Блог или сайт - кое да избера

Karolina12

New Member
Здравейте!
До преди няколко месеца имах успешен малък бизнес в България, който продадох(също мисля успешно), тъй като съпругът ми получи много добро предложение за работа в чужбина.
Аз нямам възможност да работя или правя бизнес тук. Още докато движех фирмата в София, ми се въртеше идея да пиша за бизнеса в България. Статии, полезни съвети и прочие - такива от моя реален опит.
Е, така и не намерих време тогава, но пък сега разполагам с такова, както и с желание, предполагам и умения :)))
Идеята за начало е просто да споделям, а в дългосрочен вариант, в случай, че има интерес и желание, да започна да предлагам консултации.
И тук е питането ми - при така поставените очаквания, как е по-добре според вас - да направя блог или сайт?

Благодаря предварително!
 
От: Блог или сайт - кое да избера

каква е разликата между сайт и блог?

От гледна точка на оптимизация и поддръжка нямам представа.
От моя гледна точка - едното е безплатно, другото платено.
Не мога да преценя кое би било по-полезно, за това и си описах дългосрочната цел, за да получа компетентни мнения.
 
От: Блог или сайт - кое да избера

блог на собствен домейн, на безплатен няма да ти обърнат толкова внимание
 
От: Блог или сайт - кое да избера

@karolina12,

блогът обикновено е просто блог - статии, статии, статии и тук там някое банерче.

Сайтът би трябвало да има повече функционалности.

Ти реши в дългосрочен план какво ще правиш. Иначе, като съвет -започни с блог - щом се чудиш, значи за момента само ще пишеш. С днешните cms системи лесно ще добавиш в бъдеще фунционалности, каквито искаш.

Забрави за безплатните работи! Имала си бизнес, предполагам осъзнаваш, че няма как с безплатни работи да успееш. А идва ред на най-важният въпрос - каква е целта на бъдещия сайт/блог - това също ще даде насока какво да правиш? Всъщност какъв е критерия за успех?!?!
 
От: Блог или сайт - кое да избера

Първото важно нещо е да си вземеш домейн:
1. Да е с хубаво и кратко име, Бранд
2. Или вземи .com или .bg , може и някой от новите разширения, но не съм ги заглеждал подробно.

След това реши дали да ползваш някоя безплатна блог платформа, но ти препоръчвам да ползваш собствен хостинг /споделен ще ти свърши работа/ и да инсталираш някоя cms . Ще имаш разход и за темплейта евентуално, макар и да има много безплатни
 
От: Блог или сайт - кое да избера

Благодаря ви за отзивчивостта и бързите отговори.
Нямам проблем с плащането. Разбира се, че ако нещо ще ми върши работа, то си има цена - пари, време, нерви. Предпочитам да плащам с пари за нещата, които не разбирам, а да инвестирам време и нерви в онези, в които съм добра.
Просто имах стара и вероятно вече неактуална информация, че добре поддържан блог се оптимизира по-лесно от сайт. За това и пуснах темата.
ops5, ще започна със статии и практически материали за малкия бизнес, онлайн консултации по-скоро с идеална цел - от една страна да съм полезна на бъдещи предприемачи, от друга - да преценя за себе си бива ли ме в писане и бизнес консултиране. Дългосрочната цел - да работя като консултант на малки фирми в няколко конкретни области(в които имам опита и знанията).

А колкото до успеха за старата ми фирма, ако питаш - щастлива съм, че развих себе си, работех главно с доволни клиенти, преизпълних си очакванията поставени в началото и спечелих добра сума от продажбата. И най-важното, очевидно съм постигнала устойчивост в бизнеса, т.като реално вече година след моето отсъствие фирмата продължава да работи добре. 3 реда за самореклама :)))
 
От: Блог или сайт - кое да избера

Благодаря ви за отзивчивостта и бързите отговори.
Нямам проблем с плащането. Разбира се, че ако нещо ще ми върши работа, то си има цена - пари, време, нерви. Предпочитам да плащам с пари за нещата, които не разбирам, а да инвестирам време и нерви в онези, в които съм добра.
Просто имах стара и вероятно вече неактуална информация, че добре поддържан блог се оптимизира по-лесно от сайт. За това и пуснах темата.
ops5, ще започна със статии и практически материали за малкия бизнес, онлайн консултации по-скоро с идеална цел - от една страна да съм полезна на бъдещи предприемачи, от друга - да преценя за себе си бива ли ме в писане и бизнес консултиране. Дългосрочната цел - да работя като консултант на малки фирми в няколко конкретни области(в които имам опита и знанията).


А колкото до успеха за старата ми фирма, ако питаш - щастлива съм, че развих себе си, работех главно с доволни клиенти, преизпълних си очакванията поставени в началото и спечелих добра сума от продажбата. И най-важното, очевидно съм постигнала устойчивост в бизнеса, т.като реално вече година след моето отсъствие фирмата продължава да работи добре. 3 реда за самореклама :)))

:clap:

В никой случай не исках да оспорвам успеха - по-скоро целях да те наведа на мисълта каква е целта на начинанието с бъдещия сайт. И сама да прецениш в края на краищата дали е успешно. Накратко казано - като знаеш каква е целта, по-лесно ще решиш какво да предприемеш.

В началото само ще пишеш - значи блог. Вече са ти казали, да си купиш домейн, един приличен хостинг - аз ти препорчъвам хостинга на собствениците на форума. До тук си похарчила 70-80 лв. Купи си и една по-прилична тема за сайта. Станаха 120-130 лв. Другите разходи по сайта ще почакат.

След известно време вероятно ще имаш нужда от допълнителни функционалности. Например чат на живо, дори видео чат, някой друг калкулатор може би, някаква интерактивна възможност за таблици, диаграми, презентации. Тематиката ми харесва.

P.S. Харесва ми позитивността и самочувствието :). Пиши след време да погледнем сайта. Ако не искаш в темата, може на лично. И успех!
 
От: Блог или сайт - кое да избера

блог на собствен домейн, на безплатен няма да ти обърнат толкова внимание

И аз това предлагам. Блог, информационен сайт, дневник, всичко върши работа. Още съвети - да не е за бг, демек на друг език - en, de, es, и др., но тук само ще си пишеш. Идеята и това с времето да стане бизнес, който да продадеш. Определено ще има интерес към него, ако е за световния пазар. Дано и на там си се запътила.
 
От: Блог или сайт - кое да избера

Много е приятно в този форум! Май ще се заседя за по-дълго, удоволствие е да говоря с професионалисти.
ops, да, мисля да има разни инструменти, калкулатори, видео и прочие, но тепърва започвам да си систематизирам намеренията. Доколкото разбирам, блогът също позволява такива възможности.
Когато преди години направих онлайн магазина си, не бях наясно с това, кактво точно ми трябва и се доверих на човека, който го прави - прекрасен професионалист, но за съжаление не беше в час със самия бизнес. Периодично след това се налагаше да правим доста промени. Та, този път искам да съм подготвена, преди да поставям задания.
Blinky, опитът ми е от БГ пазара. Идеята е да започна първо там, където се чувствам в свои води. Мислех да пиша и на английски в някакъв момент, но е факт, че всяка държава си има специфики. Времето ще покаже.
Иначе и моята философия е създай, развий и продай в подходящия момент. Така направих с фирмата, живот и здраве, като се приберем в България ще реализирам друга идея по същата схема, но консултирането и писането мисля да си ги оставя, един вид като мой личен бранд. Тя рибата още е в морето, де, но аз да си сложа тигана за всеки случай :)

ПП Добавям още един въпрос. Ако започна да пиша и на англ. и на български, как е по-удачно - това да става в 1 блог или да са 2 отделни блога. Ако е глупав въпроса, извинете :)))
 
Последно редактирано:
Така е, но замисли се с колко повече трудности си се сблъскала тук, неща, които на практика са много по-уредени в чужбина, или по-скоро в белите държави. Гледам го предимно от ъгъла, че ще може по-лесно да избиеш инвестицията си. В БГ ще е малко повече ринане и пак не е много сигурно дали си заслужава.

Хубава логика имаш. Доста хора това правят - създаване, развиване, стабилизиране и продажба в пика на бизнеса. Много успешен модел и те развива адски много, защото в един момент ще е нужно само да имаш времето и желанието, а с практиката вече си изградил опита, знанията и уменията да го направиш. Колкото до идеите, и те идват много по-лесно, защото знаеш, че на първо време трябва един бизнес (или както е модерно да се нарича стартъп) да помага и улеснява хората, а после идва и модела на монетеризация.

Ако зад гърба си започнеш да имаш голям набор от такива успешни проекти със сигурност, че си желан лектор и пътеводител. Което не само ще ти носи ползи от преподаването, но определено и от консултирането.

Според мен може да се направиш в един блог и двете версии.
 
От: От: Блог или сайт - кое да избера

ПП Добавям още един въпрос. Ако започна да пиша и на англ. и на български, как е по-удачно - това да става в 1 блог или да са 2 отделни блога. Ако е глупав въпроса, извинете :)))

При положение че целта ти е продажба след време, лично аз бих направил два отделни блога. Така ще може да намериш чуждестранен купувач за англоезичният сайт, който може би ще предложи по-добра цена, а и освен това е пълно с места където да си пуснеш EN сайта за продажба.

Доколкото разбирам, блогът също позволява такива възможности.

Блогът си е вид уебсайт, например един CMS като Wordpress може да се ползва и за двата типа сайтове (новинарски и блог), като "преструкторирането" на един сайт от блог към новинарски изисква нова тема и малко ръчкане по настройките.
 
От: Блог или сайт - кое да избера

Най-добре е да се направи "сайт". Вземи си някакъв домейн. Ако не искаш да даваш много пари за него може да е с всякакво разширение като инфо или подобни, които са доста по-евтини. Взимаш си най-евтиния хостинг вариант, даже може и някоя промоция да докопаш до него. Ако го платиш за една година на повечето места получаваш домейна направо безплатно. Обикновено на един хостинг може да имаш по няколко сайта. Това ти дава основа за развитие в бъдеще без допълнителни инвестиции :)
 

Горе