ДДС

От: ДДС

Всичко можеш да си правиш сам, стига да знаеш как. Единствено самият годишен финансов отчет, който се изготвя веднъж в годината, трябва да е съставен и подписан от лице, отговарящо на гореспоменатите изисквания. Или иначе казано, можеш да си "водиш" всичко сам и накрая (веднъж в годината) да дадеш на някой, който отговаря на условията, да ти се разпише отдолу. Друг е въпросът кой ще е този и какви ще са му мотивите да стори подобно нещо, но теоретично е възможно. Не познавам лично такива случаи, но нямам съмнение, че съществуват.

Ако трябва да сме съвсем искрени, проверки дали въпросните лица в действителност отговарят на тези условия не са правени никога, освен ако случаят не е опрял до съд. И в момента огромен процент от отчетите се съставят, съответно подписват, от лица, които нямат това законно право. В България повече глоби са отнесли хора, хвърлящи фасовете си на улицата, отколкото лица, съставили годишни финансови отчети без да притежават необходимата правоспособност.
 
От: ДДС

Всичко свързано с отчети, документи, декларации и т.н. свързани с ДДС могат да се изготвят от лице което има нужните познания, но няма изискване за ценз.
 
От: ДДС

Ясно, мерси! Значи са ме подвели умишлено...за едната месечна такса....

Ще се огранича тогава само до продаването на мека мебел :D
 
От: ДДС

Значи са ме подвели умишлено...за едната месечна такса....

Ами истината е, че някои са го направили именно заради това, а на други просто им е дошло до гуша да влизат в подобни дълги и отегчителни полемики, в каквито влязохме ние сега, и накрая заинтересованото лице да остане с впечатление, че щом не е длъжен по закон да има счетоводител, то може да си води счетоводството сам, като записва в една тетрадка приход - разход и накрая удари чертата, скъса листа и го прати по пощата на НАП. ;)
 
От: ДДС

Ами не, преди да се регна по ддс, съм си водил 10 години сам счетоводството, не е някаква философия за човек с 2 грама мозък, сметай ако са 10-15 грама :D
 
От: ДДС

Чак сега осъзнавам колко грешна е представата на българина за счетоводната отчетност и това дали действително ти трябва щатен счетоводител или не. В крайна сметка всяка една фирма има крайно-отговорно лице, което може да подпише отчетите и декларациите. Това дали сам ще си ги изготви или ще му ги изготвят счетоводители е въпрос на личен избор.
 
От: ДДС

аз се мъча да обясня , но явно не съм разбрана....

Всеки сам си решава как да подава отчети и колко разбира от счетоводство.... но накрая.....много често човек само си мисли че разбира ...
ще си водиш едни неща през годината, мислиш си че имаш един оборот. Накрая за приключване ги носиш на счетоводител и какво- половината разходи не стават за осчетоводяване, и сметките за печалбата излизат криви. Да не споменавам случаи с ревизии от грешки и глоби, които многократно повече излизат отколкото месечната такса.
Промени в законите- почти ежедневно. Ти не можеш да си наясно всеки ден да си губиш времето в следене на измененията. Дори и да нямаш ддс , ти пак имаш ежемесечни декларации за осигуряване.
аз не споделям тези неща , защото съм счетоводител и се мъча да ти "внуша" нещо. Казвам го от опит, по -добре това време дето ще се ровиш във счетоводни форуми и сметки, да го отделиш за твоята си работа, но да ти е мирно на главата. Ако имаш възможност да отделиш тези разходи го направи.

Просто в БГ всички си мислят че разбират от всичко... и накрая всичката объркана...
 
От: ДДС

Бе не знам какво се опитвате да ВНУШИТЕ, ама аз кога съм си правил САМ счетоводството 1991-ва година, вие и двете сте били седми за осми клас и сте се чудели кви са тия неща дет ви разстът по гърдите аджеба :D
Щатен или не толко щатен счети е необходим само за голяма фирма с N брой дейности, обороти, персонал, яко активи, матриални запаси и кво ли не.... Тука в темата (тоз дет я отвори и избяга) се питаше едва ли не някаква фирмичка дет сега почва дали да се бръмва по ддс или не, а не некакъв конгломерат от 10 фирми дет си джиткат ддс-то по-между си найсе пъти....

с1иохикс, не само представата на българина....напротив - сметай на хамериканеца ква е :wink: И до като има толко куци интервенции по форумите, вместо да си гледат ддс-то за месеца....винаги ще е така, щото нали виде "за едната месечна такса" се обърна в нещо което е едва ли не е необходимост на умиргане
 
От: ДДС

аз не говоря за щатен счетоводител, а за счетоводно обслужване по принцип.
и 1991 година, аз бях в детската градина все още.... но вече съм голяма и съм наясно, че нещата счетоводно са се променили ... ама из основи .
 
От: ДДС

И въпреки това на малка фирма с все още неясна дейност и обороти не й трябва набутване по ддс, счетита и прочие галимаци. Човека се чуди дали ще има 20-30к оборот за цялата година, вие вече му набутвате колко изгодно е да се регне по ддс
 
От: ДДС

И въпреки това на малка фирма с все още неясна дейност и обороти не й трябва набутване по ддс, счетита и прочие галимаци. Човека се чуди дали ще има 20-30к оборот за цялата година, вие вече му набутвате колко изгодно е да се регне по ддс

Нямаш си и на идея колко български "предприемачи" (бизнесмени) бъркат регистрацията на фискално устройство с регистрацията по ЗДДС.
 
От: ДДС

И въпреки това на малка фирма с все още неясна дейност и обороти не й трябва набутване по ддс, счетита и прочие галимаци. Човека се чуди дали ще има 20-30к оборот за цялата година, вие вече му набутвате колко изгодно е да се регне по ддс

Повярвай ми, има немалко случаи, при които е значително по-изгодно "да се регне по ддс". ;)
 

Горе