ДДС

От: ДДС

Това за цигарите отпадна, регистрацията по ДДС, провери в митницата. За ДДС човек трябва да си направи много добре сметката, само счетоводителката иска над 200 лв на месец.
 
От: ДДС

То ти тупеан кретена ако му взимаш спатииите. Само му гледай постовете, вскичкото е с усемдесет лигави емотикони, значи е умрела работа от към реализация:) Тупано ми Янко, кретен, дърдорещ и той не знае за какво?:) Пълен фейл, според мен:)


ахахаха аз убаво ми липсват цигарките, ама и на теб бая яко май май пък не ти стига алкохола ахахахаха :D:lol::lol:
 
От: ДДС

Отивате със счетка под ръка (няма как да е без нея че си задължен да имаш такава мастия - кръвопийца щото си се изпържил да се регнеш по ддс) в данъчното и представяте документите, че за период от година и половина нямаш оборот 50К. Тогава имаш право да прекратиш участието си с тази игра на дявола, след като разбира се ти направят ревизия. Никой не може да ти откаже да се отпишеш от ддс стига да имаш под 50К за 1.5у. Това е, просто е :)

Чета ти отговора и пак не виждам в кой данъчен закон или поне правилник за изпълнението му или барем предписание на НDП го пише тва нещо.
 
От: ДДС

Води се нещо от сорта на доброволно отписване от ддс, като разбира се за целта трябва да отговаряш и на условията. Идеята е, че ако тръгнеш да се отрегистрирваш трябва да ти се направи ревизия. Много бягат от това и подават нулеви декларации. Ама това по-скоро върши работа при тези, които спират дейност, а тези които продължават да работят, но не искат да са по ддс, просто могат да се отрегистрират. пак казвам - никой не може да те задължи да си регистриран по ддс ако не отговаряш на задължителните условия
 
От: ДДС

Ох, не мога да повярвам, че трябваше да използвам бота ахаха ама ти ме принуди :D


Основания за дерегистрация по избор (чл. 108 от ЗДДС)

Основание за дерегистрация по избор възниква:

1. за лице, регистрирано на основание – задължителна регистрация (по общия ред, при доставки на стоки с монтаж и инсталиране, дистанционни продажби с предмет на доставката - акцизни стоки по чл. 20, ал. 4 от ЗДДС) или регистрация по избор (чл. 100, ал. 1 от ЗДДС), когато отпадне съответното основание за задължителна регистрация. Лица, регистрирани по избор, нямат право да прекратят регистрацията си по-рано от 24 месеца, считано от началото на календарната година, следваща годината на регистрацията по този закон.

2. за лице, регистрирано на основание дистанционни продажби (чл. 98, ал. 2 и чл. 100, ал. 3 от ЗДДС), когато за всяка от двете календарни години преди текущата година сумата на данъчните основи на извършените доставки при условията на дистанционна продажба на територията на страната (без доставките на акцизни стоки) не надвишава 70 000 лева, и към датата на подаване на заявлението за дерегистрация не е налице основание за задължителна регистрация.

3. за лице регистрирано на основание ВОП (чл. 99 и чл. 100, ал. 2 от ЗДДС), когато за предходната календарна година сумата на данъчните основи на облагаемите вътреобщностни придобивания, с изключение на нови превозни средства и акцизни стоки, не надвишава 20 000 лева, и към датата на подаване на заявлението за дерегистрация не е налице основание за задължителна регистрация.

4. за лице, регистрирано на основание чл. 97а, когато към датата на подаване на заявлението за дерегистрация не е налице основание за задължителна дерегистрация (в сила от 01.01.2010 г.).

Гледам има някои промени - прагове на суми и периоди, но общо взето е същото - можеш да прекратиш регистрацията си по ддс :)
 
От: ДДС

ай ай ай...както казват едни 1000км по на север :D

Регистрация по избор и такава по задължение е нещо различно от дерегистрация по избор и по задължение :) Не мога да разбера след като не сте в час защо изобщо трябва да коментирате...

1.Регистрираш се по задължение - ако си минал определен праг в оборота за една година
2.Регистрираш се по избор - ако просто някой те е излъгал да го направиш или друго...твоят избор :wink:
3.Дерегистрираш се по избор - когато желаеш това и отговаряш на определени условия (тези от линковете)
4.Дерегистрираш се по задължение - когато данъчните имат основание да го направят със или без твое съгласие (инфо и конкр. ситуации пак в линковете)

По т.3 това значи, че ако толкова много искаш да си останеш регнат по ддс, можеш да останеш такъв и дори в случая когато не отговаряш на условията за задължителната регистрация. Тоест, след като веднъж си регнат можеш да останеш форевър такъв дори и с 2лв оборот на година, но ако не си и имаш 50К тогава е задълже. Което не значи, че ако имаш желание да не си регнат и отговаряш на условията за дерегистрация (тоест не правиш необходимите обороти с които прехвъпляш границата) можеш да го направиш без проблем и никой няма право да ти откаже
Сроковете са определени от наредбите (виж си ги сам)
Ти говореше за чудеса като ликвидация и тн...не пробвай да се отметаш само в името на спора - глупаво е :)


Е дано да сме приключили вече с това!
 
От: ДДС

към автора един съвет питай счетоводител да ти даде съвет как да стане номера , не съм счетоводител и нямам много престава , но дъртия е регнат по ДДС и малко имам престава, доброволно ако се регнеш две години няма мърдане, както го казали по горе, не може да се отпишеш и после да продължиш без ДДС
 
От: ДДС

Вариант първи:
Регистрираш се по избор още със стартирането на фирмата и си ползваш данъчен кредит върху всички закупени стоки за зареждане на заведението, ДМА, разходи за консумативи и т.н.
Вариант втори:
Изчакваш си да си направиш оборота (50 000 лв.) и се регистрираш. Ползваш данъчен кредит само върху наличните към момента на регистрация активи (стоки и ДМА). Данъчния кредит се ползва на база на подробен опис на активите (№ и дата на фактурата, име и булстат на доставчика, вид, количество и единична стойност на актива...) при 50 асортимента се получава една толкова прекрасна табличка, че голяма част от колегите искат допълнително заплащане на труда.

Общо взето ти си прецени кое ти е по-изгодното. Аз лично бих предпочела първия вариант.
 
От: ДДС

Здравейте, имам кафене което е отдадено под наем и смятам да си го поема аз след като изтече договора. Въпроса е като откривам ЕООД-то какъв дейност да избера. Искам да съм регистриран по ДДС и да ми минават няколко сметки които са на мое име през фирмата. Въпроса е как стои въпроса с това ДДС, и мога ли да си сменям дейността на фирмата, ако реша да се занимавам с още нещо вбъдеще ?

Здравейте! Занимавам се със счетоводство.Имам 16 години стаж като счетоводител. Казвам се Камелия Дудинска.Ако желаете може да осъществим контакт. тел 0888690480
 
От: ДДС

Дейност може да сменяш по всяко време, даже в повечето случаи в учредителният акт се изписва почти всички основни дейности, както и изр. " и всяка дейност, за която няма забрана с закон" . ЕООД-то можеш да го използваш за няколко дейности, но не мисля, че можеш да си прехвърлиш сметките от твое име на ЕООД-то (т.е. би трябвало да има вариант, но ще е прекалено сложно ), по-добре си открий нови на дружеството. Регистрацията по ДДС не е сложна ако е на ново дружество...
Все пак се консултирай със счетоводител преди да почнеш...
 
От: ДДС

Защо толкова се страхувате от това ДДС, че даже и един по-горе нарича счетоводителките "мастии" :( Регистрацията на фирма и регистрацията по ЗДДС, както и наемането на кадърен счетоводител ще ви помогне да плащате много по-малко данъци при това съвсем легално, отколкото да криете данъци и постоянно да разчитате че "мен няма да ме хванат".
 
От: ДДС

Не знам как реши, че който не иска и не е регнат по ДДС, крие и не плаща данъци :D
 
От: ДДС

Погрешно си ме разбрал :) Нямам предвид че нерегистрираните фирми крият данъци. Основната ми теза е че регистрацията по ДДС не е нещо "страшно" и дава възможност за данъчно облекчение в много случаи. Например ако основният доход на една ДДС регистрирана фирма е от Адсенс тази фирма няма да начислява ДДС към Google (съгл.чл.21 ал.2), но има пълното право да ползва данъчен кредит върху закупени компютри, такси за хостинг, наети сървъри и др.
 
От: ДДС

Не мога да разбера, как така "няма да начислява ДДС към Google" Коя фирма начислява ддс на гугъл? Явно има някаква врътка, но не мога да те разбера....
 
От: ДДС

Не се начислява ДДС съгласно чл.21 ал.2, тъй като Google е регистриран в Ирландия - Европейски съюз и има ДДС регистрация. Ти не начисляваш, а самия Google си го "самоначислява" в своето счетоводство по Ирландското ДДС
 
От: ДДС

Погрешно си ме разбрал :) Нямам предвид че нерегистрираните фирми крият данъци. Основната ми теза е че регистрацията по ДДС не е нещо "страшно" и дава възможност за данъчно облекчение в много случаи. Например ако основният доход на една ДДС регистрирана фирма е от Адсенс тази фирма няма да начислява ДДС към Google (съгл.чл.21 ал.2), но има пълното право да ползва данъчен кредит върху закупени компютри, такси за хостинг, наети сървъри и др.

Забравяш нещо много важно - съпоставка на осигурителната тежест с месечните доходи. Много от тези "фирми", които се занимават с AdSence не генерират достатъчно доход, за да внасят задължителните осигуровки, а и на края като се дръпне чертата трябва да се плащат и данъци на държавата. 99% от тези, които не искат да правят регистрация по ДДС, независимо дали е на общо основание или по чл. 96а , не искат да го правят заради допълнителните разходи, които носи със себе си едно такова легализиране на тези приходи от AdSence.
 
От: ДДС

Не се начислява ДДС съгласно чл.21 ал.2, тъй като Google е регистриран в Ирландия - Европейски съюз и има ДДС регистрация. Ти не начисляваш, а самия Google си го "самоначислява" в своето счетоводство по Ирландското ДДС

Така де, и каква е далаверата тогава да се регистрираш обавезно по ддс във връзка с този случай... Къде е данъчното облекчение за което говореше
 

Горе