Всичко необходимо за направата на успешна хостинг компания

От: Всичко необходимо за направата на успешна хостинг компания

Пари и мозък?
 
От: Всичко необходимо за направата на успешна хостинг компания

Трябват ти много знания за поддръжка на сървъри и т.н. Парите като начална инвестиция са минимални - можеш да започнеш с един VPS, на който да продаваш shared хостинг и когато вече не ти стига да минеш на сървъри и т.н...
 
От: Всичко необходимо за направата на успешна хостинг компания

Първо, и най-важно условие за стартирането на успешна хостинг компания:

1) Да не си Българин.
 
От: Всичко необходимо за направата на успешна хостинг компания

според мен:
- малко пари (някой го каза по-горе)
- ясна визия (как ще продаваш каквато и да е услуга без да знаеш кои са ти клиентите - кого целиш - корпоративни клиенти ли, малко фирми, обикновенни хора. Няма как да направиш нещо за всички .....)
- идея за маркетинг (след като си изясниш точка 2, измисляш как да стигнеш до тях)
 
От: Всичко необходимо за направата на успешна хостинг компания

какво трябва
ще ви кажа какво трябва
трябват много пари
и като казвам много пари имам предвид наистина много пари
това са глупости, че ти трябват знания
нека да го кажем така
пр. имам хостинг компания с малко пари и клиентите нарастват към този момент , кой ще ги поддържа аз ? ми как да дам аз 24/7 поддръжка колкото и да съм умен
така че драги ми колеги истината е че си иска една доста солидна сума на месец за персонал както и за качествени сървъри
аз лично съм се сблъсквал с проблема с малкото пари и съм се убедил, че нещата щяха да станат доста по лесно ако началния ми капитал беше значително по-голям
 
От: Всичко необходимо за направата на успешна хостинг компания

Моето лично мнение ,
като цяло не ти трябва много пари за стартиране на хостинг но ще трябва да налееш доста за реклама

давам пример за споделен хостинг:
Нова машина + WHM/ Cpanel можем да клатиш дот 1-1000 сайта разбира се трябва да прецениш дали ще може да носи машинта ти , с 6 ядра няма проблем.
като за начало 5000лв за машина , пари за колокация , НАЙ ВЕЧЕ ЗНАНИЯ ;) и АКЪЛ (ако нямаш АКЪЛ по добре не си харчи парите ;) шегувам се разбира се ) , И ТУК ИДВА ГОЛЯМОТО ХАРЧЕНИЕ НА ПАРИТЕ ЗА РЕКЛАМА ;)

за сървъри : http://persy.com

докато направиш 1000 user-a ще си събрал пари за втора машина , но това няма да е скоро повярвай ми ;) имам широк поглед върху хостинг услугите в BG и е доста тръдно , бих казал, че сега не е подходящ момент да стартиране на хостинг компания няма да можеш да предложиш ниски цени
 
От: Всичко необходимо за направата на успешна хостинг компания

То човека ако има акъл ще направи кадърно СЕО, за какво му е да плаща за реклама. Парите ще трябват за съпорт, щото колкото и шарени реклами, челни позиции в Г и т.н. да избараш, клиента може и да дойде, ама веднага ще си замине.
 
От: Всичко необходимо за направата на успешна хостинг компания

Трябват ти много знания за поддръжка на сървъри и т.н. Парите като начална инвестиция са минимални - можеш да започнеш с един VPS, на който да продаваш shared хостинг и когато вече не ти стига да минеш на сървъри и т.н...

И как мислиш, че може да предлагаш качествена хостинг услуга с един VPS ?!
И какъв софтуер ще предлагаш? Какъв контролен панел? :)
Само лиценза за WHM/cPanel ти е $430.

Занимавам се с поддръжка на сървъри от 1994г. и смея да твърдя, че изграждането, инсталирането и администрирането на такъв тип сървъри изисква сериозни знания и опит.
 
Последно редактирано:
От: Всичко необходимо за направата на успешна хостинг компания

За начало, може да пробваш като стартираш с реселърска програма. Там печалбите са по-малки и се печели от обороти, но ти е осигорено всичко - не се плаща за сървъри, съпорт, разработка - нищо. Наливаш огромни пари в рекламна капмания и се молиш да се избият. Ако след тази лудост не си се убедил, че този бизнес не е за теб, то може да си купиш няколко дедикейтед сървъра, да платиш малко лицензи, да си купиш съпорт, админ и програмист и да действаш.
 
От: Всичко необходимо за направата на успешна хостинг компания

Сървърите/реселър пакета са ти малкия проблем, започваш с много разходи за фирма и всики разходи покрай нея, сайт + SEO, лицензи, лицензи, още лицензи, реклама, още реклама, поддръжка, поддръжка ... доволни клиенти (ще ти трябват) ... :) ... и ако много задобрееш и не фалираш до 1-2 години може и да си на плюс.

П.С. А забравих, че ако искаш да си актуален ти трябва и дизайнер и програмист, ако не постоянно от време на време.
 
От: Всичко необходимо за направата на успешна хостинг компания

Вариантът с реселър програма е добър и за фрийлансърите. Така може да се добави малко повечко към цената на услугата. Много програмисти взимат проекти за сайтове, които имат нужда от собствен хостинг. Вместо да ги праща към ГошоХостинг.биз и да оставят клиента сам да се оправя, може да си направят реселър акаунт и да продавта с малка надценка (но идваща всеки месец).
 
От: Всичко необходимо за направата на успешна хостинг компания

Нищо друго не ви трябва освен пари.
Имаш ли готови пари - купуваш качествени сървъри, наемаш качествен персонал за поддръжка и всичко останало да не изброявам.
Трябват ти пари.
 
От: Всичко необходимо за направата на успешна хостинг компания

Нищо друго не ви трябва освен пари.
Имаш ли готови пари - купуваш качествени сървъри, наемаш качествен персонал за поддръжка и всичко останало да не изброявам.
Трябват ти пари.

Така и баба може :)
Моето мнение, е че трябват стабилни Linux познания. Другото не е от такова значение, едно процесорче като i5 ще ти свърши идеална работа. Дисковия масив зависи от нуждите ти. Backup скриптче може да си напишеш на BASH или ако нямам познания може да го правиш ръчно 1 път седмично.
Ако се занимаваш със сайтове и повечето са ти бизнес клиенти, които няма да злоупотребяват мога да кажа, че и панел не ти трябва.
Трябва ти Apache Webserver, нещо за мейл ( Dovecot & Postfix например) и FTP ( pureftp ).
DNS може да си вземеш от всеки домейн провайдер или да ползваш безплатен например freedns.afraid.org, а ако не искаш хората да виждат кои ДНС сървъри използваш за 5$ на месец може да си ги маскираш на каквото си искаш.
Тук се задава проблемът за сигурността и uptime.
Относно сигурността както вече споменах стабилни познания ще са от полза.
Отностно uptime ти трябва или мощен UPS или генератор.
И на последно място, но не и по важност Интернет свързаност. Трябва ти 100% гарантиран канал!

Нищо сложно и специално :)

Поздрави
 
Последно редактирано:
От: Всичко необходимо за направата на успешна хостинг компания

Самоче, без пари си за никъде... :) Ако нямаш пари, нищо няма да можеш да направиш :)
 
От: Всичко необходимо за направата на успешна хостинг компания

@redrum темата е "Всичко необходимо за направата на успешна хостинг компания"

това което е пишеш е абсолутно правилно когато говорим за едно уеб студио което е решило да си трови нервите с собствена машина в офиса
кажи ми как да прасна клиенти и той да разчита на

бакъп можеби един път седмично
панел незнайно какъв дори и Cpanel да сложиш ако не си работил с него :) говоря като администрация пак няма го конфигурираш като хората
бе кво да обеснявам
за да правиш хостинг бизнес си трябват сериозни инвестиции ,
най-малкото поддръжката за да ти е на ниво си е сума
и да го кажа така , няма нищо лошо в това "A one man show" сам си си шеф имаш там сървър бла бла супер върл администратор си , но какво правим през минимум 3-те часа сън ако нещо збоза :) та най-малкото трябва да имаш още един човек под ръка и на него заплата и то този човек да ти е супер близък , че примерно първата 1 година :) да не почивате изобщо , че да съберете клиенти да може да си плащате на други хора , че да може да ходите на почивка и бла бла
работата с хостинга е много дебела :) ако искаш да го правиш както трябва само за техника колко пари отиват не искам да мисля , че почвам си спомням и съответно да ме наболява сърцето
 
От: Всичко необходимо за направата на успешна хостинг компания

според мен хляба в тази ниша е свършил отдавна
 
От: Всичко необходимо за направата на успешна хостинг компания

Първо си измислете някое хубаво име. Пригответе си пари за хостинг и домейн. Ето един сайт където можете да стартирате с това начинание бързо и евтино: hostingservant.com след което е въпрос на добра реклама. :)
 

Горе