Бъдещите професии

Driving the news: The list of affronts to a vision of liberal internationalism keeps getting longer. Xi and Putin. Brexit and Trump. Bolsonaro and Erdoğan and Orbán. Pandemic-closed borders, and now war in Eastern Europe.

Leading investors are coming to the same view. BlackRock chief Larry Fink writes in a new letter to shareholders that the Ukraine war "has put an end to the globalization" experienced in recent decades.

  • Howard Marks, of Oaktree Capital, writes in a new investor letter that this era of globalization has been a boon for global GDP, but that the swing away from it may "improve importers' security," and "increase the competitiveness of onshore producers and the number of domestic manufacturing jobs."
The bottom line: The global economy of the 2020s is looking quite different from the world of the previous three decades — in ways that we're only starting to understand but could have profound implications for macroeconomic policy.

 
Пренасищане се говори, че ще има на ИТ пазара от много време и сякаш все няма пренасищане, защото освен преглагането се увеличава и търсенето на такива позиции.
Въпроса е колко ще нарастне търсенето в следващите години ? Както беше тръгнало глобализация, дистанционни работи и много ИТ и технологии просто няма как да останеш без работа, защото търсенето нараства много.
И с нарастване на технологиите щяха да заминат много професии извън сферата на ИТ, тъй като се автоматизира всичко и както казваш с обувките и подобни професии щяха да изчезнат.
Сега обаче нещата не са толкова сигурни на къде ще вървят. Ако стане сценария, в който държавите се затварят. Може ли да си представите на България да и трябва ИТ или AI или пък IoT или дори уебсайтове ? Всичко на сергия. На Америка и да се затворят ще имат такива професии, но България … и ако сега се пътува свободно тогава може да не е така (както пише в сценария). В такъв случай, ако не си с голям стаж оставаш без работа 100%
Предполагам следиш обяви за работа в IT сектора. Намаляват осезателно (по мои впечатления). И стават все по-фрагментирани. Тепърва ще излизат нови кадри, в момента няма достатъчно. Последните години се изнася по една и съща схема - език и някакви умения. То е от няколко години това и мисля, че продължава да се засилва, сравни с езиците, традиционно котируемите езици се търсят все по-малко понеже има свръх предлагане. Сега примерно ако владееш фински или някакъв друг "непознат" език си мисля, че ще си намериш доста бързо и добре платена работа. Та подобно ще е и с IT сферата. Предполагам, че трябва да се информираш към кой специалности са най-големиете напливи и да се ориентираш към други.

Нали си говорехме, тясна специализация. А дали държавите ще се затворят - доста вероятно ми се струва, те вече се затварят. Около зимния период ще разберем, повече, накъде отиват нещата. Засега отиват на глад в "точния" момент. Ефекта от всичко (ако не стане чудо) ще се види в пълна сила след няколко месеца. Айде, дано този път да не съм лош пророк.
 
  • Like
Реакции: OSH
Пренасищане се говори, че ще има на ИТ пазара от много време и сякаш все няма пренасищане, защото освен преглагането се увеличава и търсенето на такива позиции.
Въпроса е колко ще нарастне търсенето в следващите години ? Както беше тръгнало глобализация, дистанционни работи и много ИТ и технологии просто няма как да останеш без работа, защото търсенето нараства много.
И с нарастване на технологиите щяха да заминат много професии извън сферата на ИТ, тъй като се автоматизира всичко и както казваш с обувките и подобни професии щяха да изчезнат.
Сега обаче нещата не са толкова сигурни на къде ще вървят. Ако стане сценария, в който държавите се затварят. Може ли да си представите на България да и трябва ИТ или AI или пък IoT или дори уебсайтове ? Всичко на сергия. На Америка и да се затворят ще имат такива професии, но България … и ако сега се пътува свободно тогава може да не е така (както пише в сценария). В такъв случай, ако не си с голям стаж оставаш без работа 100%
За 25-годишен си ебати планировчика.
 
  • Like
Реакции: OSH
За 25-годишен си ебати планировчика.
Глупости - типичен МИЛЕНИАЛ си е! (На 30 е Димитър, но като милениал го понижаваш с една петилетка наверно.)
--
(Бъзикам Ноката, Митак, той има свръхфиксация по милениалите.:))
 
  • Like
Реакции: OSH
За 25-годишен си ебати планировчика.
Това не можах да разбера хубаво или лошо е ?
За сега не поемам големи преквалификации - стоя си на моята работа и си уча езика, тъй като ще ми трябва навсякъде.
 
Това не можах да разбера хубаво или лошо е ?
За сега не поемам големи преквалификации - стоя си на моята работа и си уча езика, тъй като ще ми трябва навсякъде.
Клонящо към "не много хубаво" е :)

Кой език учиш? Българския или някой друг?
 
  • Like
Реакции: OSH
Клонящо към "не много хубаво" е :)

Кой език учиш? Българския или някой друг?
Уча английски език. И български трябва да уча, но пък виж какво искат работодателите в обявите. Не искат да знам пълен член или обособени части и запетая къде се слага, а искат да си говоря с чужденците.
 
Последно редактирано:
Глупости - типичен МИЛЕНИАЛ си е! (На 30 е Димитър, но като милениал го понижаваш с една петилетка наверно.)
--
(Бъзикам Ноката, Митак, той има свръхфиксация по милениалите.:))
Тихо, че да не зафащам сега и бейби бумърите... хептян шти са стрича :hankey:-то.
 
И кво сега: айтито замирало, намаляло, така ли се мълви?
Има и ИИ, поемащо голяма част от функциите не само на айтитата, но и на служители в много сектори, за което безспирно говорят и изливат милиарди, и час по час излиза ново приложение.
Дано не вземе спонтанно да възникне тенденция към естествено, непредизвикано, от само себе си явило се намаляне на населението.
Би било зле, но вярвам, че тогава ИИ би запълнил успешно липсите и ще спаси останалата цивилизация от регрес.
 
И кво сега: айтито замирало, намаляло, така ли се мълви?
Има и ИИ, поемащо голяма част от функциите не само на айтитата, но и на служители в много сектори, за което безспирно говорят и изливат милиарди, и час по час излиза ново приложение.
Дано не вземе спонтанно да възникне тенденция към естествено, непредизвикано, от само себе си явило се намаляне на населението.
Би било зле, но вярвам, че тогава ИИ би запълнил успешно липсите и ще спаси останалата цивилизация от регрес.
Ами говори се с деглобализацията, че ще забавят и AI технологиите и това, което мислихме няма да в точно в такава степен. Освен това според мен работа ще има винаги (нови професии), а и да няма толкова работа, освен намаляне на населението има и друго решение - доход, за да си стоиш вкъщи и да не правиш нищо.
 
Тихо, че да не зафащам сега и бейби бумърите... хептян шти са стрича :hankey:-то.
От ИИ-то намаляха местата в АйТито. Ща зануляваме, подготвяй се.
 
От ИИ-то намаляха местата в АйТито. Ща зануляваме, подготвяй се.
Ще преквалифицира към AI програмист и готово.. докато не напише код, с който да се замести :D
Според мен докато AI заемат всички професии или ИТ продесиите ще минат много години. Ще заместят първо тия еднотипните професии разни трактористи, производствени работници, касиери, охрана. Трудно ще замести изцяло високок квалифицирани работници в някоя сфера.
 
Ще преквалифицира към AI програмист и готово.. докато не напише код, с който да се замести :D
Според мен докато AI заемат всички професии или ИТ продесиите ще минат много години. Ще заместят първо тия еднотипните професии.
Е ма той контрата е малко прост комуноид, май няма да му се получи преквалификацията (той даже май не знае думата, много дълга). Не е толко лош по сърце, има някои качества, но проблемът е, че е простоватичък. По-добре да го занулим, по-хуманно е.
 
Ще преквалифицира към AI програмист и готово.. докато не напише код, с който да се замести :D
Според мен докато AI заемат всички професии или ИТ продесиите ще минат много години. Ще заместят първо тия еднотипните професии разни трактористи, производствени работници, касиери, охрана. Трудно ще замести изцяло високок квалифицирани работници в някоя сфера.
Ще замести то ама...питай митничарите, които още работят с дискети, нападжиите с флашките и подписите. После да минем към Германия, където германците нямат доверие на Google Streetview и затова градовете им са заснети по-малко от тези в Турция, същите все още подхождат с недоверие към дебитните карти и тепърва започнаха да си модернизират интернет мрежите с цел осигуряване по-високи скорости и оптично покритие (масово все още са на ADSL).
Ами испанците, които все още навсякъде ти искат за всичко копие на хартия?
Тука, поне...във Варна като вляза в супермаркет, в който има каси на самообслужване - никога не съм виждал някой да ги ползва, а в Кауфланда пенсионера като си сложи очилата пред дисплея на кантара просто си оставяш какъвто зеленчук/плод за теглене си взел и си тръгваш...няма смисъл да чакаш (по принцип отивам да помогна). :D
Баща ми въпреки че го научих как да си ползва умното приложение за видеонаблюдение, все още не смее да плаща за синя зона, да не объркал нещо, затова търси места извън обхвата на зоната. Грам не иска да си размърда мозъка да се научи и опита нещо ново.

Накратко - не се плашете, работа ще има...поне в близките 10-20 години напред.
 
  • Like
Реакции: OSH
Не знам, аз гледам цъкат приложенията в Кауфланд за отстъпки, така че бързо ще свикнат и да плащат с телефони и т.н. Бързо свикнаха и със сертификатите на телефоните
Като знам преди 10г. какви телефони имаше и колко се ползваха и сега като видя разликата.
 
Буквално има теми в reddit, където разни програмисти разказват в детайл как са автоматизирали работата си и не казват на никой от колегите, за да не ги уволнят.
 
Буквално има теми в reddit, където разни програмисти разказват в детайл как са автоматизирали работата си и не казват на никой от колегите, за да не ги уволнят.
Не знам колко е възможно това нещо. Колегите програмисти ще кажат.
Ако е вярно и чак програмирането се замества от автоматизация, то представи си останалите професии.
 
Не знам колко е възможно това нещо. Колегите програмисти ще кажат.
Ако е вярно и чак програмирането се замества от автоматизация, то представи си останалите професии.
Никак. Създали са някакво AI, което може да прави нещо супер базово, но чак пък да го замести напълно, малко ме съмнявам.

Всъщност програмистите правят автоматизации. Някой ден ще има машини, които сами ще си пишат на себе си софтуера, но пак ще има човешка намеса. А и сме далеч от този момент. Да речем 3D принтер има модул да прави компоненти от други материали, и си го препрограмира сам. И си го залага към текущия софтуер. Някой ден....и тогава почва ерата на Скайнет. :)
 
Според мен в близките години ще се търсят и двете крайности. Все пак интелекта не може да направи всичко..нужна е и "лопата" и обратно. Забелязвам спад в работната сила на "ниско" ниво през последните години. И не, не говоря за продавачка в била или консултант в Полис-а. Липсват кадри като електрокарист, кранист, асансьорен техник и т.н. Предполагам колегата в началото затова беше дал пример със строителите, които в момента са ОК заради масовото застроявяне, но и конкиренцията е много и има подбив на цени. От друга страна технологията се развива със страшни темпове и няма как да няма търсене, но и там има голяма конкуренция. Идват не само трудни, но и интересни времена. Който може ще се адаптира, който не..горко му. Кофти факти, но така работи света за момента. При всички случаи успех на всеки. Няма как човек да е добър във всичко. Както е казал Айнщайн "Всеки е гений. Просто не можеш да накараш една риба да катери дърво" или нещо от сорта.. Темата е интересна, ще я следя.
 
Никак. Създали са някакво AI, което може да прави нещо супер базово, но чак пък да го замести напълно, малко ме съмнявам.

Всъщност програмистите правят автоматизации. Някой ден ще има машини, които сами ще си пишат на себе си софтуера, но пак ще има човешка намеса. А и сме далеч от този момент. Да речем 3D принтер има модул да прави компоненти от други материали, и си го препрограмира сам. И си го залага към текущия софтуер. Някой ден....и тогава почва ерата на Скайнет. :)

Е чети, такива теми особено в тоя раздел на редит, валяло. Живеем в ерата на "голямото напускане" и хората от САЩ им е писнало да работят, да забогатява някой на техен гръб. Та, така...


 

Горе