Въпрос относно фактура за ЕС (?)

Re: От: Въпрос относно фактура за ЕС (?)

Coolıce, не бъркай регистрацията за рекламна услуга и такава с цел търговия.
За първото, за което си ми пуснал линк става въпрос за задължителна регистрация,
ако се извършва рекламна услуга в страна от ЕС - чл.97а.
Аз си пиша за стандартната регистрация на фирма.

виж конкретния пост който съм цитирал не гледай че темата е за реклама (ама все пак я прочети)
 
От: Re: От: Въпрос относно фактура за ЕС (?)

виж конкретния пост който съм цитирал не гледай че темата е за реклама (ама все пак я прочети)
Намери ми къде точно пише в нашите или в ЕС закони, че могат да извършват междуобщностни сделки
само регистрирани по ДДС фирми и ще те черпя виртуална бира.:)
Нали за това става въпрос в началото на темата?

Все пак колегата в пост 1 не уточнява стока ли ще продава или услуга.
За второто съм съгласен, че изискванията са други.
 
човек аз много спорих и успях да успоря с два семестъра счетоводство това че не е необходимо да си по ддс когато работи със фирми извън ЕС

и за това за ЕС взех да се разубеждавам :) но трябва да питаме счетоводителите ТОВА НЕ СЧЕТОВОДЕН СЪВЕТ ЧЕТЕТЕ НА ВАШ РИСК НЕ СЪМ ПРОФЕСИОНАЛИСТ

от сайта на нап ВОП е вътрешно общностно придобиване или накратко внос



Обект на облагане с ДДС е всяко възмездно вътреобщностно придобиване с място на изпълнение на територията на страната, което е извършено от регистрирано по този закон лице или от лице, за което е възникнало задължение за регистрация. (тряба да си не регистриран и да не възника задължен както и другуя)

За да е налице задължение за начисляване на ДДС за ВОП, придобиващият следва да бъде:

Регистрирано по ЗДДС лице;
ДЗЛ или данъчно незадължено ЮЛ, което не е регистрирано на друго основание по ЗДДС и което за календарната година е осъществило ВОП, данъчната основа на които надвишава 20 000 лв. Подлежи на облагане и доставката, с която се осъществява превишението на този праг; (май по тази точка може да се мине НО ПАК ПОВАТАРЯМ МОЖЕ И ДА СЪМ В ГРЕШКА И ТРЯБВА ДА СИ ПИТАТЕ СЧЕТОВОДИТЕЛЯ


ДЗЛ или данъчно незадължено ЮЛ, което не е регистрирано на друго основание по ЗДДС, но което въпреки че не е превишило регистрационния праг за ВОП, се е регистрирало за ВОП по избор.
 
От: Re: Въпрос относно фактура за ЕС (?)

човек аз много спорих и успях да успоря с два семестъра счетоводство това че не е необходимо да си по ддс когато работи със фирми извън ЕС

и за това за ЕС взех да се разубеждавам :) но трябва да питаме счетоводителите ТОВА НЕ СЧЕТОВОДЕН СЪВЕТ ЧЕТЕТЕ НА ВАШ РИСК НЕ СЪМ ПРОФЕСИОНАЛИСТ

от сайта на нап ВОП е вътрешно общностно придобиване или накратко внос

Съгласен, всеки да си пита счетоводителя и да си прочете закона за ДДС.
 
Последно редактирано:
От: Въпрос относно фактура за ЕС (?)

Виждам, че отчаяно вярвате, че чл. 113 е приложим в този случай но за съжаление все още не сте попаднали в полезрението на НАП за да Ви демонстрират по нагледен начин, че изглеждате смешно отстрани. Искренно Ви пожелавам да не превъртите 50 к оборот и да не се налага да правите регистрация по ДДС на общо основание.

На мен ми се е случвало, не е никакъв проблем или болка за умиране, стига да са изрядни всички документи. Данъчните не са се заяждали нито с договора, нито с фактурата с чл.113. Естествено, всичко минава през счетоводството, за всяка фактура правя консултации със счетоводителя, защото за различните случаи основанията за неначисляване на ДДС са различни, даже фирмата да е регистрирана по ДДС.

Това, което искам да кажа е, че консултацията с добър счетоводител е силно желателна винаги, когато става дума за сделки извън България.
 

Горе