1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn more.

Въпрос за Данък върху доходите на физически лица

Дискусията в 'Юридически и Счетоводни Въпроси' стартирана от djokando83, Септ 19, 2017.

1. djokando83

djokando83 Member

Рег.:
    Окт 28, 2015
    Съобщения:
    148
    Харесвания:
    10
    Точки:
    18
    Имам следния казус . Тези дни получих писмо от НАП , че трябва да подам декларация за изкарани доходи от интернет . В писмото е упоменато , че през 2016г съм получил парични преводи от куриерски фирми (еконт и спиди ) в размер на определена сума според справка с тях .

Нямам фирма , бачкам си на трудов договор ... от време на време внасям по някое и друго телефонче от Китай и и ги препродавам в олх .

Та да попитам ако някой се е сблъсквал с такова нещо как се процедирам . В смисъл не е проблем да си платя данъка ..., сумата която е упомената че съм получил от еконт , обаче не ми се явява чиста печалба и не съм наясно - на тази сума ли трябва да платя данък или на чистата печалба ... и ако е на чистата печалба как следва да докажа че именно това ми е чистата печалба от продажбата на тези стоки .

Благодаря предварително за помоща .

2. nikolai.mt

nikolai.mt Active Member

Рег.:
    Апр 10, 2012
    Съобщения:
    611
    Харесвания:
    43
    Точки:
    28
    За какви пари става въпрос, имам предвид като продажби? Според мен данък ще търсят върху цялата сума.

3. djokando83

djokando83 Member

Рег.:
    Окт 28, 2015
    Съобщения:
    148
    Харесвания:
    10
    Точки:
    18
    Иназ така предполагм :) , но все пак в тази сума влизат и лични неща които съм продавал (освен стоката си ) ... имало е и парични преводи също ... на всичко ли трябва да плащам пари ?

4. nikolai.mt

nikolai.mt Active Member

Рег.:
    Апр 10, 2012
    Съобщения:
    611
    Харесвания:
    43
    Точки:
    28
    Не знам колега, затова те питах сумата голяма ли е, примерно над 10 000 лв., по какъв критерий са те избрали.

5. djokando83

djokando83 Member

Рег.:
    Окт 28, 2015
    Съобщения:
    148
    Харесвания:
    10
    Точки:
    18
    Не знам какъв им е критерия... общата сумата за година е малко над 10к , да

6. Attacker

Attacker Active Member

Рег.:
    Септ 7, 2008
    Съобщения:
    612
    Харесвания:
    124
    Точки:
    43
    Фирмите плащат данък върху печалбата, а физическите лица - върху приходи минус нормативно признати разходи.

Подаваш годишна данъчна декларация за 2016, където декларираш всичките си доходи и накрая ще видиш колко имаш да плащаш. Препоръчвам или да наемеш счетоводител, или да помолиш счетоводителя на фирмата, за която работиш, да ти помогне.

hap23 и djokando83 харесват това.
  7. hap23

hap23 Member

Рег.:
    Окт 30, 2015
    Съобщения:
    131
    Харесвания:
    23
    Точки:
    18
    Професия:
    Счетоводител
    Място:
    София
    Към годишната декларация ще трябва да приложиш и служебни бележки от трудовия договор.
    За закъсняло подаване на ГДД се налага глоба. Подал ли си годишна декларация за 2016г.? Ако ДА в този случай може да пуснеш корекция до 30.09.2017г.

Последно редактирано: Септ 19, 2017
  8. djokando83

djokando83 Member

Рег.:
    Окт 28, 2015
    Съобщения:
    148
    Харесвания:
    10
    Точки:
    18
    Не съм подавал декларация за 2016г ... понеже работя на трудов договор . Предполагам работодателя като ме усигурява той подава такива неща :) . А тези странични доходи не мислех че са толкова много , че да създават проблеми ... Реално чистата печалба на тези 10к , които съм получил от наложен платеж са около 2 000 лв ... и малко ми е странно да платя данък на цялата сума вместо само на печалбата .

9. hap23

hap23 Member

Рег.:
    Окт 30, 2015
    Съобщения:
    131
    Харесвания:
    23
    Точки:
    18
    Професия:
    Счетоводител
    Място:
    София
    За годишната декларация ще Ви трябва служебна бележка от работодателя - прилагате и тази служебна бележка.
    Както писах друг е въпроса, че могат да ви сложат и глоба за закъсняло подаване на декларацията.
    ЗДДФЛ Чл. 80. (1) Лице, което не подаде в срок данъчна декларация по този закон, се наказва с глоба или имуществена санкция в размер до 500 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание.
    (2) Лице, което не посочи или невярно посочи данни или обстоятелства в данъчна декларация, водещи до определяне на данъка в по-малък размер или до освобождаване от данък, се наказва с глоба или имуществена санкция в размер до 1000 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание.
    (3) При повторно нарушение глобата или имуществената санкция по ал. 1 е в размер до 1000 лв., а по ал. 2 е в размер до 2000 лв., освен ако лицето не подлежи на по-тежко наказание.

Последно редактирано: Окт 12, 2017 в 3:17 PM
  10. djokando83

djokando83 Member

Рег.:
    Окт 28, 2015
    Съобщения:
    148
    Харесвания:
    10
    Точки:
    18
    А като физическо лице лице какъв % данък дължа ? 10% или ... ?

11. hap23

hap23 Member

Рег.:
    Окт 30, 2015
    Съобщения:
    131
    Харесвания:
    23
    Точки:
    18
    Професия:
    Счетоводител
    Място:
    София
    Предполагам ще ги декларирате като доходи от други източници (ЗДДФЛ чл. 35 и чл. 36) в този случай дължите данък (10%) върху брутната сума на придобития доход.
    В писмото на НАП не са ли Ви дали някакви сламки, за които да се хванете и използвате?
    Или ще ги декларирате като търговец?

Последно редактирано: Окт 12, 2017 в 3:16 PM
  12. djokando83

djokando83 Member

Рег.:
    Окт 28, 2015
    Съобщения:
    148
    Харесвания:
    10
    Точки:
    18
    Ами щях да го снимам и забравих :) освен довечера да го пусна , но и там беше упоменат чл.35 и чл 36 от ЗДДФЛ .

13. nikolai.mt

nikolai.mt Active Member

Рег.:
    Апр 10, 2012
    Съобщения:
    611
    Харесвания:
    43
    Точки:
    28
    Ясно, значи следят над 10 бона гадовете!!!

14. Sky

Sky Well-Known Member

Рег.:
    Юли 29, 2012
    Съобщения:
    8,359
    Харесвания:
    526
    Точки:
    113
    Място:
    Казанлък
    гадовете!!! Защо да са гадове?

15. VMiloykov

VMiloykov Well-Known Member

Рег.:
    Ноем 20, 2012
    Съобщения:
    1,726
    Харесвания:
    97
    Точки:
    48
    Това е практика от поне 4-5 години да се следят хора с над 10 хиляди получени чрез куриерските фирми.

16. nikolai.mt

nikolai.mt Active Member

Рег.:
    Апр 10, 2012
    Съобщения:
    611
    Харесвания:
    43
    Точки:
    28
    Е такава е приказката, ти добър данъчен виждал ли си?!?

17. Nightgale

Nightgale New Member

Рег.:
    Май 5, 2016
    Съобщения:
    22
    Харесвания:
    0
    Точки:
    1
    И аз получих такова писмо днес. Интересното е, че в него не се дава срок в който да реагираш, нито е упоменато какво следва да се предприеме, при условие, че вече е изтекъл срокът за подаване и коригиране на годишните данъчни декларации.
    Приходите, които са отчетени при мен (за2016г.) са преди да направя фирма и не са твърде големи. (да не се успокояват физическите лица, че следят само тия с над 10000лв.:) Имам документи за покупките на стоките.

Да питам тук счетоводителите:
    Когато имаш документ за покупки на стоки като физическо лице, може ли да ги приспаднеш от прихода и да платиш данък върху разликата (както е при фирмите)?
    В Годишната данъчна декларация има графа "Приходи от минали години"- предполагам е възможно там да се декларират тези приходи за които не е платен данъка, тоест да се плати дължимия данък с декларация за 2018г.?

18. webstil

webstil Well-Known Member

Рег.:
    Март 21, 2009
    Съобщения:
    1,513
    Харесвания:
    59
    Точки:
    48
    Верно, няма логика да ти искат данък върху цялата сума от наложените платежи в Еконт. Реално за 1 година, ако продадеш 1 лаптоп, 1 телефон, нови гуми за колата + фаровете и да речем, ей ги на 5000 лв с 4 пратки. Да не говорим, че има хора, които постоянно си продават разни стари неща чрез ЕКонт и купуват други разбира се. Има една такава в моя офис, всеки ден си поръчва нещо от нета и същевременно често и продава свои работи - буквално през ден е в офиса, а не е търговец. Дайте да видим как изглеждат тези писма.

19. djokando83

djokando83 Member

Рег.:
    Окт 28, 2015
    Съобщения:
    148
    Харесвания:
    10
    Точки:
    18
    Данъка който трябва да се плати е 15% от брутния доход ... не признават вече разходи .

20. Nightgale

Nightgale New Member

Рег.:
    Май 5, 2016
    Съобщения:
    22
    Харесвания:
    0
    Точки:
    1
    Това съгласно кой закон, чл. ал.? Не споря- просто питам.

Съгласна съм с webstil- абсурдно е да се облага целия приход, придобит с НП. Купуваш кожено яке за 300лв., решаваш, че не го искаш и го продаваш за 250лв., че да освободиш някой лев. И на тия 250лв. им плащаш 15% данък... o_O

Сподели страницата