Бихте ли хвърлили 10 лева за 10 годишна инвестиция.

rujel

Well-Known Member
Интересно ми е да чуя мнението ви дали бихте рискували минимална сума в наистина много дългосрочен проект.

Веднага ви казвам как аз виждам нещата. Аз бих инвестирал дори 10 пъти на споменатата сума от 10 лева, ако проектът за който става дума ми е интересен, считам го за реализуем, както и да имам някакви гаранции за това, че парите отиват по същество, а не се прибират от някой и изчезват...
 
Е при така поставените условия, смятам че въпроса е риторичен. Да беше казал поне 1000лв.
 
Е при така поставените условия, смятам че въпроса е риторичен. Да беше казал поне 1000лв.
Аз условия не съм казал. Просто казвам моите условия при подобен въпрос. Очаквам и другите да си кажат своите. Тук по-скоро нещата са в това, че въпросните 10 или повече лева са изключително рискови, защото не можеш да предвидиш нещата за 10 годишен период от време. Имам чувството, че 99% от българите не биха рискували, независимо от евентуалните възможности за печалба...
 
По-скоро имам в предвид, че 10лв в наши дни не могат да се дефинират като "рискови" поради ниската си себестойност. Вдигни малко летвата, за да се осмисли думата "риск". Иначе темата ти е интересна.
 
Наистина е много ниска летвата, не знам как го виждат но много скоро хората търкаха билетчета за 10 лева, където шанса за успех е почти никакъв.
Друг е въпроса какви са очакванията от инвестицията, примерно ако инвестирам 10 лева с висок риск, а след 10 години е възможно да си възвърна между 5 и 10 бона, да защо не.
Но ако за 10 лв, се очаква да прибера 100 лв, по добре да си взема бутилка евтин алкохол и да се налея довечера, че 10 години може и да не съм жив.
 
Виждаш ли, с последното изречение си отговори на въпроса, който сам пусна като тема. Такава е и масовата народна психология и начин на мислене. Възможно най-сигурна инвестиция, с нисък капитал и колкото се може по-краткосрочна възвращаемост. Дори при всички тези благоприятни хипотетични резултати и печалба х10 пъти, пак предпочиташ да си вземеш евтин алкохол, защото може и да не си жив след 10г. както казваш. Нищо лично против теб, просто използвам примера ти, защото смятам че подобен начин на мислене се отнася за голяма част от народа ни.

Има стара приказка, според която едно време като видели владетелите, че хората живеят добре, вдигали данъците. След това хората започвали да негодуват - вдигат данъците отново. После започнали да роптаят - вдигат данъците, стачки - отново вдигане...бунтове - пак и пак.
Когато обаче хората започнали да си колят добитъка, да си правят маса и да сядат да ядат и да пият, владетелите знаели, че е време да се свалят данъците, защото с това си поведение, те показват, че са "дали душа Богу", не се надяват на нищо и живеят ден за ден, защото видиш ли, след 10г може и да не са живи ;).
 
Виждаш ли, с последното изречение си отговори на въпроса, който сам пусна като тема. Такава е и масовата народна психология и начин на мислене. Възможно най-сигурна инвестиция, с нисък капитал и колкото се може по-краткосрочна възвращаемост. Дори при всички тези благоприятни хипотетични резултати и печалба х10 пъти, пак предпочиташ да си вземеш евтин алкохол, защото може и да не си жив след 10г. както казваш. Нищо лично против теб, просто използвам примера ти, защото смятам че подобен начин на мислене се отнася за голяма част от народа ни.

Има стара приказка, според която едно време като видели владетелите, че хората живеят добре, вдигали данъците. След това хората започвали да негодуват - вдигат данъците отново. После започнали да роптаят - вдигат данъците, стачки - отново вдигане...бунтове - пак и пак.
Когато обаче хората започнали да си колят добитъка, да си правят маса и да сядат да ядат и да пият, владетелите знаели, че е време да се свалят данъците, защото с това си поведение, те показват, че са "дали душа Богу", не се надяват на нищо и живеят ден за ден, защото видиш ли, след 10г може и да не са живи ;).
Проблемът приятелю е, че не съм задавал въпрос. Отговорих така, както мисля че мислят хората
 
Самото заглавие на темата ти е въпрос, а това че завършва с точка е друго тесто. Иначе си прав, обикновено това е преобладаващата народна психология и манталитет. Затова и търкането на билетчета, което спомена по-рано е по-предпочитано ;).
 
Наистина е много ниска летвата, не знам как го виждат но много скоро хората търкаха билетчета за 10 лева, където шанса за успех е почти никакъв.
Друг е въпроса какви са очакванията от инвестицията, примерно ако инвестирам 10 лева с висок риск, а след 10 години е възможно да си възвърна между 5 и 10 бона, да защо не.
Но ако за 10 лв, се очаква да прибера 100 лв, по добре да си взема бутилка евтин алкохол и да се налея довечера, че 10 години може и да не съм жив.
Именно тази логика не схващам защо е масова. Значи 10 лева за поредната яхта на Божков може да "подкрепиш", но ако става дума за някакъв бизнес, при това който си напълно наясно какъв е - ами няма. При това при положение, че от 10 лева получаваш 100 за 10 години - много добри условия на инвестицията (естествено при условия, че все пак се окаже успешна)...
 
За да направиш от 10 до 100 за 10 години ти трябва годишна доходност над 25%...
 
Точно така трябва да е над 25%, което не е до там рисковано. Може даже да се постигне с накои акции на борсата. Като не броим криптото, за мен криптото не е инвестиция, по скоро спекулация. Но за малка инвестиция от 10 до 100 лева а напълно нормално да се купят коини или подобни високо рискови активи, където възвращаемостта може да достигне 1000%
 

Горе