Въпроси от начинаещ за бизнеса с домейни .

skyblue

New Member
Здравейте на всички.
Случайно попаднах на този форум в търсене на информация за бизнесът с домейни.
Приятно се изненадах,защото намирах само чуждоезични източници.
От една година съм в бизнесът |или така ми се иска:wink:| с домейните и честно казано
много се интересувам от съвети на хора,който вече са минали и минават по този път.
От творческа гледна точка - преценка,прогностика и регистрация на домейни с потенциал съм добър,
но търговската част още ми бяга.
Затова ще ви помоля да споделите какво ме очаква,за да знам прав ли съм в свойте преценки.
Имам добро портфолио от продукти,който продавам през Sedo и т.к. е въпрос на време
да реализирам сделка исках да попитам как протича процесът.
В момента друго не се сещам .
Но пак ще питам.:|
Благодаря за вниманието и бъдещите Ви отговори.
:)

p.s.
надявам се дискусията да продължи и развива
 
От: Въпроси от начинаещ за бизнеса с домейни .

Без да си сложиш домейните няма какво да се каже. Ако сключиш сделка през Sedo, процесът е лесен. Но за да се стигне дотам , трябва да имаш хубави домейни, които някой иска да купи.
 
Здравей и добре дошъл тук. Познавам няколко човека, занимаващи се с това и развиващ доста добъф бизнес в тази насока. ;) И двамата са потребители туи, като Калин дори и взе финансиране за идеята си от Лънч хъб. ;)

От това, което са споделяли се гледат много неща, но е важно да имаш наличен капитал, за да инвестираш. Правят са добри при, защото опитните успявят да подберат добрд домейните, които да търгуват. За жалост доста време се иска в т.нар. "опипване" на пазара и разбиране. Нон стоп мониторинг, както и проучване - история, линкове, авторитет, потенциал и т.н. ;)

Какво конкретно те интересува? Да видим с какво да помогнем и ние. ;)
 
От: Въпроси от начинаещ за бизнеса с домейни .

Благодаря за бързите отговори.
Какво конкретно ме интересува ?
Доста неща,само дето още не съм се сетил за тях :)
Нали знаете кога изведнъж можеш да питаш ти идват хиляди идеи.
Може би най-много - колко е нормалният срок един домейн да престой преди продажба ?
На база какво да преценя исканата от мен цена,без да плащам за оценки ?
Има ли шанс за продажба на реална цена в България,защото съм ориентиран към света,не обичам да мисля локално.
Относно предложението на колегата за показването на портфолиото -
не обичам да давам информация на публични места,включително в уважаваният форум.
Ако някой от вас прецени ,че иска инфо винаги мога да му пратя лично съобщение.

благодаря
 
Не знам за някакви оопределени срокове, то реално си ги държиш на "хранилище" при теб и в същото време ги обявяваш - било с твърда цена или аукцион. Точно това с оценката се прави на база опит - има няколко фактора, които се гледат от купувача, но го има и момента с това ако е хубав бранд, дали наистина иска да има точно .com-а и подобни причини. Това реално не може да се предивди на 100%, но може да имаш интересни виждания за нещата. Ако ти заработи след време добре фантазията реално ще имаш много успехи с именно тези бранд имена или комбинацията им с кл. дума за нишата, например: solidlawyers.com, billiesbar.com и такива....

Добре си се ориентирал, защото пазарът тук не е много голям, а колко е развит е другия въпрос.
 
От: Въпроси от начинаещ за бизнеса с домейни .

Явно това с оценката е точно както си мислех,т.е. плащането за оценка е малко безмислено,освен ако купувача не си я поръча и плати.
В този бизнес мисля ,че има ярка симбиоза между ум,фантазия и бизнес усещане за бъдещо развитие на конкретни услуги и продукти.
Интересно е всъщност ,че избягвам регистрацийте в .ком,защото е превзет почти изцяло,
а по-важното е че вече има много качествени домейни в който е бъдещето.
За домейн бизнесът в България май важи правилото за всякакъв вид бизнес в България - по-добре недей.
Благодаря.
 
От: Въпроси от начинаещ за бизнеса с домейни .

И аз не съм открил топлата вода и все още научавам по нещо ново всеки ден, но дано споделеното по-долу ти е от полза.

Никога, ама никога не плащай за оценка на домейн, така наречения appraisal, в 98% от случайте е скам и само ще си дадеш парите, ако толко изскаш да видиш в цифри колко ти струва домейна ползвай https://www.estibot.com/, аз не му обръщам внимание, но го ползвам заради сърч резултатите който показва.

Относно колко време отнема да се продаде един домейн, божа работа от 1 ден до безкрай.

.СОМ си е .СОМ, не го подценявай най-вървежното и най-скъпото разширение за домейн

Дано говориш и разбираш английски, изброените по-долу сайтове ще са ти от полза ( разбира се ако вече не си ги разкрил :wink: )

NamePros.com
GoDaddy - yearly fee applies to browse auctions
DomainSherpa - great interviews from domain experts
DNJournal.com - weekly domain sales
Google AdWords Keyword Planner
LinkedIn - good way to search for potential end users
ExpiredDomains.net - research why it's expired!
Who.is - check registrar
NamePros Marketplace
Flippa

Има и още, но ако се сетиш конкретен въпрос питай, успех и добре дошъл във форума.
 
От: Въпроси от начинаещ за бизнеса с домейни .

Благодаря DNC.:|
Това за ученето май важи за всичко.
Относно оценката - прав си на 100%,разбрах го по трудния начин.
.com не го подценявам,но новите разширения,който пуснаха на пазара според мен имат голямо бъдеще,просто не им е дошъл момента,но е доста близо.
С .com го има силата на старото,хората още продължават по силата на навика да го търсят,но както казах новото не може да бъде спряно.
Прав си за сроковете,каквото е писано то ще си стане,може и още днес.:wink:
Благодаря за сайтовете - някой ги знам,други не.

Ето и въпроси -

мисля да се махам от татенцето,нещо и мен не МА кефи,а и доста продукция се насъбра та по препоръка на колегите мисля да отида в неимчипа.

Въпросът е след трансфера имам ли отново защитен период от 60 дена ,защото това спира продажбите за 2 месеца.

SEDO или Flippa - кое е по-вероятното за реализиране на продажба,в смисъл кое е по търсеното |нещо като mobile.bg VS cars.bg|.

И въобще има ли други начини за достигане до потенциални клиенти освен борси и социални мрежи ,ето това основно ми бяга.

Има ли хора,който се занимават с промотирането и продажбата на домейни като посредници,включително и тук в България и как да ги намеря.

очаквайте още:beer:
 
От: Въпроси от начинаещ за бизнеса с домейни .

Въпросът е след трансфера имам ли отново защитен период от 60 дена ,защото това спира продажбите за 2 месеца.

Не, няма такива работи. А в татенцето този период важи за трансфер към други регистрари, но няма проблем да прехвърлиш на друг акаунт в GoDaddy.

SEDO или Flippa - кое е по-вероятното за реализиране на продажба,в смисъл кое е по търсеното |нещо като mobile.bg VS cars.bg|.

Според мен SEDO. Флипата нещо много е позападнала в момента...

И въобще има ли други начини за достигане до потенциални клиенти освен борси и социални мрежи ,ето това основно ми бяга.

Аз пробвам и в BrandBucket, Namerific и BrandRoot, но там зависи от домейните които имаш. Не приемат какво да е, а и отнема поне 2 месец от изпращането до публикуването на одобрен домейн.
 
От: Въпроси от начинаещ за бизнеса с домейни .

Аз ползвам само GoDaddy за сега, имат промо кодове, е не всеки път става с тях, но услугата им е добра, а щом нещо ми върши работа и нямам проблем не го сменям.

Листнал съм си домейните и в СЕДО и Флипа и в Татенцето, също си имам и мой сайт, навсякъде са с еди и същи цени, колкото повече толкова повече :), имам и в Бранд Букет, ползвам и няколко форума.

Има брокери на домейни, мисля че комисионите варират от 10% до колкото се договориш, но още не съм ползвал

Намирането на купувач е най-трудната част, тук според мен няма изградени правила - ресърч и така...... понякога пращам мейли, но не много често
 
От: Въпроси от начинаещ за бизнеса с домейни .

Благодаря за отговорите.
Сега се сетих нещо важно - как стой въпросът с who is инфото !
В смисъл проблем ли е даването на адрес различен от домашен,но реален,даването на някакъв телефон,а не реален ?
Това може ли да доведе до реални проблеми при трансфер или продажба. ?
Не е ли имейла най-важната част за управлението на домейна ,включително продажбата ?
Промяната на информацията в who is регистрите довежда ли до някакъв срок ,в който домейнът да не се търгува ?
И този 60 дневен период за забрана на трансфер може ли да бъде прескочен,
в смисъл днес регистрирам,утре качвам на борса,другиден продавам ?
:beer:
 
От: Въпроси от начинаещ за бизнеса с домейни .

Някой няма ли да се престраши да каже нещо :p
 
От: Въпроси от начинаещ за бизнеса с домейни .

при продажба на домейн за 100 000 трябва ли да сложа ДДС?

хахахаха

Благодаря за отговорите.
Сега се сетих нещо важно - как стой въпросът с who is инфото !
В смисъл проблем ли е даването на адрес различен от домашен,но реален,даването на някакъв телефон,а не реален ?
Това може ли да доведе до реални проблеми при трансфер или продажба. ?
Не е ли имейла най-важната част за управлението на домейна ,включително продажбата ?
Промяната на информацията в who is регистрите довежда ли до някакъв срок ,в който домейнът да не се търгува ?
И този 60 дневен период за забрана на трансфер може ли да бъде прескочен,
в смисъл днес регистрирам,утре качвам на борса,другиден продавам ?

Прочети малко по форумите.
 

Горе