Всички в този Patreon...

yanson

Active Member
Напоследък много блогъри, влогъри, подкастъри и прочие уонаби творци си направиха страници в Patreon и непрекъснато призовават да ги подкрепим, като се абонираме за страниците им там. То хубаво, но някой беше споменавал, че едва около 60% от всяко плащане към страница в Patreon отиват реално за страницата, другите потъват по веригата за такси, комисиони и други удръжки.
На мен много ми допада тази концепция за финансиране тип "лоялен потребител" - дали чрез месечни абонаменти на различни нива, дали чрез произволни дарения. Но платформата да ти прибира 40%, айде моля ви се. Та, някой има ли опит с този Patreon - да потвърди или отхвърли горните цифри. И евентуално други подобни платформи на същия или подобен принцип с по-добри условия да препоръчате?

s1yf0x

Well-Known Member
В някои държави се облагат доходите на физ. лица с такъв процент. Не виждам какъв е проблема.

yanson

Active Member
5% беше уж, какви са тия 40%?

Така, както го разбирам: от 5% до 12% абонамент в зависимост от плана, отделно те щипкат за всяко плащане, отделно начисляват VAT на плащащия, отделно и таксичките за банките.

alexkuzmov

Well-Known Member
Така, както го разбирам: от 5% до 12% абонамент в зависимост от плана, отделно те щипкат за всяко плащане, отделно начисляват VAT на плащащия, отделно и таксичките за банките.
Ами после в магазина ДДС-то като идат да си ги харчат?
Ами акциза на бензина като си карат колата?

yanson

Active Member
Някой има ли наблюдения от това Liberapay? На прима виста ми изглежда доста по-изгодна алтернатива на глупавия Patreon.

Горе