Бизнес идея -> партньор -> предпазване на идеята

blz

New Member
Здравейте,

Нов съм във форума, но чета разни теми вече час и мисля да поостана. :)

Не знаех дали тук да пусна темата, моля модератор/админ да я премести, ако не съм уцелил раздела..

Та, случвало ли ви се е да имате идея за бизнес, но да нямате техническите възможности да я реализирате? На мен ми се случва често. В момента се уча да правя сайтове, така че част от идеите ще си реализирам сам, след като един приятел програмист ме отряза, че няма време за своите идеи, камо ли за моите. Въпросът е, че аз не съм учил информатика и ако оставим настрана ученическите ми познания по html и разни архаични езици съм бос. В момента чета за javascript, минах html и css, така че прогрес имам. Проблемът ми е, че не мога да напиша програма, честно казано не ме и влече много, както и не ми се занимава с това професионално. Повече ми харесва бизнес страната на предприемачеството. Съответно се чудя как да си намеря човек, с който да се допълваме (професионално :beer: ). Ако отида при някой и му разкажа идеята си какво му пречи да ме изреже от картинката и да я реализира сам на даден етап...В този ред на мисли търся съвети, искам да почерпя опит от вас, дали сте изпадали в подобна ситуация и какво сте направили? От опит бих казал, че трудно намирам надеждни хора за работа в екип. В един момент винаги някой е ставал freerider, а аз искам хората да се влагат в това, което правят. Не искам да плащам на програмист да ми напише програма, защото по-скоро търся някой, с когото да делим евентуален profit. Има ли някакви договори, на които мога да се уповавам и каква тежест имат изобщо те в България? С две думи - какво е вашето мнение. Благодаря :)
 
От: Бизнес идея -> партньор -> предпазване на идеята

Приготви се да ти гепят идеята и да те прецакат, често се случва :D

А, да, мен ме прееба един, ама не че направи нещо, а че идеята беше добре а той с бездействието си я прецака, след това други я реализираха и спечелиха солидно пари. Кво направих ли - забравих за него, вече 5-6 години не му говоря :D
Иначе и други са ме прецаквали, бачкаш с някой, пък после той решава да прави часпром с идеята, друг ти дължи пари и се покрива като мишок. Ама кво да правиш - нищо, продължаваш докато намериш точния екип.
 
От: Бизнес идея -> партньор -> предпазване на идеята

NDA (Споразумение/Договор за конфиденциалност (Google It))

При съвместни проекти с когото и да е - хубаво е да си вържеш гащите предварително, за да няма изненади.
 
От: Бизнес идея -> партньор -> предпазване на идеята

А положението в България какво е? Примерно, съставяме си един NDA, но другата страна ми взима идеята и я реализира. Практически мога ли да се защитя - съдът предполагам би се точил с години, другата страна би казала, че реализира идеята по различен начин и други такива? От тази гледна точка по-добре ли е да се плати на програмист/фирма да направи софтуера, отколкото да се търси партньор?
 
От: Бизнес идея -> партньор -> предпазване на идеята

Не може да се защитиш разбира се.
 
От: Бизнес идея -> партньор -> предпазване на идеята

А положението в България какво е? Примерно, съставяме си един NDA, но другата страна ми взима идеята и я реализира. Практически мога ли да се защитя - съдът предполагам би се точил с години, другата страна би казала, че реализира идеята по различен начин и други такива? От тази гледна точка по-добре ли е да се плати на програмист/фирма да направи софтуера, отколкото да се търси партньор?


ето вариантите
избери си един :)

1- избираш фирма, тя изработва сайта и след един месец е стартиран - ако идеята е добра, започваш да печелиш
2- учиш 10 години програмиране, правиш си сайта сам - аз го виждам от първите дни и наливат 10 пъти повече пари за реклама и твоя никога няма да изпредвари моя
3- пазиш си идеята защото някой може да я открадне, утре аз ще се сетя за същата (а може би вече съм), реализирам я по първата точка
4- пазиш идеята, минава времето и тя вече не е актуална
5- осъществяваш идеята и тя не е толкова добра - набутал си се с парите и продължаваш да мислиш за нещо друго
 
От: Бизнес идея -> партньор -> предпазване на идеята

Мерси на всички за мненията :)
 

Горе