Въпрос за самоосигуряване на физическо лице.

misho0

Member
Моля за съвет колеги, четох из нета за самоосигуряване но от много термини се обърках и за да не допусна бъдеща грешка ще съм благодарен за съвет.
Физическо лице съм и искам от м. Март да започна да се самоосигурявам като такова, сметнах че около 186 лв. ще е месечната вноска. Въпросът е...До кое число на и на кой месец трябва да внисам вноската примерно за м. Март и какво става ако примерно някой месец пропусна да платя вноската...пак ли от начало започвам.../ нова декларация и всички бумащини там /.

Renne

New Member
Зависи с каква дейност ще се занимаваш, осигуровките ти се определят според това, но дори да си физическо лице има значение дали си писател, художник, земеделец, адвокат, оценител и т.н.
Доколкото знам да забавиш месец два най-много три не е проблем или поне преди не беше.
Така че най-добре си намери познат счетоводител за да те насочи на първо време.

Renne

New Member
Ами не, но можеш само здравните да си плащаш, но пък няма да ти се трупа стаж в този случай.

hap23

Active Member
Здравейте,
Осигуровките са А) 181лв. или Б) 204 лв. ако се осигурявате за майчинство и болнични. Зависи точно какъв е Вашия случай.
За осигуровките се подават месечни декларации.
Плащат се до 25-то число на следващия месец
За февруари до 25.03. Ако даден месец не платите навреме дължите лихва.
С) Може и само здравно да се самоосигурявате като безработен по 26 лв. на месец.
Ще Ви напиша на лично съобщение тел.номер и при интерес може да ми се обадите.
Поздрави!

Горе