Въпрос за създаване на форум

bgdesigner

Member
Така и аз да попитам хората с опит :)
Роди ми се една идея в главата за форум. Мисля че ще има успех ако не бързо то с времето ще си намери място и то доста добре имаики предвид идеята.
Та въпросите ми са чисто технически за форума. Каква система, достатъчно ли е отивам в cPanela там има инсталирай си форум избирам домейн и това е?
Как се управлява форум изобщо. Имам някаква представа от wordpress и html но с форум, кръгла нула :)
Много ще съм благодарен на всяка малка помощ и подкрепа.

Мерсии :)
 
Така и аз да попитам хората с опит :)
Роди ми се една идея в главата за форум. Мисля че ще има успех ако не бързо то с времето ще си намери място и то доста добре имаики предвид идеята.
Та въпросите ми са чисто технически за форума. Каква система, достатъчно ли е отивам в cPanela там има инсталирай си форум избирам домейн и това е?
Как се управлява форум изобщо. Имам някаква представа от wordpress и html но с форум, кръгла нула :)
Много ще съм благодарен на всяка малка помощ и подкрепа.

Мерсии :)

Аз лично съм водолен от 3, но с последнат не съм работил, това са phpbb, vbulleting и ipb: http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=44893

Кажи ми какво точно те интересува. По-скоро съм по софт часта, но съм настройвал веднъж SMF, което не смея да препоръчам, нищо, че големи БГ и чуждестранни форуми са на нея. :) Иначе инсталираш я, влизаш и почваш да ръчкаш. Естествено, важно при форумите е да направиш добре настройките, особено секюрити. Кажи ми на теб какво ти харесва, и от какво си впечатлен пез годините? За мен лично vbulletin и ipb са ми много любими, като вторите започнах да наресват (да им симпатизирам) заради потребители от форума, които я позлват. Виж също така и тези теми:

- Smart way to increase your forum activity
- Creating and Developing Your Brand New Forum
- How to create, manage and develop forum website
 
От: Въпрос за създаване на форум

Мерси за отговора и линковете ще ги погледна, честно казано нямам никаква представа кои системи за форум работят най добре. Имам идея и мисля че форум би бил най-удачния вариант да бъде реализирана :) и май ще инасталирам нещо и лека по лека да почна и в движение да се уча но с какво е най добре да почна не знам ?
 
Re: От: Въпрос за създаване на форум

Мерси за отговора и линковете ще ги погледна, честно казано нямам никаква представа кои системи за форум работят най добре. Имам идея и мисля че форум би бил най-удачния вариант да бъде реализирана :) и май ще инасталирам нещо и лека по лека да почна и в движение да се уча но с какво е най добре да почна не знам ?

Би трябвало да имаш най-популярните форум платформи в инсталътра на cpanel-а. Виж с vbulettin, лиценза беше тънък, но ако искаш да инвестираш - виж за нещо повече за този лиценз (примерно без линк долу). Зависи и какви бюджети са заложени или си си отделил. Ако ще почнеш с минимален бюджет, просто качи някоя фри и виж как ще тръгне и дали има бъдеще, а след време вече (и ако не си доволен от сегашната система), да минеш на нещо друго. Има си модули за експорт, но и системата трябва да е популярна, естествено.

Хостинг си имаш? Питам те, защото си е тежка система и контента и съдържанието не се равняват на това на обикновен сайт, с който вече си запознат. Да дам един линк: http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=49287 :) Успехи и сподели, с какво можем да помагаме тук.
 
От: Въпрос за създаване на форум

Аз също ще подкрепя избора на IPB или vBulletin. Двете са много хубави форумни системи, добре направени. Лиценза за IPB е 175$, ако не са го променили скоро време. На vBulletin е около 250$. Друг вариант е да ползваш phpBB(което аз не предпоръчвам), но е безплатна и ако вече успее да се развие идеята може да преминеш към някоя от другите платени, чрез експорт инструменти, както каза Blinky.

Гласувам за хостинга, които ти даде :)
 
От: Въпрос за създаване на форум

Ужас, само vbulletin недей. Новата им версия е пълен шок (може да попиташ пичовете от searchengines.bg ако не вярваш на писаниците по целия нет), а старите (като тази на predpriemach) са като цяло зарязани и едва ли ще се видят модерни нововъведения в тях. Ако ще се дават пари или IPB, или Xenforo. Но понеже гледам, че още само се ориентираш, започни с нещо безплатно, после ако нещата потръгнат и решиш да купуваш лиценз винаги може да конвертираш форума към платена система.

За съжаление е трудно да се дадат точни препоръки, след като гледаш да си пазиш идеята и се изказваш с недомлъвки. Ако ще е гол форум, то Xenforo е най-добре, ако мислиш да добавяш блогове, галерии, магазин, CMS, то тогава IPB е по-подходящо. Това от платените. За безплатните не мога да препоръчам, не съм ги ръчкал в детайли.
 
Защо? Какво му е на Vbulletin? Да, новите версии са малко изчанчени, и това не ни дава смелост за ъпдейт. ;) Особено като знаме за какво стая сума след ъпдейта. ;)

Xenforo не мисля, че е кой знае какво решение. Много социално и user friendly ми идва. Но яко някой се кефи на сегашния DP, то явно моя коментар няма да му допада.

3-ката на Vbulletin също е ОК, вижте warriorforum, още е с това, но малко му смениха дизайна. ;)
 
От: Въпрос за създаване на форум

Да, тройката и четворката са ОК, но коя година са пуснати, кога е последното сериозно нововъведение в тях, ако не говорим за пачване на критични бъгове? Човека почва нов форум, преди да се развие сигурно ще му трябват година-две, а vbulletin 4 е вече на близо пет години. То е като да препоръчаш на някой да си сложи Win XP. Win XP е стабилен, знам че на много хора им харесва, но просто не е нещо, което в тоя момент е инвестиция за бъдещето. Начина, по който се омотаха с новата версия пък е показателен за цялото състояние на компанията - 1% пазарен дял след близо година и половина от release насам и нито един голям форум, който да го е инсталирал, пълен със смешни, направо куриозни бъгове. Ако вие днес стартирахте предприемача съм убеден, че нямаше да изберете vbulletin.
 
Не съм препоръчал точно 4-ката. Казах, че е добра. ;) Но, все още си има ъпдейти. И какво нововъведения? Джава скрип полетата, в които изкачат линковете от подписите или социалните бутони, които те слядват през цялото скорлване. Повярвай ми, някоя въведения грам не струват. Но вече все сам си решава какво иска да има във форума си. Аз лично грам не съм доволен от този Xenforo. Да, готин вид, банери, ала бала, но вътре е толкова социално, че чак се чудиш в какъв сайт си попаднал. :)

Ние форума го стартирахме с phpbb:

http://web.archive.org/web/20070309055431/http://predpriemach.com/

Но, така се старита стартъп без пари. След това за времето си vbulletin беше цар. После излезнаха некви смехории като buddypress на WP, и после стана популярен и IPB, който в момента може би е една от най-добрите форум платформи. Vbulletin си е чудесна платформа. Последните няколко версии - 5-цата и на нас не ни допада. Малко я засраха.
 
От: Въпрос за създаване на форум

Да, тройката и четворката са ОК, но коя година са пуснати, кога е последното сериозно нововъведение в тях, ако не говорим за пачване на критични бъгове? Човека почва нов форум, преди да се развие сигурно ще му трябват година-две, а vbulletin 4 е вече на близо пет години. То е като да препоръчаш на някой да си сложи Win XP. Win XP е стабилен, знам че на много хора им харесва, но просто не е нещо, което в тоя момент е инвестиция за бъдещето. Начина, по който се омотаха с новата версия пък е показателен за цялото състояние на компанията - 1% пазарен дял след близо година и половина от release насам и нито един голям форум, който да го е инсталирал, пълен със смешни, направо куриозни бъгове. Ако вие днес стартирахте предприемача съм убеден, че нямаше да изберете vbulletin.


3-тата е на 9 години вече, далечната 2005-та беше пусната ако не греша. 4-та беше пусната 2009-та, наистина много време мина вече, всичко се променя. Но пък си остава доста добра система. За новата версия няма просто коментар, ти каза необходимото. Иначе, аз бих заложил на IPB както бях писал по-горе. Хем е по-евтина, хем има повече нови неща, като технологии.
 
От: Въпрос за създаване на форум

Хей мерси на всички :) да само форум ще бъде без други неща е в бъдеще ако се развие доста разбира се може да бъде по гъвкав за удобство. Който не играй не печели :) така че при всички положения искам да опипам почвата с безплатно без да ползвам лиценз за начало не че не мога да си го позволя просто не знам в какво скачам :) Безплатно имам предвид имам си хост и там да пробвам с безплатна система за форум.
Скоро ще споделя как вървят нещата :)
 
От: Въпрос за създаване на форум

Здравей. Моят съвет е:

Почвай SMF (най-лесния от всички безплатни е). Ако се разрасне може да мигрираш безпроблемно на IPB (тествано е и няма никакви ядове). Вече IPB подлежи на доста повече екстри и пинизчета, които ще са в полза на потребителите.

phpBB също е доста добър, но по-сложен, ако не отбираш от cms-и, по-добре SMF там всичко е с 2-3 клика инсталация и настройки + е доста сигурен.
 
Re: От: Въпрос за създаване на форум

Хей мерси на всички :) да само форум ще бъде без други неща е в бъдеще ако се развие доста разбира се може да бъде по гъвкав за удобство. Който не играй не печели :) така че при всички положения искам да опипам почвата с безплатно без да ползвам лиценз за начало не че не мога да си го позволя просто не знам в какво скачам :) Безплатно имам предвид имам си хост и там да пробвам с безплатна система за форум.
Скоро ще споделя как вървят нещата :)

Да, дръж ни в течение. ;)

Вариантът, който @Rock предложи е доста добър и той мина през него наскоро и като гледам всичко е ОК. ;) Мен ми става интересно каква е идеята и ще следя темата тук с интерес, за да видя за какво става дума. Ако има нещо, свиркай, да помагаме. :)
 

Горе