Групово Финансиране(crowdfunding)

От: От: Групово Финансиране(crowdfunding)

Въпреки негативните отзиви, аз подкрепих кампанията, която ми допада.
Мисля че можем да правим малки крачки към по-добро общество... подкрепям подобни инициативи :)
 
От: Групово Финансиране(crowdfunding)

За да тръгне една платформа за набиране на капитал, независимо дали е за комерсиални или социални проекти,
трябва да отговаря на следните условия:

1. Създателите да са познати имена или да са се занимавали с рисково финансиране в познат фонд или платформа.
В момента повечето платформи са създадени или от фондове за рисков капитал или от техни бивши служители.

2. Да имат необходимите контакти с евентуални инвеститори, които да привлекат в платформата.
Колкото повече различни инвеститори има в платформата, толкова повече хора ще имат интерес да се включат с проекти или инвестиция.

3. Проекти – ако няма хубави проекти, няма и инвеститори.
Де факто това е стоката, която платформата продава и печели от нея. Хубавите проекти носят доход, лошите – негативи.

4. Контакти с екипи, занимаващи се с разработването на проекти.
Привличането на такъв екип означава постоянен приток на хубави проекти, а както вече казах, това са пари и пак пари.

5. Популяризиране на платформата – като всяко търговско начинание и платформите имат нужда от реклама, PR и всичко останало.
Доброто представяне привлича клиенти и носи доходи, лошото обикновено води до спиране на дейността и фалит.

Това са няколко от важните условия, за да стартира една платформа, за съжаление, нито една от българските платформи не отговаря на тях и съответно няма как да стартира по правилния начин.

Забележка: тази информация ми е дадена от няколко различни екипа, създатели на успешни платформи.
Надявам се да е полезна, защото идва при мен от първо лице и явно това е технологията за успешен старт на такива платформи…:)
 
От: Групово Финансиране(crowdfunding)

Здравейте, прочетох коментарите съгласен съм с всички и ще дам и аз личните си виждания.

Ние се занимаваме с рисково финансиране имаме колеги от цяла Европа, централата ни е Лондон ... това няма обаче особено значение за БГ.
Хората просто не се интересуват от това кой си от къде си(поне масата такива), по БГ законодателството платфмите за групово финансиране не мога да съществуват изобщо под почти никаква форма,или трябва да бъдат с лиценз на банка (но защо ти е crowdfunding ако имаш лиценз за банка ?) след хиляди консултации с много адвокати и счетоводители ние преправяме платформата на EN и местим собствеността и в клона ни в Холандия, колкото и да ни се искаше няма как да работим с БГ компания поне на този етап.Толкова за самата платформа и проблемите с които се сблъскахме, и те продължават и продължават, и ако ви покажа писмата от НАП по нашите запитвания сигурно може да ни се появат плочки по коремите от смях.

- друг проблем малкото проекти които се появиха и ставаха за казване имаха нужда от много много работа по тях за да стигнат вида си в който бяха качени, хората просто искат пари и ако може нищо да не дават най-добре, останалите са фалирали имат тонове кредити и искат да се измъкнат някак ... обявите ни за финансиране до ден днешен имат постоянни и налудничеви обаждания, цитирам само едно да се посмеем заедно - "Добър ден, обаждам се за обявата, измислил съм нов вид амфетамин от Пловдив съм кога може да се видим да говорим." - този господин не ни беше ясно как иска да му помогнем но явно беше решил да опита.

- никой не иска да даде дори и 1лв колкото и да е добър проекта, имаше проекти за детски площадки и въпреки 100000 коментара из соц мрежи колко са зле никой не даде по 1лв за да се орпавят проекта беше социален и нито фирмата която го пусна нито ние искахме комисионни.Имаше и други не малко интересни проекти за залесяване на гори или за филми отново никой дори и собствените ни приятели не дадоха по 1лв (оправдания безкрайни, нямам пайпал, нямам изи пей, марзи ме да отида до банката и тн и тн.)

- защо плащам данъка в началото ? ами и в kickstarter и в idiegogo се плаща данъка (просто никой никога не си прави труда да чете)


Истината е че който има хубав проект ИТ и глобален ще си го пусне в големите сайтове не в локален като нашия,масата хора не искат да повярват че има такова животно "групово финансиране" и се сабират милиони всеки ден(изключвам ИТ средите, но те далеч не стигат за да стане тълпа и да работи такъв сайт).

След този опит ние просто ще си прехвърлим платформата на EN език и ще я направим глобална както всички останали, колкото и да ни се искаше да направим нещо локално и за България се оказва че тук ни е още много много рано за подобен тип проекти,пари се дават за "Националната Лотария, Х-фактор,Големия брат и разбира се като сме на маса да се поздравим по фенТВ или Планета".Като за капак както може би знаете мобилмните оператори свалиха драматично процентите за смс-и с добавена стойност.
 
От: Групово Финансиране(crowdfunding)

Ами ето какво написах преди време:
Типът проекти от вид със социално значение са подходящи за богати общества. Когато имаш пари в излишък, тогава мислиш къде да помагаш.
И на практика проектът с какво беше адаптиран към България? Отговорът е с нищо... Е правилно го местите, но на какъв успех се надявате!
 
От: От: Групово Финансиране(crowdfunding)

След този опит ние просто ще си прехвърлим платформата на EN език и ще я направим глобална както всички останали, колкото и да ни се искаше да направим нещо локално и за България се оказва че тук ни е още много много рано за подобен тип проекти,пари се дават за "Националната Лотария, Х-фактор,Големия брат и разбира се като сме на маса да се поздравим по фенТВ или Планета".Като за капак както може би знаете мобилмните оператори свалиха драматично процентите за смс-и с добавена стойност.

стига си ревал
в България има много успешни проекти, това, че ти искаш да копираш нещо което работи на запад, а тук не е съвсем друг въпрос.

В България сме 6-7 милиона. Като махнеш мангалите, децата, старите, тези без интернет, тези без финансова възможност - колко останаха да се включат в тази платформа.
Мислете малко...
за много болни хора се събират пари, което пак е вид crowdfunding.

В един такъв български портал какви проекти ще се публикуват?
в Европейското патентно ведомство България тази година е заявила 22 патента, а Германия - над 20 000 (двадесет хиляди).
 
От: От: Групово Финансиране(crowdfunding)

стига си ревал
в България има много успешни проекти, това, че ти искаш да копираш нещо което работи на запад, а тук не е съвсем друг въпрос.

В България сме 6-7 милиона. Като махнеш мангалите, децата, старите, тези без интернет, тези без финансова възможност - колко останаха да се включат в тази платформа.
Мислете малко...
за много болни хора се събират пари, което пак е вид crowdfunding.

В един такъв български портал какви проекти ще се публикуват?
в Европейското патентно ведомство България тази година е заявила 22 патента, а Германия - над 20 000 (двадесет хиляди).

Не рева факт е "големия брат" има пореден сезон :) искахме да направим нещо добро и да помагаме всеки който малко може да смята ще разбере, че такава платформа едва ще се самоиздържа в БГ.
Като има в БГ успешни проекти къде са ? Аз за година и повече не ги видях особено.
нито една платформа няма да я бъде в близко бъдеще, сигурен съм и ти не си дал ни един лев в която и да е от платформите.
 
От: Групово Финансиране(crowdfunding)

На мен лично малко несериозни ми се струва да се прави платформа за краудфундинг в страна, в която 99% от поръчките в онлайн магазините се плащат чрез наложен платеж. Най-важното, което ни казва този факт е, че българите го мързи да намери начин да плати предварително за нещо, което му трябва сега и ще го получи утре, а какво да говорим за нещо, което може би ще му трябва в бъдеще и може би ще стане реалност, а може би не. Недоверието към онлайн търговците и скептицизма към това, че някой може да е коректен в това, което предлага, за да му се плати предварително, е толкова голям в България, че отдавна е спряло да е забавно.

От тук нататък за каква платформа за краудфундинг говорим? От къде ще дойдат тези българи със свободни пари за странични неща, които някой ги е научил да плащат предварително, за да могат да получат?

Несериозен е един такъв проект в България още в самата си идея, а какво остава да говорим някой сериозен човек да тръгне да си публикува проекта по този начин. Не и в сайт със само българска аудитория.

И това го казвам като човек, който е успял да реализиране не един и два свои проекта с венчър капитал.

Просто трябва да се мисли като се прави нещо.
 
От: Групово Финансиране(crowdfunding)

На мен лично малко несериозни ми се струва да се прави платформа за краудфундинг в страна, в която 99% от поръчките в онлайн магазините се плащат чрез наложен платеж. Най-важното, което ни казва този факт е, че българите го мързи да намери начин да плати предварително за нещо, което му трябва сега и ще го получи утре, а какво да говорим за нещо, което може би ще му трябва в бъдеще и може би ще стане реалност, а може би не. Недоверието към онлайн търговците и скептицизма към това, че някой може да е коректен в това, което предлага, за да му се плати предварително, е толкова голям в България, че отдавна е спряло да е забавно.

От тук нататък за каква платформа за краудфундинг говорим? От къде ще дойдат тези българи със свободни пари за странични неща, които някой ги е научил да плащат предварително, за да могат да получат?

Несериозен е един такъв проект в България още в самата си идея, а какво остава да говорим някой сериозен човек да тръгне да си публикува проекта по този начин. Не и в сайт със само българска аудитория.

И това го казвам като човек, който е успял да реализиране не един и два свои проекта с венчър капитал.

Просто трябва да се мисли като се прави нещо.

100% е така, но все пак искахме да опитаме и си е така никой сериозен не иска да си пусне проект в БГ платформа и лично аз не мисля, че скоро ще има.
 
От: Групово Финансиране(crowdfunding)

Някой запознат ли е с процедурите относно пускането на такъв проект за финансиране в смисъл в момента започвам работата по прототипите за един проeкт, който до момента изобщо не съществува, ново и достъпно нещо ще е. Но тук ми идват въпросите като пусна офертата за финансиране в някой от тези сайтове какво ми е нужно трябва ли предварително да съм защититил проекта по някакъв начин, защото с уникална идея и може някой който вече има 40-50к да се заеме да ги инвестира аз още преди да съм събрал парите и съм му сервирал идея за чисто нов бизнес :D
 
От: Групово Финансиране(crowdfunding)

Някой запознат ли е с процедурите относно пускането на такъв проект за финансиране в смисъл в момента започвам работата по прототипите за един проeкт, който до момента изобщо не съществува, ново и достъпно нещо ще е. Но тук ми идват въпросите като пусна офертата за финансиране в някой от тези сайтове какво ми е нужно трябва ли предварително да съм защититил проекта по някакъв начин, защото с уникална идея и може някой който вече има 40-50к да се заеме да ги инвестира аз още преди да съм събрал парите и съм му сервирал идея за чисто нов бизнес :D

Според мен няма от какво да се притесняваш защото когато публикуваш проекта ти запознаваш хората които ще те финансират единствено и само с идеята и кои са силните страни на твоят проект. Информация като начин на производството и всичко останало по веригата остава единствено в твоята глава но пък замисли се дори някой да пожелае да направи нещо подобно на твоето няма да има ентусиазма който имаш ти.

Пожелавам ти успех! Когато публикуваш проекта изпрати ЛС ще се радвам да се включа.
 
От: Групово Финансиране(crowdfunding)

Някой запознат ли е с процедурите относно пускането на такъв проект за финансиране в смисъл в момента започвам работата по прототипите за един проeкт, който до момента изобщо не съществува, ново и достъпно нещо ще е. Но тук ми идват въпросите като пусна офертата за финансиране в някой от тези сайтове какво ми е нужно трябва ли предварително да съм защититил проекта по някакъв начин, защото с уникална идея и може някой който вече има 40-50к да се заеме да ги инвестира аз още преди да съм събрал парите и съм му сервирал идея за чисто нов бизнес :D
Българските сайтове за групово финансиране са общо взето умряла работа. По-добре ще бъде да подготвиш представянето си сам, като изградиш собствен сайт на проекта. По принцип ако идеята ти е много ценна, тогава намери начин да я "орежиш" така, че да представлява нещо базово, което не е от особено голям интерес. Тази създай продукт около тази редуцирана идея опитвай да го популяризираш. Ако ти се получи, то вече ще си получил набор от клиенти, които ще са вече потенциални такива на пълния ти супер продукт. Те, освен това и ще ти рекламират продукта.

Накратко казано не очаквай горещ старт, заради това, че имаш хубав продукт. Първо си намери клиенти, които да те подкрепят по-нататък...
 

Горе