Въпрос за Данък върху доходите на физически лица

Пост номер 410 бе избран за най-добър отговор..

Колко да е гръмко заглавието, който има какво да плаща на Н@П може би ще си го плати, ако не за 14 дни, ще може и на разсрочено плащане. Да не е дошъл края на света. Но края на Еконт и Спиди идва.... голям % пращаха без фактури. Сега това няма да се случва така, както беше до момента. Всяко нещо си има начало и край !
 

Nightgale

Active Member
Колко да е гръмко заглавието, който има какво да плаща на Н@П може би ще си го плати, ако не за 14 дни, ще може и на разсрочено плащане. Да не е дошъл края на света. Но края на Еконт и Спиди идва.... голям % пращаха без фактури. Сега това няма да се случва така, както беше до момента. Всяко нещо си има начало и край !
Защо си мислиш, че ще се отрази на куриерите това? Хората, които са работили без фирми, просто ще си направят, ако имат възможност да продължат дейността си легално. Тези, които нямат тази възможност и все пак се издържат с това, ще измислят друг начин да си кретат...
 

tipto

Active Member
Колко да е гръмко заглавието

Тия яко прекаляват с тия заглавия във всички свои статии, явно има някакъв ефект щом масово се практикува.

Написаното ако е истина и НАП са предприели такава акция, доста хора ще изгорят и то яко.
От написаното в нета доста са продавали с много малка надценка, няма как да докажат разходи и са направили големи обороти.
 
В нета бях чел че миналата година Н@П е направил около 60 проверки на ФЛ и 30 ревизии и събрали 1 милион и нещо. Ако сега правят проверки на 5000 ФЛ и 2000 ревизии :) ще приключат 2056г.
 

veni8

Active Member
Защо си мислиш, че ще се отрази на куриерите това? Хората, които са работили без фирми, просто ще си направят, ако имат възможност да продължат дейността си легално. Тези, които нямат тази възможност и все пак се издържат с това, ще измислят друг начин да си кретат...

Може би ще се увеличат търговците, които имат свои собствени куриери.
 

Embeca

New Member
Вчера получих и аз такава честитка. В него пише:
При извършена проверка от стрсна на Нап е удъановено,че сте получили суми от наложени платежи през 2016.Същите представляват облагаем доход по смисъла на чл.16 от ЗДДФЛ.Във връзка с изложеното,ви каним в 7 дневен срок от получаване на настоящата покана да се явите лично или чрез упълномощен представител в ТД на Нап Дофия
При явяването следва да представите документ за самоличност или надлежно пълномощно за подаване на данъчна декларация.
 

Embeca

New Member
Днес отидох и ме провериха по някакъв списък(по три имена,не по ЕГН),казаха ми,че имам доходи от над 20к от наложени платежи за 2016г.
Искаха да попълня данъчна декларация(можеби за тази година,защото имам акт за миналата),както и някакво приложение 2,точка 5:Стопанска дейност на физическо лице,което е търговец по смисъла на ТЗ,но не е регистрирано като едноличен търговец.
 

Embeca

New Member
Аз естествено нищо не попълних,прединда се допитам.
От тези 20к имам печалба не повече от 2000 лв.,тях ли трябва да декларирам като облагаема сума?примерно 20000 общ доход,18000 разход(но реално не мога да го докажа) и 2000 нетна печалба
 

pepo_999

Well-Known Member
от прочетеното тук и в другите теми ще платиш 3000 лв данък - 15%
 

b00st

New Member
Аз естествено нищо не попълних,прединда се допитам.
От тези 20к имам печалба не повече от 2000 лв.,тях ли трябва да декларирам като облагаема сума?примерно 20000 общ доход,18000 разход(но реално не мога да го докажа) и 2000 нетна печалба

Попълваш ГДД по приложение 2, т.5, от оборота вадиш разходите, за които имаш фактури и получаваш счетоводна печалба. Върху нея дължиш 15% данък. Ако не можеш да го докажеш и нямаш фактури - лошо. Но това ако ти направят ревизия в последствие де.
 

Nightgale

Active Member
Добре де, само Фактури ли трябва да са? Има магазини, които не издават фактури (най- малкото защото не си искал), но ясно се вижда в разпечатка на поръчка примерно, че пратката е адресирана до теб, с артикули, цена и т.н.- тоест то си е разпечатана Поръчка? Това би ли се признало за разходен документ?
 

b00st

New Member
Ами, не пише ли твоето име и колко си купил/платил и дата надали... Това може да ти е проформа за поръчка само, как ще го докажеш пред данъчния, че реално е станало плащането за тази стока, ако нямаш касов бон или извлечение от плащане по банков път за тая "разпечатка"? Тука филма е, какво ти може да докажеш като разход. То всеки може да си напечата такава поръчка на лист хартия на принтера :)
 

Nightgale

Active Member
Предполагам, че повечето онлайн търговци са си купували нещата с банкови преводи към търговци от други държави- питам дали ако се обвърже самата поръчка с банковия превод, дали биха го признали от н@п за разход или задължително трябва да пише на документа Фактура (Invoice или каквото там...)
 

Force

Active Member
А от НАП като те попитат за митническа декларация за внесените продукти, какво ще им отговориш? Ако не са спирани на митница, а са идвали директно в пощенската станция, дължиш мито и ДДС. Гледай като се опитваш да покажеш разходи, да не си отвориш по-голяма беля...
 

kokovi4

Active Member
Мъчите се тука с варианти ама не става. Току виж, че сте представили някакви фактури от китайски сайтове и Пейпал плащания и ви начислят първо ДДС за вноса и после признаят за разход. Едни пари виждат получени от агенцията и си искат данъка върху тях ( и то доброволно за сега). Ако е водено счетоводство е лесно, ама в случая не е. Така, че най-добре си плащате данъка и занапред умната.....
 

goltak

New Member
след като гледат сумите получени от наложени платежи, би трябвало да гледат и сумите изхарчени за закупени стоки /предмети/ и платени чрез наложен платеж. Тези похарчени суми дали биха могли да се калкулират и извадят от приходите?
 
И в крайна сметка какво стана с колегата пуснал темата дано да се е оправил. Ходил ли е до Н@П ....
 

dertre

Well-Known Member
Налазили са здраве всички куриерски фирми и следят какво е ставало. По мои наблюдения за момента се гонят наложени платежи от 5000 за година нагоре (гледат и броя на пратките направили този оборот). Така ако имате 1 наложен платеж за 5000 лв. няма да ви занимават (аз имам продаден лаптоп за 2000 лв. като единична бройка и няколко други артикула и съм минал 5000лв. за година, но няма и да ме търсят). Това е инфо от ЕКОНТ (имам познати работещи там и те са пуснали от тия искания за информация).
 

Nightgale

Active Member
Чувам, обаче, че информацията за сумите, с които разполагат от н@а често се разминава с тази, която дават на физическите лица от куриерите. Интересно от къде идва разликата- понякога от инстанцията имат информация за по- големи суми, друг път за по- малки...
 

Горе