Въпрос относно интелектуална собственост :)

maximal

New Member
Здравейте,


Смятам да правя онлайн магазин за женски дрехи - изтъркана работа, а? :)
Дрехите, които имам не са известни марки, нормални дрехи и си имам фактура и касова бележка за тях.

Тези дни започнах да качвам тийзъри със снимки на дрехите във фейсбук.
И сега гледам, че съм получил съобщение във фейсбук от една госпожа, твърдейки, че ползвам тяхна интелектуална собственост и че щяла да ми репортне фейсбук страницата ако не съм махнел снимките за които нямам права.

Искам да поясня, че снимките на дрехите съм ги правил лично аз във фото студио.

Доколкото съм наясно аз, щом съм закупил дадено нещо мога да си го снимам и рекламирам, и разпространявам снимките по какъвто си начин искам аз.
 
От: Въпрос относно интелектуална собственост :)

Да ти покаже нейните снимки за да ги сравниш. Ако си снимал твоите лично, значи няма начин да няма разлика. На някой като не му върви бизнеса почва да се чуди на кого от конкуренцията да направи зулум.
 
От: Въпрос относно интелектуална собственост :)

Ако дрехите не са били облечени, демек снимките не включват и манекенки, не виждам за какво може да се хване.
Аз спокойно бих й отговорил с предложение да ми извърши някоя интимна услуга.
 
От: Въпрос относно интелектуална собственост :)

А госпожата поясни ли какво има предвид под "тяхна интелектуална собственост" ? - снимкии, търговска марка, логотип, фотомоделки ? Ако е производител на тези дрехи и не е патентовала модела или технологията едва ли има нещо, което да и гарантира ексклузивитет... Ако ги е закупила от същия вносител, както и ти е възможно да има договорни взаимоотношения с него. Ситуацията е субектвина, дай подробности.
 
От: Въпрос относно интелектуална собственост :)

с 2 думи щом си ги снимал ти няма за какво да се притесняваш :)
 
От: Въпрос относно интелектуална собственост :)

Въпроса тука по-скоро е в това, че ако пусне жалба от фейсбук може да му блокират страницата без да се интересуват кой крив, кой прав.

Проучи я добре и имай готовност да я заплашиш с ответни действия, включително и съдебни - за пропуснати ползи. Прави скрийншоти на кореспонденцията и пази всичко.
 
От: От: Въпрос относно интелектуална собственост :)

А госпожата поясни ли какво има предвид под "тяхна интелектуална собственост" ? - снимкии, търговска марка, логотип, фотомоделки ? Ако е производител на тези дрехи и не е патентовала модела или технологията едва ли има нещо, което да и гарантира ексклузивитет... Ако ги е закупила от същия вносител, както и ти е възможно да има договорни взаимоотношения с него. Ситуацията е субектвина, дай подробности.

Не е пояснила нищо. Както съм се изразил аз по-горе така се е изразила тя.


Снимките са напълно нормални модел облечен с дадените дрехи, нито има лого, нито се вижда марка. Не виждам нея какво може да я бъркат нашите снимки.


Аз не виждам какъв проблем би представлявало това, че някой е направил фото сесия със същите дрехи и ги е качил в интернет.
 
От: Въпрос относно интелектуална собственост :)

Аз спокойно бих й отговорил с предложение да ми извърши някоя интимна услуга.
Надали ще е качествена услугата... :lol:
Това е някфа тъпа злоба. Ако е производител, ще се радва, че "марката" и се популяризира.
Все едно кока кола да ме заплашват, че в моя снимка се вижда тяхна бутилка.
След като снимките са авторски, единствения проблем може да създаде тъпото фацебуце, както вече споменаха.
Пробвай да намериш имейл или телефон на въпросната злобарка, за да можеш да я хванеш за... топките :lol: , и после я наплаши яко!
 
Тази позабравена тема може да се съживи ако се погледнат нещата от другата страна - ти си правил снимки, а друг(и) взимат наготово. Цитат от друга тема:
Копирайт права за дадено текстово, музикално, визуално и т.н. творение по международен закон имаш от момента на създаването на това произведение и привеждането му във вид, в който е достъпен за други хора - независимо дали говорим за виртуален или веществен формат.
Източник
Друго мнение:
Всички сме ходили на училище и мнозина от нас са получавали прословутата оценка 1. Да се върнем сега в Мрежата...
Там съществува понятието public domain. Какво ще рече това? Всеки материал, който не е подписан, може да се смята за публична собственост. Казано другояче, вие преспокойно можете да го препишете и да го ползвате за вашите нужди. И никой няма да ви дърпа ушите.
Обратно- не пипайте подписани материали, защото ще попаднете под ударите на закона за авторското право!
Източник
Мнение на адвокат, публикувано в статия:
Всъщност фактът, че дадена фотография се намира в интернет и че е технически възможно да бъде download-ната, ни най-малко не означава, че е налице правна възможност тя да бъде свободно използвана от всеки, който пожелае. Напротив, свободното използване на обекти на интелектуалната собственост е строго регламентирано от Закона за авторското право и сродните му права (ЗАПСП). Свалянето от интернет на такива обекти не влиза в разрешените от българското и европейското законодателство форми на свободно използване.
Цялата статия
Сега и конкретна ситуация:
Мои снимки и технически чертежи на мои изделия, при наличие на собствена марка, се копират и използват от други онлайн търговци. Когато се популяризира моя бранд, ОК, дори и когато не са питали. Но какво правим, когато продават друг бранд, а използват наши снимки?
Пробваме примерно следното:
Please do not use our photos or drawings
Thanks
Получаваме да кажем ей такъв отговор:
Hello,
thank you for contacting us. About your request, I should let you know that we use photos we found from Google, and who must be free of watermarks and freely available for download.
If you can provide me any reasonable proof of ownership of the photos, we will remove them swiftly,
Regards
Излишно е да споменаваме, че по url на снимките може да се види кой е техен собственик. Или греша?
 

Горе