ДДС доставка от Китай

От: ДДС доставка от Китай

Пратки който са до 15 евро са освободени от мито и ДДС (с някакви изключения) и ще ти пристигнат директно до пощенската кутия. За всички останали в кутията ще получиш бележка къде (на митницата) трябва да идеш и какви документи да носиш (обикновено е платежно, или в твоя случай предполагам разпечатка на paypal превода).
 
От: ДДС доставка от Китай

Значи звъниш в DHL и те ще ти кажат абсолютно точно всичко от А до Я къде и какво ще трябва да стане.
Няма как да стане пратката дати дойде по пощата ако пътува с DHL. DHL имат услугата да освободят нещата от митница и да ти я доставят като на място при доставката плащаш ДДС-то и самата услуга.
За да разбереш с точност преди да поръчаш звънни в DHL и питай много са полезни.
 
От: ДДС доставка от Китай

ДДС-то се внася по сметка и е бюджетно плащане. За толкова малка сума не се дължи мито. На митниците обикновено си има банки, в които можеш да го платиш, ако не можеш онлайн. Освен това ще трябва да патиш и на митнически агент, който да ти подготви декларацията. Ще ти трябва и времене еори номер (това е нещо като булстат), който агентът ще ти помогне да си направиш.

От ДЧЛ трябва да вземеш един документ, който се нарича цесия. Гледай да имаш фактура за плащане на предмета, който са ти пратили. Във фактурата трябва да има отделна графа за услугата на ДЧЛ, защото в противен случай ще се опитат да ти начислят отделно ддс-то на транспорта по техните тарифи. Взимаш цесията (или агентът я взима), подготвя си се митническата декларация, смята ти ддс-то, плащаш го и с всички документи - фактура от продавача, цесия, разписка за плащането - отиваш в митницата да освободят пратката. Минаваш там, слагат ти печатите и после отиваш обратно в дчл, за да ти дадат пратката. Това е накратко. Тоя процес може да ти отнеме цял ден.

За да може ДЧЛ да ти освободят пратката, а не митнически агент, трябва да им направиш пълномощно.
 
От: ДДС доставка от Китай

За пратки пътуващи с DHL се изготвя митническа декларация без значение от стойността на пратката. За целта ще са им необходими куп документи като: Слифт, пайпал или снимка на плащането, ЕОРИ номер, Договор с тях, Нотариално заверено пълномощно да те представляват пред митницата, ще изискват от теб и подробно описание на поръчаните от теб продукти, може да се наложи и да попълниш декларация за нетърговска цел. За физически лица мисля че таксата беше около 10 лева за поемане от тях митните сборове и плащането им на каса в DHL при получава на пратката. АКо искаш да си спестиш тези 10 лева, им кажи да ти изпратят платежното по което да преведеш парите на митницата и два дена след като има изпратиш сканирано платежното ще ти донесат стоката. Другия вариант е ти да си я освободиш.

ДДС-то което ще заплатиш ще бъде 20% от сойноста на пратката+мито+доставката (ако някоя от константите не съществува се счита за нула)
 
От: ДДС доставка от Китай

За пратки пътуващи с DHL се изготвя митническа декларация без значение от стойността на пратката
Това не е вярно. Редовно получавам пратки на малка стойност ($10-12-3-4) и директно ми ги носят до вратата. Пратките са до частно лице, няма еорита, декларации и прочее.
 
От: От: ДДС доставка от Китай

Това не е вярно. Редовно получавам пратки на малка стойност ($10-12-3-4) и директно ми ги носят до вратата. Пратките са до частно лице, няма еорита, декларации и прочее.

Колко редовно получаваш пратки за по $10 - $12 чрез DHL ми е интересно?
 
От: От: ДДС доставка от Китай

Колко редовно получаваш пратки за по $10 - $12 чрез DHL ми е интересно?
На месец поне по една. Разбира се, избягвам да е твърде често на едно име и до сега не съм имал проблем.
 
От: ДДС доставка от Китай

Това е най-новата тема по въпроса, за това пиша в нея.
Поръчах си от Изток /стоката е от Китай, Доставчика от Сингапур/ едно телефонче /най-бюджетното DoGee X5 60$ / .
Доставчика ми го препрати през холандските пощи, но сега са го задържали на Митница София.
Проблема е че съм от Благоевград, и в нашия град също има митница. Защо подяволите ме карат да ходя в София, като е могло и тук да се оправя.

Всъщност има ли някакво адекватно решения, на тая ненормална бюрокрация?
 
От: ДДС доставка от Китай

Това е най-новата тема по въпроса, за това пиша в нея.
Поръчах си от Изток /стоката е от Китай, Доставчика от Сингапур/ едно телефонче /най-бюджетното DoGee X5 60$ / .
Доставчика ми го препрати през холандските пощи, но сега са го задържали на Митница София.
Проблема е че съм от Благоевград, и в нашия град също има митница. Защо подяволите ме карат да ходя в София, като е могло и тук да се оправя.

Всъщност има ли някакво адекватно решения, на тая ненормална бюрокрация?

Нормално решение няма. То цялата система е ненормална и цели само да смуче пари от хората без да гледа да се получат нещата правилно и логично.
Вариант: подписваш пълномощно (заверяваш нотариално) на някаква куриерска фирма и после те ти го взимат и ти го носят. Можеш да го правиш това колкото пъти си искаш в бъдеще после.
 
От: ДДС доставка от Китай

Това е най-новата тема по въпроса, за това пиша в нея.
Поръчах си от Изток /стоката е от Китай, Доставчика от Сингапур/ едно телефонче /най-бюджетното DoGee X5 60$ / .
Доставчика ми го препрати през холандските пощи, но сега са го задържали на Митница София.
Проблема е че съм от Благоевград, и в нашия град също има митница. Защо подяволите ме карат да ходя в София, като е могло и тук да се оправя.

Всъщност има ли някакво адекватно решения, на тая ненормална бюрокрация?

Адресирано е неправилно и затова е задържано в митницата в софия. Промени адреси и го освободи от митницата в твоя град. Дори и пратката да не е физически там, пак можеш да го освободиш от твоята митница. Ще се повдигнат много въпроси след първото ти ходене, затова те съветвам направо отивай при някоя агенция за обработка на документите има такива много около митницата.
 
От: ДДС доставка от Китай

Абе ти верно си хахо, какъв неправилен адрес, като на тоя адрес съм получавал вече доста пратки.
Дори днес си получих в пощенската кутия, писмото с което ме уведомяват, че пакета е на митницата в София
Второ, за да ида при някоя агенция, ще ме одрусат така, че няма смисъл да си взимам пратката.
 
От: ДДС доставка от Китай

Това е най-новата тема по въпроса, за това пиша в нея.
Поръчах си от Изток /стоката е от Китай, Доставчика от Сингапур/ едно телефонче /най-бюджетното DoGee X5 60$ / .
Доставчика ми го препрати през холандските пощи, но сега са го задържали на Митница София.
Проблема е че съм от Благоевград, и в нашия град също има митница. Защо подяволите ме карат да ходя в София, като е могло и тук да се оправя.

Всъщност има ли някакво адекватно решения, на тая ненормална бюрокрация?

Моя съвет е да го забравиш тоя телефон. Защото:
1. Ще береш ядове докато си го освободиш от митницата.
2. Ще му се радваш 1 макс 2 месеца и после ще береш ядове със самия телефон.
3. Ще псуваш и ще си викаш "за какво дадох толкова пари, че и до София бих път за тоя боклук"?
4. Ще се опиташ да продадеш телефона за да избиеш някой лев, но никой няма да го купи.

А и най-вероятно като идеш до митници София ще ти кажат "окрадахте тая държава".
 
От: ДДС доставка от Китай

И аз това си мисля, дали да не заеба пратката 20 дена и да си я връщат обратно.
Въпроса е аз дали лесно мога да си взема парите обратно.
Платил съм с дебитна карта виза / В али експрес не приемат пейпал/
 
От: ДДС доставка от Китай

... имаше някакво юркане, че приходите в бюджета не достигаха и бг-властите юрнаха митниците да събират ДДС. Пратиха старо и младо до кьошето на Централна гара, по опашките се потеха дори студенти, поръчали батерия за телефон на цена до 5 долара. Мита за подобни суми няма как да има, но ДДС...

Българският бюджет направо възкръсна.
 
От: ДДС доставка от Китай

Какъв е смисълът да се купуват евтини неща и да се плаща скъпо за доставката и после да си губите времето в разправии с митници, нотариуси (за пълномощното) и т.н.?

Няма ли да е по-евтино да си купите нещото от някой български търговец, който си е сложил скромната надценка от 300-400% (върху всички разходи по придобиване на стоката - разход по купуването, разход по транспорт, разход по бюрокрацията, разход по плащане на мито и данъци и т.н.)? Така пратката ви идва на вратата и не се занимавате с глупости.
 
От: ДДС доставка от Китай

Така е, това е голямата дилема:

#1 ИЗБОР: Да платиш евтино, но да чакаш доста дни + разправии + извод накрая, че е по-добре да не се взема накрая дадената пратка;
#2 ИЗБОР: Да платиш скъпо (по-скоро средно-скъпо), но по-евтино от branded items, не чакаш, идва бързо, без разправии.

Дали #1 или #2 ще е „кярът“, вече клиентът решава. Ако е бизнес обаче, то той логично си избира по-поносимото за него (ала ще си избере в коя държава е най-изгодно да внася, най-евтино ще плати, и от там с транспорт и всичко, че да продава в Европа най-изгодно, убивайки цените на конкурентите, внасящи и те от CN).
 
Здравейте Колеги,
Ще правя доставка от Китай за около 500$
Прочетох и смятам, че имам някаква информация.
Но имам един въпрос:
При плащането на ДДС за доставка, ако "изпращача" е организирал доставката, на мен начислява ли ми се ДДС върху доставката?
И алтернатива, ако се споразумеем да му платя доставката отделно от стойността на пратката без да се опоменава във фактурата, един вид все едно пратката е за негова сметка, аз ще плащам ли ДДС върху доставката?
Благодаря предварително.
 

Горе