Въпрос относно онлайн база данни

Статус
Not open for further replies.

Plamen77

Member
Имам следното питане. Имам клиент дентална лаборатория, за която създавам уебсайт. Имат нужда от възможността, като им дойде клиент и му направят рентгеновата снимка, да му направят бърз онлайн акаунт с юзер и парола, и после той да може да влезе и да види само неговата снимка. Оказа се че или аз не мога да намеря готов модул и фирма, която предлагат това или просто не се предлага тази услуга. Забравих да спомена че специфичното в случая са размерите на файловете - по около 1 GB. Идеята ми не е да вграждам в сайта тази база данни, а да ползвам готов модул с отделен интерфейс и URL адрес. Идеи?
 
Имам следното питане. Имам клиент дентална лаборатория, за която създавам уебсайт. Имат нужда от възможността, като им дойде клиент и му направят рентгеновата снимка, да му направят бърз онлайн акаунт с юзер и парола, и после той да може да влезе и да види само неговата снимка. Оказа се че или аз не мога да намеря готов модул и фирма, която предлагат това или просто не се предлага тази услуга. Забравих да спомена че специфичното в случая са размерите на файловете - по около 1 GB. Идеята ми не е да вграждам в сайта тази база данни, а да ползвам готов модул с отделен интерфейс и URL адрес. Идеи?
В какъв формат е информацията от рентгеновата снимка?
 
Сайтът ще е през блогър, там не виждам как мога да направя интеграция на такъв модул, затова писах на външен домейн. Ако пък може още по-добре, но аз не знам да има начин освен чрез някакъв iframe ли, нямам идея. Клиентът трябва да има достъп до рентгеновата си снимка (но не и до чуждите, затова му трябва личен акаунт) и евентуално някакъв коментар към нея. Нищо повече. Не вярвам да няма готови модули за това, просто явно цената зависи и от GB, които ще се ползват. За да бъда най-точен какво точно ми трябва, ще дам за пример резултатите, които всеки си вижда онлайн с юзер и парола примерно след кръвно изследване в лаборатория или клиника. Но тук няма да е изследване, а рентгенова снимка.
 
Последно редактирано:
Sky е по готовите модули - ей сега ще сърчне кодеканьона и ще ти намери.

Ако не, от блогър може с джаваскрипт/аякс да се достъпва сървърче със съответното АПИ. За въпросното АПИ или си правиш самоделка на някой евтин хост, или ползваш колкото се може по-готови елементи - например Firebase за базичката и автентикацията и Digitalocean Spaces за файловете (най-евтино е май).

Всъщност най-лесно май да пернеш един Уордпрес че си идва с рест АПИ-то, юзърите и всичко останало...
 
май това от фрийлансера е най евтиния вариант засега...така или иначе без cloud няма как да се мине, така че...уникален share линк през cloud и готово...
 
Може и с един прост php скрипт (друг е въпроса какъв ще е хостинга, че да се качват по 1GB файлове). Прави се upload на файл, след който се запазва в базата с произволно генериран код. Този код се дава на клиента и като го въведе, ще види снимката. Горе-долу на този принцип са кръвните проби, но и с шерване от cloud е вариат. При единия вариант се дава готов код на клиента, а при другия трябва да му се иска мейла, за да се сподели с него.
 
Най-добре тази лаборатория да наеме човек, който разбира.

@Plamen77 с това което мислиш да правиш и може би да слушаш съветите тук тази фирма ще фалира, защото има нещо наречено GDPR. А ти спокойно ще шерваш едни от най тегавите данни - медицинските.
 
Най-добре тази лаборатория да наеме човек, който разбира.

@Plamen77 с това което мислиш да правиш и може би да слушаш съветите тук тази фирма ще фалира, защото има нещо наречено GDPR. А ти спокойно ще шерваш едни от най тегавите данни - медицинските.
Така е, тук може да се дадат съвети по-скоро за техническата част, а за личните данни е съвсем друг въпрос.
 
Всъщност няма аз да ги шервам, а лабораторията ще си ги качва в гугъл драйв и ще си ги шерва с уникален линк към стоматолога. Наистина нямам идея по GDPR дали това е ок, ще проуча въпроса.
 
Може и с един прост php скрипт (друг е въпроса какъв ще е хостинга, че да се качват по 1GB файлове). Прави се upload на файл, след който се запазва в базата с произволно генериран код. Този код се дава на клиента и като го въведе, ще види снимката. Горе-долу на този принцип са кръвните проби, но и с шерване от cloud е вариат. При единия вариант се дава готов код на клиента, а при другия трябва да му се иска мейла, за да се сподели с него.

Или да му се даде един перманентен линк от гугъл драйв към папка, в която по подпапки да са разделени снимките по дати и клиенти. И той да си го проверява редовно. Щото всъщност клиентите се явяват стоматолози, които пращат крайни клиенти на рентген. И така няма да се иска всеки път имейл, може би всеки път когато се работи с нов стоматолог, но това не е проблем. Не е като да си влезеш в сайта и да си видиш резултатите в интерфейса на сайта, но пък спестява пари от лицензи и модули. Въпрос на предпочитания, обем работа, брандиране и т.н. Благодаря за всички мнения по въпроса.
 
@Plamen77 според мен все още нямате изчистена идеята как ще се работи.
Започнете от там!
По принцип клиента казва какво желае и програмиста го изработва. В твоя случай ми се струва, че програмиста търси плъгин, разбира какво може да свърши плъгина и казва на клиента "можем така".
И също - моя стоматолог ми изпрати рентгенова снимка, когато трябваше да ходя на хирург - снимката е 220 kB !
Всички рентгенови лаборатории имат подобни системи - нали не мислиш, че споделят гигабитови снимки ?!
Та ако отида на хирург и трябва да отвори такава снимка, ще чакаме по 10-20 минути за теглене ...
 
WPNewbie, в какъв формат ви изпрати снимката?
Пренасочи клиентите си към програмист.
Това няма индикации да е лъжица за твоята уста.
 
Пренасочи клиентите си към програмист.
Това няма индикации да е лъжица за твоята уста.
Това също е вариант, да ползвам подизпълнител, но все пак трябва да е читав човека, че от всяко дърво свирка не става. И за програмистите важи. Трябва да съм сигурен че ще свърши работа. Благодаря за идеята.
 
Това също е вариант, да ползвам подизпълнител, но все пак трябва да е читав човека, че от всяко дърво свирка не става. И за програмистите важи. Трябва да съм сигурен че ще свърши работа. Благодаря за идеята.
Какъв подизпълнител, като даже не можеш правилно да изкомуникираш заданието или дори да опишеш казуса?!

Подизпълнител може да търси само някой, дето е в час с материята.
 
Така, мисля да приключа с темата, защото дежурните тролове налазиха :) Благодаря на всички за креативните мнения, най-вече на
mvmrik и freelancer.
Успях да постигна следното решение - създадох структура от подпапки в google drive, като всяка подпапка е наименувана с името на съответния клиент(стоматолог) Ембеднах чрез iframe главната папка на отделна страница в сайта, която ще се кръсти примерно e-results.
Съответно всяка подпапка се рестриктва с viewer права само за конкретния клиент чрез адване на gmail-а му. По този начин всеки клиент вижда само своята папка на страницата. А случаен посетител не вижда нищо. Това решение е безплатно в дългосрочен план за клиента, не плаща лицензи и такси за модули, трябва му само добро организиране на папките и правата, плаща си само storage към Гугъл.
 
Последно редактирано:
@Plamen77 това не е решение.
Аз съм пациента.
Аз идвам във лабораторията и плащам.
Аз утре си сменям стоматолога, защото не съм доволен от настоящия.
Аз не използвам гугъл - нямам акаунт и не желая да имам (имам акаунт в iCloud примерно)

Информативно - снимката която получих е в jpg .
Хирурга оправи проблема по тази снимка - може да съм късметлия и хирурга да не е имал нужда от нея :)


P.S. ако съм рентгеновата лаборатория и днес имам 20 клиента и трябва да им кача 20 гб снимки - цял ден ще качвам ...
 
Статус
Not open for further replies.

Горе