам. На еколози нищо не давам, насочил съм си благотворителността към децата в домовете. Разрешено ли е?

Колкото до песъчинката, не знам каква е връзката, аз дадох конкретен факт - имаме драстичен проблем в редица области, има огромен брой професии, за които пазарът не би плащал, но без тях отиваме в нищото. Ако държим на сегашния твърдо пазарно-ориентиран проблем, губим тези дейности. Швейцарците, като една от прогресивните нации са се светнали по темата, затова съществува този референдум.
 
От: Безусловен базов доход

И искам да дам на еколога пари

И след това:

На еколози нищо не давам

Двуличие отвсякъде. Хем "искаш" да даваш пари на еколозите, но пък не им даваш. Значи не искаш от твоите пари да даваш, а искаш да вземеш парите на другите, за да дадеш?!?!

И кой каза, комунизъм! Големи алтруисти са всички, докато не им бръкнат в джоба :)

I rest my case.
 
От: Безусловен базов доход

Продължаваш да грешиш. От пример си правиш извод. Ми какво щеше да стане с тезата ти, ако бях погледнал в тавана и бях написал, че давам всеки месец по 5 бона? Нали се сещаш, че я градиш леко грешно.

Ето ти един пример - в медицината, работниците, които не изкарват пари са тези от спешните. За сметка на това, от козметичните центрове изкарват яко. Това се отразява и в бюджетите на самите болници - няма нито една печеливша болница, която да предоставя спешна помощ. Ако приложим чисто пазарния подход, режем спешната помощ. Обаче не го правим - и този модел съществува с десетилетия на много места по света, и никой не го е нарекъл социалистически.
Ето ти още един пример - в много компании, развойните отдели са една огромна дупка за пари. Техният труд е напълно неизчисляем. Парите ги носят търговци, производство, сервиз. Развойните взимат пари и хвърлят разработки в коша. Те обаче получават пари и то доста. Някой да е нарекъл това социализъм?
Сещаш ли се, че в едно общество всеки има своя принос, и не всички дейности могат да бъдат оразмерени и оценени през капитала. А в 21ви век това е все по-валидно, когато бизнесът почти навсякъде се промени драстично. Не знам как повече да ти помогна, честно.
 
От: От: От: Безусловен базов доход

Добре, нека дам пример, тогава. Правим ББД от 500лв. на месец. Кажи ми, какво ще стане с цената на хранителните продукти, когато се увеличи броя на хората закупуващи тези стоки? Или те ще седят на едно ниво защото Държавата така ще нареди на производителите? Къде ще намерят работници, които да вършеят или да събират плодове от дърветата, след като хората просто няма да искат да работят, след като могат само да си стоят у тях и да гледат телевизия?

Мислете, бе хора! Едното води до друго, което води до трето...

Увеличеното търсене на хранителни продукти няма да доведе до увеличаване на цената им. Това не са ти полезни изкопаеми (като златото :lol: ) което е ограничено...
Аз ББД го виждам като решение на проблема с безработицата и увеличаване на покупателната способност. А не като начин всички да не работим, а да взимаме пари. Това няма да се случи дори да се въведе ББД (той със сигурност няма да е 500лв., а доста по-малко). Сега има хора които работят на две работи защото парите не им стигат - ако получават една заплата като ББД могат да работят само на едно място, а другото да се освободи за друг човек. Никога няма да има работни места за всички и ББД е едно от решенията на този проблем.
Ще има хора на които ББД ще им стига, но ако се въведат някакви ограничения за получаване, те могат да бъдат сведени до минимум. Аз вече се отдалечавам от идеята за ББД, но идеите са близки и трябва да се пробва нещо.

след като хората просто няма да искат да работят

1. Ще има хора които ще искат да работят въпреки ББД (защото той няма да стига за всичко) - ти си от едната крайност в друугата.
2. То и сега много голяма част не работят. Какво значение има ако получават някаква помощ като ББД?
3. А какво правим с тези които ИСКАТ да работят в момента но няма работа?
 
От: Безусловен базов доход

Норти, само с 1-вият ред роди мега големият бисер и направо ме разби - увеличено търсене не води до ръст на цените? Как го каза и в добавка вкара и сарказма - каква картинка обрисува от твоето невежество не е истина ...
Направо с това уби всички първокурсниците по икономика учещи микро икономика и всички икономисти, финансисти и най-вече предприемачи/бизнесмени с това си изказване ...
Другият бисер ББД решава безработицата - то и в 2-та случаят ще е безработен просто ще има повече финансиране от държавата, за сметка на работещите!
ББД не е заплата!
Ако бачкаш 2 работи и не можеш да вържеш 2-та края - то или имаш много разходи или имаш много ниски умения заради мързел, неинициативност и т.н. - като цяло има нещо неефективно при теб. Та когато получиш ББД тази неефективност ще се засили още повече, защото вместо да седнеш на гъза си и да помислиш къде е проблема и да работиш по него, държавата ти го замита и ти вече ще асоциираш допълнително държавата в решението на всеки твои проблем и че всичко произтича от външен фактор.

Ти ако си без работа и нямаш стимул да бачкаш, хептен няма си намериш работа с ББД! Ако не си някой общак то каквото и работа да си намериш то ще е повече от ББД и тук го обезсмиля.
Проблема е че сега получават кинти срещу мързел - с ББД ще получват повече срещу мързел.
Когато искат да работят но няма работа сменяш мястото и си намираш работа!

Като цяло държавните трансфери убиват това нещо наречено неволята и всички стимули за действие и ефективна работа.

А иначе ББД да получват всички творчески хора си е убита идея по дефиниция и си е чиста комунистическа идея по дефиниция - това че някой бачкал Х часове и накрая нищо не можел да продаде на пазара трябва да получава ББД? Никой не му пука дали си работил 1 часа или 100 часа когато времето не е фактор, а това какво получава като стойност човек. Ако тези "Ентелигенти" не могат си продадат идеите на пазара, дай да им плащаме тяхното неможене - направо се чудя в какъв форум съм?!?!
 
От: От: От: От: Безусловен базов доход

Увеличеното търсене на хранителни продукти няма да доведе до увеличаване на цената им. Това не са ти полезни изкопаеми (като златото :lol: ) което е ограничено...

Пиша ти бавно, защото виждам, че четеш и разбираш трудно. АКо приемем, че имаме ББД от 500лв. на месец и Иван е получател на ББД. Иван решава да отиде да си купи ябълки, круши, орехи, каквото си избереш. Отива в магазина и вижда,че няма от ябълки, круши, орехи, защо? Защото тези, които са ги брали от дърветата и тези, които са ги транспортирали до магазините (за по 200-300-400лв) вече не работят. Защо им е да работят, като ще взимат едни 500лв. без да си мръднат пръста...

Производителят тогава е принуден да направи 1 от две неща:
1. Да вдигне заплатите на берачите и шофьорите, за да ги стимулира да работят, което автоматично ще вдигне цената на ябълките.
2. Да работи той и неговото семейство само, което ще му отнеме повече време и коства повече усилия, защото са ограничен брой хора в семейството. ТОва също автоматично ще увеличи цената на ябълките, за да има смисъл този производител от цялата работа.

Така ти с твоите кирливи 500лв. ако първия месец си си купил 100кила ябълки, то на 6тия, 7мия и т.н. я си вземеш десет, я не.

Хайде сега прочети горния пример, помисли и тогава пиши бисери.
 
От: Безусловен базов доход

Продължаваш да грешиш. От пример си правиш извод. Ми какво щеше да стане с тезата ти, ако бях погледнал в тавана и бях написал, че давам всеки месец по 5 бона? Нали се сещаш, че я градиш леко грешно.

Ето ти един пример - в медицината, работниците, които не изкарват пари са тези от спешните. За сметка на това, от козметичните центрове изкарват яко. Това се отразява и в бюджетите на самите болници - няма нито една печеливша болница, която да предоставя спешна помощ. Ако приложим чисто пазарния подход, режем спешната помощ. Обаче не го правим - и този модел съществува с десетилетия на много места по света, и никой не го е нарекъл социалистически.
Ето ти още един пример - в много компании, развойните отдели са една огромна дупка за пари. Техният труд е напълно неизчисляем. Парите ги носят търговци, производство, сервиз. Развойните взимат пари и хвърлят разработки в коша. Те обаче получават пари и то доста. Някой да е нарекъл това социализъм?
Сещаш ли се, че в едно общество всеки има своя принос, и не всички дейности могат да бъдат оразмерени и оценени през капитала. А в 21ви век това е все по-валидно, когато бизнесът почти навсякъде се промени драстично. Не знам как повече да ти помогна, честно.

Показа двуличието си вече в горните коментари, не е необходимо да се оправдаваш. По-скоро ще стана бедуин, отколкото да оставя хора като теб да решават къде да отиват парите ми...

Помогни първо на себе си, имаш нужда.
 
От: От: Безусловен базов доход

А иначе ББД да получват всички творчески хора си е убита идея по дефиниция и си е чиста комунистическа идея по дефиниция - това че някой бачкал Х часове и накрая нищо не можел да продаде на пазара трябва да получава ББД? Никой не му пука дали си работил 1 часа или 100 часа когато времето не е фактор, а това какво получава като стойност човек. Ако тези "Ентелигенти" не могат си продадат идеите на пазара, дай да им плащаме тяхното неможене - направо се чудя в какъв форум съм?!?!

Аде, де. И аз това се чудя. "Предприемач" или "Социалистически блян" е форумът? Ще финансирам някой си, щото видиш ли, той е "артист" и така е "справедливо" :D
 
От: От: От: От: От: Безусловен базов доход

Пиша ти бавно, защото виждам, че четеш и разбираш трудно. АКо приемем, че имаме ББД от 500лв. на месец и Иван е получател на ББД. Иван решава да отиде да си купи ябълки, круши, орехи, каквото си избереш. Отива в магазина и вижда,че няма от ябълки, круши, орехи, защо? Защото тези, които са ги брали от дърветата и тези, които са ги транспортирали до магазините (за по 200-300-400лв) вече не работят. Защо им е да работят, като ще взимат едни 500лв. без да си мръднат пръста...

Производителят тогава е принуден да направи 1 от две неща:
1. Да вдигне заплатите на берачите и шофьорите, за да ги стимулира да работят, което автоматично ще вдигне цената на ябълките.
2. Да работи той и неговото семейство само, което ще му отнеме повече време и коства повече усилия, защото са ограничен брой хора в семейството. ТОва също автоматично ще увеличи цената на ябълките, за да има смисъл този производител от цялата работа.

Така ти с твоите кирливи 500лв. ако първия месец си си купил 100кила ябълки, то на 6тия, 7мия и т.н. я си вземеш десет, я не.

Хайде сега прочети горния пример, помисли и тогава пиши бисери.

1 - ББД няма да е 500 лв.
2 - Ще има условия за получаването му.
3 - Ще се намерят хора да берат ябълки за 500 въпреки, че получават няколко стотин ББД

Единствено в София има що-годе нормални доходи (въпреки, че са доста изкуствено постигнати). Иначе навсякъде другаде в България 400-500 лв. е средния макс. Това какво ти говори? Че страната ни се ползва за ниско квалифициран и нископлатен труд.
Факта, че един който работи в София получава 1000 лв, а един който работи само на 100 км. от София няма как да получава толкова, трябва да ти подскаже, че размера на възнагражденията не се влияят единствено и само от производителността на труда!
Единствената ти теза, че ябълките щели да поскъпнат само защото не би имало кой да работи не е достатъчна. Да - най-вероятно ще има има увеличение на цените, но едва ли ще е някакво рязко защото не сме на изолиран остров. Както в англия може да плащат на БЪЛГАРИ стотици паунда за бране на ягоди, така може и тук. Още едно доказателство, че размера на възнагражденията не се определят само и единствено от производителността.
Извод - за да се увеличат заплатите, стандарта на живот, покупателната способност и т.н. е нужна намеса и дори изкуствена стимулация на пазара (посредством ББД който според мен в оригиналния смисъл не би могъл да се приложи в България).
 
От: От: Безусловен базов доход

Аде, де. И аз това се чудя. "Предприемач" или "Социалистически блян" е форумът? Ще финансирам някой си, щото видиш ли, той е "артист" и така е "справедливо" :D

Не знам за какви артисти говорите, но театрите изнемогват.
Всичко това е заради ниската покупателна способност - ако се дадат на 100к човека по 20 лв. за да идат на театър ще получим две неща:
1 - културно обогатяване на голяма част от тези 100к
2 - финансиране на културата и работата на хората работещи в театъра

Голяма част от парите които се дадат на тези 100к за да идат на театър ще минат отново през държавната хазна и през целия пазар (ако има такъв де).
 
От: От: Безусловен базов доход

Това се нарича свободен избор! Това е живота - несигурен! Или ти искаш да ми вземеш от трудно изкараните пари, за да ги дадеш на някой еколог, който да изследва миграционните практики на кралските пингвини? :D


Пич няма такиова нещо наречено свободен избор. От едни или други фактори ти, аз, Петкан и т.н индиркетно винаги сме насочвани към даден избор. " Трудно изкараните ти пари" и в момента хранят орди орки и това ако не е социализъм здраве му кажи.

Забавно ми е да ви чета напъните от дебелите книги, но релаността ви е избягала с 200. Свиквайте, света тепърва ще става все по-социален.
Странно е само, че вие радателите за демокрация сте толерантни и демократични само като не ви удря по джоба, стане ли това обаче веднага се вдига вой до Бога и се почва преследване на призрака на комунизма :drama:
 
От: Безусловен базов доход

Да не говорим, че швейцарците са гласували против главно защото мислели, че ще им се вдигат данъците. :lol: хахах И това е държава която ми давате за пример?
Що не разберете, че всички страни са едни и същи? Масата във всички страни имат едни и същи притеснения. Няма страна без безработица - колкото и книги да прочетете, този проблем никога не е бил решен по естествен начин - следователно остава изкуствения :)
 
От: Безусловен базов доход

Всъщност част от идеята, примерно което се обсъжда във Финландия и съм чел някъде е следната.

Спиране на всички държавни помощи, социални помощи, пенсии, етц. и оставане само на едно базов доход.

Т.е. нещо като опростяване на модела. Вместо да получавате доходи по различни пера - примерно ако сте безработен получавате помощи за безработни. Ако сте родител,получавате детски. Ако сте инвалид, инвалидна пенсия. Ако сте пенсионер, пенсия, етц. Т.е. всички такива плащания се спират и държавата извършва само едно плащане. Ако не друго, то поне се оптимизират разните бюрократични простотии.

Като в момента самотна майка ромка, под 18 години - получава детски за себе си, детски за децата си, майчинство, подпомагане на самотен родител, етц.
 

Горе