Въпрос за реклама в Adwords и Facebook

bgtifo

Well-Known Member
Здравейте,

искам да попитам, ако искам да пусна реклама на фирмата ми в Adwords и Facebook, трябва да съм регистриран по ДДС така ли?

Има ли възможност да си пусна рекламата, без да имам регистрация по ДДС, и без да минавам през посредник (фирма, която да ми пусне рекламата)?

Не искам рекламата да е като разход на фирмата, мога да си я спонсорирам сам, но това май е незаконно?
 
Ще се въздържа от отговор, за да не те обърквам. Но искам и аз да попитам нещо в тази насока:

4. Някой може ли да ми каже коя фирма може да бъде посредник за реклама ? Преди бях намерил фирма, която й даваш сумата за реклама + 5% и ти го отчита като разход и така няма нужда да се регистрираш по ЗДДС само заради рекламирането.
5. Колко г/д вървят цените за настройка на една кампания съответно във ФБ/ Гугъл ?
6. Колко вървят цените за настройка на Pixel / G analytics ?
 
Уж трябва, да. Ако искаш да ги признаваш за фирмен разход. Ако ще са някакви малки бюджети пускай си ги от личен профил, т.е. като физическо, а не като юридическо лице.
Регистрацията е задължителна, но реално това не те утежнява данъчно, а само документално, което е малоумно. :\
Не е важно дали ще рекламирате за 3 или за 300 долара. Много клиенти смятат, че сумата, която често е действително незначителна, е водеща при определяне необходимостта от регистрация. Това не е така. При получаване на услуга от данъчно задължено лице с регистрация в ЕС /регистрацията на Facebook в Ирландия/, вие сте длъжни да се регистрирате по ЗДДС в 7-дневен срок преди данъка по доставката да бъде изискуем.
Макар ползваната услуга да е разход за фирмата, ДДС трябва да бъде начислен в България с протокол. При тази операция данъчен ефект за дружеството няма да има, т.е. при наличието на ДДС едновременно в покупките и продажбите на фирмата, няма да имате резултат за внасяне в бюджета на основание тази сделка, но сте длъжни да имате регистрация по чл. 97а от ЗДДС. На основание чл. 21 ал.2 доставката се облага в България.
 
Ще се въздържа от отговор, за да не те обърквам. Но искам и аз да попитам нещо в тази насока:

4. Някой може ли да ми каже коя фирма може да бъде посредник за реклама ? Преди бях намерил фирма, която й даваш сумата за реклама + 5% и ти го отчита като разход и така няма нужда да се регистрираш по ЗДДС само заради рекламирането.
5. Колко г/д вървят цените за настройка на една кампания съответно във ФБ/ Гугъл ?
6. Колко вървят цените за настройка на Pixel / G analytics ?

4. Повечето фирми, като потърсиш в гугъл могат да ти бачкат на тая схема.
5. Зависи от настройката. Ако имаш голяма набор от ключови думи и искаш SKAG структура си е трудоемко.
6. Повечето готови платформи имат плъгини за тая работа. Ако не, не знам.
 
За жалост работят с VAT, защото и Google Ирландия, която обслужва тук рекламодателите. Но както споменаха, ако не си по ДДС и само това ще е водещо да се регистрираш, и не ти пречи да не са фирмени разходи, пускай като физическо лице. Иначе честно казано, след време, дори магазина ти да прави оборот от 4,5-5К на месец, което не е много, ще се наложи да го минеш като разход, най-малкото защото вече и рекламния бюджет ще е доста по-голям и е добре да си е разход за бизнеса, а не да се вади от джоба, защото в крайна сметка ще си вътрешно. ;)
 
4. Повечето фирми, като потърсиш в гугъл могат да ти бачкат на тая схема.
5. Зависи от настройката. Ако имаш голяма набор от ключови думи и искаш SKAG структура си е трудоемко.
6. Повечето готови платформи имат плъгини за тая работа. Ако не, не знам.

4. Какво трябва да търся в гугъл, за да ги намеря ?
5. Единствените цени, които успях да намеря се въртят около 200 лв за 1 кампания с бюджет 400 / месец.
6. Говоря за къстъм изпълнение. И по скоро не технологично да се поставят тригерите, а да се направи анализ къде трябва да бъдат поставени - какви данни трябва да бъдат записвани. Поставянето отнема няколко минути и не ми е проблем.
 

Горе