Брой фенове, до които достига пост и значението на големината на ФБ страницата

Radost

Active Member
На първо място, да погледнем цифрите. Според няколко изследвания средният дял на феновете, които виждат вашия пост, е между 2.5 и 7% в зависимост от това колко голям е общият им брой. Страниците с повече фенове имат по-нисък процент на достигане (Reach) спрямо общия брой фенове, отколкото по-малките, но измерено в абсолютни стойности се оказва, че достигат до много по-голям брой потребители. Ето какво значи това. Ако имате 2000 фена и 3% от тях видят вашия пост, то тогава ще сте достигнали до 60 потребителя. Ако имате 10 000 и достигнете до 1.5% от тях, то 150 от вашите фенове ще са видели поста ви. Дали си струва обаче да вложите усилия, за да привлечете 5 пъти повече фенове и да достигнете само до два и половина пъти повече потребители?

Позицията ми се покрива с тази в тази статия, с чийто размисли от няколко месеца съм съгласна( откакто виждаме до колко % и след това само до колко като брой човека достига даден пост).

Като хоби(с неособено комерсиална цел) управлявам 2 малки страници с 5-6 хиляди фена. Брой хора, до които достига пост е между 1500 и 3000 човека. Внушителен процент, нали?
От друга страна има брандинг страници с 10 хиляди фена, където пост достига до 1200 човека средно, максимум 2000.
Тук говорим за страници без пускане на реклама.

Вашите наблюдения какви са?
 
От: Брой фенове, до които достига пост и значението на големината на ФБ страницата

Процентите не са вярни. Така като гледам, на най-хубавата ми българска страница процентите са между 25 и 50 за достигане на уникални хора. Сега, дали това са фенове на страницата или фенове + техни приятели, трудно бих разбрал. Също така има огромна разлика между това какво се споделя - дали чист линк, картинка или текст. Картинката може да стане viral и да избие рибата. Така имам една картинка с 50 хиляди харесвания (ако не се лъжа), докато link няма как да стане viral.

Иначе, разбира се, че си струва да се привличат нови и нови потребители (свежа кръв). Това за натуралния растеж е малко ала бала, сигурно страниците, които го правят се броят на пръсти, например 9gag - беше 300-400 хиляди и за половин година стана 4 милиона. Да, ама колко сайта могат да се мерят с тях?
 
От: Брой фенове, до които достига пост и значението на големината на ФБ страницата

Свежа кръв - зависи по какъв начин.
Разбира се, че чистия линк в момента е най-слаб.

Тематики на изображения, които предизвикват най-голям вайръл - котки и бебета хаха, но най-вече снимка на млад болен човек( от рак за предпочитане, или осакатен) и призив " Сподели, за да...", "1 лайк= 1 респект", "Да видим колко лайка ще събере момичето, което...", също така - Майката с главно М; предмети от детството с въпрос "Помните ли?", "Колко от вас са правили така?", "Как се казваше това и от къде го взимахме" и пр.
 
От: Брой фенове, до които достига пост и значението на големината на ФБ страницата

Какъвто и да е начина - свежата кръв си е свежа кръв. А тематиката на изображенията може да е всякаква, стига да се хареса на хората :)

Изобщо според мен е загуба на време да се четат такива статии и то от български блогове. Всичко зависи от много неща, а също така има разлика между български и чуждоезични страници. Мога да ти покажа английски страници страници с брутална активност , което нашите спецове трудно биха обяснили с техните 2-7%. Някои от постовете имат по 100 000 харесвания, а страницата е 400 000. Едно от най-важните неща, които пропускат авторите на статията е edge ранк-а на страниците, изключително важен фактор, за който съм писал цяла тема във форума и който грам не е споменат в статията. Той е една от причините за ловене на лайкове, а е изцяло пренебрегнат, пък постването на картинки е определено като "спам". Наистина постването на картинки/споделянето им от феновете е единствения начин за естествен растеж на страницата, но харесването/споделянето на страницата увеличават едж ранка й и са най-важното нещо за всеки, който администрира фейсбук страници.
 
От: Брой фенове, до които достига пост и значението на големината на ФБ страницата

Да, така е.
Ставаше дума, че средно е 2-7%, но според мен средно е 10%, но си зависи от Ранга.
Основното беше собствениците на (брандинг) страници да се замислят дали бройката означава качество.
Аз съм сигурна, че от страница със 100 човека, когато се сподели в множество други могат да се докарат лайкове, но номерът е да стане по "естествен" начин.

А този подход е нещо ужасно спамерско, всяка 10-та страница пуска: 5OO likes - OKAY
1OOO likes - HANDSOME
1OOOO likes - HOT
1OOOOO likes - INSANELY HOT
 
От: Брой фенове, до които достига пост и значението на големината на ФБ страницата

Разбира се, че бройката означава качество. Просто защото колкото и фена да имат, едва 10-20-30% ще виждат публикациите им. Точно за това важи приказката на Мечо Пух "Колкото повече - толкова повече".

А за подхода, може да ти изглежда спамърско, но просто не можеш да си представиш колко пари струва тази хипер активна страница. :)
 
От: Брой фенове, до които достига пост и значението на големината на ФБ страницата

Интересна тема. Може ли линк към статията, където обясняваш за edge ранк-а.
 
От: Брой фенове, до които достига пост и значението на големината на ФБ страницата

Как постът на вашата фб страница да стане "Top Story" в newsfeed-a на феновете и

Тези неща вече ги няма - top story и прочее (абе всъщност ги има, но са по-различни), промениха нюзфийда от тогава, но това за виждането на постовете според мен си важи с пълна сила.
 
От: Брой фенове, до които достига пост и значението на големината на ФБ страницата

Найстина процентите не са точно така.
Всичко зависи от това какви са феновете.
Ако са от ония лайк сайтове може и до никой да не стигне.
Ако си администратор на някоя страница ти пише, колко са я видяли.
При една моя страница от 5000 фена, поста стига до малко над 1000, което доказва че горепосочените проценти са грешни.
Но пак казвам всичко зависи според феновете. Преди имах една страница, на който почти всички фенове бяха неактивни, и от 1000 поста стигаше до 20.
 
От: Брой фенове, до които достига пост и значението на големината на ФБ страницата

В моя страница с 1700 Likes 40% Organic и още 9% Viral, но са таргетирани всичките
 
От: Брой фенове, до които достига пост и значението на големината на ФБ страницата

Определено грешни проценти. При 26 000-на група при мен дава около 40-45% достигане.
 

Горе