България с най-малко пазаруващи онлайн в цяла европа 5-10 пъти рзлика за 2012

От: България с най-малко пазаруващи онлайн в цяла европа 5-10 пъти рзлика за 2012

Като човек по образование статистик, че и практика съм карал, а и мои колеги са работели в компании за проучвания, много добре знам как се правят всякакви изследвания.

Но и без изследвания е ясно, че сме назад във всичко онлайн. И пазаруване, и обикновено браузване, и маркетиране. Без да се обиждат, но хората над 40 масово имат минимални познания за интернет. А са си сериозна част от населението. Докато сегашните младежи станат активна част от икономиката, може би ще сме назад. После предполагам вече ще настигнем по развитите държави в пазарене и ползване всичко онлайн на глава от населението.

Не бъди толкова сигурен. "Сегашните" младежи циклят по цял ден в социални мрежи и игри, а в малкото останало време в дискотеки и кафета. Нямат никаква представа как да използват Интернет за друго, освен глупости и губене на време, камо ли да пазаруват онлайн безопасно. За това и вярват на митове и избягват да го правят. Не вярвам скоро да се промени това, не и до като държавата не се намеси и не се обнови образователната система за да се учат тези неща в училище.

Едит: Точно каквото каза Вискяр Бг под мен! Мога да дам пример с мои познати какво правят, че даже и screenshots какво постват през две минути. Те са между 17 и 28. Дори приятели, които работят в IT. Всеки е научил нещо и си го дъвче по цял ден, никой не се опитва да научи нещо ново. Тези хора никога няма да движат икономиката, защото нямат нито уменията, нито знанията, нито желанието да се опитат да променят ситуацията.
 
Последно редактирано:
От: България с най-малко пазаруващи онлайн в цяла европа 5-10 пъти рзлика за 2012

Но и без изследвания е ясно, че сме назад във всичко онлайн. И пазаруване, и обикновено браузване, и маркетиране. Без да се обиждат, но хората над 40 масово имат минимални познания за интернет. А са си сериозна част от населението. Докато сегашните младежи станат активна част от икономиката, може би ще сме назад. После предполагам вече ще настигнем по развитите държави в пазарене и ползване всичко онлайн на глава от населението.
Я погледни годишните класации на гошо за най-търсените неща. Те се формират главно от младежката аудитория на Мрежата. Не виждам нищо образовано и образоващо дори в топ 1000.
Скайп реализира спад в употребата, откакто се появи чата във фацебуцето. Това е само един от примерите, къде хората прекарват повечето време - най-вече младите.
Сподели споделеното и харесай харесаното е основната дейност.
Повечето от сегашните младежи никога няма да станат активна част от икономиката. За съжаление.
 
От: България с най-малко пазаруващи онлайн в цяла европа 5-10 пъти рзлика за 2012

Я погледни годишните класации на гошо за най-търсените неща. Те се формират главно от младежката аудитория на Мрежата. Не виждам нищо образовано и образоващо дори в топ 1000.
Скайп реализира спад в употребата, откакто се появи чата във фацебуцето. Това е само един от примерите, къде хората прекарват повечето време - най-вече младите.
Сподели споделеното и харесай харесаното е основната дейност.
Повечето от сегашните младежи никога няма да станат активна част от икономиката. За съжаление.
Какво да ти кажа...или напиша. Хората са там, където са и другите и където им е интересно да бъдат. В момента мрежата става все по социална и хората ровят навсякъде, където могат да намерят това, което задоволява нуждите им, било то продукти, услуги, информация, емоции (което правят социалните мрежи последно време). Всичко има логика и тя е базирана изцяло на поведението на хората. Майка ми, която не знаеше какво е интернет до преди няколко години, в момента има сравнително нов компютър и си чете нон стоп в нета някакви неща. Въпросът е не колко га ограмотени хората над определени възраст за ползване на компютри и интернет, а колко желание имат да започнат да го правят и какво им се втълпява отстрани за интернет и неговото удобство. Няма случаи вече, в които тя да не е намерила оферта за почивка през интернет. Какво? Да звъни и да пита по агенциите ли? Голяма далавера няма що. :)
 
От: България с най-малко пазаруващи онлайн в цяла европа 5-10 пъти рзлика за 2012

Очевидно е, че онлайн пазаруването ще се повишава за сметка на обикновените магазини. И е очевидно, че Кауфланд не е подходящ пример защото продават хранителни стоки от първа необходимост, а това не е предмет на онлайн пазаруване. Спомням си как един мой приятел ми говореше за онлайн книжарница преди години и ми даваше пример с Щатите, (статистики проценти и прочие) моето мнение бе, че в БГ това няма никакво бъдеще. Но сега се продават повече от 10% от книгите в Интернет.
Пак ще кажа, че сме леко по назад във времето и доста по назад финансово.
 
От: България с най-малко пазаруващи онлайн в цяла европа 5-10 пъти рзлика за 2012

Ако данните са от Евростат, там вземат данни за плащания с карти. Ама ако бяха само те ми се струва и разликата щеше да е по-голяма. Никъде в статията не е посочен източника на данни. То така може да става въпрос и за абсолютен брой потребители, въпреки че тогава сигурно още по-назад щяхме да бъдем.

Много неизвестни има в тая статия и единствените цитирани числа са за броя жалби, как се били увеличавали. Това сега положително или отрицателно нещо е? От статията излиза, че е положително....
 
От: България с най-малко пазаруващи онлайн в цяла европа 5-10 пъти рзлика за 2012

Не бъди толкова сигурен. "Сегашните" младежи циклят по цял ден в социални мрежи и игри, а в малкото останало време в дискотеки и кафета. Нямат никаква представа как да използват Интернет за друго, освен глупости и губене на време, камо ли да пазаруват онлайн безопасно. За това и вярват на митове и избягват да го правят. Не вярвам скоро да се промени това, не и до като държавата не се намеси и не се обнови образователната система за да се учат тези неща в училище.

Напълно съм наясно със знанията на сегашните младежи защото до преди няколко години съм им преподавал информатика - Но това че в 9-клас повечето от половината по онова време нямаха още мейл не е най големият проблем - проблема е че рядко някой родител може да си позволи да дава 5 или повече лв на ден на детето си от които то евентуално да си събере пари и да си купи нещо.

Също така имам наблюдения и от децата в УК най масово използваният телефон тук от учениците е блекбери сети се с какво се занимават по цял ден.

И пак ви питам тази статия по какви данни е написана и смятате ли че може да има нещо общо с истината след като няма коректни изходни данни.
 
От: България с най-малко пазаруващи онлайн в цяла европа 5-10 пъти рзлика за 2012

Дори и само да се мандахерцат из фейса и други подобни работи, пак имат някаква онлайн култура (било тя и минимална). Масово хората над 40-50 знаят, че има компютри и нет. Но за какво точно ще са им полезни и как, не знаят.

А тия младежи дето са най-много из фейса все пак знаят за онлайн пазаруване.

Но онлайн пазаруването има и друг проблем - някой по-горе беше споменал. То всъщност не е толкова евтино, колкото се твърди. И като прибавим и притеснението за мошеничество става така, че нито младо, нито старо пазари масово онлайн.

И все пак за мен със сигурност след време в БГ ще се пазари много повече онлайн. Много по-удобно е. Все ще се научим.
 
От: България с най-малко пазаруващи онлайн в цяла европа 5-10 пъти рзлика за 2012

Напълно съм наясно със знанията на сегашните младежи защото до преди няколко години съм им преподавал информатика

В БГ или в UK си преподавал? Интересно ми е да разбера какво е нивото на тамошните хлапета.
 
От: България с най-малко пазаруващи онлайн в цяла европа 5-10 пъти рзлика за 2012

Там в университет не вклиза всеки, който иска, докато в бг е така. За това си има ред причини де, от финансови до желание и до наличие на работа. В Европа като цяло с някой изключения няма толкова евтини семестри, няма толкова евтини общежития, няма толкова евтини студентски столове. Нашите са под всякакви критика, но пак ги има. Като му казах на един преди време, че плащам 25 евро на месец за легло в стая с включени всички сметки оня ме гледа и се чуди какво става.

Аз лично смятам, че масово хората между 20 и 35-40 г. ползват интернет ежедневно. Може би един от малкото сектори, който не беше засегнат от кризата или поне не толкова много, бе онлайн търговията.

Доколко е евтино в бг онлайн магазините е друг въпрос, като цените са породени от много фактори, а не от алчността на собственика. Но това се отнася и за офлайн търговията също. Хората обаче не ги виждат нещата и като видят в щатите нещо два пъти по-евтино отколкото тук и си мисля, че нашия ги скуби яко. Един пример ще дам само. Една стока я купувам от официалния дистрибутор за Европа и цената и на едро е колкото цената на дребно в USA.

Като цяло и според мен перспективите пред онлайн търговията в България са големи и възможността да се намесиш на пазара все още е голяма.
 
От: България с най-малко пазаруващи онлайн в цяла европа 5-10 пъти рзлика за 2012

Аз като клиент пазарувам доста онлайн, но много малко от български магазини. В големите онлайн магазини досега каквото и да съм потърсил, винаги ми излиза по-скъпо отколкото във физическия магазин. От сайтовете на Технополис и Техномаркет си струва да се пазарува ако стоката е над 100 лв., защото доставката е твърдо 10 лв., има отстъпка 10% и в този случай ти идва изгодно. Проблем там е липсата на подробна информация за продуктите. Обикновено трябва сам да търся в Google, но рядко намирам нещо полезно защото имената и моделите на стоките са по някаква тяхна шантава система, която никой друг не използва и съответно - в Google рядко намирам повече информация.

Попадал съм и на потресаващо грозни и зле организирани наши онлайн магазини, които с лошото си изпълнение просто ме отказват на секундата. Щом човекът не си е направил усилие да си оправи магазина, сигурно по същия начин ще ме обслужи и като клиент.

Най-голямото нещо, което съм купувал онлайн са лаптопи. Последната година купих два от pcstore.bg и съм доволен. Те предлагаха най-добрите условия за това, което търсех. Иначе, основно разчитам на DX.com и eBay.
 
От: България с най-малко пазаруващи онлайн в цяла европа 5-10 пъти рзлика за 2012

В БГ или в UK си преподавал? Интересно ми е да разбера какво е нивото на тамошните хлапета.

В БГ съм преподавал

А наблюденията ми за УК са на база това което виждам в училището на дъщеря ми. - Тотална щета - това не е училище а някакво увеселително заведение в сравнение с БГ - Учебниците и тетрадките им стоят в училище - домашни не им дават. Децата въобще не си и дават зор да учат учителите не смеят и да ги карат.

Дъщеря ми дойде в УК в началото на септември миналата година със що годе приличен английски записаха я в 8 клас по тяхната система - докато и оправят всички документи реално тръгна на училище от средата на октомври - първият един месец трудно разбираше какво и говорят (едно е да знаеш английски друго е да ги чуеш какво ти говорят) - сега за края на срока им раздаваха удостоверения на тези които са покрили на 100% критериите - За мое учудване се оказа че критериите ги е покрила и дъщеря ми и още три деца от нейният клас.

Лятото в местният вестник случайно ми попадна статия за нейното училище бяха снимали едно момиченце отличничка на училището с най висок успех - зачетох се защото и пишеше името и видях че е българско - след това есента дъщеря ми се запозна с него - дошла е преди две години като нея са я бавили половин година докато почне училище тоест само след година и половина вече е била с най висок успех в цялото училище.

Така от мен да знаете образованието в БГ колкото и да е зле е на светлинни години от това в УК предполагам че е така и спрямо доста страни в ЕУ.

Предимството на тяхната система е че не се стресират децата растат си волни и щастливи но за сметка на това от училище излизат неграмотни във всяко едно отношение.
 
От: България с най-малко пазаруващи онлайн в цяла европа 5-10 пъти рзлика за 2012

Не е точно така. Там системата е такава, че не е нужно да си грамотен във всяко едно отношение, за да живееш нормално и да си нормален член на обществото. Трябва да си грамотен само в една област и това е предостатъчно. От специалисти по всичкология, които могат да правят сто неща, но нито едно както трябва, никой няма нужда. В България защото всеки е "професор", затова сме стигнали до това дередже.
 
Последно редактирано:
От: България с най-малко пазаруващи онлайн в цяла европа 5-10 пъти рзлика за 2012

Да прав си защо да ги затормозяват да учат разни неща като ги подготвят за безработни дето ще висят цял живот на социални помощи
 
От: България с най-малко пазаруващи онлайн в цяла европа 5-10 пъти рзлика за 2012

Абе, както го казва mantaman, не е добре. Чак толкова да не учат. Това си е добра възможност за българите, които са там. Стига да не са по-калпави от англичаните де :) :).

Макар да съм чувал други неща примерно за скандинавските страни. Там си учат и може би затова няма 25 годишни младежи да живеят още с мама и тати.

Дали пазаруват много онлайн или не, оправят се сами.
 
От: България с най-малко пазаруващи онлайн в цяла европа 5-10 пъти рзлика за 2012

Не е нужно да го разправям - минете лятото през Слънчев бряг и зимата на Боровец и ги вижте младите англичанчета на какво приличат и ще ви стане ясна картинката.

Понякога по улиците може да срещнеш възрастни англичани - старец и бабка - хванати по ръка и си се разхождат - просто ти става кеф да ги гледаш - излъчват някакво достолепие - осанака маниери всичко като по старите филми - Това що е под 40г. чеп за зеле не става, да знаете че имането ебава майката на хората много по бързо от немането.
 
От: България с най-малко пазаруващи онлайн в цяла европа 5-10 пъти рзлика за 2012

Колко ще са доходите на хората в една държава зависи от няколкото процента, които реално вършат работата (останалите ги обслужват по един или друг начин). Така наречените богати държави са магнит за качествения човешки материал от по-бедните. Така стандарта на богатите остава висок (защото няколкото процента реално работещи успява да издържа невежото мнозинство от сектора на услугите, което обслужва елита и обслужващите елита).

Това е единственото обяснение, което имам на факта, че в България заплатата на неквалифицирания персонал е по-ниска от същия персонал в богатите държави. Защото имат няколко процента, които са производителни (затова имат високи доходи и харчат много).

В същност термина богати държави не е коректен, по-добре да се казва държави, в които гражданите са по-богати. Защото богата държава може да значи бедни граждани (държавата (=организираната престъпност) може да е богата само за сметка на гражданите).
 

Горе