Въпрос за PC - Колко лв ток харчи тази машина ако работи нон стоп 1 месец?

eshk0

Member
Значи често ми плямпат нашите, че компа ми работел постоянно... :p
Колко лв ток харчи тази машина ако работи нон стоп 1 месец? Някой нещо знае ли :)
 
От: Въпрос за PC

Зависи от компютъра. Когато не си пред него изключваш ли монитора? Какъв ти е монитора?

Иначе 20-30 лева на месец...
 
От: Въпрос за PC

По принцип зависи от самия компютър . Нека вътре да имаш 5 харддиска , GTX 260 в SLI режим , допълнително охлаждане на картите и още няколко вентилатора и тока ще скочи над 60лв. на месец ако не се спира .
 
чисто теоритично не може да изхарчи повече отколкот е мощонста на захранванерто по 24 по 30 делено на 1000 по цена на киловат
+ същата сметка и за монитора

това е максимума по принцип харчи по малко
 
От: Въпрос за PC

20-30 лв!?
Моя ток личния в квартирата беше 10 лв с комп + печка духалка :)

Значи си ударил кьоравото ;)
Или електромера е бил вълшебен, или инкасатора е бил обратен и те е свалял по някакъв странен начин...

П.П.
Една нормална духалка харчи по 30 стотинки на час.
Един нормален CTR монитор харчи около 7-8 лева за един месец при 24/7 работа
 
От: Въпрос за PC - Колко лв ток харчи тази машина ако работи нон стоп 1 месец?

Това съм го писал преди година и лично съм го засичал
 
Последно редактирано:
Ми хвани калкулатора и си го сметни. Виж етикета на монитора каква мощност консумира. Ако е CRT - може да е към 100W, ако е LCD може да е 10-50W.
Компютъра зависи каква му е конфигурацията и колко го натоварваш. Например, без натоварване моя компютър консумира 200W, под натоварване скача на около 300W. Има и доста по-гладни, особено разни геймърски машини с видео карти за по 500 лв. Ако имаш по-слаба машина, може и 100W да й е консумацията. Зависи и колко я натоварваш - ако рендваш по цял ден видео или геймиш ще я товариш постоянно, а ако само браузваш в нета и гледаш филми - доста по-малко. Да кажем средна консумация на монитор+компютър 200-250W.
Сега виж какви са цените на тока от твоя доставчик и си направи сметка.
За ЧЕЗ цените за 1kWh ел. енергия са следните (с ДДС):
Дневна - 0.173244 лв.
Нощна - 0.120432 лв.
Като имаш предвид, че нощната тарифа е 8 часа в денонощието, сам си направи сметка колко ти харчи компа, ако е включен постоянно.
 
От: Въпрос за PC - Колко лв ток харчи тази машина ако работи нон стоп 1 месец?

Това съм го писал преди година и лично съм го засичал
Колко ток харчи компютъра

Машинката с която сте мерили нещо не е била наред. Само процесор П4 1.5 харчи над 30 вата...
 
От: Въпрос за PC - Колко лв ток харчи тази машина ако работи нон стоп 1 месец?

Имам няколко подобни уреда - различни модели (колекционирам ги) и всички показват еднакво, правил съм контролни засичания и на уреди които знам колко консумират и до сега не са получени фрапиращи отклонения.
А въпросният Пентиум беше оригинален ДЕЛ и до колкото си спомням ако не се лъжа тези модели са без вентилатор на процесора и се охлаждат от вентилатора на захранването - вероятно от там идва ниската консумация
 
От: Въпрос за PC - Колко лв ток харчи тази машина ако работи нон стоп 1 месец?

Процесорът харчи по-малко ток когато е по-малко натоварен. Това е причината вентилаторът му да увеличи оборотите (и шума) когато се извършват тежки изчисления (цялата енергия, която се подава към процесора се преобразува в топлина, която трябва да се разсее - затова вентилаторът увеличава оборотите).

А пробва ли да измериш с "истински" електромер - от тези, които се ползват за търговско измерване (не "контролен")?
 
Последно редактирано:
От: Въпрос за PC - Колко лв ток харчи тази машина ако работи нон стоп 1 месец?

Най-лесно става чрез http://www.tpetrov.com/images-small/500/DT266.jpg

аз удома премерих/пресметнах колко харчи компютъра и всичко свързано към него наведнъж ...
 
От: Въпрос за PC - Колко лв ток харчи тази машина ако работи нон стоп 1 месец?

Не става да измериш тока и да го умножиш по напрежението. Защото не знаеш точно колко е дефазирането между тока и напрежението.

Код:
мощност = ток x напрежение x cos(ъгъла на дефазиране между тока и напрежението)

Освен това амперклещите мерят точно само когато тока е синусоидален. При по-различна форма измерването е по-малко точно.
 
Амперклещите си мерят много точно, когато става въпрос за измервания в дома с цел изчисляване на консумираната мощност. Битовите електромери не измерват cosφ и работят на принципа на ефекта на Хол, зависят само от тока и не измерват реактивната енергия, така че в случая cosφ се приема за 1.
 
От: Въпрос за PC - Колко лв ток харчи тази машина ако работи нон стоп 1 месец?

Да засичал съм го в продължение на няколко месеца на един вендинг автомат който беше прикачен към нормален електромер и ми се струваше че показва повечко. Показанията напълно съвпадаха.
 
От: Въпрос за PC - Колко лв ток харчи тази машина ако работи нон стоп 1 месец?

Електромерите, по които плащате електрическата енергия отчитат активната енергия (затова върху електромера пише "електромер за активна енергия").

Амперклещите измерват ефективната стойност на протичащия ток. Волтметърът измерва ефективната стойност на напрежението.

В случай, че товарът е активен (напр. печка) няма дефазиране между тока и напрежението. В този случай cos(φ)=1 и мощността се изчислява по формулата:

P=U.I.cos(φ)=U.I.1=U.I

Когато обаче имаме дефазиране (напр. захранване на компютър, телевизор) cos(φ) не е 1, а е по-малко от 1.
 
От: Въпрос за PC - Колко лв ток харчи тази машина ако работи нон стоп 1 месец?

Ми те ваще не ти плямпат напразно. Ти да си качваш рейтинга в замундата, а бащати да плаща си е тъпотия. Щом го правят на въпрос явно не сте вързали и цъфнали, 10 лв да са се е файда, ще ти купи нещо полезно с тея пари.
Ако си печен и изкарваш някакви пари ще си покриеш разходите за компа и никой мрън няма да ти каже. Ако обаче чакаш само на Татю ще го спираш като не го ползваш. Това е мъжкото поведение, другото са лапешки работи.

Значи често ми плямпат нашите, че компа ми работел постоянно... :p
Колко лв ток харчи тази машина ако работи нон стоп 1 месец? Някой нещо знае ли :)
 
От: Въпрос за PC - Колко лв ток харчи тази машина ако работи нон стоп 1 месец?

Компа от вкъщи го изхвърлих много отдавна, а лаптопа и да не го изключвам за един месец не може да изхарчи повече от 3лв
 
От: Въпрос за PC - Колко лв ток харчи тази машина ако работи нон стоп 1 месец?

не знам, ама забелязах че големия лаптоп който ползвам за настолен от около 2 месеца харчи по-малко ток от настолния :Д няколко лева надолу сметката
пестя че е криза
 

Горе