Внос от страна извън ЕС

hutiz

New Member
Здравейте, имам няколко въпроса относно вноса на стоки от страни извън ЕС(Китай).

Фирмата ЕООД не е регистрирана по ДДС.

1. Какви фактури са нужни от продавача ?

2. Фирмата в нарушение ли е когато дадена пратка не бъде спряна на митницата, когато стойността надвишава 30лв.

3. Какви данни се записват при поръчка на дадена стока ?

4. ЕОРИ номер служи ли за плащане на мита и ДДС по банков път.

5. Задължително ли е стоките да имат CE сертификат ?

6. Има ли други изисквания за стоката да бъде внесена и продадена в България ?
 
предимно аксесоари и части за мобилни телефони, като кейсове, дисплей и тем подобни.
 
Значи CE Marking ти е задължителен. Той се издава от производителя, производителите на електроника и техника имат такива сертификати, в него трябва да пише конкретните модели, които са compliant с европейските стандарти. Ако производителя няма такъв сертификат е голям ЧЕРВЕН флаг.
За мито и ддс най-добре агенция, не взимат никак скъпо.
 
Здравейте,
Мен също живо ме интересуват въпросите 1, 2 и 3... за жалост опитах консултация с двама различни счетоводители и двамата бяха на различни мнения..

Ако има някой по запознат ще се радвам да отговори.
 
Здравейте, имам няколко въпроса относно вноса на стоки от страни извън ЕС(Китай).

Фирмата ЕООД не е регистрирана по ДДС.

1. Какви фактури са нужни от продавача ?

2. Фирмата в нарушение ли е когато дадена пратка не бъде спряна на митницата, когато стойността надвишава 30лв.

3. Какви данни се записват при поръчка на дадена стока ?

4. ЕОРИ номер служи ли за плащане на мита и ДДС по банков път.

5. Задължително ли е стоките да имат CE сертификат ?

6. Има ли други изисквания за стоката да бъде внесена и продадена в България ?

1. Фактура за стоката - трябва да има реквизитите по БГ законодателството - данни за неговата и твоята фирма, цена на продуктите, обща сума, условия за доставката. Такива работи :)

2. От митниците си решават кои пратки да спрат, щом стойността не надвишава 30 лева, едва ли ще я спрат, особено ако е малка по размери. Не мисля, че може да се каже - фирмата е в нарушение, но осчетоводяването на стоката ще стане една идея по-трудно, защото няма да имаш митническа декларация - мито и ДДС съответно, които си влизат в цената на стоката.

3. Тук нещо не те разбрах? Кой какви данни записва?

4. EORI - е общо взето една формалност, нещо като разрешение за внос - дават го на всеки. Задължително е и ще ти го искат. То не служи за плащане на митнически сборове. За тази цел след като ти задържат стоката от митниците трябва или сам да се представляваш или да упълномощиш някого (препоръчвам). След което се подава митническа декларация въз основа на документите, които имаш - фактура, банково извлечение, packing list и други, зависи от пратката. След митническата декларация вече си ги плащаш по банков път митото и ДДС.

5. Зависи от стоката, ако се изисква - да. Нека някой по-запознат да каже.

6. Пак зависи много от стоката. Някои продукти имат много строги изисквания към други няма такива. Най-малкото всички трябва да имат етикети с определена информация.
 
Що никой не коментира това:
Фирмата ЕООД не е регистрирана по ДДС.

пък едва тогава да внася и да се консултира...
 
1. Какви фактури са нужни от продавача ? - За цялата стока с валидни реквизити на твоята

2. Фирмата в нарушение ли е когато дадена пратка не бъде спряна на митницата, когато стойността надвишава 30лв. -> Какви 30лв дискутираме ако говорим за внос?! И не, няма шанс да не бъде спряна на митница.

3. Какви данни се записват при поръчка на дадена стока ? -> Нямам представа какво ме питаш

4. ЕОРИ номер служи ли за плащане на мита и ДДС по банков път. -> е ИД номер. Също като ЕИК. Трябва да имаш за да внасяш. Трябва да си регистриран и в портала на митница с КЕП да подпишеш въпросната регистррация и да упълномощиш този, който ще ти докара нещата (DHL, китаец с рикша)

5. Задължително ли е стоките да имат CE сертификат ? -> Би следвало.

6. Има ли други изисквания за стоката да бъде внесена и продадена в България ? -> Да. Виж си ги за конкретните стоки
 
Здравейте, имам няколко въпроса относно вноса на стоки от страни извън ЕС(Китай).

2. Фирмата в нарушение ли е когато дадена пратка не бъде спряна на митницата, когато стойността надвишава 30лв.

6. Има ли други изисквания за стоката да бъде внесена и продадена в България ?

giphy.gif
 
Що никой не коментира това:


пък едва тогава да внася и да се консултира...

Какво му пречи да внася като не е регистриран по ДДС? Включва си го в цената на стоките и си го плаща.
 

Горе