Въпрос за инвестиране (дългосрочно запазване) на пари

Илиян

Active Member
Здравейте, не знам как точно да формулирам заглавието, но според вас как е най-добре да постъпи човек със спестяванията си, за да не ги загуби и да е възможно най-малко рисковано. Ако например всеки месец се заделят по 200-300 лева, които се натрупват с годините, какво е най-добре да се прави с тези пари. Допреди години вариант бяха банките, които даваха по 7-8% годишна лихва, но вече нямат лихви и не стават. Ясно е, че не може да се прави някаква голяма инвестиция, понеже се стартира от нулата и парите се натрупват постепенно. Да се държат под дюшека също не е добра идея, понеже инфлацията постоянно расте. Та какво според вас е най-добре да се направи с такива пари? Крайната цел е, след 20-30 години да има някакви спестявания.
 
Бизнес, имоти, земя - неща, които можеш да контролираш!
 
застраховка живот със спестовен характер. След края на договора получаваш парите си обратно + натрупани дивиденти.
 
Най доброто е в нещо което разбираш - бизнес

Погледни форума в подписа ми - Успех
 
Последно редактирано:
застраховка живот със спестовен характер. След края на договора получаваш парите си обратно + натрупани дивиденти.
Може ли да ми покаже средната доходност на такъв продукт и как той се съпоставя с нормална застраховка живот и S&P 500 - благодаря.
 
Щом прочетох "дългосрочно запазване" познайте за какво се сетих първо? :D

cebdbf8c75d9ffafaa1d4e59417f06c9_white-background-gold-bar-gif_350-350.gif
 
По принцип и аз се сетих за злато, защото знам че стойността му никога не се губи и дори се увеличава, но не знам как стават нещата с него. За какво злато става въпрос - реално физическо или покупка на злато в разни онлайн борси?
 
По принцип и аз се сетих за злато, защото знам че стойността му никога не се губи и дори се увеличава, но не знам как стават нещата с него. За какво злато става въпрос - реално физическо или покупка на злато в разни онлайн борси?

Ако искаш сигурност - реално физическо, ако искаш спекулация и несигурност - златни ETF-и.
 
Ако искаш сигурност - реално физическо, ако искаш спекулация и несигурност - златни ETF-и.
Е да, сигурното си е най-добре, но нямам идея откъде се купува това злато. Едва ли е добра идея да ходя в някой златарски магазин и да накупувам златни дрънкулки - там освен цената на самото злато сигурно е включена и изработката.
 
Е да, сигурното си е най-добре, но нямам идея откъде се купува това злато. Едва ли е добра идея да ходя в някой златарски магазин и да накупувам златни дрънкулки - там освен цената на самото злато сигурно е включена и изработката.
Купи си от Тавекс.
 
Е да, сигурното си е най-добре, но нямам идея откъде се купува това злато. Едва ли е добра идея да ходя в някой златарски магазин и да накупувам златни дрънкулки - там освен цената на самото злато сигурно е включена и изработката.

Както колегата спомена или Тавекс или тези
 
Ако си фанатик и не искаш да знаят нищоза теб, то директно във физ. магазин, ако ли не онлайн :)
 
С тези монети изглежда лесно и удобно, но не излиза ли много скъпо, като гледам един грам се връзва над 100лв, в бъдеще ако се наложи да се обърнат в пари дали ще е на печалба. Сега ако тръгна да продавам злато навсякъде дават по 30-40лв на грам.
 
С тези монети изглежда лесно и удобно, но не излиза ли много скъпо, като гледам един грам се връзва над 100лв, в бъдеще ако се наложи да се обърнат в пари дали ще е на печалба. Сега ако тръгна да продавам злато навсякъде дават по 30-40лв на грам.

1. Гледай спот цената на златото и оттам смятай на грам1
2. Гледай кое колко карата е. Златото по бижутата е 14к, Това в монетите е 24к. ;)
 
Последно редактирано:
Може ли да ми покаже средната доходност на такъв продукт и как той се съпоставя с нормална застраховка живот и S&P 500 - благодаря.
Нормална застраховка Живот - покрива рискове свързани с твоето здраве. Има спестовен характер. В края на периода, ако договора се е изпълнил и не е настъпило застрахователно събитие, получаваш внесените премии + малка част като "лихва".
Всяка компания има различни показатели и иденкси за измерване на т. нар. лихва и твоята вноска, но образно. Годишна вноска 500 евро, 10 годишен период, при изтичане получаваш внесеното + 1.500 евро отгоре.
Инвестиционно животозастраховане - получаваш застрахователна защита за определени рискове, свързани с Живота и възможността да кажеш на застрахователната компания, къде да инвестира средствата ти, в кой инвестиционен фонд. Всяка една компания работи с различни инфестиционни фондове. Годишна вноска 500 евро, 10 годишен период, при изтичане получаваш внесеното + 2 400 евро, на база на инвестираното от тях. Няма значение дали ИФ е успешен или не, те ти гарантират минималната годишна доходност.
 
А колко е премията на такъв продукт, без инвестицинно-спестовен характер, т.е. чиста живото застраховка?
Също така ми е чудно, коя е тази компания, която дава тази доходност за която си писал?
 
Последно редактирано:
А колко е премията на такъв продукт, без инвестицинно-спестовен характер, т.е. чиста живото застраховка?
Също така ми е чудно, коя е тази компания, която дава тази доходност за която си писал?
Колкот имаш.
Само че за големи застрахователни суми се изисква да минеш медицински преглед, защото ако не си здрав, може да ти отпаднат някои рискове.
Учудва ме, че не си наясно с живото застраховането ...
 
Колкот имаш.
Само че за големи застрахователни суми се изисква да минеш медицински преглед, защото ако не си здрав, може да ти отпаднат някои рискове.
Учудва ме, че не си наясно с живото застраховането ...
Наясно съм, просто искам да изясня една теза по индиректен начин, ако колега по-горе пише скоро ще разбереш.
 

Горе