Внезапен спад на трафика - на какво може да се дължи?

lowriderzzz

Well-Known Member
Здравейте!

Гледам тук от 2-3 дена нещо трафика към сайта е извънредно нисък. (виж прикачения скрийншот)

Пасивния трафик идва предимно от органично класиране в Гугъл и стандартно си е между 200-280 посещения на ден за последните 2-3 години все така е било.

Пиковите точки от периода 6-8 януари са от 3 дневна рекламна кампания във Фейсбук.

След това за два дена пак си беше норален трафик ~250/дневно. Обаче за последните няколко дни е една 40-50 посещения на ден.

По основните ключови думи по които по принцип съм си класиран пак си излизам на първа, втора позиция или поне на 1ва страница.

Та въпроса ми е как да разбера на какво се дължи този извънреден спад, какво мога да погледна в аналитикса, за да проследя какво е станало?

ПС: нямам някакви известия в пощата, аналитикс или webmastertools за наказания от Гугъл -
 

Прикачени файлове

  • low traffic.png
    low traffic.png
    43.2 KB · Преглеждания: 60
Предимно знаеш ли по какви думи те намират или са всякакви лонг тейлове от тайтъли на блог постове? Ако знаеш можеш да чекнеш ръчно дали има проблем в серпа.
 
Последно редактирано:
Изследвай се с някой инструмент (Serpstat, Semrush), виж си топ3 класиранията (след топ3 вече е много специфично), и провери дали още са валидни
Другият вариант е да се появила някоя от Гугълските екстри (Уики, карти, директен отговор от Гугъл над СЕРПа, ...) и затова хората да пропускат твоя сайт вече, въпреки че като позиция си се запазил
Дай си сайта, ако искаш да погледна
 
виж си линковете от където идват, ако са с ниско качество и много ....
ако сайта е с копирано съдържание ....
ако съдържанието ти е копирано от други сайтове с по голям авторитет.....
ако гугъл го боли глава и е решил да не ти пусне аванта
 
Предимно знаеш ли по какви думи те намират или са всякакви лонг тейлове от тайтъли на блог постове? Ако знаеш можеш да чекнеш ръчно дали има проблем в серпа.
Точните ключови думи аналитика ги показва като non provided, но се ориентирам какви са по ландинг страниците, както и за всеки пост съм избрал по каква кл. дума да се класира. И за тези които имаха най много посещения пак излиза сайта на първа страница по ключовата дума зададена в съответния пост.
 
Изследвай се с някой инструмент (Serpstat, Semrush), виж си топ3 класиранията (след топ3 вече е много специфично), и провери дали още са валидни
Другият вариант е да се появила някоя от Гугълските екстри (Уики, карти, директен отговор от Гугъл над СЕРПа, ...) и затова хората да пропускат твоя сайт вече, въпреки че като позиция си се запазил
Дай си сайта, ако искаш да погледна
пуснах го в serpstat, но си всички думи си излизат там където си бяха. Даже показва, че са на 1-ва позиция. Мо е и ти да го видиш. www.savetizasreshti.com
 

Прикачени файлове

  • serpstat.png
    serpstat.png
    98.9 KB · Преглеждания: 10
виж си линковете от където идват, ако са с ниско качество и много ....
ако сайта е с копирано съдържание ....
ако съдържанието ти е копирано от други сайтове с по голям авторитет.....
ако гугъл го боли глава и е решил да не ти пусне аванта

не съм правил много линк билдинг. Само по форуми то време на време и то винаги тематично и без програми за масово слагане на линкове.
Съдържанието е оригнано, не е копирано. Нали и до скоро си му беше наред трафика.


Единствената разлика от дена, когато трафика спадна е че сменям темата и новата тема няма добър респонсив дизайн, а вече повече от половината посещения ги дава, че са от mobile. И все пак не трябва ли пак да се отчете като посещение, просто с по-висок bounce rate, а то въобще няма посещения. Между другото за вчера (недея) беше по-добре: около 100 вместо 50, но още търся на какво се дължи.

Благодаря за съдействието ви до тук
 
Последно редактирано:
е че сменям темата и новата тема няма добър респонсив дизайн, а вече повече от половината посещения ги дава, че са от mobile
Анализирай си мобилните посещения спрямо преди. Като нищо може да те реже при мобилно търсене.
 
колко не е респонсив темата:)
с това трябваше да почнеш


третият сайт в подписа ми има само трафик от мобилни устрйства, защото основните му конкутенти са динозаври и нямат респонсив дизайт, а са сайтове на по 10, 15 години с голям авторитет.

има вече голяма разлика между резлтатите в мобилно и десктоп тъсене, преди 2 години всички говориха за мобилния армагедон, той вече настъпи
 
Последно редактирано:
наистина не зарежда :)

Не зареждаше, защото бях върнал за малко старата тема, която имаше що годе ставащ респонсив дизайн, но пък на начална страница даване бял екран. Сега съм с новата, която още няма нормален респонсив дизайн, но се работи над това.

@Вискяр Градинаров : Мисля, че наистина е заради мобилната, защото онзи ден, докато бях със старата тема с респонсив дизайна, трафика беше повече.


"има вече голяма разлика между резлтатите в мобилно и десктоп тъсене" - това не го знаех, че показва различни резултати
 
това не го знаех
Следи тенденциите в уеб, че ще потънеш в калта.
Във форума що-годе се отразяват, но не съвсем.
 
Сега съм с новата, която още няма нормален респонсив дизайн, но се работи над това.
Може би да се огледаш за друга тема. Тази е фрашкана с JavaScript файлове, които хем са големи - 300 кб, хем са много. CSS файловете също са много и тежат.
В PageSpeed Insights дори на десктоп не е добре.
 
Може би да се огледаш за друга тема. Тази е фрашкана с JavaScript файлове, които хем са големи - 300 кб, хем са много. CSS файловете също са много и тежат.
В PageSpeed Insights дори на десктоп не е добре.

От доста време се каня да сменя малко дизайна. Тази ми се стори проста, а то и сайта не е много голям. На външен вид ми изглежда добре. Даже малк я по орязах в style.css до колкото знам за десктоп версията.
Но пък от бек енд не разбирам и не знам и хабер си нямам тези JS файлове и ЦСС как да ги махна или да ги оценя. (за нова тема като избирам)
 
Върни си по-добре старата тема и изчакай, ако се оправи значи е от мобилността на темата ти. на 10 януари пуснаха ъпдейт, който касае точно мобилността на сайтовете. https://webmasters.googleblog.com/2016/08/helping-users-easily-access-content-on.html

И аз мисля, че е от мобилността, защото бях онзи ден половин ден със старата и трафика беше повече.

Старата (responsive by cyberchimp - мисля, че даже още преди време ти я беше сложил). Върши работа, но дизайна на места не ми харесва (менюто най-вече) но чак толкова много къстъмизация на CSS не ми се прави (аз и не разбирам чак до там) за това търсих нова.

А сега от около седмица нещо и home page-a ми го дава бял екран и аз не знам от какво може би нещо съм объркал в style.css, макар че имам бек ъп от декември и го бях качил. Пробвах да turn on/off плъгините, но няма ефект. Не мисля че е от тях (за белия екран).
 

Горе