Видове финансирания за вашия бизнес.

ADO

Active Member
Независимо дали сте стартирали нов бизнес или тепърва ще го направите, капитала/бюджета ви е от изключително значение за неговото управление. Ако бюджета ви в малък/недостатъчен, рискувате да фалирате още първите години или по средата на вашето развитие, което не е добра новина за всеки предприемач. Знанията ви са също от голямо значение, ако нямате необходимия опит в областта/бранша, то вие няма да стигнете далеч. Тези 2 елемента ни карат да търсим допълнително финансиране, но лесно ли е да постигнем това, ще разберете в следващите редове.


Преди да търсите допълнително финансиране/капитал за развитието ви, запитайте си следните въпроси:

* Наистина ли имате нужда от повече капитал или можете да управлявате фирмата си с наличните пари, с които разполагате и тези, които генерирате в момента?

* Как определяте вашите нужди? Имате ли нужда от пари, за да развиете вашата дейност и да избегнете риска.

* Спешно ли търсите финансиране? Можете да получите по-добри условия/оферти, когато положението не е толкова критично.

* Колко са големи вашите рискове? Всички обекти/предприятия носят рискове, както и степента на риска се отразява на разходите с възможните алтернативи за финансиране.

* На какъв етап е вашето бизнес развитие? Финансиранията са най-критични по време на преходните етапи.

* За какви цели ще бъдат използвани финансиранията? Всеки кредитор ще изисква подробно описание на вашия план и други специфични характеристики.

* Какво е състоянието на вашата индустрия/пазарна ниша? Има ли прогрес/развитие, търсене и предлагане, има ли голяма депресия (пропадания/покачвания) или е спокойна ниша (няма толкова разлика в покачванията и пропаданията).

* Бизнесът ви сезонен ли е или редовен? Сезонни нужди за финансиране обикновено са краткосрочни. Заеми, отпуснати за циклични индустрии като строителството, са в подкрепа на бизнеса чрез депресирани периоди .

* Колко силен е мениджърския ви екип? Управлението е най-важният елемент оценяван от паричните източници.

* И най-важната част - имате ли бизнес план? Никой няма да ви отпусне кредит или даде капитал без да види вашият план за бизнес развитие! Без наличието на такъв план, дори не си помисляйте за финансиране/кредити.


1. Не всички пари са едни и същи!

Има два вида на финансиране: капиталово и дългово финансиране/заеми. Когато търсите пари, трябва да помислите за задълженията на фирмата ви - имате ли други дългове/заеми, колко хора са инвестирали в бизнеса ви и колко са се отказали. Колкото повече хора са инвестирали пари в бизнеса ви, толкова по-лесно е да намерите/получите финансиране.

Ако вашата фирма има високо съотношение на собствения капитал към заемите, вероятно ще трябва да търсите финансиране за погасяване на задълженията. Въпреки това, ако фирмата ви има висок дял на дълга/заемите към собствения капитал, експертите съветват, че трябва да увеличите капиталната си собственост (капиталовите инвестиции) за да генерирате допълнителни средства. По този начин няма да застрашите оцеляването на фирмата/компанията ви.


2. Капиталово финансиране и рисков капитал.

Повечето малки фирми или тези, които са в стадий на растеж използват ограничено дялово финансиране. Както при кредитното финансиране, допълнителния капитал често идва от непрофесионални инвеститори като приятели, роднини, служители, клиенти, колеги или организации от промишлеността. Въпреки това, най-честият източник на професионалното финансиране е са кредиторите. Това могат да бъдат институции поемащи риск, изградени от група богати хора, подпомагани от правителството източници или от големи финансови институции. Повечето са специализирани в една или няколко тясно свързани отрасли.

Рисковия капитал се очертава в финансиране от финансови гурута, които търсят стартиращи предприятия, в които да инвестират парите си, но те най- често предпочитат фирми/компании с период на активност от три до пет години. За тях старите компании имат по-голяма стокност, тъй като имат утвърден имидж и тежест в пазара.


3. Заеми/Кредити

Има много източници за кредитното финансиране: банки, частни организации, търговски дружества, акционерни дружества са сред най-използваните.

Традиционно банките са основния източник за финансиране на малкия бизнес. Предлагат различни планове за погасяване на заемите/кредита. А частните кредитори предлагат заеми/кредити с краткосрочен период на погасяване.

В допълнение към съображенията за справедливост, кредиторите често изискват лични на заемателя, като гаранции в случай на неизпълнение на условията в договора. Това гарантира, че кредитополучателят има достатъчно личен интерес, изложени на риск да даде първостепенно внимание на бизнеса. За повечето кредитополучатели това е предимство, а също така необходимост.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Добавете още методи за финансирания или критикувайте/похвалете статията.
 
От: Видове финансирания за вашия бизнес.

Браво за темата,
Въпросът със финансирането е основния, който стои пред бизнеса. Добре е да се посочат и по-конкретни източници за финансиране. Аз лично съм се сблъсквал с два:
1. Кандидатстване по Еврофондове и Национални фондове. - Положителното при тях е че голяма част от финансирането е безвъзмездно и няма нужда да го връщаш. За да получиш финансиране е необходимо да знаеш принципите за кандидатстване и добре да е разучена документацията и изискванията. Недостатъкът е наличие на бюрокращина и тромава система. За съжаление доста от програмите са с такива условия и изисквания, че е почти невъзможно да покриеш критериите за кандидатстване, което е една от причините за неусвоени средства по еврофондове от България.
2. StartUp Акселератори - Хубавото при тях е, че може да получиш 100% финансиране за проекта си. Освен това хората ще те научат и как да правиш бизнес и да си развиваш дейността. Основния проблем е голямата вероятност да отпаднеш в някой от етапите при подбор на проекти за финансиране. Но като цяло участието в подобни мероприятия не е загубено време, защото се научават много положителни неща за стартиране и развиване на бизнес.
За мен лично най ценния капитал е човешкия фактор или "Сговорна дружина планина повдига". Бил съм свидетел как с подходящ екип може да се извърши грандиозна работа.
 
Последно редактирано:
От: Видове финансирания за вашия бизнес.

За едната репутация какви преводи се правят. И все пак евала за труда.
 
От: Видове финансирания за вашия бизнес.

За едната репутация какви преводи се правят. И все пак евала за труда.

На мен ми е все тая, ако знаех, че всички разбират EN, щях да постна оригинала. Следващия път вече.
 
От: Видове финансирания за вашия бизнес.

На мен ми е все тая, ако знаех, че всички разбират EN, щях да постна оригинала. Следващия път вече.

даааа бе да, и един мармот завиваше шоколада в станиол - шсапукнеш за една зелена точка, ако няма да превеждаш пускай линк, ма кат ше пускаш линк ква е ползата - тва да не ебукмарк сайт

ашколсун за усилията - ако ще пускаш нови теми - превеждай щот дупликейт контента никой не го тачи
 
От: Видове финансирания за вашия бизнес.

даааа бе да, и един мармот завиваше шоколада в станиол - шсапукнеш за една зелена точка, ако няма да превеждаш пускай линк, ма кат ше пускаш линк ква е ползата - тва да не ебукмарк сайт

ашколсун за усилията - ако ще пускаш нови теми - превеждай щот дупликейт контента никой не го тачи

Именно. Форума трябва да се пази от животинките на гошо, за да няма после ярак.
 
От: Видове финансирания за вашия бизнес.

Добре де, наистина ли мислиш, че тази статия е полезна за някого?
 
От: Видове финансирания за вашия бизнес.

Добре де, наистина ли мислиш, че тази статия е полезна за някого?

чкакданьепульезнъ? пулезна е за адото ако някой му цъкне ено зелено.

статията е ено голямо ланта дрънта дето има връзка с онлайн бизнеса колкот на баба ми фърчилото

баси ский края и ми кажи къде има няква оформена мисла избощо

В допълнение към съображенията за справедливост, кредиторите често изискват лични на заемателя, като гаранции в случай на неизпълнение на условията в договора. Това гарантира, че кредитополучателят има достатъчно личен интерес, изложени на риск да даде първостепенно внимание на бизнеса. За повечето кредитополучатели това е предимство, а също така необходимост.

тва ако ми го разтълкува някой аз шси изям дипломата

мАДОрковеца просто трупа репутация це кат го плющят в теми за мушенгии с page rank на домейни да има зелено в резерв
 
От: Видове финансирания за вашия бизнес.

Аз бих обобщил темата за финансирането до 3 точки:

1. не харчи пари които нямаш ( това е най-лесният и сигурен начин да избегнеш финансови проблеми)
2. не инвестирай в нищо сума, която не си готов да загубиш
3. спазвай правило (което сам дефинираш) 20-30-50 - 20% заделяш, 30% харчиш, 50% реинрестираш (процентите не са важни, важно е да се спазва правилото което ти сам дефинираш).

Вземането на кредит трябва да се избягва. Ако все пак си много уверен че ти трябва и че ще го изплатиш, виж т.2
 
От: Видове финансирания за вашия бизнес.

Добре де, наистина ли мислиш, че тази статия е полезна за някого?

Въпреки усилието на публикуващия, като бивш експерт по бизнес финансиране, смятам, че статията е абсолютно несъпоставима с българската действителност. Изключвам, че преведения текст е логически неточен на места. Банковото финансиране за стартиращ бизнес в БГ е"Кауза Пердута"! Привличане на капитал от роднини, приятели, познати, колеги ....... ? :cry:, силно под въпрос, освен най-близките роднини, може би.
Колегата го е казал за ЕФ :D
1. Кандидатстване по Еврофондове и Национални фондове. - Положителното при тях е че голяма част от финансирането е безвъзмездно и няма нужда да го връщаш. За да получиш финансиране е необходимо да знаеш принципите за кандидатстване и добре да е разучена документацията и изискванията. Недостатъкът е наличие на бюрокращина и тромава система. За съжаление доста от програмите са с такива условия и изисквания, че е почти невъзможно да покриеш критериите за кандидатстване, което е една от причините за неусвоени средства по еврофондове от България.
За така наречените "Бизнес ангели", не знам защо на мен лично ми е неприложимо по нашите ширини.
 
От: Видове финансирания за вашия бизнес.

Въпреки усилието на публикуващия, като бивш експерт по бизнес финансиране, смятам, че статията е абсолютно несъпоставима с българската действителност. Изключвам, че преведения текст е логически неточен на места. Банковото финансиране за стартиращ бизнес в БГ е"Кауза Пердута"! Привличане на капитал от роднини, приятели, познати, колеги ....... ? :cry:, силно под въпрос, освен най-близките роднини, може би.
Колегата го е казал за ЕФ :D

За така наречените "Бизнес ангели", не знам защо на мен лично ми е неприложимо по нашите ширини.

нал нвъзразяваш ако та цитирам
 
От: Видове финансирания за вашия бизнес.

Добре де защо от цялата работа се хванахте за дрънкалката, не мога да разбера. Хайде да разгледаме темата както е формулирана - "Видове финансирания за вашия бизнес." Този проблем е много съществен за правенето и развитието на бизнеса, казано е: както и да ги въртиш нещата все за пари става въпрос. Още по-вече че точно в нашата държава източниците за финансиране са много оскъдни.
Само да припомня че, създателите на гоогле-то са започнали със джобните си но след известно време са опрели до парите и на сътрудниците си срещу продажба на дялове, но и това не решило финансовите им проблеми. Добре че се е появил един бизнес ангел, който да ги замери с някоя и друга пачка. Представете си сега как се излежава този бизнес ангел под палмата и колко съжаляват тези сътрудници, които не си купили някой дял.
Добре ще е всеки който има поглед върху финансирането да сподели своите знания.
 
От: Видове финансирания за вашия бизнес.

нал нвъзразяваш ако та цитирам

Няма проблем, дори ми е приятно. Не ме цитират често:beer:

Добре ще е всеки който има поглед върху финансирането да сподели своите знания.

Ще се опитам да разкажа някои лични впечатления, конкретно от банковия сектор и банковото кредитиране. Финансирането на даден проект със сигурност е важен аспект от всеки бизнес и от реализирането на даденото начинание.
По-принцип всяка идея може да се реализира до успешен проект и да се позиционира като стабилен бизнес и основен източник на доходи. Същата тази идея може да изгори като кибритена клечка, ако не бъде направена първата крачка. Да приемем, че както си стоим и :-oни осенява перфектната, за нас, идея. Първо и много важно е да преценим реално ситуацията, в която ще развиваме идеята. Изключително важно е да пресметнем нужната инвестиция, финансовия ресурс и вложения труд. Трудът е много важен фактор, тъй като ако вложим същия за друг работодател, ще ни донесе някакво възнаграждение, което иначе може и да не получим.
Фокусираме се върху необходимия ни финансов ресурс. Изчисляваме най-песимистичния вариант, правим сметки, изчисляваме, смятаме, пак правим сметки, пак изчисляваме и накрая решаваме да направим бизнес план, и да кандидатстваме за кредит. Изготвяме перфектния бизнес план, имаме супер идея, остава най-лесното, кредита. Да ама Не, в момента в България, ако нямаш солидна "връзка", депозит с който да обезпечиш търсеното финансиране или недвижим имот поне два пъти по-скъп от цената на кредита, ще видиш кредит през крив макарон. Някой беше казал: "Когато при теб вали, банката си прибира чадъра, а като слънцето изгрее на твоята улица, веднага опъва чадъра" или нещо от сорта. И в този ред на мисли ако стартирате проект и Ви трябва финансиране, внимавайте какво сте склонни да дадете в замяна. Така наречените обезпечения биват, подреждам ги по степен на ликвидност:

1. Обезпечение на финансов ресурс - Това е да изтеглите кредит срещу Ваши спестени пари, които се блокират в Банката, на депозит. Вие получавате лихва за съответния депозит, но лихвата по кредита е лихвата по депозита +3 процентни пункта в най масовия случай + допълнителни такси. Банката си гарантира вземането с най бързо ликвидното обезпечение.
2. Залог на стоки - по принцип не лош вариант за обезпечаване на кредит, но в случая със стартиращ бизнес, неприложимо.
3. Залог на ДМА или дълготрайни материални активи, ако имате скъп автомобил може би, но трудно, в най-общия случай, някакъв семеен имот. Може би знаете, че в момента ако обезпечите кредит примерно за 100 хил. лв. с имот струващ 130 хил. лв. (оценен от банката) изплащате две години, остават 70 хил. лв., но настъпва някакво неблагоприятно икономическо обстоятелство, водещо до срив на имотния пазар и срив на бизнеса Ви, и не можете да си обслужвате кредита, банката продава имота за 50 хил. лв., Вие продължавате да дължите 20 хил. лв.
Крайният извод е:
N1ck
От: Видове финансирания за вашия бизнес.

Аз бих обобщил темата за финансирането до 3 точки:

1. не харчи пари които нямаш ( това е най-лесният и сигурен начин да избегнеш финансови проблеми)
2. не инвестирай в нищо сума, която не си готов да загубиш
3. спазвай правило (което сам дефинираш) 20-30-50 - 20% заделяш, 30% харчиш, 50% реинрестираш (процентите не са важни, важно е да се спазва правилото което ти сам дефинираш).

Вземането на кредит трябва да се избягва. Ако все пак си много уверен че ти трябва и че ще го изплатиш, виж т.2

Надявам се, че бе полезно това излияние:lol:.
 
От: Видове финансирания за вашия бизнес.

Последна фаза е лисваш бизнеса си на борсата и се финансираш от публиката, чрез емитиране на акции или другият вариант облигациона емисия, но тук си говорим за големите батковци в бизнеса :)
 
От: Видове финансирания за вашия бизнес.

Казаното до тук потвърждава напълно мнението на един познат, който реално е финансирал старта на бизнеса си с кредитиране. Думите му са точно:"В никакъв случай и никога не тегли кредит за бизнес". Еврофондовете са труднодостъпни, и какво ни остава? Как можем да почнем собствен бизнес тогава?
Май трябва да си факир за да почнеш някой бизнес.
 
От: Видове финансирания за вашия бизнес.

Старите хора казват: не можеш да станеш от един метър три метра. Такива качествени скокове
са невъзможни. Може ако използваш нещо да стъпиш на него и така да ги стигнеш. Ако някой с бизнес идея
предложи партньорство на друг с парички в банка могат да се получат нещата. Или поне да се отлепи даден проект от "кота 0". В този случай няма падежи, лихви на всяко 8-мо число и т.н.. Може нещата да вървят и не съвсем според прогнозите. Стига естествено да става въпрос за читав бизнес проект.
Тук обаче идва пословичната ни народопсихология:
1. Този с идеята си мисли, че неговия принос е по-важен, че другия просто ще извади едни пари да налее в бизнеса, пък чрез това сътрудничество ще си удвои или утрои парите. Трябва и да целува земята по която стъпва предприемача.
2. Този с парите пък от своя страна си мисли: не стига дето ще изкара пари с моя помощ, ами и иска да делим фифти-фифти. Аз с моите пари хората богати ли ще правя? (особено и след няколко разговора с благоверната му вечер в леглото във времето на рекламите на "Огледален свят"),( на децата за голфче не дадохме, пък на тоя....!?!)
Някой желаещ моля да продължи историята на "бъдещите съдружници"
Или да покаже друг поглед върху нещата.
 
От: Видове финансирания за вашия бизнес.

Да засегнали сте един интересен аспект от предприемачеството, а именно принципът на сдружаване. До колкото знам в развитите икономики сдружаването е много разпространено и голяма част от предприятията са сдружения. За съжаление в нашата родина нямаме традиции в това отношение. Тук всеки прекалено много цени своя принос и иска да е на предни позиции, или нищо не прави а иска да получава ползи.
 

Горе