Въпрос за спиране от полицейски автопатрул

testkiwi

Well-Known Member
Привет, понеже ме спряха тия дни и ми поискаха документите ми стана интересно дали аз бях прав в ситуацията, на поканата да си покажа документите аз поисках първо техните. Понеже всичко ми е перфектно, нема къде да бутнат - документи, аптечка с обдухватели и глупости, триъгълници и пожарогасители не мирясах докато не ми показахасвоите документи. Видяха, че съм нагъл и им казах, че униформи и астра всеки можеда си купи ми ги показаха.

Дали съм в правото си да искам първо техните документи, преди да покажа своите? Същото и за радар-а, ако ми покажат, че съм превишил скоростта на лаптопа в колата имам ли право да искам документ, че тоя радар е проверен някъде и е в съответствие с някакви изисквания.

Не съм заядлив, но все пак.

Мерси предварително
 
От: Въпрос за спиране от полицейски автопатрул

Принципно имаш правото да искаш да се легитимират 1во те, а след това да си даваш документите. И аз преди се правех на интересен като си мислех, че съм изряден отвсякъде, но искат ли да се заядат, ще намерят нещо да напишат. За радара нямам представа :)
 
От: Въпрос за спиране от полицейски автопатрул

Не е нужно да искаш легитимация. Те са длъжни предварително да си покажат документите, иначе нарушават закона за МВР, където пише:
Чл. 175. (1) При осъществяване на правомощията си държавните служители в МВР удостоверяват качеството си със служебна карта или с личен знак. Видът на служебната карта и на личния знак се определя от министъра на вътрешните работи.
За радара е друго. Не са длъжни да ти показват каквито и да е документи за това, че е минал проверка и е лицензиран. Това може да се провери едва впоследствие, ако ще оспорваш акт в съда.
 
От: Въпрос за спиране от полицейски автопатрул

Ходи го обяснявай това на полицаите "под прикритие" със цивилни дрехи из курортите, колко ядове съм имал с такива мухльовци не е истина, по нощите те гонят като че ли са престъпници. Смешна картинка са особено по морето.
 
От: Въпрос за спиране от полицейски автопатрул

Преди години във влака от Плодив за София в купето ми влязоха двама полицаи и ми поискаха документите. Показаха си служебните карти за секунда, обаче аз поисках да ги видя отблизо. Пак ги показаха и аз се постарах да ги огледам, да видя имената и т.н. После им показах моята лична карта и те си заминаха. Не е имало проблем. Особено на пътя в кола си е задължително да се искат документите, малко ли магистрални кражби станаха по този начин.
 
От: Въпрос за спиране от полицейски автопатрул

Привет, понеже ме спряха тия дни и ми поискаха документите ми стана интересно дали аз бях прав в ситуацията, на поканата да си покажа документите аз поисках първо техните. Понеже всичко ми е перфектно, нема къде да бутнат - документи, аптечка с обдухватели и глупости, триъгълници и пожарогасители не мирясах докато не ми показахасвоите документи. Видяха, че съм нагъл и им казах, че униформи и астра всеки можеда си купи ми ги показаха.

Дали съм в правото си да искам първо техните документи, преди да покажа своите? Същото и за радар-а, ако ми покажат, че съм превишил скоростта на лаптопа в колата имам ли право да искам документ, че тоя радар е проверен някъде и е в съответствие с някакви изисквания.

Не съм заядлив, но все пак.

Мерси предварително
Резервни крушки имаш ли? Веднъж стигнахме до там да ме питат за това. Иначе по магистралата ако случайно ви спрат искайте документи и т.н. че там наистина станаха много кражби така.
 
От: Въпрос за спиране от полицейски автопатрул

Те са длъжни да ти се легитимират, при това по начин, по който да имаш шанса да прочетеш имената им, т.е за повече от секунда.
С радара можеш да поискаш да видиш стикера, че е минал проверка през стандартизация. Май трябваше на 2 години да минава калибровка и има стикер.
Ако скоростта на радара мига - не е застопорена, тоест е моментно отчитане, а не контролно. Имай го предвид, когато те спрат - може да е на някой минал 1 мин преди теб. За да е коректно и отчетено не трябва да мига. Само тогава е застопорено отчитането и записано. Другото е чист повод да изкарат 20лв.
Гледай часовника - редовно скоростта не мига, но под нея има час и не рядко той е с поне 10 мин различен от този на твоето спиране. Просто пробват с 1 хванат да обработят поне 1-2 за кафета...
 
От: От: Въпрос за спиране от полицейски автопатрул

Напротив, радарът трябва да е минал "годишен преглед" при Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) и съответно да има стикер, поставен на видно място и ти имаш право да го видиш/изискаш.
Но както казват руснаците "за голям кораб - голямо торпедо", при желание винаги има какво, дори и да те спрат от движение /за справка закона, в който се описва техническата изправност на автомобила/.

Не е нужно да искаш легитимация. Те са длъжни предварително да си покажат документите, иначе нарушават закона за МВР, където пише:

За радара е друго. Не са длъжни да ти показват каквито и да е документи за това, че е минал проверка и е лицензиран. Това може да се провери едва впоследствие, ако ще оспорваш акт в съда.
 
От: Въпрос за спиране от полицейски автопатрул

Айде на бас, че не си изряден напълно :-o
Тази година заверявал ли си пожарогасителя? :lol:
А другите въпроси ги има в закона, четете и не се оставяйте да се гаврят с вас!
 
От: От: Въпрос за спиране от полицейски автопатрул

Напротив, радарът трябва да е минал "годишен преглед" при Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) и съответно да има стикер, поставен на видно място и ти имаш право да го видиш/изискаш.
Няма закон или наредба, които да задължават катаджиите да ти показват документи за изрядността на радара. Ако намериш такива можеш да ги пуснеш в темата.
 

Горе