Българска Фондова Борса

JaG

Member
Има ли някой който инвестира на БФБ?

Аз от средата на миналата година инвестирам в акции на едно дружество, което е задължено по закон да разпределя 90% от печалбата си като дивидент (АДСИЦ). Средната цена на портфейла ми е 2.40 и се очаква тази година да разпределят 0.30 дивидент, което е доста над предлаганото по депозити от банките. Има ли някой друг склонил да инвестира/спестява част от парите си в акции? :)
 
Има ли някой който инвестира на БФБ?

Аз от средата на миналата година инвестирам в акции на едно дружество, което е задължено по закон да разпределя 90% от печалбата си като дивидент (АДСИЦ). Средната цена на портфейла ми е 2.40 и се очаква тази година да разпределят 0.30 дивидент, което е доста над предлаганото по депозити от банките. Има ли някой друг склонил да инвестира/спестява част от парите си в акции? :)

Аз имах акции, но ги разкарах. В друго инвестирах. :) Имах Билборд, Монбат, Билборд, Трейс (великото IPO), Зърнени храни (голям шит - след IPO-то се сринаха), + няколко фона (един вискорисков и нормален - балансиран) и това беше всичко. Лично аз не играя, защото борсата ни (въпреки малките мащаби) генерира малки обороти, което е доста незадоволително. Но основната ми причина е, че това сякаш не е моята сфера. Дори и с посредници, които ми управляваха портофейла пак не бях доволен. Дори единия (този с мазаратито) пак не успя да изиграе добре нещата по време на кризата и от там падна много всичко, и отделно много хора около мен загубиха доверие. Аз лично така се отказах.

Но другия админ по ги чатка нещата. ;)
 
От: Българска Фондова Борса

Има ли някой който инвестира на БФБ?

Аз от средата на миналата година инвестирам в акции на едно дружество, което е задължено по закон да разпределя 90% от печалбата си като дивидент (АДСИЦ). Средната цена на портфейла ми е 2.40 и се очаква тази година да разпределят 0.30 дивидент, което е доста над предлаганото по депозити от банките. Има ли някой друг склонил да инвестира/спестява част от парите си в акции? :)

Внимавай с Адванса(можеше просто го напишеш), свършиха евтините земи, сега правят преоценки за тази ти печалба и дивидент - реално погледнато голяма част от печалбата е функция на продажба на земи не на обработка - http://www.investor.bg/forum/showthread.php?t=3319#p1431151430

Предпочитам реалният актив вместо АДСИЦ-а.

Още през 2008 склоних - сега имам 61 стинки средна на любимата ми банка(викам и аз с твоят маниер да го пиша :D)

@Блинки, зърнените си бяха супер имах средна на 45 стинки на 60 стинки разкеширах преди 1 година ;)
 
Re: От: Българска Фондова Борса

@Блинки, зърнените си бяха супер имах средна на 45 стинки на 60 стинки разкеширах преди 1 година ;)
Хм, имам спомен, че след IPO-то доста пострада цената. Ако не се лъжа ги продаваха по 2.30 парчето през Елана, а през други посредници стигаше стигаше до 4 лева. После мисля, че паднаха до под 2 лева, дори на 1.80 лева.
 
От: Re: От: Българска Фондова Борса

Хм, имам спомен, че след IPO-то доста пострада цената. Ако не се лъжа ги продаваха по 2.30 парчето през Елана, а през други посредници стигаше стигаше до 4 лева. После мисля, че паднаха до под 2 лева, дори на 1.80 лева.

Те и до 20 стинки паднаха :)
 
От: Re: От: Re: От: Българска Фондова Борса

Ама това след някакъв сплит или натюр? :) Не съм стигал до тази цена слава Богу. :)

Натюр разбира се :)
 
От: Българска Фондова Борса

Аз за фондове имам в Schroders и в сравнение с всички български, доходността която генерират е много добра според мен. Имам 8 фонда с различни активи и региони, които се представят много добре последната година, въпреки че последния месец всички червенеят :)

Атерата не я споменах директно, защото може би няма толкова голямо значение каква е акцията. Интересно ми е дали тукашните предприемачи се интересуват от подобни активи. Предвид активността в темата, разбирам че фейсбук страниците са по-популярни :)
 
От: Българска Фондова Борса

Аз за фондове имам в Schroders и в сравнение с всички български, доходността която генерират е много добра според мен. Имам 8 фонда с различни активи и региони, които се представят много добре последната година, въпреки че последния месец всички червенеят :)

Атерата не я споменах директно, защото може би няма толкова голямо значение каква е акцията. Интересно ми е дали тукашните предприемачи се интересуват от подобни активи. Предвид активността в темата, разбирам че фейсбук страниците са по-популярни :)


Колега, може ли да споменеш повече как става инвестицията в такива фондове?

Т.е. свързваш с тях и купуваш някакви дялове или купуваш техни акции, които се търгуват на борсата?


Бих се радвал, ако някой коментира повече технически как стават тези неща.


Само да вметна, че на БФБ ми е ясно как става, питането ми е за чужбина. :)
 
От: Българска Фондова Борса

Карол са им официален представител в България и не взимат допълнителни комисионни за вход/изход - http://www.karollcapital.bg/schroders-fondove/
Минималната инвестиция е 1000 EUR/USD според валутата на фонда.
Всички фондове преведени на БГ ги има тук - http://www.schroders.com/bg/bg/private-investor/fund-centre/sisf/prices-and-performance/
Всички фондове на Schroders ги има като избереш Люксембург като държава - http://www.schroders.com/en/lu/professional-investor/fund-centre/prices-and-performance/
Карол могат да ти вкарат парите и във фондове, които не са фокусирани за БГ пазара и не са преведени на български. Миналата година аз бях избрал Japanese Opportunities USD Hedged, който го нямаше като предложение в българската версия, но все пак Карол направиха инвестицията. За последната 1 година фонда е дръпнал между 30 и 40% като се вземе предвид повишението на долара инвестицията дрърпа почти 50% :)

Това не е съвет за инвестиция, има много статии, че въпреки количествените улеснения в Япония икономиката им не дърпа нагоре.
 

Горе