Внос на автомобили от Швейцария - мито ?

Здравейте,

Бих искал да помоля за компетентно мнение.
Имам познат в Швейцария и съм се ориентирал към закупуване на автомобил от там. Информацията в нета е доста стара и най-вероятно не актуална по тази тема.

Въпросът е дължи ли се Мито?

Питах директно info.mitnica и те ми отговориха, че ако колата има сертификат ЕВРО 1, мито не се дължи, защото Швейцария била с преференции към ЕС...

Обадих се на няколко фирми, които извършват транспорт на коли от там, но те казват че няма такова нещо като Евро 1 и мито се дължи винаги...

ДДС-то е ясно...

Внасял ли е някой кола от Швейцария? Има ли познати, които имат инфо по темата?
 
След като не е в ЕЮ сигурно се дължи. Ама не ми я ясно защо точно от Швейцария? Имаш още 27 държави, дето може безпроблемно да си вземеш кола, включително да идеш на място и да си я вземеш...
 
Дължи се. Сега не знам точно колко е, но преди 7-8 години си бях взел кола за 4000лв и платих мито около 500лв. Но от друга страна колите от там са много по-запазени и спестяваш от ремонти, зависи на какво ще попаднеш.
 
Там не ползват ли луга :) , че аз последно немските като ги видя какви са ръждиви кошове... иначе двигател, купе всичко е 6.
 
Ама че глупости, като купуваш стар таралясник винаги има риск, ти си като онези дето търсят от бабите из Германия
 
Къде не ползват луга в Швейцарските алпи ли? Сигурно, чакат слънцето като напече да разтопи снега :)
 
Инфо на официалния сайт на кантона Цюрих:
https://tba.zh.ch/internet/baudirektion/tba/de/unterhalt_betrieb/winter_sommer/winterdienst.html

Колко сол използват, в кои месеци:
https://tba.zh.ch/internet/baudirektion/tba/de/unterhalt_betrieb/winter_sommer/winterdienst/_jcr_content/contentPar/downloadlist/downloaditems/25_1347610943719.spooler.download.1524572822897.pdf/Einsätze_Salzverbrauch_Winterdienst.pdf

В Швейцария използват сол!
Колко -- зависи от необходимостта.
Je nach Witterungsverhältnissen unterscheiden wir zwischen Schneeräumen und Salzstreuen. Beim Schneeräumen wird immer auch gesalzen. Unsere Dokumentation gibt Ihnen eine Übersicht über die Schneeräumungs- und Glatteiseinsätze sowie den Salzverbrauch des Tiefbauamts in den vergangenen Jahren.
 

Горе