Въпроси за създаване на форум

nkostadinski

New Member
Здравейте!

Решил съм да направя форум,който да бъде много полезен на българското общество,но имам някои въпроси,които ме мъчат.

1.Проблем ли е да прилича много по теми на друг вече утвърден форум и могат ли да си търсят правата.-Нямам предвид да копирам информация от тях,а просто моя форум да е на съща тематика горе долу,но все пак ще е главно по един раздел.

2.Мога ли сам да бъда и администратор и модератор на форума поне в началото докато се понапълни малко.

3.Въпреки,че ще създам форума главно с цел да помага на хората за някои въпроси,мисля да сложа и малко реклами поне за хостинга да си избивам парите.

4.Трябва ли ми фирма или някаква регистрация изобщо за да получавам пари от реклами или може само да си намеря рекламодатели и да сложа банери във форума.

5.Например ако някой от потребителите на форума сложи линк към статия на друг форум или добави информация от чужд форум в моя форум нося ли аз някаква отговорност.И ако е сложена информация от чужд форум трябва ли да се пише от къде е взета?Виждал съм такива неща по утвърдените форуми,но не знам как стоят нещата.

Много моля да отговарят хора,които наистина са запознати и без излишни коментари отклонени от въпросите.

Ще бъда много благодарен ако ми се отговори на тези въпроси.
 
От: Въпроси за създаване на форум

По-добре мисли как да привлечеш потребители за форума,рекламите и нуждата от модериране ще се увеличават с времето и постовете във форума.
И не, не е добре да се копират разделите 1:1 с друг форум
 
Последно редактирано:
От: Въпроси за създаване на форум

Не
Да
Няма въпрос
Не е задължително, но се дължат данъци
Прочетете правилата на няколко големи форуми и ще се ориентирате.
 
От: Въпроси за създаване на форум

1. Няма никакъв проблем.
2. Разбира се.
3. Слагай без да рекламите да вземат превес над съдържанието.
4. Не е задължително. Ако решиш да си съвестен трябва да плащаш данъци върху приходите, като ги опишеш в данъчната си декларация като частно лице.
5. Ако се цитира източника с активен линк към него, малко ще се онези, които ще реагират негативно.
 
От: Въпроси за създаване на форум

Здравейте!

Решил съм да направя форум,който да бъде много полезен на българското общество,но имам някои въпроси,които ме мъчат.

Здравей и на теб. И аз ще се включа активно тук. :)

1.Проблем ли е да прилича много по теми на друг вече утвърден форум и могат ли да си търсят правата.-Нямам предвид да копирам информация от тях,а просто моя форум да е на съща тематика горе долу,но все пак ще е главно по един раздел.

Никакъв проблем, даже е препоръчително, защото много хора, социални пчелички, са свикнали да виждат и работят с определени форумни сайтове, което ги улеснява при писането и браузването им. Но не е изключено да подобриш нещо по дизайна, ако решиш, но не е кой знае колко важно това. Ако гониш уникалност, то може да си го позволиш, но повече форумни софтуери могат с няколко настройки малко да придобият къстам вид. Както се вика и едно лого ще те отличи достатъчно, съчетано с цветово оформление. ;)

2.Мога ли сам да бъда и администратор и модератор на форума поне в началото докато се понапълни малко.

Определено си. Няма как да си администратор и в същото време да нямаш права на модератор. :) Статусите в повечето случаи са: Администратор, модератор, редактор, супер-потребител, потребител. Може да има и допълнителни звена помежду другото, но това са основните.

3.Въпреки,че ще създам форума главно с цел да помага на хората за някои въпроси,мисля да сложа и малко реклами поне за хостинга да си избивам парите.

Това е нормално, но върти го с други реклами, за да не писва най-малкото. ;)

4.Трябва ли ми фирма или някаква регистрация изобщо за да получавам пари от реклами или може само да си намеря рекламодатели и да сложа банери във форума.

Да, определено. За какъвто и тип реклама да говорим, нужна ти е фирма, за да може да получаваш пари. Също така, влизайки в рекламния бизнес - ти реално си търговец - търговия на рекламни площи. Може и без, но е много по-голям филм. Моя съвет е, започни да прави пари и тогава прави фирма, за да минеш вече на светло. Пък и каквото и да правиш, все пак може да я обявиш като активна или когато ти искаш или от първа фактура към или от теб, от тогава официално може да кажеш, че оперираш. Което си е и така. ;)

5.Например ако някой от потребителите на форума сложи линк към статия на друг форум или добави информация от чужд форум в моя форум нося ли аз някаква отговорност.И ако е сложена информация от чужд форум трябва ли да се пише от къде е взета?Виждал съм такива неща по утвърдените форуми,но не знам как стоят нещата.

Зависи какви правила си вписал за твоя форум. Спомени го тактично, защото все пак са потребители. Не е изключено да търсят теб отговорен за това, но винаги може да го заожиш в условията си за ползване. Както и друго - реагираш на време. Но честно да ти кажа, за това са форуми, за споделяне на информация. Естествено, не бруталното копи-пейст, но линкче, малко текстче, цитат и ей такива. И все пак - следи си ги тези неща, едни се кефят, че ги шерат, други се сърдят, трети се чувстват окрадени, което ако е направено, трябва да вземеш мерки, като модератор или админ.

Цитирането на източника е препоръчително. Ние даже даваме жив линк, защото някой някъде, се е постарал. Все пак щом се шерва, това означава, че е качествено съдържание или ресурс, или - заслужава си живия линк.
 
От: Въпроси за създаване на форум

Много благодаря за отговорите!-Страшно много ми помагат.
Аз иначе определено ще сложа лого на форума и най-вероятно ще променя и малко дизайна на phpBB поне цветово.
 
От: От: Въпроси за създаване на форум

Я пусни на ЛС повече за идеята,имам опит с phpbb мога да дам и някой съвет
Много благодаря за отговорите!-Страшно много ми помагат.
Аз иначе определено ще сложа лого на форума и най-вероятно ще променя и малко дизайна на phpBB поне цветово.
 
От: Въпроси за създаване на форум

Във форум за палми има секция зеленчуци и тема за домати, нелоша при това.
Във форум за уебмастерство има секция политика. 8)
И така нататъка...

Най-трудно ще ти е да събереш участници - народеца се е записал в 1-2-3 форума и не ще да мърда от там. Група "Пчелин" във фацебуцето има повече членове и генерира повече съдържание, отколкото форума на тази група. Което за мен си е жива загуба на съдържание. Но на никой не му пука за това.
За да привлечеш хора, ще трябва да имаш създадено сериозно съдържание и да присъстваш в доста други форуми, където да си интересен, за да отмъкнеш по някой пишещ.
3.Въпреки,че ще създам форума главно с цел да помага на хората за някои въпроси,
Личи си, че не си особено запознат с форумите. Нямаш си на представа какви теми и помощ има в цветарски форум, например.

Дали ще успееш с форума зависи само от теб, твоята работа и съзидателност.
Успех!
 
От: Въпроси за създаване на форум

Започваш от нулата, каниш приятели и се стараеш да станеш конкурентен.
 

Горе