Британски икономист: Време е да преосмислим идеята за труда като източник на доходи

TouchDown

Member
Професор Амос Вицтум от London School of Economics пред Economy.bg за идеята за гарантирания базов доход

Край на света, базиран на идеята, че работата може да ти гарантира добър живот, предрича британският професор Амос Вицтум. „Учили са ни, че ако получим добро образование и работим здраво, всичко ще е наред. Това предположение обаче отдавна не е релевантно”, твърди икономистът от London School of Economics.

Част от решението според него е в гарантирания базов доход. Така всеки гражданин може да получава определена сума на месец от държавата. Това ще му позволи да се занимава с нещо, което го прави щастлив.

Идеята за безусловен базов доход напоследък придобива нарастваща популярност. В Швейцария предстои да гласуват на референдум дали всеки да получава по 2500 франка месечен базов доход (През май швейцарците отхвърлиха на реферндум предложението за минимална работна заплата от 22 франка на час). В Европа наскоро приключи кампания в подкрепа на инициативата, която събра над 300 хил. подписа.

Свързахме се с проф. Вицтум, за да коментира идеята за гарантиран базов доход и да ни каже защо счита, че работата вече не ни гарантира приличен живот.

Тенденции на пазара на труда
„Голямата част от хората разчитат на работата, за да получат някакви доходи. С технологичния напредък обаче голяма част от работата, която хората са вършели досега, вече може да се осъществява от машини. Това се е случвало и преди – автоматизацията кара хората да се преместят от селското стопанство към производството, а по-късно от производството към услугите. Но сега компютрите и технологиите застигат и услугите. Въпросът е колко дълго тази динамика може да продължи. Вечно ли ще трябва да измисляме нови начини, за да получаваме заплата и да си осигурим прехраната?”, коментира пред Economy.bg проф. Вицтум.

Друга много важна тенденция според него е разминаването между уменията на хората и наличните работни места, което постоянно расте. „Това означава, че все повече хора работят нещо, за което или са твърде квалифицирани, или не са достатъчно подготвени”, коментира икономистът. По думите му това разминаване не е резултат на това, че хората не са получили подходящо обучение или че нямат точните умения. „По-скоро то отразява факта, че пазарът на труда осигурява все по-малко работни места”.

За смисъла на труда
„В свят, в който хората зависят от пазара на труда, за да получат доход, това е катастрофа. Това означава, че заплатите ще бъдат намалени и ще нарасне фрустрацията”, подчерта британският професор. Според него това показва, че системата, която разчита на пазара на труда да разпредели финансови ресурси, вече не функционира. „Ето защо трябва да преосмислим идеята за труда”, обясни пред Economy.bg проф. Вицтум.

Образованието
„В момента всички образователни системи са пригодени да работят в полза на пазара. Целта на образованието е да подготвя хората за работа, а не за живот. А акцентът трябва да е върху това как да обогатят социалния си капитал”, отбеляза икономистът от London School of Economics.

Идеята за гарантиран базов доход
Едно от решенията според проф. Вицтум е т.нар. „гарантиран базов доход”. „Идеята е да се позволи на тези, които искат да работят, да го правят. А тези, които не искат, да имат възможност да се развиват в областта, която желаят. Ще има достатъчно хора в света, които ще искат да работят, за да получават повече от базовия доход”, смята икономистът.
„Нека ви дам пример – ако някой има интерес към компютрите, то той би могъл да си намери работа в тази област, да се развива и да печели доста добре. Същевременно друг човек с интерес към литературата, в момента няма алтернатива, освен да си намери работа. Но работа, която да му позволи да развива интереса си към литературата, няма. Така той се захваща с нещо, което не му допада. Ако получава базов доход, той няма да си губи времето с работа, която не му е интересна, а може да се занимава с това, което го вдъхновява. За него няма да е проблем, че другият, който се занимава с компютри, печели добре и може да си позволи луксозна къща. Защото той ще получава някакъв доход и ще е доволен от това, което прави”, подчерта пред Economy.bg проф. Вицтум.
Идеята за базовия доход не предполага хората да не работят въобще. Те биха могли да работят по ден или по няколко дни седмично или да се занимават с доброволческа и социална работа.

Как идеята би могла да се реализира
„Тези, които биха работили, биха печелили повече от другите. За останалите удовлетворението ще е, че се занимават с неща, които ценят. Промяната ще дойде от възвръщаемостта на капитала. Всъщност по-голямата част от приходите в страните от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) идват от възвръщаемост от капитал, а не от заплати. Така използвайки възвръщаемостта от капитал може да се създаде този свят, за който говоря.

Живот без работа
„Много хора биха били ужасени в момента от идеята, защото живеем в система, в която хората са научени да считат работата като единствената цел в живота им. Много хора намират идеята да живеят в свят, в който да не работят, за ужасно плашеща. Защото много от тях не знаят какво биха могли да правят, ако не работят. Работата се е превърнала в нещо като социална терапия”, счита британският икономист.

Приветствам идеята с 2 ръце :|
 
От: Британски икономист: Време е да преосмислим идеята за труда като източник на дохо

Живот без работа
„Много хора биха били ужасени в момента от идеята, защото живеем в система, в която хората са научени да считат работата като единствената цел в живота им. Много хора намират идеята да живеят в свят, в който да не работят, за ужасно плашеща. Защото много от тях не знаят какво биха могли да правят, ако не работят. Работата се е превърнала в нещо като социална терапия”, счита британският икономист.

С това изобщо не съм съгласна. Според мен много малка част от хората биха се ужасили, ако не трябва да работят ....

И като цяло не съм сигурна дали нещо подобно би довело до нещо добро...
Да, има хора, които с радост биха работили, но по-голям процент от хората просто ще паразитират.
 
От: Британски икономист: Време е да преосмислим идеята за труда като източник на дохо

Тя държавата и в момента изпитва затрудения да изплаща пенсиите, а какво става ако трябва да изхранва и Х% от работоспособното население. А по мое мнение този Х ще е над 50. Какво ще се случи тогава с данъците? Кой ще предпочете да бачка и да изхранва другите, след като може да не го прави и пак да получава пари? А каквото изкара на черно си е в плюс.
 
От: Британски икономист: Време е да преосмислим идеята за труда като източник на дохо

С това изобщо не съм съгласна. Според мен много малка част от хората биха се ужасили, ако не трябва да работят ....

И като цяло не съм сигурна дали нещо подобно би довело до нещо добро...
Да, има хора, които с радост биха работили, но по-голям процент от хората просто ще паразитират.

Съгласен, макар теорията да е интересна на пръв поглед, според мен е доста утопична и неприложима поне в днешното общество и сегашния му вид.
 
От: Британски икономист: Време е да преосмислим идеята за труда като източник на дохо

Все пак идеята е добра и ако се развие, така че да бъде приложима на практика всеки ще има шанс да се развива там където му харесва.
 
От: Британски икономист: Време е да преосмислим идеята за труда като източник на дохо

Аз не съм много сигурна колко реално от населението на земята "работи"-труди се, обслужва ...

Но си мисля как един шофьор на автобус, решава, че да кара автобус не го прави щастлив и си живее само от базовия доход.

Как другарката в училище си прецени, че децата много стрес й костват и не е това точно, което я прави щастлива.
И така всички изтегнати покрай басейни, ама някой трябва да ти донесе мохитото ... но някой който е щастлив, да ти го донесе. Да напълни басейна, пък да го изчисти, но да е щастлив и да обича водата и хлора. И като стигнеш до магазина, за да си купиш хляб от една щастлива продавачка, която десет часа стои на крак, за да може да ти продаде точно на теб хляб... упс! хляба свърши, защото в завода решиха, че не са достатъчно щастливи докато месят хляб- ще трябва да си направиш сам.

Не просто утопия, а ... не знам дали има дума за такова безумие и нахалство едновременно.
 
От: Британски икономист: Време е да преосмислим идеята за труда като източник на дохо

„Идеята е да се позволи на тези, които искат да работят, да го правят. А тези, които не искат, да имат възможност да се развиват в областта, която желаят. Ще има достатъчно хора в света, които ще искат да работят, за да получават повече от базовия доход”, смята икономистът.

Тя тази идея е вече реализирана в Монтреал.Има квартали, в които 30% и нагоре живеят на социални помощи. Елате да ги видитет как се развиват и тази идея ще ви мине веднага.:beer:
Иначе са щастливи.
 
От: Британски икономист: Време е да преосмислим идеята за труда като източник на дохо

Аз не съм много сигурна колко реално от населението на земята "работи"-труди се, обслужва ...

Но си мисля как един шофьор на автобус, решава, че да кара автобус не го прави щастлив и си живее само от базовия доход.

Как другарката в училище си прецени, че децата много стрес й костват и не е това точно, което я прави щастлива.
И така всички изтегнати покрай басейни, ама някой трябва да ти донесе мохитото ... но някой който е щастлив, да ти го донесе. Да напълни басейна, пък да го изчисти, но да е щастлив и да обича водата и хлора. И като стигнеш до магазина, за да си купиш хляб от една щастлива продавачка, която десет часа стои на крак, за да може да ти продаде точно на теб хляб... упс! хляба свърши, защото в завода решиха, че не са достатъчно щастливи докато месят хляб- ще трябва да си направиш сам.

Не просто утопия, а ... не знам дали има дума за такова безумие и нахалство едновременно.
Пак казвам ясно е, че в сегашния си вид идеята е не приложима, но ако се развие по начин по който да работи на практика, което най-вероятно никога няма да стане би било добре.
 
От: Британски икономист: Време е да преосмислим идеята за труда като източник на дохо

Пак казвам ясно е, че в сегашния си вид идеята е не приложима, но ако се развие по начин по който да работи на практика, което най-вероятно никога няма да стане би било добре.

Човече, нека те попитам така: Ако ти имаш една гнила ябълка (щях да напиша друго, но се самоцензурирам по случай световния ден на толерантността) и няма реално за какво да я употребиш. Но четеш колко готин плод са ябълките. На практика какво точно ще направиш с нея?
 
От: Британски икономист: Време е да преосмислим идеята за труда като източник на дохо

Защо въобще се занимавате с изкуфели професори които си нямат работа?
тоя какво очаква - след 200 години да му кажа, че е бил пророк?
идиот
 
От: Британски икономист: Време е да преосмислим идеята за труда като източник на дохо

Норти! Къде си бе батка :-o Без твоите категорични квалификации някак ми липсва "пиперът" :twisted:

А иначе (това е иронично) как "защо?" Защото са профЕсори и знаят и са учили 8)
На теб някой професор по ботаника, ако ти каже, че в скоро време мравките ще завладеят планетата, няма ли да му повярваш?
 
От: Британски икономист: Време е да преосмислим идеята за труда като източник на дохо

На теб някой професор по ботаника, ако ти каже, че в скоро време мравките ще завладеят планетата, няма ли да му повярваш?

не се прави на филосоФ
 
От: Британски икономист: Време е да преосмислим идеята за труда като източник на дохо

Идеята е добра, но какво правим с професиите които не могат да се извършват от машини(поне на този етап) и не са желани от хората? Например, шофьор на рейс от София до Бургас. Все още няма рейсове само на автопилот без никаква човешка намесеца повреме на пътя. Когато сегашните шофьори напуснат, понеже не им харева по Х часове на ден да карат само, ще си живеят спокойно с дохода които им се дава, но тогава идва въпроса кой ще закара пътниците от София до Бургас?


Другото което е, тогава цените ще се вдигнат много, според мен. Понеже всеки един ще има сума която да ползва, тогава фирмите ще могат да правят по-скъпи работи. Но пък може да се случи и обратното, защото тогава повече хора ще си купуват стоките и те могат да са по-евтини.

Доста варианти има, какви може да са последиците след въвеждане на такъв доход.
 
От: Британски икономист: Време е да преосмислим идеята за труда като източник на дохо

мисля да отворя 10-15 фирми в Лондон, след като държавата ще плаща заплатата на работниците ми...
 
От: Британски икономист: Време е да преосмислим идеята за труда като източник на дохо

мисля да отворя 10-15 фирми в Лондон, след като държавата ще плаща заплатата на работниците ми...

А с какво точно ще ги привлечеш и мотивираш тези работници, за да "работят"/обслужват точно (за) теб като Шеф?
 

Горе