Бъдещите професии

Е чети, такива теми особено в тоя раздел на редит, валяло. Живеем в ерата на "голямото напускане" и хората от САЩ им е писнало да работят, да забогатява някой на техен гръб. Та, така...


Първото не го прочетох, но второто няма нищо странно. Беше странно как програмистите ще бъдат заместени, а той колкото прочетох се е занимавал с икономика.
 
Какво пренасищане в IT сектора?! Средностатистическият човек от ден на ден става все по-неграмотен технически и все по-трудно се намират кадри в световен мащаб. Има само разни индивиди, чули че се взимат много пари като IT, които са минали някакъв курс за 2-3 месеца - нищо не могат, мислят си че всичко могат и очакват да взимат от първия месец заплата колкото специалист с 20 години опит. Тотална трагедия е откъм кадри, а за пренасищане е абсурдно да се говори. Сега след срива на криптото може да влязат малко свежи и кадърни хора, като останат без работа, щом ги освободят от крипто сайтовете и борсите.
 
  • Like
Реакции: OSH
Споделям няколко мнения от пост в DevBG Естествено има както в едната посока така и в другата. https://www.facebook.com/groups/devbg/permalink/2980983185472092/
Нищо не казвам, а просто споделям информация.

1. "Дефинирай “пише код”...
Компилатора на даден език не е нищо повече от програма която пише машинен код базирано на инструкции от човек написани на този език. Езиците стават все по абстрактни. Няма причина да не се стигне до компилатор който има вграден NLU engine и пише машинен код базирано на инструкции от човек дадени на английски.
Стига инструкциите да не са “Абе искам ако може потребителя да натисне едно копче и програмата да изпрати съобщение до приятеля му че мъжа на жена му има пълен идиот за приятел”. Щото това и много хора не могат да го интерпретират и да напишат правилния код..."

2. "някъде имаше демо на AI, който генерира UI на базата на описание. Напр: искам прозорец със зелен бутон в средата, с розов надпис"

3."вероятно с напредването на AI програмирането ще се превърне в нещо като drag-and-drop процес, фактически ако един човек си представя съвсем ясно в главата каква програма му е необходима ще може лесно и бързо да я направи, без да му се налага да пише хиляди редове код и да дебъгва (съответно и без да наема програмист да му я напише)...."
- " Това вече съществува - казва се model-based development. Най-скучната работа на света, мен ако питаш..


4. "В Арт средите, пък е точно пълно със заданието "по така" и ако крайният резултат е картина, каквото и да генерира AI, все тая. Т.е. графичните дизайнери да му мислят."

5. "Ai може да се обучи да пише код. Но ще му трябва проджект мениджър."


И от друга тема: https://www.facebook.com/groups/devbg/permalink/3165363473700728/

6. "Сега видях втория отговор. AI го пише не е равно на “няма бъгове, всичко е супер, всичко работи” В момента има доста сериозни код генератори. Навлезе доста успешно model-based програмирането (прави се модел на матлаб/симулинк и автоматично генерира С/C++ код). Помага много, рядко греши, но сгреши ли се стига до някой да гледа какво е генерирал генератора и да се оправя както е подходящо. Това е от сегашна гледна точка. След 20-30 години… ще видим "

7. "Не ИИ-то е бъдещето на програмирането, а това:
 
Последно редактирано:
2. "някъде имаше демо на AI, който генерира UI на базата на описание. Напр: искам прозорец със зелен бутон в средата, с розов надпис"
Не намерих такъв, но пък намерих за изображения
https://blog.google/technology/research/how-ai-creates-photorealistic-images-from-text/ - това са най-добрите подбрани
 
Много интересно инфо, за което благодаря.
Намерих някакъв сайт. Изобщо не ги генерираше красиви, но може би има и по-добри сайтове.
Пробвах - "робот който свири на пиано" и ми го изкара някакъв смешен робот свирещ на пиано, но много гадно качество. После написах "робот свирещ на пиано в море" и ми го изкара пак :D
Не съм търсил други сайтове. Но и с гадно качество да е, то след 5 години може и да са с хубаво, а ако сега има с хубаво.. нищо чудно както са казали и на напишеш - Фон цвят, Меню еди си какво и т.н и да ти генерира почти цял сайт. Все пак и сега има drag and drop и разни там Elementor дето стават лесно сайтовете, но ... не знам това колко ще е различно и до колко ще замени един програмист. Другото е ето това:
Тука програмистите ще кажете кое е така и кое не. Вие вече се изказахте, но аз продължавам да си пиша.. все пак малко инфо в темата не е излишно.
 
Последно редактирано:
Намерих някакъв сайт. Изобщо не ги генерираше красиви, но може би има и по-добри сайтове.
Пробвах - "робот който свири на пиано" и ми го изкара някакъв смешен робот свирещ на пиано, но много гадно качество. После написах "робот свирещ на пиано в море" и ми го изкара пак :D
Не съм търсил други сайтове. Но и с гадно качество да е, то след 5 години може и да са с хубаво, а ако сега има с хубаво.. нищо чудно както са казали и на напишеш - Фон цвят, Меню еди си какво и т.н и да ти генерира почти цял сайт. Все пак и сега има drag and drop и разни там Elementor дето стават лесно сайтовете, но ... не знам това колко ще е различно и до колко ще замени един програмист. Другото е ето това:
Тука програмистите ще кажете кое е така и кое не. Вие вече се изказахте, но .. все пак малко инфо в темата не е излишно.
Да, и аз пробвах няколко варианта на мини версиятя и ми изкара няколко като картините на Модилиани. Идеята и овациите, обаче са за напредъка. Плюс това доколкото разбрах това е мини версия, а в момента тече разработка по v2, а всички знаем колко добре изпипва нещата google преди нещо да излезе на пазара официално. Прочетох също така, че доста от изображенията са "орязани" по законосъобразни причини. Някой да не припознае котката си в изображението или себе си в картинката с грозната овца. Нали се сещаш как е в 21 век. Все има обидени и дискриминирани.
 
  • Like
Реакции: OSH
Аз залагам на професия която ще се нарича "автомати -роботизатор на процесите и данните" НАПРИМЕР. Неговата работа ще бъде да изучи процеите в едно производство като се започне от имели, заплати, персонал, графици и се завърши с роботизиране на целия процес на производство - например вратите се отварят автоматично в 6 часа робота пастир изкарва овцете елекро пастир ги води до пасището, след това ги прибира, влизат в кафезите там друг робот ги дои, млякото отива да се стерилизира и бутилира (опакова) и т.н. Като за всеки бизвнес ще трябва по един човек, който да роботизира процесите и да отговаря за организацията на подръжката им. И така за всики бизнес.
 
Аз залагам на професия която ще се нарича "автомати -роботизатор на процесите и данните" НАПРИМЕР. Неговата работа ще бъде да изучи процеите в едно производство като се започне от имели, заплати, персонал, графици и се завърши с роботизиране на целия процес на производство - например вратите се отварят автоматично в 6 часа робота пастир изкарва овцете елекро пастир ги води до пасището, след това ги прибира, влизат в кафезите там друг робот ги дои, млякото отива да се стерилизира и бутилира (опакова) и т.н. Като за всеки бизвнес ще трябва по един човек, който да роботизира процесите и да отговаря за организацията на подръжката им. И така за всики бизнес.
Звучи логично. И също звучи като нужда от много по-малко човешки работен ресурс. Някои може би биха казали "ненужност от повечето от наличния в момента човешкия работен ресурс".

Какво ли биха правили онези, от които няма повече нужда? Интересно.
 
Човек не е роден за да работи.

Глобалистите нали ше въвеждат единен незнамисъв доход.
Ще играя на конзолата по цял ден и вечерта ще гледам Нетфликс.
 
Да уе, да уе, Контричка, теб та знайм, че си непобедим, сички та знайм. Тебе и да та чипнат - муа та увапала.
(Ма ти ша ги уплашиш така, ша кажат: леле, тоз таквъз непобедим.. Имитирай малко страх превантивно.)
 
AI.
Не забравяйте, че AI победи най-добрия шахматист, но на морски шах са най-добри
 
AI.
Не забравяйте, че AI победи най-добрия шахматист, но на морски шах са най-добри
Компютър победи най-добрия шахматист още преди 20+ години, мисля Гари Каспаров беше.
 
Аз съм много слаб на шах, не знам кво ще правя с тва ИИ. Ще ме схруска за закуска.:(
(Дано не са останали свободни места само за гросмайстори в бъдещето.)
 
Аз съм много слаб на шах, не знам кво ще правя с тва ИИ. Ще ме схруска за закуска.:(
(Дано не са останали свободни места само за гросмайстори в бъдещето.)
От няколко дни взех да играя отново шах след години и осъзнах, че съм много по-слаб от преди, така че айде да направим един шах онлайн?

Компютър победи най-добрия шахматист още преди 20+ години, мисля Гари Каспаров беше.
Защото шаха е комбинации, които дори не са много и след като са заложени в компютъра, естествено че ще го победи. На белот едва ли ще е толкова силен компа:)

***

Мен ме гложди от няколко дни не толкова за професиите след 20-30 години, а за професиите след 2 години. Нали сме вече ориентирани към услугите в България? Какво мислите, ще е бъдещето там? Много ми е интересно дали ИИ ще може въобще да замести един нотариус?
 
...Много ми е интересно дали ИИ ще може въобще да замести един нотариус?
Преди близо пет години изповядвахме сделка при популярен нотариус във Варна, който сричаше и четеше пред ред. Бивш полицай, синът му е също при него - помощник, жена му и тя....фамилна компания. Имаха и няколко млади, засукани девойки, чиято работа бе да посрещат клиенти и разнасят документи.
Накрая въпреки, че платих за ВИП обслужване (което дава обещанието, че за всичко ще се погрижат и аз няма да ходя никъде, включително и в данъчното) се оказа, че след година не ми излезе данъка за новия имот. Отидох в данъчното да видя какво става - имота не е бил заведен, следователно глобичка, лихва и дължимия данък ги платих както си трябва. Нотариуса иначе си прибра няколко хиляди лева такса.

Ще е добре заверката на документи и данни по имущества да става автоматично. И също така човек през приложение на телефона/компютъра да може да упълномощава друг, например чрез token след въвеждане на данните на лицето, което се упълномощава + потвърждение от същото.
Не виждам това как ще стане в близките 30 или повече години или някога изобщо. Дано съм лош пророк, но в България такива апетитни служби не се затриват.
 
Преди близо пет години изповядвахме сделка при популярен нотариус във Варна, който сричаше и четеше пред ред. Бивш полицай, синът му е също при него - помощник, жена му и тя....фамилна компания. Имаха и няколко млади, засукани девойки, чиято работа бе да посрещат клиенти и разнасят документи.
Накрая въпреки, че платих за ВИП обслужване (което дава обещанието, че за всичко ще се погрижат и аз няма да ходя никъде, включително и в данъчното) се оказа, че след година не ми излезе данъка за новия имот. Отидох в данъчното да видя какво става - имота не е бил заведен, следователно глобичка, лихва и дължимия данък ги платих както си трябва. Нотариуса иначе си прибра няколко хиляди лева такса.

Ще е добре заверката на документи и данни по имущества да става автоматично. И също така човек през приложение на телефона/компютъра да може да упълномощава друг, например чрез token след въвеждане на данните на лицето, което се упълномощава + потвърждение от същото.
Не виждам това как ще стане в близките 30 или повече години или някога изобщо. Дано съм лош пророк, но в България такива апетитни служби не се затриват.

България до 30 години няма да бъде точно България, то това да ти е проблем, всичко е тотално прогнило тук и няма да се оправи. Повечето ми приятели и познати, вече живеят в други държави от години и нямат намерение да се връщат. Бъдещи професии, според мен строител, хамал и още други подобни, защото в България вече липсват сериозно, малкото останали са някакви - никакви и тук там читав. Всеки вече иска да бъде мутра, гангстер, инфлуенсър и подобни, но бачкатор е доста лоша опция и ако си бачкатор обещството те изхвърля. Но винаги ще трябват хора към физическа и мръсна дейност. Специално за ИТ и "технологията", доста ще се търсят PLC програмисти, програмисти за роботизация, дрон разработчици, AI разработчици и поддръжка към коли, камиони. Но липсва работна ръка в България и всеки ден аз се сблъсквам с това, ако намеря някой, той вземе капаро и изчезва, после само следващата седмица и така минават месеците.

Ето малък пример: https://bnr.bg/varna/post/101652543/nama-rabotna-raka-za-koseneto-na-treva-vav-varna

Поздрави,
Станимир И
 
Не виждам това как ще стане в близките 30 или повече години или някога изобщо. Дано съм лош пророк, но в България такива апетитни служби не се затриват.
Съвсем скоро в най-близките години ще ви го направят всичко автоматично, най-после ще си отдъхнете от неволите и ще бъдете щастливи в пустата, назадничава България. Не се коси - за вас го правят, да ви е удобно. (Такивата с апетитните служби нямат думата в контекста на големите планове за повсеместна дигитализация.)
 
Преди близо пет години изповядвахме сделка при популярен нотариус във Варна, който сричаше и четеше пред ред.
България до 30 години няма да бъде точно България, то това да ти е проблем, всичко е тотално прогнило тук и няма да се оправи.
Съвсем скоро в най-близките години ще ви го направят всичко автоматично, най-после ще си отдъхнете от неволите и ще бъдете щастливи в пустата, назадничава България. Не се коси - за вас го правят, да ви е удобно. (Такивата с апетитните служби нямат думата в контекста на големите планове за повсеместна дигитализация.)
Цялата работа е супер тъпа.
 

Горе