Въпрос за смартфон

От: Re: Въпрос за смартфон

Проблема в случая е, че батерията по някой път не разпознава с точност големината си и процеса на зареждане прекъсва, далеч преди тя да е стигнала нейния максимум. За това и ползвам приложение като CurrentWidget, което показва както изразходването на батерията, така и количеството енергия което влиза в нея при зареждане. Не веднъж и два пъти ми се е случвало батерията да поема заряд от 140 mA в продължение на 20 минутки след като ми е светнал зеления индикатор за пълна батерия.
Що се отнася за съвета с кабела - Ибей и братята китайци правят чудеса :) Взех си две китайски батерии от по 1600 mAh на обща стойност 5 паунда, а поне при моя телефон е хубаво, че батерията е колкото една визитна картичка, така че нищо не ме спира да нося една "резерва" в джоба си, макар в последно време да не ми се е налагало да я ползвам.
Тези проблеми не се ли отстраняват донякъде с ъпдейт на firmware?
Видях, че се продават и мобилни устройства за зареждане на батерии? Те не вършат ли работа?
 
От: Въпрос за смартфон

Не знам дали някой е споменал до сега - намали светлината на дисплея до минимум. Ще се звериш, но пада къде-къде по-бавно. Ако това ще те успокои и iphone не държи повече от 1 ден..
 
Re: От: Въпрос за смартфон

Тези проблеми не се ли отстраняват донякъде с ъпдейт на firmware?
Видях, че се продават и мобилни устройства за зареждане на батерии? Те не вършат ли работа?

Именно това казах в едно от предишните ми мнения. При мен официалния ъпгрейд на фирмуеър от HTC доведе до още по-бързо изчерпване на батерията, специално при включен WiFi.
Иначе дори при ъпгрейд, калибрация на батерията не се прави автоматично.
Що се отнася до преносимите зарядни - ами ако трябва да бъда честен, предпочитам да си нося две батерии с общ капацитет 3200 mAh чиито размер е колкото на две визитки, от колкото устройство голямо колкото телефона ми с капацитет от 5000 mAh. Едно, че цената му не е оправдана, второ, че ще си чакаш докато ти презареди батерията, а аз за 30 секунди сменям моята. Предполагам има известно предимство да ползваш подобно зарядно, вместо да подменяш батерии, но не съм се ровил да търся какво може да е то.

CurrentWidget-a не ми тръгна и сложих Battery Monitor Widget За сега мисля, че е медиа скенинга. Ще пробвам да го спра и ще тествам пак.

Определено имаш някое приложение, което здраво тормози процесора ти. В началото и аз така бях. Слагах каквото ми хареса от маркета, без да се интересувам, до де не цъфнах един ден с 50+ приложение, но и доста бързо изпаряваща се батерия. Та това което направих:
1. Деинсталиране на всички приложения (като на едно листче си записах какво съм позлвал).
2. Разделяне в две графи - такива без които не мога | такива които може да ми потрябват.
3. Инсталирах тези от първата графа - никакъв проблем, батерията си спадаше малко.
4. Почнах да ги инсталирам едно по едно от втората графа, като следях в лога, какво е натоварването върху батерията. При мен голям проблем правеше приложението наречено "screenshot it", което покачваше ползването на сензора и не позволяваше на телефона да заспи.
За това сега си карам с около 30 приложения, които наистина ми трябват, а и нямам проблеми с тях. Когато поискам да направя скрийншот - тегля приложението, правя скрийншота и го изтривам :)
Сигурен ли си, че си инсталирал това? CurrentWidget и не ти е тръгнало? Предполагам, че няма голяма разлика между двете, но поне по форумите които посещавам, всеки препоръчва точно CurrentWidget.


Не знам дали някой е споменал до сега - намали светлината на дисплея до минимум. Ще се звериш, но пада къде-къде по-бавно. Ако това ще те успокои и iphone не държи повече от 1 ден..

Аз от както имам моя телефон над 40% осветеност не съм преминавал, защото буквално ми вади очите. Иначе си имам настройки с помощта на които с няколко цъвквания си сменям осветеността между 20/40/60%, в зависимост от това колко ми трябва (ако блесне много слънце върху дисплея да речем, с 20% осветеност нищо не се вижда).

Едит: djeims - сега погледнах за втори път скрийншота - какво по дяволите се случва с телефона ти? Логва 50 минути, че остават 70% от батерията, след това рязко спада на 66, след това след 30 минути, от батерията ти остават 72%?! Зареждал ли си го през това време? Нещо не се навръзва цялата картинка.
 
Последно редактирано:
От: Re: От: Въпрос за смартфон

Именно това казах в едно от предишните ми мнения. При мен официалния ъпгрейд на фирмуеър от HTC доведе до още по-бързо изчерпване на батерията, специално при включен WiFi.
Иначе дори при ъпгрейд, калибрация на батерията не се прави автоматично.
Няма логика,. Ъпгрейда се прави и с тази цел - да намали натоварването на батерията. WiFi не ползвам.
 
Re: От: Re: От: Въпрос за смартфон

Няма логика,. Ъпгрейда се прави и с тази цел - да намали натоварването на батерията. WiFi не ползвам.

Всъщност има логика да се случва, поне при андроид телефоните. Тук не говорим само за firmware, а за Htc Build (софтуера от производителя на телефона, в моя случай съдържащ Sense), Ром (също от производителя), Кернел (доработен от производителя).
Преди ъпгрейд от този с който бях когато закупих телефона, нещата седяха така:
1. HTC Build - 1.72
2. Rom - 2.2.3 (froyo) (Android Version)
3. Kernel - 2.6.32.* (забравих последната цифра)
След официалния UOA (Upgraid Over Air), нещата седяха така:
1. HTC Build - 1.84
2. Rom - 2.3.3 (Gingerbread) (Android Version)
3. Kernel - 2.6.35.8
Както се вижда има променен кернел, а именно той съдържа драйвърите за WiFi адаптера, така, че има доста неща които могат да се объркат при компилирането на целия пакет и получаването на една напълно работеща дистрибуция.

В момента ползвам ето това - LeeDrOiD HD . Сам можеш да видиш в Change log-а, колко неща са се изменили, както в ром-а, така и в кернела.
Именно заради такива доработки преди седмица от HTC обявиха, че ще отключат буутлодъра, така, че всеки ще може да модифицира кернела/ром-а, както пожелае, както и пуснаха публично сорс кода на последния кернел.
От както ползвам това горното, телефона лети, буквално.
 
От: Въпрос за смартфон

Аз съм доволен от iphone 4, държи си ми по 2 дни, постоянно си е онлайн. Времето на използване тези 2 дни е над 6 часа.
 
От: Въпрос за смартфон

Сигурен ли си, че си инсталирал това? CurrentWidget и не ти е тръгнало? Предполагам, че няма голяма разлика между двете, но поне по форумите които посещавам, всеки препоръчва точно CurrentWidget.
Да не е компатибъл тела.

сега погледнах за втори път скрийншота - какво по дяволите се случва с телефона ти? Логва 50 минути, че остават 70% от батерията, след това рязко спада на 66, след това след 30 минути, от батерията ти остават 72%?! Зареждал ли си го през това време? Нещо не се навръзва цялата картинка.
закачих usb-то да видя лога, предполагам е от това.

Аз съм доволен от iphone 4, държи си ми по 2 дни, постоянно си е онлайн. Времето на използване тези 2 дни е над 6 часа.
за него знам, пробвал съм го, но исках нещо по-компактно и по-евтино и по-важно по-отворено. Напоследък съм анти Apple с техните формати и ограничения.
 
От: Re: От: Re: От: Въпрос за смартфон

Всъщност има логика да се случва, поне при андроид телефоните. Тук не говорим само за firmware, а за Htc Build (софтуера от производителя на телефона, в моя случай съдържащ Sense), Ром (също от производителя), Кернел (доработен от производителя).
Преди ъпгрейд от този с който бях когато закупих телефона, нещата седяха така:
1. HTC Build - 1.72
2. Rom - 2.2.3 (froyo) (Android Version)
3. Kernel - 2.6.32.* (забравих последната цифра)
След официалния UOA (Upgraid Over Air), нещата седяха така:
1. HTC Build - 1.84
2. Rom - 2.3.3 (Gingerbread) (Android Version)
3. Kernel - 2.6.35.8
Както се вижда има променен кернел, а именно той съдържа драйвърите за WiFi адаптера, така, че има доста неща които могат да се объркат при компилирането на целия пакет и получаването на една напълно работеща дистрибуция.

В момента ползвам ето това - LeeDrOiD HD . Сам можеш да видиш в Change log-а, колко неща са се изменили, както в ром-а, така и в кернела.
Именно заради такива доработки преди седмица от HTC обявиха, че ще отключат буутлодъра, така, че всеки ще може да модифицира кернела/ром-а, както пожелае, както и пуснаха публично сорс кода на последния кернел.
От както ползвам това горното, телефона лети, буквално.
Ако трябва да се съобразявам с толкова много неща, по-добре да нямам SmartPhone. :)
Оставям на компанията да си подобрява софтуера и хардуера на устройството. Все пак, нали е наречено smart и е предназначено да ни помага, а не да създава проблеми. Предпочитам да се наслаждавам на ползването, вместо да мисля за това what might go wrong.
 
Последно редактирано:
От: Въпрос за смартфон

Между другото, ползвате ли Mtel Surf and Talk?
 
Всичко опира до ентусиазъм :) Със стоковия вариант на горните неща, телефона също си работи добре, консумира си батерията нормално (на предната страница съм дал съвети които се отнасят само за стокови андроиди), но пък явно не всеки харесва това което му предлага една компания. За това и предпочетох сегашния ми телефон пред iphone 4, макар да са на една цена :)
За да подкрепя горното ми твърдение:
Код:
[ROM] Android Revolution HD 5.1.9 | High Quality & Performance | O/C | Sense/no-Sense 
Replies: 33,698 | Views: 4,037,266
И всички останали теми в същия раздел :) Да не говорим за останалите телефони, които получават почти същото внимание от разработчици.
Що се отнася до МенТел, отказах се от тях още преди 3 години. В момента ползва Глобул Web&Talk Extra и съм повече от доволен :)
 
От: От: Въпрос за смартфон

CurrentWidget-a не ми тръгна и сложих Battery Monitor Widget За сега мисля, че е медиа скенинга. Ще пробвам да го спра и ще тествам пак.
Опитай, да избереш ръчно мрежата, и изключи 3G мрежата, и виж дали ще ти вдига консумацията в покой. Предимно при сканирането на мрежата се получава тази аномалия.
 
Това са древни митове и легени :) И аз четох преди подобни съвети, но след малко тестове се оказа, че няма никаква разлика, поне в състояние на покой на телефона или по-точно има разлика, но е пренебрежимо малка. Телефона не сканира автоматично за мрежа, след като веднъж при първоначалното му стартиране си извършил "Setup" процедурата и си избрал твоята "любима" мрежа. За останалото - тестовете които направи:

1. Ползване на стандартната мобилна мрежа с изключени дата планове, без GPS, WiFi, Bluetooth. Разход на батерията в състояние на покой за 8 часа: средно между 3 и 5 mA
2. Ползване на 3г мобилна мрежа с изключен дата план, без GPS, WiFi, Bluetooth. Разход на батерията в състояние на покой за 8 часа: средно между 3 и 6 mA
3. Ползване на 3г мобилна мрежа с включен дата план, без GPS, WiFi, Bluetooth. Разход на батерията в състояние на покой за 8 часа: средно между 4 и 6 mA, като се забелязват пикове от по 150-160 mA за по 2 минути (тогава се синхронизират календарите ми в гугъл, времето, фейсбук фийдове и контакти)

Разликите между трите теста в проценти от 100% (пълен заряд), до завършване на теста:
1. 91% оставащи
2. 90% оставащи
3. 87% оставащи

Извод: практически между ползването на 2g/3g мрежи в състояние на покой, разлика няма. 1% при мен е равносилно на 5 минути включен дисплей (в общия случай). Що се отнася за разликата между 1 и 3 - за какво съм дал 1000 лв. за телефон, като ще се лишавам от всички удобства които предоставя за да спестя 4% от батерията?

Щеше ми се да мога да направя същите тестове в режим на говорене, защото съм на 90% сигурен, че разхода на батерия при 3g телефония скача с 30% над стандартния, но просто не мога да случа еднакви условия за да ги проведа.

Що се отнася за мнението ми на предните страници за скайп и т.н. Попаднах на ей това приложение (платено е, но пък цената му е повече от символична - един домейн) - IM + Pro и върши чудесна работа за скайп чат. Когато приложението е включено, разхода на батерията е около 20-25 mA, за разлика от скайп, където нещата са между 60-70 мА. Най-хубавото е, че може да се затвори приложението, но да остане включено в бекграунд режим (разхода на батерията е все едно телефона не се ползва изобщо) и да получавате пуш съобщения, когато някой ви пише в скайп. Това поне за мен е важно - да получавам съобщенията във всеки един удобен момент.
Приложението има и безплатна версия IM+, като разликата е, че тук има реклами, а и времето в което оставате свързани със сървъра за да получавате пуш нотификации е ограничено на максимум от 6 часа (7 дни при платената версия), което означава, че ще трябва на 6 часа да се логвате в приложението за да си опресни връзката.
 
От: Въпрос за смартфон

След всичките съвети на Ktomov след 34h 20мин имам 49% батерия, изговорих поне 15тина разговора за това време, браузвах, ръчках и съм много доволен. Явно е било някое приложение. Сега съм ги махнал повечето оставих само необходимите, като ConnectBot, teamviewer и още няколко. Харчи около 2-3мА само през повечето време.
 

Горе