Въпрос за афилиейт

От: Въпрос за афилиейт

И аз се интересувам какво се изисква от закона за афилейт
 
От: Въпрос за афилиейт

Здравейте!
Ако ползвам бг афилиейт програма пак ли важи това? Или важи това?

Ти реално не се занимаваш с продажбата на продукти. В смисъл такъв, че нито даваш пари, за да купиш някаква стока, нито се занимаваш с клиенти и изпращане на стока. Афилиейта е нещо като маркетинг дейност - или нещо от сорта. Тоест, ти промотираш даден продукт и печелиш комисионна за това. Все едно да искат касов апарат на фирма за SEO, която оптимизира сайт за продажба на гаечни ключове, щото видиш ли посредством seo-то й, хората правят поръчки (примерно).

Има някои сайтове, където може да си се занимаваш с афилиейт и си ти отдържат необходимите пари за данъци и вероятно твоят ангажимент е да подадеш само една декларация в края на годината (поне така мисля).

Така, че като цяло афилиейта не е толкова ангажиращ, колкото директната продажба, при която по един или друг начин се занимаваш със самите стоки.

Така го разбирам аз, но да не те подведа, нека се включи някой по-компетентен от мен.
 
Като цяло се води допълнителен доход и тук зависи как ще мине той, през фирма или като допълнителен през физическо лице? Какво точно имате предвид. Ако ще е като физическо лице, си го обявявате в данъчната декларация, която попълвате. Другото (заплатата) вече си е минала по този път, от нея са платени данъци, осигуровки и т.н. :)
 
От: Re: Въпрос за афилиейт

Като цяло се води допълнителен доход и тук зависи как ще мине той, през фирма или като допълнителен през физическо лице? Какво точно имате предвид. Ако ще е като физическо лице, си го обявявате в данъчната декларация, която попълвате. Другото (заплатата) вече си е минала по този път, от нея са платени данъци, осигуровки и т.н. :)

Значи, за афилиейта не е нужна фирма? В смисъл, продаваш Х продукт, вземаш Х пари и накрая на годината си отиваш като физическо лице работещо на трудов договор, пускаш си декларация, отдържат ти някакви пари върху взетите Х пари от афилиейт и това е всичко?
 
Като цяло ти не осъществяваш търговия, реално това е работа на програмата, ти с твоя сайт си връзка просто между клиента и бизнеса, все си на един вид на % от продажбата на дадения продукт или услуга. Нямаш преки търговски отношения с клиента, не подписвате нищо, не му взимаш ти парите, не му издаваш фактура, реално ти си един вид връзка. Спокойно може да е и физическо лице.

Еми така го знам като практика. По-скоро е. Промотираш си сайта, правиш си комисионни, превеждат ти пари с сметката и накрая с ги декларираш като допълнителен доход. Естествено, винаги може да ги минеш и през фирма. ;) Иначе тук програмите освен, че даваш тикче на един агриймънт, някои пускат и по една бележка да се разпишеш, че са ти изплатили пари, за да могат да си ги отчетат като разход. Все едно плащат за външна услуга, и ти за жалост няма как тогава да не ги декларираш, защото в НАП тази сума е излязла от фирма Х към лице Х. Да, това трябва да е всичко. ;)
 
От: Re: Въпрос за афилиейт

Като цяло ти не осъществяваш търговия, реално това е работа на програмата, ти с твоя сайт си връзка просто между клиента и бизнеса, все си на един вид на % от продажбата на дадения продукт или услуга. Нямаш преки търговски отношения с клиента, не подписвате нищо, не му взимаш ти парите, не му издаваш фактура, реално ти си един вид връзка. Спокойно може да е и физическо лице.

Еми така го знам като практика. По-скоро е. Промотираш си сайта, правиш си комисионни, превеждат ти пари с сметката и накрая с ги декларираш като допълнителен доход. Естествено, винаги може да ги минеш и през фирма. ;) Иначе тук програмите освен, че даваш тикче на един агриймънт, някои пускат и по една бележка да се разпишеш, че са ти изплатили пари, за да могат да си ги отчетат като разход. Все едно плащат за външна услуга, и ти за жалост няма как тогава да не ги декларираш, защото в НАП тази сума е излязла от фирма Х към лице Х. Да, това трябва да е всичко. ;)

Супер, мерси много за пояснението, че това ми беше "ясно като в мъгла". :)

PS: You must spread some Reputation around before giving it to Blinky again.
 
Обаче, искам да се консултирате и някой представител там. Ако имате и под ръка счетоводител, също ще е добре. Говоря от опит, а той може да не 1:1 с други частни случаи. Примерно имах един приятел, който му взимаха нещо много малко, защото пък се осигуряваше на максимума и реално няма какво още да го дерат. Нещо такова си спомням.
 
Абе знаете ли какво. Айде, като си намеря работа (дано не де) до данъчното или някой друг, да вземе една такава декларация за физически лица и да я качи тук, за да я разнищим, защото съм виждал поне 3 типа придобити през годината доходи - комисионни, продажба на имот, граждански договор и т.н. :)
 
От: Re: Въпрос за афилиейт

Абе знаете ли какво. Айде, като си намеря работа (дано не де) до данъчното или някой друг, да вземе една такава декларация за физически лица и да я качи тук, за да я разнищим, защото съм виждал поне 3 типа придобити през годината доходи - комисионни, продажба на имот, граждански договор и т.н. :)

Някъде из нета няма ли такива декларации образци?
 
Еми и да има такива декларации, не знам дали са качени нови. Ако ти кажа, че ме връщаха от банката, защото старата сметка на НАП за района, в който си плащам данъка, реално още си седи на сайта им. :) Демек и там много много не е сигурно дали има актуални неща. :) Но трябва да има някаква. :) Мен ми се иска и някой счетоводител да се включи да хвърли светлина и най-вече да каже как е редно и как може да се направи най-оптимално за афилиейтите.
 
От: Въпрос за афилиейт

Да, би било добре нагледно с декларация да се изяснят нещата
 

Горе