Въпроси за Данъци

yanka50

New Member
Американски и европейски фирми продават тениски със щампи и ми дават определена сума от тези продажби във PayPal. Аз от своя страна давам пари за реклама във Facebook за да рекламирам тези тениски пак чрез PayPal. Когато имам печалба си тегля някакви суми в банковата ми сметка във България.

Въпроса ми като фирма (каква по-точно) или като физическо лице (какъв вид доход се води този) да плащам данък и кой ще е по-добрия вариант за мене финансово (да плащам по-малко данък)?
 
Последно редактирано:
Така, като физическо лице да правиш търговия не е добра идея. По ред причини, едната е, че хората малко не вярват в това, ако няма фирма зад бизнеса. Имаш оборот, който се генерира от продажбите. От него вадиш всички бизнес разходи като стоката, която си взел (издали са ти фактури за тях), рекламата и други (наеми, домейни, хостинги, персонал), сформира се чиста печалба и на нея се плаща данък. Виждал съм някои хора да плащат буквално данък върху оборота, просто защото взимат на много добри цени от Китай, Турция или другаде и там малко им се пънат за издаване на фактури, а дори и да им издадат тук много трудно ги завеждат като разходни.
 
Значи тези фирми за които говоря те ги продават на техния си сайт, те си държат необходимите тениски за принтиране,те ги пращат на клиентите, те си плащат данъци в съответните страни и т.н., един вид те ми плащат комисионна за всеки продаден продукт. А аз от своя страна имам разходи по интернет реклама.

Така, като физическо лице да правиш търговия не е добра идея. По ред причини, едната е, че хората малко не вярват в това, ако няма фирма зад бизнеса. Имаш оборот, който се генерира от продажбите. От него вадиш всички бизнес разходи като стоката, която си взел (издали са ти фактури за тях), рекламата и други (наеми, домейни, хостинги, персонал), сформира се чиста печалба и на нея се плаща данък. Виждал съм някои хора да плащат буквално данък върху оборота, просто защото взимат на много добри цени от Китай, Турция или другаде и там малко им се пънат за издаване на фактури, а дори и да им издадат тук много трудно ги завеждат като разходни.
 
За афилиейтинг или дропшипининг си говорим? При афилиейтинга може и да не си фирма. И най-вече заради данъците, но в края на годината ще е нужно да попълваш данъчна декларация, споменавайки изкараната от теб печалба. Ако е голяма, то тогава ще добра опция да имаш фирма, защото много неща в бизнеса ти може да минеш като разходи. Но честно казано преди да вземеш каквото и да е решение, консултирай се с някой счетоводител и му кажи реалната ситуация и параметри (какви печалби правиш, какво плащаш насам натам - реклама, материали, уеб услуги и др.) и вземи решение кое е по изгодно. Вярвам, че ще те консултира изцяло и на база това, на какъв момент си в развитието на своята бизнес дейност.
 
Става дума за афилиейтинг и разходите ми за реклама са и печалбата ми са 1:1, тоест ако дам 1лев за реклама изкарвам около 1лев печалба или 2лева приход от тези фирми. Сумите са доста големи и не знам по кой път да поема :(
 
Според мен се консултирай със счетоводител, но май ще ти излезе по на сметка с фирма, защото имаш разходи, които определено може да минеш като бизнес такива. Естествено, имаш и други - осигуровки, счетоводство. Но тук вече ще ти подскажат повече вещите лица в това. То си си го обособила като бизнес, както и да го погледнеш. Инвестираш - изкарваш. Чиста работа.
 
Според мен се консултирай със счетоводител, но май ще ти излезе по на сметка с фирма, защото имаш разходи, които определено може да минеш като бизнес такива. Естествено, имаш и други - осигуровки, счетоводство. Но тук вече ще ти подскажат повече вещите лица в това. То си си го обособила като бизнес, както и да го погледнеш. Инвестираш - изкарваш. Чиста работа.
Май наистина на там клонят нещата.
 
Май наистина на там клонят нещата.
Ще ти е по-чисто всичко. Да, влизаш вече графа юридическо лице, но няма как при вече правещ пари, чрез клиенти и доставчици. И все пак, силно ти препоръчвам да се консултираш преди да поемеш по някои от вариантите.
 
Аз от своя страна давам пари за реклама във Facebook за да рекламирам тези тениски пак чрез PayPal.

Facebook - Ирландия ли? Трябва да имате и регистрация по ЗДДС:
Чл. 97а. (Нов - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) (1) На регистрация по този закон подлежи всяко данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6, което получава услуги с място на изпълнение на територията на страната, които са облагаеми и за които данъкът е изискуем от получателя по чл. 82, ал. 2.
Дали фирма или като физическо лице - зависи от обороти и др. неща.
С тази регистрация по ЗДДС обаче нещата се променят.
 
И да не плащаш данъци никой няма да те провери :) Тук ти не изпращаш нищо, така че не се водиш никъде, най-добре се скатавай, така или иначе и да те хванат за първо нарушение глобата е само 500 лв :D
 

Горе