Въпроси относно търговия в UK

webmast367

Well-Known Member
Здравейте.
Преди да каже някой "защо не се допиташ до счетоводител" или някой компетентен - Направих го, НО...
Тъй, като отговорите, които получих не бяха на 100% задоволителни, както и не получих отговор на всичко, което ме интересуваше, реших да се допитам и до форума за помощ с отговорите.
Имам среща с още един счетоводител тук, който ми препоръчаха, но пак съм сигурен, че на по-голямата част от въпросите няма да получа конкретен отговор според мен.

Обмислям стартиране на малък бизнес в UK по-точно ще стартирам в Лондон, а после ще видим.
Вече съм поръчал част от машини и оборудване, което ще ми е нужно, но имам много въпроси, които или не съм сигурен, или въобще не са ми ясни.

1. Става въпрос за търговия.
Ще си направя малък онлайн магазин в който ще се предлагат малък брой продукти.
Мисля да използвам shopify за сайт, макар да не съм сигурен дали е най-подходящото решение.
Ще продавам само онлайн персонализирани продукти.

Не съм наясно със следното:

* По какъв начин да изпращаме продуктите на клиентите.
За момента смятам да ползвам Royalmail и Amazon.
Някой наясно ли е, какви са условията с тях, как се процедира, цени за доставки и всякакви други неща, които биха били важни и полезни?
Скоро ще видя да намеря време да отида до Royalmail офис за да получа някаква информация и от там.

2. Как стоят нещата с плащания и т.н

Ще стартираме скромния проект с мой приятел, но тъй като и двамата работим на постоянен договор не ни се скача да отваряме още в началото фирми и т.н.
Един счетоводител ни каза, че може и без фирма да стартираме, тъй като ще сме самоусигоряващи и няма проблем, като си плащаме данъци и т.н.

Тук стои обаче въпросът с приемането на плащания.
Както знаем в по-голямата част на света се плаща предварително с карта / пейпал и след това се праща стоката.
Питахме в една банка тук и ни казаха, че след като сме готови със сайт, продуктите в него и всичко, като цяло да стартираме да отидем и да им предоставим цялата информация, след което ще ни отворят бизнес сметка.

Това обаче достатъчно ли ще е, като нямаме фирма?
Какви методи за плащане препоръчвате? Платформи и т.н.
Предполагам skrill и PayPal, но ще е хубаво да видя и вашето мнение.

3. Осчетоводяване / приход / разход.
Да кажем стартираме без фирма, как ще осчетовдяваме приход/разход?
Бизнес акаунта ще е на нашите имена, или на един от двама ни и реално ще се виждат извлечения, какви пари са влезли / излезли и т.н, но как стои въпроса реално не сме наясно.

Можем ли всичко, което до момента сме купували да влезе в бъдещия разход, тъй като не са никак малко пари и взимаме всичко на части, тъй като не можем да си позволим в момента да скочим директно с всичко необходимо.
Ако евентуално може, предполагам ще е проблем, че не са купувани нещата от бизнес акаунта, а от личните ни сметки?

Имам сигурно и други въпроси, за които не се сещам в момента, извинявам се и ако не съм сформирал текущите правилно.
Ако някой оперира на територията на UK ще съм много благодарен да сподели инфо, как точно се случват нещата.
На въпросите относно магазини и начини на плащания смятам, че всеки може да отговори, който реално има онлайн магазин и онлайн плащания.

Благодаря на всеки, който реши да се отзове.

Поздрави и успешна седмица.
 
Здравей, не продавам в UK, но ще се опитам да помогна с каквото мога.

1. Тук ще е горе-долу лесно, трябва да се ориентираш за колко време средно се доставят продуктите в страната, за да си конкурентен, както и цените на доставка. Виж конкурентите с какво доставят и помисли колко време биха склонни да чакат клиентите ти. След това избери най-изгодният вариант.
2. Без фирма предполагам ще е трудно. Може да пробваш с 2checkout като пеймънт гейтуей, те работят и без фирма, доколкото знам.
3. Тук вече ти трябва счетоводител, но местен, не български, също така може би юрист, който е запознат с тяхното право, което е доста различно, а и ще става още по-различно, след като вече не са част от ЕС. Доколкото съм чувал там е много ок да имаш фирма и разходите не са чак толкова големи, така че по-скоро търси начин да си регистрирате такава. Дори и да има опция като самоосигуряващо се лице, не знам доколко ще ти е схема, ако не ти се признават разходите...
 
Здравей, не продавам в UK, но ще се опитам да помогна с каквото мога.

1. Тук ще е горе-долу лесно, трябва да се ориентираш за колко време средно се доставят продуктите в страната, за да си конкурентен, както и цените на доставка. Виж конкурентите с какво доставят и помисли колко време биха склонни да чакат клиентите ти. След това избери най-изгодният вариант.
2. Без фирма предполагам ще е трудно. Може да пробваш с 2checkout като пеймънт гейтуей, те работят и без фирма, доколкото знам.
3. Тук вече ти трябва счетоводител, но местен, не български, също така може би юрист, който е запознат с тяхното право, което е доста различно, а и ще става още по-различно, след като вече не са част от ЕС. Доколкото съм чувал там е много ок да имаш фирма и разходите не са чак толкова големи, така че по-скоро търси начин да си регистрирате такава. Дори и да има опция като самоосигуряващо се лице, не знам доколко ще ти е схема, ако не ти се признават разходите...
Благодаря за инфото.
Принципно избрах да предлагам свои продукти за да бъда конкурентен от към доставка. Предполагам ще е от сорта на 1-3 дни.
Относно разходите, ако не ги признават, като самоусигуряващо лице ще се отвори фирма на 100% реално за 5 минути я отварям онлайн и чакам няколко работни дни за сметката в случая ми е същото само дето ще е сметка без фирма. Реално нямам разходи около фирмата не и кой знае какви.

Проблема с отваряне на фирма е, че не знам как стоят нещата, ако работя. А съм на 40 часов постоянен договор и на тоя етап преди да развия нещата не искам да си оставям работата, защото сметките тук са 10 по-високи от БГ и 1 седмица вкъщи ще ме вкарат едни минимум 500 паунда вътрешно.

Търся за сега счетоводител да видим, че повечето не ми изглеждат особено компетентни, а не могат да дадат и инфо за доставки и т,н
 
Честно казано - питай в някоя група за "българи във Великобритания във фейсбука, брат. Там ще получиш най-точно инфо. Преди поддържах фейсбук страниците и групите на един човек от форума - Atanas Chikov, който от дълго време е там и предполагам е наясно с нещата. Мисля, че има регистрация тук, но не знам дали вече влиза във форума.
 
Относно доставките не си ги слагай на сърце много. Royal Mail са супер за дребна търговия. Сроковете на доставка не важат тук койзнае колко. Местните са си дебили по свой начин, но не е както в БГ ако не дойде утре не го искам. Седмица доставка я изтърпяват.

Продавам предимно дребна електроника в ebay и там си имат доста опции за доставката. Относно данъци не мога да ти дам инфо понеже продажбите ми са по-скоро за кеф а не за бизнес и не генерирам огормни суми.
 
Честно казано - питай в някоя група за "българи във Великобритания във фейсбука, брат. Там ще получиш най-точно инфо. Преди поддържах фейсбук страниците и групите на един човек от форума - Atanas Chikov, който от дълго време е там и предполагам е наясно с нещата. Мисля, че има регистрация тук, но не знам дали вече влиза във форума.
Ще видя и там, да.
 
Относно доставките не си ги слагай на сърце много. Royal Mail са супер за дребна търговия. Сроковете на доставка не важат тук койзнае колко. Местните са си дебили по свой начин, но не е както в БГ ако не дойде утре не го искам. Седмица доставка я изтърпяват.

Продавам предимно дребна електроника в ebay и там си имат доста опции за доставката. Относно данъци не мога да ти дам инфо понеже продажбите ми са по-скоро за кеф а не за бизнес и не генерирам огормни суми.
Но как стоят нещата не става дума за доставката, знам че имат и same day и next day деливъри и т.н.
Предимно ме интересува цената каква е, как се определя, как да я сформирам в цената, или да се таксува отделно и за доствката.
В ибей и амазон си имат явно някакви опции, но аз искам да продавам предимно през собствен сайт по лични причини.
Също не знам как се подготвят пратките от към товарителници. В Бг си опаковах всичко, печатах товарителниците и само ги мятах в еконт и това е. И стотици пратки да имам не ме вълнуваше нямях да чакам да ми подготвят пратки и прочие.



Трябва да ида до royal mail при всички положения.
 
Но как стоят нещата не става дума за доставката, знам че имат и same day и next day деливъри и т.н.
Предимно ме интересува цената каква е, как се определя, как да я сформирам в цената, или да се таксува отделно и за доствката.
В ибей и амазон си имат явно някакви опции, но аз искам да продавам предимно през собствен сайт по лични причини.
Също не знам как се подготвят пратките от към товарителници. В Бг си опаковах всичко, печатах товарителниците и само ги мятах в еконт и това е. И стотици пратки да имам не ме вълнуваше нямях да чакам да ми подготвят пратки и прочие.



Трябва да ида до royal mail при всички положения.
Ще ти отговоря подробно през деня. Че съм на работа и с тела е мъка да пиша
 
Предимно ме интересува цената каква е, как се определя, как да я сформирам в цената, или да се таксува отделно и за доствката.
Тук можеш да погледнеш цените на РМ

Както обикновено зависи от размера, теглото, стойност. Имат и там клас 1 , клас 2 и т.н. също така дали ще е с проследяваш номер и дали ще бъде доставена срещу подпис.

За пример ще ти дам моя продажба. Мини компютър Raspberry Pi Zero, тегло до 100 гр, продаден за £20 мога да го пусна за £1.30 и за £4. Обикновено избирам по-скъпата доставка защото хем мога да я следя, хем съм сигурен кога е доставена. Един-два пъти се пробваха да ми въртят номера с евтината доставка, че не бил пристигнал продукта и пускаха диспути. За това взех да си връзвам гащите.

За доставка същия или на следващия ден не съм се интересувал понеже като цяло нямат такива мераци тук. Можеш и да си каклукираш доставката в цената и да ги играеш безплатно за клиента, а може и да си я делите.

С риск да се повторя тук толкова не дебнат за безплатни или бързи доставки. Ако продукта им нужен и им харесва не се замислят и пазаруват.
 
Здравей и от мен.Както Крумов ти каза-може да видиш цената на доставката на сайта на Royal Mail.Аз лично калкулирам например 2£ за клиента и аз поемам другата част и така хем е универсална услугата,хем не дразни никой.Абсолютно вярно е,че почти всички клеймват,че не са получили нищо и трябва да се мисли за умна доставка.Ти като живееш тук(предполагам Лондон)-трябва да знаеш това.Също-за по-големи доставки(обемни,тежки)-Hermes(звъниш им и се договаряш директно-знаеш в циганска държава като тази как е).Отделно-през платформите(Ebay, Amazon....) ще ти е лесно да продаваш и ще имаш спец. отстъпка за доставка.Доставка за следващия ден или същия ден-почти не се ползва(може да я сложиш само за престиж :D) .Най-лесно е,звъниш на дадената фирма и ги питаш за цена-няма нищо сложно.Ако има нещо друго,питай на лично!Забравих-по повод плащането през сайта-Paypal на self-employеd (той си е пак Бизнес,така че няма проблем).Вземайки фактури-на твое име и това е(може и от EU-няма проблем).
 
Благодаря Ви за инфото. Иначе аз лично много обичам доставките през амазон, защото в повечето случай като поръчам нещо го искам да дойде веднага, а не да чакам до не знам си кога. Извън амазон не вярвам на никой сайт, защото имам изгорели пари за няколко пратки така с неуточнен срок за доставка..

Ще проуча с амазон също, как става, че мисля и там да продавам все пак си е готова платформа не е на минус. Иначе тежки продукти няма да продавам от порядъка на 100 до 500гр. Но проблема е, че съм вътре от към доста неща.. продукта, опаковане, рекламата и доставка ако си добавя... става тегаво, а не искам да плаша хората с цени... но ще видя как ще го сметна в началото ще е на проба грешка, както всичко в живота
 
1.
Онлайн магазин в Лондон или УК, ако ще е онлайн локацията няма да е от значение, просто вие сте в Лондон. Ако бизнеса има и офлайн търгувия тогава това е друго. Не съм запознат с платформите, но звучи на бутиков магазин с малък брой клиенти и лимитирана продуктова гама при такъв случай шопифай е ОК, по запознатите да се включат.

Royal mail или FBA. Това са две коренно различни неща. При първата собственика на магазина извършва дейноста по пакетиране, складиране, изпращане и след продажбени услуги, това е по-евтиния вариант. При амазон( по-скъпия вариант) собственика пакетира в правилната форма и бройка, както също слага етикет на всеки индивидуален продукт (или просто етикет на продукта зависи от целия процес). След това всичко се праща в склад на Амазон и те извършват останалата част като складиране и изпращане, рекламацията при външни партьори не знам как става. Ако продаваш на платформата на Амазон след продажбено обслужване го извършват те. Минуса при амазон е, че ще има техен етикет на опаковката и клиентите остават малко замислени. Това също е хубаво да се проучи, с времете нещата се променят, може да съм outdated. Както писах по-горе кое по-евтиния и кое по-скъпия вариант, визирах моментната ви ситуация. Разбира в първия случай пестите пари за сметка на времето, във втория пестите време за сметка на парите. Кой вариант ще е по-удачен за вас сами трябва да проучите. В какво ще инвестирате спестените пари или спестеното време е от голямо значение за бъдещото на дейност.

2.
Може да стартирате без фирма, но трябва да се регистрирате като селф-емплойд. В случая сте двамa трябва да е и partnership, което също може да се извършва от селфемплойд хора както са повеяе адвокати.

Плащаниета си прав по цял свят се прави като в УК, само в Бг е различно. Банката няма да ви издаде фирмена сметка ако нямате фирма, това което трябва да питате как да извадите банкова сметка за partnership, с това не съм запознат. Помисли всички български ( а и не само) non-for-profit организации имат банкови сметки, но не са фирми. Такива са българските училища, може да се обърнете и към тях за тази информация. Шопифай би трябвало да няма проблем ако сте юридически лица.

Методи за плащане не знам, предполагам трябва да гледате колко време парите стоят "по средата", какви такси и удръжки имат, от какви карти и държави приемат плащания. Ще имате клиенти с чуждестранни карти на територията на УК.

3.
Ако сте селф-емплойд може да си водите счетоводството сами, всички приходи минус всички разходи+амортизация, предполагам има и някакви допълнителни неща за partnership но ще е детска игра. Дори и да ви проверят ако всичко което сте описали има някаква логика няма да е проблем, просто всичко да е в границите на нормалното. Ако сте фирма ви трябва счетоводител, не че някой ще се занимава да ви чекне, ама ще трябва да попълвате statement of profit and loss и statement of financial position, и да декларирате всичко в компани хоус. След време трябва да мислете и за ДДС.
В първия случай се плаща income tax, вие работите така че се губи personal allowance, ще се плаща данък+социални на цялата печалба. Всичко се декларира в HMRC (self assessment) като добавяте че имате фул тайм работа, след това HMRC ви изцислява колко дължите и си го плащате. Имам познати водят родителите си и ги назначатват на работа и заплата под облагаемия доход, така спестяват близо 4к. Ако приключите годината още а 6ти април може да си платите данъците на 4 вноски.

Във втория случай (фирма) си наемате счетоводител и ви свършва цялата работа, данък се плаща и на 1£ и е 18%( засега поне така си мисля), но за сметка на това приходите на фирмата не е задължително да се ваши приходи. Може да вземете колкото е необходимо като заплата или дивиденти, при дивидентите имаше някакви по-ниски данъци ( не съм запознат напълно).

Всичко е игра на числа, кой вариант ще ви спести пари трябва да се проучи напълно. Трябва да го имате предвид, че не всеки счетоводител ги разбира. Това е скъпа услуга и те си гледат интереса, тоест повече пари за по-малко време, а такива машинации са adding time with non-value(Income) activities( за тях).

Всичко, което сте купили за дейноста на фирмата е разход, както ползването на лични активи може да се добавят за разходи без да има паричен поток( но това за селф-емплойд). Не е от голямо значение кога сте го купили, по-голямо значение има какво е съотношението между лично ползване и предприемачество и как се осчетоводява към момента на ползване. Да речем използвате автомобил, ако е за дейноста се осчетоводява на 100%, но ще ви питат какви мили правите за лични нужди. Да речем са 5%, и следователно се махат 5% от всички разходи за автомобила fix( вноска по колата) и variables( подръжка и гориво).

Фирма се отваря за 15 минути.
 
Последно редактирано:
1.
Онлайн магазин в Лондон или УК, ако ще е онлайн локацията няма да е от значение, просто вие сте в Лондон. Ако бизнеса има и офлайн търгувия тогава това е друго. Не съм запознат с платформите, но звучи на бутиков магазин с малък брой клиенти и лимитирана продуктова гама при такъв случай шопифай е ОК, по запознатите да се включат.

Royal mail или FBA. Това са две коренно различни неща. При първата собственика на магазина извършва дейноста по пакетиране, складиране, изпращане и след продажбени услуги, това е по-евтиния вариант. При амазон( по-скъпия вариант) собственика пакетира в правилната форма и бройка, както също слага етикет на всеки индивидуален продукт (или просто етикет на продукта зависи от целия процес). След това всичко се праща в склад на Амазон и те извършват останалата част като складиране и изпращане, рекламацията при външни партьори не знам как става. Ако продаваш на платформата на Амазон след продажбено обслужване го извършват те. Минуса при амазон е, че ще има техен етикет на опаковката и клиентите остават малко замислени. Това също е хубаво да се проучи, с времете нещата се променят, може да съм outdated. Както писах по-горе кое по-евтиния и кое по-скъпия вариант, визирах моментната ви ситуация. Разбира в първия случай пестите пари за сметка на времето, във втория пестите време за сметка на парите. Кой вариант ще е по-удачен за вас сами трябва да проучите. В какво ще инвестирате спестените пари или спестеното време е от голямо значение за бъдещото на дейност.

2.
Може да стартирате без фирма, но трябва да се регистрирате като селф-емплойд. В случая сте двамa трябва да е и partnership, което също може да се извършва от селфемплойд хора както са повеяе адвокати.

Плащаниета си прав по цял свят се прави като в УК, само в Бг е различно. Банката няма да ви издаде фирмена сметка ако нямате фирма, това което трябва да питате как да извадите банкова сметка за partnership, с това не съм запознат. Помисли всички български ( а и не само) non-for-profit организации имат банкови сметки, но не са фирми. Такива са българските училища, може да се обърнете и към тях за тази информация. Шопифай би трябвало да няма проблем ако сте юридически лица.

Методи за плащане не знам, предполагам трябва да гледате колко време парите стоят "по средата", какви такси и удръжки имат, от какви карти и държави приемат плащания. Ще имате клиенти с чуждестранни карти на територията на УК.

3.
Ако сте селф-емплойд може да си водите счетоводството сами, всички приходи минус всички разходи+амортизация, предполагам има и някакви допълнителни неща за partnership но ще е детска игра. Дори и да ви проверят ако всичко което сте описали има някаква логика няма да е проблем, просто всичко да е в границите на нормалното. Ако сте фирма ви трябва счетоводител, не че някой ще се занимава да ви чекне, ама ще трябва да попълвате statement of profit and loss и statement of financial position, и да декларирате всичко в компани хоус. След време трябва да мислете и за ДДС.
В първия случай се плаща income tax, вие работите така че се губи personal allowance, ще се плаща данък+социални на цялата печалба. Всичко се декларира в HMRC (self assessment) като добавяте че имате фул тайм работа, след това HMRC ви изцислява колко дължите и си го плащате. Имам познати водят родителите си и ги назначатват на работа и заплата под облагаемия доход, така спестяват близо 4к. Ако приключите годината още а 6ти април може да си платите данъците на 4 вноски.

Във втория случай (фирма) си наемате счетоводител и ви свършва цялата работа, данък се плаща и на 1£ и е 18%( засега поне така си мисля), но за сметка на това приходите на фирмата не е задължително да се ваши приходи. Може да вземете колкото е необходимо като заплата или дивиденти, при дивидентите имаше някакви по-ниски данъци ( не съм запознат напълно).

Всичко е игра на числа, кой вариант ще ви спести пари трябва да се проучи напълно. Трябва да го имате предвид, че не всеки счетоводител ги разбира. Това е скъпа услуга и те си гледат интереса, тоест повече пари за по-малко време, а такива машинации са adding time with non-value(Income) activities( за тях).

Всичко, което сте купили за дейноста на фирмата е разход, както ползването на лични активи може да се добавят за разходи без да има паричен поток( но това за селф-емплойд). Не е от голямо значение кога сте го купили, по-голямо значение има какво е съотношението между лично ползване и предприемачество и как се осчетоводява към момента на ползване. Да речем използвате автомобил, ако е за дейноста се осчетоводява на 100%, но ще ви питат какви мили правите за лични нужди. Да речем са 5%, и следователно се махат 5% от всички разходи за автомобила fix( вноска по колата) и variables( подръжка и гориво).

Фирма се отваря за 15 минути.
Благодаря за инфото, доста изчерпателно.
Ще проуча всичко подробно и ще се почне от някъде, а с времето ще се доизпипва.
Поздрави!
 

Горе