Видео наблюдение

От: Видео наблюдение

Че се сетих, ако искаш да ти излезе още по-евтино - камерите и устройството можеш да си ги поръчаш от китай
ще ти падне цената със 100 лева някъде поне.

Табела даже две - ти нямаш персонал за да ти подписва че е съгласен.
Устройство 250 лева
2 камери по 50 лева
хардиск 100 лева
интернет си имаш.
ако си с рутер има си опция рутера за да мята към камерите и да си ги гледаш онлайн по ип адреса!

това е - 500 лева с кабелите и почерпката ако си ги монтирате сами.

разбира се качество не е такова че да разчиташ касови бележки но на теб не ти е и необходимо.
това е най евтиния и удачен вариант.
 
От: Видео наблюдение

Има не лоши камери на TP LINK TL-SC3130G с микрофон, които са WI-Fi IP камери. Цената е около 130лв. бройката. Теоретично отпада вариантът от използване на компютър в обекта, може да е и извън него.

P.S. За да се гледа съдържанието на касовите бележки няма нужда от мощна камера. Съдържанието им се извлича на ниво складова програма и се визуализира като субтитри на екрана.
 
  • Like
Реакции: rak
От: Видео наблюдение

Е, складовата е платена... 99евро... Не искам да коментирам дали е много. :) Не искам да звучи като реклама, но постоянно има промоции и базовата цена от 99евро трудно се достига. Както и да е - по-важното е, че подобно решение има и работи отлично. Сравнително популярно е в България, но по-популярно в Русия... :)

Да и за да може да не рови из менютата ще трябва да си вземе и про лайт ли какво беше? Още какво? Касов сървър може би? И да дойдете и да и го инсталирате(ако няма ПЦ и такова отделно ще трябва, няма си сложи складовата програма на личния лаптоп) и да я обучите. Без да се обиждате, харесвам ви софта, но в случая само за да гледа камери е малко необосновано. Амуна за същите пари и изгради цяла отделна система.
 
От: Видео наблюдение

Микроинвест са пичове, пуснали са и безплатни програмки разни - браво на тях.

Не съм свикнал да сдавам пари за софтуер иначе те сега ми трябва складова програма, ама като знам че има толкова безплатни как да дам 200 лева:)
 
От: Видео наблюдение

Няма касов сървър. Пример: в момента се сменят касовите апарати. Има промоция, при която при смяна на касовия апарат пълния складов софтуер се доплаща около 70-80лв. Което е меко казано достъпно. В началото тази технология бе разработена за клиенти с магазини и съответно потенциал за крадливи касиери. Има подробна инструкция в интернет (нямам 10 мнения, за да поствам линкове) и всеки малко по-грамотен човек може да си настрои всичко там. За разлика от други държави, където тази функционалност е платена в България е безплатна.
Между другото това не е нещо уникално - оригиналната разработка е на GEOVISION, но тя е хардуерна, а на Микроинвест - софтуерно.
 
От: Видео наблюдение

Абе човек. Не ме разбирай погрешно. ПОЛЗВАМ ви софта(а съм сменил доста). Ама с тея 99 евро накрая ще и цъфнете с фактура за 400 лв. Пък май жената си работи сама и просто иска някаква допълнителна сигурност, ама не от кражби на персонала. Това за ГЕОВИЖЪН платки с такава поддръжка не го наех. Помня само, че имаха много качествен собствен кодек за стрийм през нета... и че китайците масово ги копират.

едит: имам предвид че работите добре, но си взимате парите за което.
 
Последно редактирано:
От: Видео наблюдение

Народа огладня напоследък. Ставал съм свидетел на 3 кражби в рамките на месец на мобилни телефони и т.н. от интернет зала. Единствено камерите (и наредбата от МВР да се записват данните на хората ползвали компютрите) помогнаха да се запише и намери крадеца.
 
От: Видео наблюдение

Касовия апарат съм го сменила още през януари. Не ми трябва да записва какво се маркира на апарата. . Искам да се снима и записва картина и звук, а също да има и табели на видно място, това е с определена цел. Първо, чисто психологически ще въздейства на определени хора,които са доста дразнещи. Второ, камерите, сложени на видно място ще имат доста добър възпитателен ефект, ще секнат разни клюки, дрънканици и изобщо, ще влизат, ще се подстригват и ще си хващат пътя. Няма да се налага да слушам с часове кой се оженил, кой се развел и кой умрял. Клиентите няма как да крадат от мен, защото нямат достъп нито до материалите, нито до инструментите ми. Ако смятат да се крадат едни други, поне може да видя на камерите кой къде е пипал. Засега се е случило само два пъти това, като единия път клиентката седеше до едни момичета и после се върна да си търси някакви 10 лв, които може да е изпуснала и момичетата да са прибрали, а може и някъде да ги е изгубила. Втория път беше много по-интересен. Една дърта скрофулоза, дойде с моя клиентка да се подстригва, после си тръгнаха и след 20 минути дъртата се връща и заявавя, че портмонето и изчезнало в салона. Казваме и, че няма къде да изчезне, не сме видяли портмоне, а тя ни обвинява директно. Имала само 5 лв вътре, но портмонето било кожено и имала вътре снимки, които и били важни. В крайна сметка искаше да и дам 5 лв, да и възстановя загубата, но аз и казах, че няма да стане тая работа, защото тук нищо не е изчезнало. След половин час ми се обади приятелката и и ми се извинява - въпросната госпожа отишла у тях, взела от закачалката чантата и а отвътре си изкарала портмонето, просто го пуснала в чуждата чанта, за да демонстрира, че в нейната няма нищо....Ето от такива идиотщини искам да се защитя.
 
От: Видео наблюдение

Тогава слагате две камери от цитирания TP-LINK по-горе и готово. Няма сложни инсталации, няма много кабели - с микрофон са и прилично качество.
 
От: Видео наблюдение

Тогава слагате две камери от цитирания TP-LINK по-горе и готово. Няма сложни инсталации, няма много кабели - с микрофон са и прилично качество.

Точно това смятам да направя.
 
От: Видео наблюдение

Народа огладня напоследък. Ставал съм свидетел на 3 кражби в рамките на месец на мобилни телефони и т.н. от интернет зала. Единствено камерите (и наредбата от МВР да се записват данните на хората ползвали компютрите) помогнаха да се запише и намери крадеца.


Данни в зала?
Ако отидеш ма компютър в зала ти записват какво ? Имената?

бах едно време помня и се пушеше и се мърсуваше и какво ли не нямаше лимити... пак че поевтиняха компютрите.
 
От: Видео наблюдение

Данни в зала?
Ако отидеш ма компютър в зала ти записват какво ? Имената?

бах едно време помня и се пушеше и се мърсуваше и какво ли не нямаше лимити... пак че поевтиняха компютрите.

Доколкото знам вече навсякъде по света ти записват данните в интернет залите.
 
От: Видео наблюдение

туй простотия
то навсякъде има вече безплатен нет
там кой ще ти ги запише?
 
От: Видео наблюдение

По закон (спуснат локално от всички РПУ-та към залите които и без това вече не са много) се записват двете имена и ЕГН. Тази информация се пази 2 години и ако се поиска се предава. Друг е въпроса, че по закон нямат право да ги записват . Друг е въпроса, че въпросните крадци виждат табелата за камери, знаят и виждат къде са камерите (на записа гледат директно в камерата 3-4 пъти), имат информация, че са хванати крадци с помоща на камерите (камерите си работят и записват а не са фалшиви), дават си данните и знаят, че са записани и въпреки това крадат. Просто нямам думи.

П.С. От 5 години ( и нагоре) в залите е забранено пушенето.
 
От: Видео наблюдение

"Представляват ли лични данни записите от охранителни и наблюдателни камери?"
Видеозаписите от средствата за наблюдение следва да се счита, че съдържат "лични данни" или "лична информация", и поради това трябва да са съставени в съответствие със законодателството за защита на личните данни. Това е така, защото видеозаписите съдържат информация, която по смисъла на чл. 2, ал.1 от ЗЗЛД е способна да разкрие физическата идентичност на лицето, което е записано.
По-общ режим за използване на средства за видеонаблюдение е предвиден по Закона за частната охранитечна дейност. Така даден работодател може да сключи договор с лицензирана фирма за охрана, за да постави обекта си под режим на охрана, или да създаде т.нар."Самоохрана", т.е. трябва да обособи самостоятелно структурно звена за охрана в своето предприятие. За да извършват самоохрана на обекта си, чл. 23 от закона изисква този работодател да извърши регистрация на дейност по самоохрана при съответното РДВР (СДВР) по местоизвършване на дейността.

Едва след това работодателят може да постави обекта си под режим на охрана и да използва видеонаблюдение. Освен това, ако осъществява видеонаблюдение, той е длъжен да информира за това чрез информационни табла, поставени на видно място, от които табла гражданите да са уведомени за използването на такива средства за наблюдение, без да се уточнява тяхното местоположение. Също така получените видеозаписи се унищожават най-късно в 30-дневен срок след извършването им, за което се съставя протокол от ръководителя на охранителната дейност, освен в случаите, когато те съдържат данни за извършено нарушение на обществения ред или престъпление.

Следователно работодателят може да постави обекта си под видеонаблюдение, но след като изпълни посочените по-горе изисквания. Дори и да е изпълнил обаче тези изисквания, работодателят е длъжен още да се съобрази и с изискванията по ЗЗЛД, а именно, че при пристъпяне на извършване на видеонаблюдение, той трябва да уведоми своите служители за какво ще се събират тия данни от записите, кой ще има достъп до тях, на какви трети лица ще се предоставят, както и че лицата имат право на достъп до тези записи, които се отнасят до тях. По същия начин гражданите, които влизат в този обект, също трябва да са уведомени за тези обстоятелства, като това може да се направи на самото информационно табло.

Ако работодателят не е изпълнил посоченото по-горе условие за законосъобразно организиране на охрана на обекта си, но въпреки това поставя видеокамери за наблюдение, в този случай той би следвало да поиска изричното съгласие на всяко от лицата, които са служители при него. Ако това не е направено, може да сезирате Комисията за защита на личните данни по случая.
:?
 
От: Видео наблюдение

никой не го спазва това.
слагай
само че после не важат в съда тези записи
 

Горе