Въпрос за авторските права

dilyan_ostr

Active Member
Предполагам много от потребителите тук имат сайтове, където публикуват видео, снимков материал, статии, взети от интернет.
Въпросът ми е как стоят нещата с авторските права, как да го правим абсолютно легално.

- примерно за видеото ако е от youtube, кой държи правата му, необходимо ли е разрешение за да го публикуваме на сайта си (много силно се съмнявам, но все пак да питам)
- статиите - ясно трябва предварително разрешение от автора
- снимки - това ме интересува най-много. Достатъчно ли е да се напише под снимката източник, примерно Ройтерс или има някакви допълнителни изисквания. В доста сайтове пише, че нямам право да публикувам тяхно съдържание, вкл. снимков материал без изрично разрешение. Това означава ли, че ако искам да си сложа снимка в сайта, трябва да питам админа "абе тука Адрианчето Лима много хубаво е излязла, може ли да я кача на сайта си" и отделно да си напиша моя статия за Адриана Лима.

Доста стряскащо ми се струва за всяка снимка, която публикувам на сайта си да трябва да пиша на админи или да я купувам. Те докато ми отговорят, статията няма да е актуална вече.

Ще се радвам ако някой даде повече подробности как става номера.
 
От: Въпрос за авторските права

супер мерси за линка. А доколко можем да се доверим на къстъм търсенето на изображения от google, т.е да се търсят такива освободени от лиценз; свободни за употреба и споделяне. Има ли вероятност да вземеш подобно изображение, а след това да се окаже, че всъщност е обект на авторско право.
 
От: Въпрос за авторските права

- снимки - това ме интересува най-много.

Да, снимките също както текстовете, статиите са защитени от закона за авторско право и не можеш да ги копираш, доколкото знам вече има осъдени по точно този казус - ползване на снимки без разрешение.
 
От: Въпрос за авторските права

Да, снимките също както текстовете, статиите са защитени от закона за авторско право и не можеш да ги копираш, доколкото знам вече има осъдени по точно този казус - ползване на снимки без разрешение.

това ясно, въпросът ми беше дали има някакви източници, откъдето да си "вземеш" снимки без да питаш,т.е свободни са за употреба и публикуване от всеки. примерно такива сайтове, които колежката предложи, или пък както аз писах през google къстъм сърч
 
От: Въпрос за авторските права

В тези сайтове, доколкото съм информирана, снимките са за свободно сваляне и използване, което обаче не означава, че нямат авторско право. Просто авторите им са ги предоставили за свободно ползване.
 
От: Въпрос за авторските права

Просто авторите им са ги предоставили за свободно ползване.

т.е няма нужда да ги питам, щом са за свободно ползване. естествено нямам право да ги разпространявам с цел печалба.
 
От: Въпрос за авторските права

имам идея да направя сайт, където да публикувам новини на определена тематика. Някой ако може да обясни по какъв начин мога да черпя информация, така че новините, които публикувам да не нарушават авторските права. предпочитам източниците ми да са чуждестранни, като да превеждам информацията. Ясно, че новината не е обект на авторско право, но преработката на самата статия не е ли пак в разрез с авторските права? примерно взимам нещо от daily telegraph, превеждам го, вкарвам си моите разсъждения, но не трябва ли да имам някаква спогодба с тях да използвам техните материали. или мога във всяка новина да пиша: "еди си кой" съобщава, че... , като така няма нужда да имам спогодба със източника.
 
От: Въпрос за авторските права

Новината не е обект на авторско право, но имай предвид, че новината се съдържа в едно изречение, пример: "Хеликоптер се разби в Лондон". Това ти е новината без авторско право.
От там нататък подробностите по разбиването на хеликоптера, които бяха разпространени навсякъде са с авторско право. Вече как ще се работи зависи от съответната медия: агенция, сайт, вестник... . Някой разрешават, други имат условия, трети не разрешават.
Искаш от чужбина - провери как стоят нещата със законите за авторско право на съответните страни. Българския закон за авторското право си е за България, но за Великобритания и за daily telegraph важат други закони и други права.

...или мога във всяка новина да пиша: "еди си кой" съобщава, че... , като така няма нужда да имам спогодба със източника.

Така се прави, това е не само коректно, да съобщиш източника, но и закона го изисква. По закон може да ползваш откъс от материал без да искаш разрешение за това, но имай предвид - само откъс, една малка част от материала, и задължително точен цитат и си длъжен да споменеш откъде е.
 
От: Въпрос за авторските права

От там нататък подробностите по разбиването на хеликоптера, които бяха разпространени навсякъде са с авторско право.

добре де, те тези подробности са си всъщност факти, които всички медии отразяват. къде се е блъснал хеликоптера, причината да се блъсне, колко ранени и загинали, какво е становището на местните органи. не схващам защо тези подробности ще са обект на авторско право, като абсолютно всички ги ползват в статията, представени по техен си начин. още повече кой държи авторски права на тези подробности, аз мога да питам примерно дейли телеграф може ли да ползвам тази статия (фактите вътре) в моя сайт, обаче дефакто те не са медията която е стигнала до тези подробности (не са имали репортери на мястото). в UK законите относно правата са много по-стриктни от тук, а в самия сайт пише, че ми трябва разрешение да разпространявам техни материали, предполагам всички уважаващи се медии са така. Идеята ми е, че няма да разпространявам техните материали, просто черпя фактите и си пиша статията
 
От: Въпрос за авторските права

добре де, те тези подробности са си всъщност факти, които всички медии отразяват. къде се е блъснал хеликоптера, причината да се блъсне, колко ранени и загинали... просто черпя фактите и си пиша статията

Както споменах, а и ти само го каза - може да го направиш, но задължително с уточнение: "Според дейли телеграф хеликоптера се е блъснал... , има ... загинали, причината за катастрофата все още не се знае..."
 
От: Въпрос за авторските права

Аз си купих една много готина клижка за авторските права и за договори свързани с авторското право. Не е при мен, вкъщи е. Като се прибера, веднага ще пиша ... Много е полезна, струваше мисля 20лв, но парите си заслужават със сигурност, особено за хора, които се занимават интелектуален труд...
 
От: Въпрос за авторските права

Аз си купих една много готина клижка за авторските права и за договори свързани с авторското право. Не е при мен, вкъщи е. Като се прибера, веднага ще пиша ... Много е полезна, струваше мисля 20лв, но парите си заслужават със сигурност, особено за хора, които се занимават интелектуален труд...
Къде мога да я намеря тази книшжа - дай загалвие, автор, издателство...
 
От: Въпрос за авторските права

За комерсиалните игри, ако искаш да качиш клип в тубата, трябва разрешение от издателя. Някой случайно да знае как стои въпроса с безплатните флаш игри? Искам да направя клип от играта, да го кача в тубата и после да го вградя в описанието.
 
От: Въпрос за авторските права

Да повдигна темата. Аз също имам въпросче относно авторските права. Ясно е, че снимки, клипове, текстове и т.н. са под закрилата на закона. А как стои въпроса с произведенията, чиито автори са неизвестни? Примерно митове, легенди и т.н. от нашия бг фолклор, пък и от други страни ест.?

Също така, кой притежава правата за произведенията, примерно на Вазов, Ботев, Алеко Константинов и т.н.?

Могат ли да се използват или пак трябва на някого нещо да се плаща? Някак си не върви да преразкажеш Под игото или някакво произведение за Крали Марко, например..., та затова могат ли да се копи-пействат или пак проблеми ще има?
 
От: Въпрос за авторските права

fifi - ето тук пише за всичко това, което питаш. Абсолютно за всичко. Личи си, че не си чела закона, макар, че и аз и колегите неведнъж сме го споменавали. Хайде, прочети го и ще ти стане ясно как и защо издателствата печелят пари като издават Вазов, Ботев, приказки... . :)
 
От: Въпрос за авторските права

fifi - ето тук пише за всичко това, което питаш. Абсолютно за всичко. Личи си, че не си чела закона, макар, че и аз и колегите неведнъж сме го споменавали. Хайде, прочети го и ще ти стане ясно как и защо издателствата печелят пари като издават Вазов, Ботев, приказки... . :)

Мерси, знам го този текст. Не видях информацията, която ме интересува в него, обаче.

От друг източник доколкото разбрах, авторските права за приказки и т.н. се притежават от редактора на произведението.Ми аз ако редактирам произведението тогава?
 
От: Въпрос за авторските права

Мерси, знам го този текст. Не видях информацията, която ме интересува в него, обаче.

Е, като ти казвам - пише си го. :)
 
От: Въпрос за авторските права

Народното творчество няма авторски права. Ако преразкажеш една народна приказка, притча, легенда и я публикуваш, правата на конкретния преразказ са твои. Въпреки това:

Свободно използване без заплащане на възнаграждение (Загл. изм. - ДВ, бр. 77 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г.)

Чл. 24. (Изм. - ДВ, бр. 77 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г.)

т. 2. използването на цитати от вече разгласени произведения на други лица при критика или обзор при посочване на източника и името на автора, освен ако това е невъзможно; цитирането трябва да съответства на обичайната практика и да е в обем, оправдан от целта;

Относно творчеството на Вазов, Ботев и т. н.

Чл. 27. (1) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 2000 г., в сила от 05.05.2000 г.) Авторското право се закриля, докато авторът е жив и седемдесет години след неговата смърт.

Чл. 34. След изтичане на срока на времетраене на авторското право произведенията могат да бъдат използвани свободно при условие, че не се нарушават права по чл. 15, т. 4 и 5, които продължават безсрочно. Органите по чл. 33 следят за спазването на тези права и по изключение могат да разрешат промени в произведението.
 
От: Въпрос за авторските права

stoineff - така е, както казваш, само с едно не съм съгласен - преразказването на приказките. Лично за мен се преразказва новина, но не и приказка, притча, легенда.
 

Горе