В ръцете на НАП

mediummuidem

New Member
Здравейте, първо благодаря за възможността да бъда част от този форум и второ ако темата е в грешният раздел, ще помоля модераторите да я преместят. А сега по същество:
От около 2 месеца правя нещо, което се нарича сива икономика - купувам неща от Китай и ги продавам на възможно най-ниски цени в България, а по-конкретно - това са дрехи. Правя го първо, за да си изкарвам странични мога да ги нарека пасивни доходи, докато уча в университет. Смея да твърдя, че стоката е добра и цената, която предлагам е абсолютно по джоба на средната класа българин. Разбирам прекрасно, че не съм в полза на държавата, тъй като не плащам нито митница, нито ДДС, никакви данъци. Всъщност до момента съм продал не повече от 20 артикула и да съм направил не повече от 300-400 лева оборот, печалбата е малка няма да я коментирам, защото е несериозна даже, както и да е печалба е, дори и лев да е, както се казва знакът е положителен. Нямам фирма, изпращам артикулите чрез Еконт, не издавам касови бележки, както казах 1 стотинка не вкарвам в държавата. Понеже проверките от НАП ме притесняват искрено и смятам да приключвам с това, с което се занимавам. Имам още около 20 артикула( по максимум 20 лева всеки), ако ги продам до края на месеца, ще бъда ли обект на проверка според Вас от НАП? Другият вариант пред мен е да си направя фирма, но тогава за печалба забравям, тъй като трябва да вдигна цената на стоката и се губи идеята ми да продавам евтино. Основният ми въпрос в момента е, дали ако продам останалите 20 артикула, мога да бъда санкциониран и ако да - какви са възможните сценарии? Моля да ми отговорите, благодаря!
 
За момента, не се притеснявай, няма да дойдат от НАП и няма да получиш нищо от тях.

За напред те съветвам да си отвориш една фирма, не са чак толкова разходите, просто вдигни малко цените!
 
ако някой нервен купувач не те накльопа пред нап няма как да им попаднеш в полезрението с този нисък оборот.
 
Не ги слушай, намери още няколко профила от приятели и пращай от тяхно имеи примерно до 500 лв на профил не мисля че ще се занимава някой да разследва. Дерзай.
 
Не ги слушай, намери още няколко профила от приятели и пращай от тяхно имеи примерно до 500 лв на профил не мисля че ще се занимава някой да разследва. Дерзай.

Не мисля, че НАП гледат профилите, а по-скоро кой се подписва на бележките в Еконт/Спиди.
 
Не мисля, че НАП гледат профилите, а по-скоро кой се подписва на бележките в Еконт/Спиди.

Точно, следят се наложените платежи, но мисля че пак над някаква определена сума. За 20-30-50 лв. никой няма да се занимава.
 
За под 10 бона никой няма въобще да те търси, ако направиш 9999,99 минаваш, обаче ако направиш с 1 стотинка повече гориш.
 
Не мисля, че НАП гледат профилите, а по-скоро кой се подписва на бележките в Еконт/Спиди.

Нямай грижи за подписите, те нямат толкова кадри за да сверяват товарителница по товарителница за подписи.
 
Последно редактирано:
Това с подписите, че ги гледат са пълни глупости. Вие виждали ли сте на какви купчини ги събират в разпределителните центрове на Еконт. Как си представяте една фирма да ангажира човешки ресурс едно по едно да търсят и сортират бележки, щото видиш ли НАП са тръгнали да правят ревизия на техен клиент. Нещо много се филмирате...
 
Това с подписите, че ги гледат са пълни глупости. Вие виждали ли сте на какви купчини ги събират в разпределителните центрове на Еконт. Как си представяте една фирма да ангажира човешки ресурс едно по едно да търсят и сортират бележки, щото видиш ли НАП са тръгнали да правят ревизия на техен клиент. Нещо много се филмирате...

Разбира се, че не ги проверяват едно по едно. Сверяват се данните от тяхната система с тези от бележката в момента на получаване на наложения платеж. И по специално ЕГН-то, когато е за физически лица. Това го правят по съвсем прагматичната причина, да са сигурни, че правилния човек взема парите. От там нататък всичко е в електронна форма. Ако искате, може да си пуснете една справка за оборота през миналите периоди.

В това съм напълно сигурен, защото веднъж си обърках ЕГН-то докато попълвах бележката и говорех със служителя. Той я погледна и ми я върна да го оправя. Съмнявам се, че знае наизуст ЕГН-то ми.

И ме мисля, че някой се филмира, но да си мислиш, че не се пази архив на всичко, което се праща по куриерите е наивно.
 
Над 50 бона те засичат чрез куриерските справки. За тва никога не подписвай договор - като частно лице :) мен ме разследват за над 90 бона оборот :)
 
Над 50 бона те засичат чрез куриерските справки. За тва никога не подписвай договор - като частно лице :) мен ме разследват за над 90 бона оборот :)
Договор с Еконт ли ?
 
За момента единственото е, ако има сигнал към НАП, идващ от клиент или конкурент, който определено би се издразнил, че играеш на неговия пазар така. Имай предвид, че шанса това да се случи се увеличава с увеличаване и/или продължаване на тази дейност. Ако твърдо си решил да се занимаваш с това, проучи си въпроса с отварянето на фирма и най-важното - направи си добре разчетите какви пари ще влизат и какви разходи ще имаш. Не, че искам да умаловажа ситуацията, в която си, но честно казано в Bazar.bg и OLX е пълно с такива "търговци". Ще ми се да се извади статистика колко % от всички там са такива. Не говоря за тия, който имат например ненужен предмет от тях и искат да го разкарат, а точно за тези, които системно и регулярно продават стоки, снабдявайки се от определени места, най-често е Китай. :) И именно заради това НАП така настървено гони - а и конкуренцията си го иска. Правилата са за всички. За това седни и помисли как биха се случвали нещата с фирма и по легалния начин. Кой знае, може да е добро начало на бизнес. ;)
 

Горе