Взимане на общинска земя под наем ?

Kelly

New Member
Здравейте, колеги решил съм малко да поработя офлайн. Така искам да отворя нещо като будка в един парк обаче си нямам никаква идея как да взема земята на която ще бъде временно построена също така ще ми трябва най-вероятно ток и вода.
 
От: Взимане на общинска земя под наем ?

Бягай в общината и питай. Ще ти кажат каквото трябва да знаеш. С пари всичко става щом е на общинска земя :wink:
 
От: Взимане на общинска земя под наем ?

До колкото съм запознат със тази материя от работата ми като държавен служител в община процедурата е следната:
1. Отиваш в общината в отдел или дирекция "Общинска собственост и стопанство" с искане за поставяне на временен търговски обект на терена където си избрала (подробности и документи трябва да ти кажат от общината). Ако терена е с предназначение за поставяне на търговски обект и има свободно място(което е малко вероятно тъй като мераклии много за евтин наем). Ще се организира процедура за отдаване под наем където трябва да участваш. Процедурата сама по себе си е един търг където трябва да има трима кандидата, ако има други кандидати то със сигурност единия ще е със връзки във общината. Ако няма други кандидати то процедурата ще се насрочва три пъти с три дати за търга и чак след това ти като единствен кандидат може да сключиш договор. Всичко това е съпътствано със издаване и попълване на най различни документи за които е необходимо да се заплащат такси и пътни разходи за лутане между различни институции. Този вариант е най благоприятният между другото защото да се намери свободен терен за разполагане на бутка е малко вероятен. За това остава следващия вариан, който е почти невъзможен.
2. Когато няма терен в мястото където искаш или наблизо с предназначение за поставяне на търговски обект трябва да се промени предназначението на терена. Промяна на предназначението на терен се одобрява от общински съвет по предложение на кмета на общината. Така че трябва да имаш взаимоотношения със кмета и със общински съветници, ако общината е малко тези хора са по достъпни и може да срещнеш с тях. За някоя по голяма община достъпът до кмета и общински съветници е по трудно. След като мине през общински съвет процедурата по т. 1 също се извършва.
Не искам да те отчайвам, на всичко му се намира ласното.
 
Взeмане на общинска земя под наем ? / Рента / Концесия / Консигнация

Здравейте, колеги решил съм малко да поработя офлайн. Така искам да отворя нещо като будка в един парк обаче си нямам никаква идея как да взема земята на която ще бъде временно построена също така ще ми трябва най-вероятно ток и вода.

Аз бих ти препоръчал да си намериш читав брокер, който да ти помогна тук. Колкото и хората да не вярват, опитния брокер може да види и предвиди неща, които ние бихме изпуснали, гледайки имота и документите му. А това, че е на общината, не е голям проблем, естествено, ако за него нямат претенции и други, което реално се трябва да ви го пуснат на търг, или както се случва при нас - този с по-дебели връзки го взима. ;)

Преди няколко месеца, брат ми искаше да вземе едно заведение в парка, където реално нямаше конкуренция до ден днешен. Сега не е толкова атрактивно местенцето, защото има още 2 заведения. Паркът е Боримечката, ако някой го знае, на бул. Възкресение и бул. Константин Величков, доста добро място и един от най-красивите според мен паркове.

Та, там реално едвам едвам щяха да го вземат с връзки, но и това не се случи, защото пича ги поизклати. Иначе @Shalon ги е описал нещата как реално се случват. ;)

За това гледай да имаш и читав брокер около теб, както се вика - поне за консултация. ;) Искам да ти пожелая успех, и ако можем да сме от полза тук, пиши.
 
От: Взeмане на общинска земя под наем ? / Рента / Концесия / Консигнация

Аз бих ти препоръчал да си намериш читав брокер, който да ти помогна тук. Колкото и хората да не вярват, опитния брокер може да види и предвиди неща, които ние бихме изпуснали, гледайки имота и документите му. А това, че е на общината, не е голям проблем, естествено, ако за него нямат претенции и други, което реално се трябва да ви го пуснат на търг, или както се случва при нас - този с по-дебели връзки го взима. ;)

Преди няколко месеца, брат ми искаше да вземе едно заведение в парка, където реално нямаше конкуренция до ден днешен. Сега не е толкова атрактивно местенцето, защото има още 2 заведения. Паркът е Боримечката, ако някой го знае, на бул. Възкресение и бул. Константин Величков, доста добро място и един от най-красивите според мен паркове.

Та, там реално едвам едвам щяха да го вземат с връзки, но и това не се случи, защото пича ги поизклати. Иначе @Shalon ги е описал нещата как реално се случват. ;)

За това гледай да имаш и читав брокер около теб, както се вика - поне за консултация. ;) Искам да ти пожелая успех, и ако можем да сме от полза тук, пиши.

Благодаря мноо ма кефиш !
Благодаря и на Шалон !
 
От: Взимане на общинска земя под наем ?

Това което е написал Шалон е така с малкото уточнение че за София е още по голямо дърво - Там първо трябва да отидеш в районната администрация и да поискаш да направят проект за ново петно за временен търговски обект който да бъде изпратен в столична община - Там като изключим че доста време ще се мота не би трябвало да те спрат - Проблема е че хората в районната администрация нямат стимул да го правят и ти трябва да ги стимулираш - След това обаче когато СОС одобри това петно трябва да се даде под наем на търг и ако някой се включи особено ако е вътрешен човек - а такива винаги се намират ти ще издухаш супата.
 
От: Взимане на общинска земя под наем ?

Добре момчета това с общинската земя нещо не ме кефи я каже знаете ли как седят нещата с моловете ?
 
От: Взимане на общинска земя под наем ?

Всеки мол си има фирма, която управлява имота. Трябва да намериш коя е и да провериш условията. Зор работа е, защото наемите са сериозни, сроковете, за които наемаш също, а условия за ползване колкото ти душа иска. Не бива да се пропускат и клаузите за съобразяване с тяхното работно време - това включва и глоби ако затваряш преди затварянето на обекта, доставки на стоки в работно време също трудно може да се случат, за ремонти да не говорим.
Всеки МОЛ си е самостоятелна губерния и има свои правила, така че трябва да провериш. Всичко това ми е по стари спомени от преди няколко години. Сега може да са омекнали за цените поне предвид доста затварящите магазини из тях.
 
От: Взимане на общинска земя под наем ?

Благодаря лялляля !
Колеги да ви питам вендинг машина за цигари или алкохол законно ли е в България ?
Също така ако си взема количка за царевица на пара примерно и се разхождам из парковете ще бъде ли проблем и ще трябва ли да плащам на някой наем ?
П.П Извинявам се че не спирам да задавам въпроси ама съм си такъв :)
 
От: Взимане на общинска земя под наем ?

Здравейте, колеги решил съм малко да поработя офлайн. Така искам да отворя нещо като будка в един парк обаче си нямам никаква идея как да взема земята на която ще бъде временно построена също така ще ми трябва най-вероятно ток и вода.

По пазарите има доста свободни пустеещи павилиони. Това е най-лесното решение. Но се замисли - защо са пустеещи?
За мола забрави! Освен ако нямаш излишни пари, които да наливаш десет години.
Всъщност, ако имаш толкова излишни пари, ги инвестирай при мен - шансовете за печалба ще са значително по-големи. ;)
 
От: Взимане на общинска земя под наем ?

По пазарите има доста свободни пустеещи павилиони. Това е най-лесното решение. Но се замисли - защо са пустеещи?
За мола забрави! Освен ако нямаш излишни пари, които да наливаш десет години.
Всъщност, ако имаш толкова излишни пари, ги инвестирай при мен - шансовете за печалба ще са значително по-големи. ;)

Бе, тез домати и ягоди твойте не ми изглеждат много вървежни да ти кажа :beer:
А тея от моловете много ли са скъпи ? Защото преди една седмица видях един доста голям щанд в коридора на един столичен мол да се продават балони хахаха за някакви стотинки и нямаха много клиенти не мисля че наема ще е повече от 600 лева за 10-15 квадрата.
П.П
Този твоя линк към "Градина Вискяр" ми дава че има малария :) провери си кода
 
От: Взимане на общинска земя под наем ?

Ами 600лв малко ли са за 10 квадрата?
Принципно имат възможност и за по-кратки срокове от типа 15-20 дни. Не мога да ти кажа цена - не съм питал, но мой познат наема по подобен начин.
За тва с количките 100% има такса от типа тротоарно право, както и доста документи, защото е храна. За това пак ти трябва общината + ХЕИ...Ако не друго ще те насочат към правилните.
 
От: Взимане на общинска земя под наем ?

Ами 600лв малко ли са за 10 квадрата?
Принципно имат възможност и за по-кратки срокове от типа 15-20 дни. Не мога да ти кажа цена - не съм питал, но мой познат наема по подобен начин.
За тва с количките 100% има такса от типа тротоарно право, както и доста документи, защото е храна. За това пак ти трябва общината + ХЕИ...Ако не друго ще те насочат към правилните.

Добре, благодаря !
Още един въпрос това с вендинг машината и цигарите някаква идея дали е легално имаш ли ?
Това с документите не би трябвало да е проблем с ХЕИ- МЕЙ щото е на франчайз ако не ще си взема 10 "горили" за охрана от Нигерия па нека идват да ми говорят тея от ХЕЙ
 
От: Взимане на общинска земя под наем ?

Този твоя линк към "Градина Вискяр" ми дава че има малария :) провери си кода
Кой вдига алармата?
Че не съм забелязал проблем?
 
От: Взимане на общинска земя под наем ?

Че това е скъсен линк. Заради броя символи в подписа.
Не те ли пренасочва към xn--80aahfu4ar.xn--b1amgyd9f.com/news.php? :shock:
 
От: От: Взимане на общинска земя под наем ?

Че това е скъсен линк. Заради броя символи в подписа.
Не те ли пренасочва към xn--80aahfu4ar.xn--b1amgyd9f.com/news.php? :shock:

Ми не блокира ми сайта поради малария що не пробваш с bit.ly или goo.gl май така се казваха
 
От: Взимане на общинска земя под наем ?

Добре, благодаря !
Още един въпрос това с вендинг машината и цигарите някаква идея дали е легално имаш ли ?
Това с документите не би трябвало да е проблем с ХЕИ- МЕЙ щото е на франчайз ако не ще си взема 10 "горили" за охрана от Нигерия па нека идват да ми говорят тея от ХЕЙ

За алкохол не съм виждал, но за цигари съм. Щом има значи може. Аз обаче на твое място много бих си помислил дали наистина искам да влизам в този филм конкретно. 1 машина ако има 20 марки цигари х 1 стек от всеки са ти 200 кутии, които са средно по 5лв. Не знам как ще я обезопасиш, къде точно ще я сложиш та да не я думнат...А ако стане, повярвай много ще боли. Знаеш, че дроджери не липсват и щом на кафе машините за по 10-20лв на стотинки посягат...

Ей го тая сутрин на паркинга на блока 5 коли с потрошени прозорци и изкъртени с щанга капаци, нарязани кабели...нищо не са взели от никъде. Ей така за спорта някой олигомайфренд е вършал та да се прай пред бръмчалките на играч после като разказва...
 

Горе