ДНЕС Е 15ТО ЧИСЛО ОТ МЕСЕЦА... КОЛКО ДДС БЯХТЕ ИЗНУДЕНИ ДА ПЛАТИТЕ НА ДЪРЖАВАТА?

Много ми е интересно с какви пари ще се строят пътища, например, ако премахнем данъците?
Веднъж си платил ДОДФЛ при изплащане на дохода и след това плащащ 20% ДДС като харчиш останалите след облагането с ДОДФЛ пари, това си е двойно подоходно облагане откъдето и да го погледнеш и предполагам караш по перфектен асфалт във Варна
 
Веднъж си платил ДОДФЛ при изплащане на дохода и след това плащащ 20% ДДС като харчиш останалите след облагането с ДОДФЛ пари, това си е двойно подоходно облагане откъдето и да го погледнеш и предполагам караш по перфектен асфалт във Варна
Не знам във Варна, но в София от асфалта има много какво да се желае. Ама иначе нямаше и него да го има :) . Във Франция ефективният данък е по-висок от тук и както се вижда има защо. Същото е и в държави като Германия и Швейцария.
Разбира се е ясно, че данъците в България не трябва да изглеждат точно по този начин - в съседна Румъния има редица облекчения за стартиращия бизнес като данък микро предприятие - 1% от печалбата, но @John Galt говори за "грабеж" и пълна отмяна на данъците.
 
Без данъци няма как да съществува едно общество, от къде ще се набират средства за полиция, армия и съдии, прокурори и тн, чиято цел е да защитават обществото.
Без такива структури всеки ще си прави каквото поиска, кой тогава ще ви защити някой да не ви обере, застреля, изнасили и тн и тн.
 
Много ми е интересно с какви пари ще се строят пътища, например, ако премахнем данъците?
Бойко, ти ли си? :)
Аман от тез пътища. след два месеца почват ремонти.
Как ти се струва детска площадка 50 квадрата за 1 милион?
 
Без данъци няма как да съществува едно общество, от къде ще се набират средства за полиция, армия и съдии, прокурори и тн, чиято цел е да защитават обществото.
Без такива структури всеки ще си прави каквото поиска, кой тогава ще ви защити някой да не ви обере, застреля, изнасили и тн и тн.

Хахаха, много добре казано, щеше да е супер, ако не беше и наивно. ;)

За жалост нашите данъци отиват при хора, които хал хабер си нямат от управление на държава, погледите им са насочени единствено и само към парата, а личните им интереси са всекидневни малки цели за тях. Не че нещо, но за каквото и да ми отиват данъците - не ми харесва качеството, което получавам. Има там нещо, ама ако трябва да платя реалната цена на това, не мисля, че са точно данъците, които ми взимат. Но нека наивниците си мислят, че това е истината. Явно са доволни от това, което получават. Аз с ръка на сърцето мога да кажа, че не съм доволен. И то във всяко едно направление - от здравеопазване до пътна инфраструктура. ;)

Как ти се струва детска площадка 50 квадрата за 1 милион?
Зависи от гледната точка. :) Ако си на мястото на тоя дето ги прибира тия пари, щеше да ти е малко. :)
 
Не знам във Варна, но в София от асфалта има много какво да се желае. Ама иначе нямаше и него да го има :) . Във Франция ефективният данък е по-висок от тук и както се вижда има защо. Същото е и в държави като Германия и Швейцария.
Разбира се е ясно, че данъците в България не трябва да изглеждат точно по този начин - в съседна Румъния има редица облекчения за стартиращия бизнес като данък микро предприятие - 1% от печалбата, но @John Galt говори за "грабеж" и пълна отмяна на данъците.
Любимият ми въпрос. Благодаря, че попита.

Идеи има разни за това как ще се "строят пътищата" (а и не само, кой ще осигурява здравеопазване, образование и т.н.), ако видиш ли не потъвали парите в държавата преди това. На първо място, нека започнем с това, че няма НИТО една дейност, която държавата да може да върши по-качествено от частния бизнес, включително и горепосочените - инфраструктура, образование и здравеопазване. Не мисля, че има какво да спорим по тази тема, но ако все пак считаш, че държавните училища/университети и държавните болници се справят по-добре от частните, кажи ми. (особено в така наречените "бели" страни към които уж се целим да бъдем и ние)

Ще се опитам да обясня една от идеите в които обществото може да работи и без пъдаря, наречен държава.
Разбира се, може да изглежда утопична на този етап, но промените не стават без духовно и интелектуално израстване на индивида. А ако човечеството иска да продължава да съществува като биологичен вид, или трябва да върви нагоре в това израстване, или ще се самоунищожи (елементарна биология - еволюция на индивидите), ако продължава да стои на това ниво, предпочитайки да прехвърли отговорността за собственото си бъдеще на X на брой клоуни, които да решават вместо него, та после да може да ги псува, да си измие ръцете и да спи спокойно.

Държа да отбележа, че ми е може би любимата идея за това как може да се случват нещата, но далеч не е единствена, има доста литература на тема анархокапитализъм и либерализъм и ако човек има интерес може да се запознае:

Инфраструктурните проекти се финансират от хората (по-точно организациите), които имат икономически интерес те да се случват, а съответно благата от тях се черпят от същите. Какво имам предвид. Искаме да изградим Хемус. Това ще спомогне за логистичните връзки на пристанище Варна с останалата част на страната + Европа. Съответно се прави проект за изргаждане на магистрала Хемус, в него участват заинтересовани икономически субекти - пристанището, транспортни фирми, големи вносители/износители. Построява се магистралата и вместо да се събира винетна такса, се поставят toll станции така, както е в много други държави, където магистралите са частни. Съответно, икономическите субекти, които пряко имат най-голям интерес от изграждането на този път, заплащат неговото изграждане и после черпят блага от него. Няма нужда парите да минават през неефектнивния преразпределител, наречен държава, където от X пари влезли от всичките кражби, наречени данъци, накрая ще се инвестират оптимистично 1/5 от тях в изргаждането на даден проект след като се плати на всички неефективни служители и структури в държавния апарат.

Ако този сценарий може да се нарече "по-краен" и има риск за това, че големите КУРпорации ще заграбят и ограбят бедния човек (сякаш държавата не го прави), то нека хората да могат да решават къде ще отидат техните % "данък".

Как?

Да избират такива проекти, които за тях носят някакъв +. Тоест, държавата пак да казва какъв % от доходите/печалбата трябва да дадеш, но да имаш избора да ги вложиш където ти искаш и да има контрол от страна на гражданите, а не от страна на неефективната държава.... Така ще се избегнат ненужни проекти.
Нека държавата да се бори за парите на хората, а не да ги приема за нещо готово. Защото всички, предполагам, знаем как се харчат пари дошли ей така отгоре без да си положил труд.
Не можем да очакваме от разни хора, повечето от които никога не са ръководили пари в професионалия си живот, да вземат правилните решения и да упражняват нужния контрол.

Темата може да продължи и още.

Извод: хората трябва да се научат да поемат лична отговорност за бъдещето си и могат съвсем спокойно да съществуват и без пъдар, който да "пази" стадото.
 
Последно редактирано:
Разбира се е ясно, че данъците в България не трябва да изглеждат точно по този начин - в съседна Румъния има редица облекчения за стартиращия бизнес като данък микро предприятие - 1% от печалбата, но @John Galt говори за "грабеж" и пълна отмяна на данъците.
Имам познат бизнесмен - български турчин. Той ми казва така - в Румъния, само отивам , доказвам, че искам да инвестирам в страната им и за два-три дни всичката документацията, която ми трябва за да стартирам е налице.
 
Поемането на лична отговорност е характерна за развитите общества, където има данъци.
Искаме да изградим Хемус. Това ще спомогне за логистичните връзки на пристанище Варна с останалата част на страната + Европа.
И какво става в Сунгурларе, където никой няма интерес да инвестира, защото от там няма да потекат милиарди? Така като слушам нито водопровод ще имат ( защото ако сега се взима питейна вода за промишлени цели, тогава ще има само за това ), нито болница, нищо....

А как ще живеят пенсионерите? Предполагам ще разчитат на спестявания, които се изяждат от инфлацията (която е усещане, "имагинерна величина", както един интелектуалец се беше изразил за корупцията, поне според статистиките)
 
Недоволството от данъците идва поради това, че резултатите не са толкова видими, поне при нас.

Скандинавските страни са с едни от най-високите данъци в света, наред с всички развити страни. Но не съм чул някой да се оплаква.

Навсякъде се плащат данъци.
 
Много добре казано, доста дипломатично даже, според мен. Аз бих се изразил малко по-рязко, но това съм си аз.

Факт е, че навсякъде се плащат данъци. Някъде по-високи, другаде по-ниски. Може би има някаква зависимост между високите данъци и добро управление на тези пари в интерес на данъкоплатец. Както и ниските данъци и никаквите резултати. :)
 
А как ще живеят пенсионерите? Предполагам ще разчитат на спестявания, които се изяждат от инфлацията (която е усещане, "имагинерна величина", както един интелектуалец се беше изразил за корупцията, поне според статистиките)

Всеки може да се грижи за по-възрастните си роднини. Парите, които отиват от доходите ти за пенсии, може да ги даваш директно на възрастните ти роднини - пенсионери. Гарантирано повече пари ще останат за тях, ако не минават през неефективния преразпределител, наречен държава. Пенсионната система така или иначе е пирамида и скорошните събития във Франция показват, че този начин на подпомагане на по-възрастните в обществото е неефективен. Населението в Европа застарява и пирамидата, наречена пенсионна система, все някога ще рухне. Постоянно се качва възрастта за пенсиониране, а средната продължителнсот на жиовта не расте пропорционално. Тоест, все по-малко години евентуално хората ще вземат пенсия, защото просто статистически ще умрат. Това не събужда ли red flags?

Хората все повече се обръщат към алтернативни форми на "инвестиция" за пенсия - частни фондове, имоти или друга форма, която е ИЗВЪН държавата. Да, много от българските пенсионери днес, се оказват в заверено положение на границата между социализъм и демокрация и преходът ги прецаква. Но ти разчиташ ли на пенсията, която държавата ще ти осигурява (не е сигурно) един ден или гледаш по друг начин да си уредиш старините?

Поемането на лична отговорност е характерна за развитите общества, където има данъци.

На теория, може би. Не виждам тук някой от обществото да желае да поеме лична отговорност, а по-скоро се предпочита да се прехвърли на онези там дето "ни управляват" и както казах - да се напсуват и да спи спокойно българинът пред телевизора. Говорим за масовия случай.

И какво става в Сунгурларе, където никой няма интерес да инвестира, защото от там няма да потекат милиарди? Така като слушам нито водопровод ще имат ( защото ако сега се взима питейна вода за промишлени цели, тогава ще има само за това ), нито болница, нищо....

Урбанизацията е глобален процес, който е започнал преди доста години навсякъде по света. Отговорът е прост - хората се местят да живеят в по-големите населени места, където има повече възможности за развитие. За добро или за лошо, това е положението.

Недоволството от данъците идва поради това, че резултатите не са толкова видими, поне при нас.
Скандинавските страни са с едни от най-високите данъци в света, наред с всички развити страни. Но не съм чул някой да се оплаква.
Навсякъде се плащат данъци.

Да, това е едната страна на монетата. Но всичко си идва с някаква цена и е добре да се изследва в цялост - https://foreignpolicy.com/2018/09/05/so-long-swedish-welfare-state/
и др.

Мой роднина работи няколко години в Норвегия на инженерна ръководна позиция в корабостроителен завод и реши да се върне обратно. Не всичко е цветя и рози в скандинавските страни и не всичко е черно в България. :)
 
Последно редактирано:
Любимият ми въпрос. Благодаря, че попита.

Идеи има разни за това как ще се "строят пътищата" (а и не само, кой ще осигурява здравеопазване, образование и т.н.), ако видиш ли не потъвали парите в държавата преди това. На първо място, нека започнем с това, че няма НИТО една дейност, която държавата да може да върши по-качествено от частния бизнес, включително и горепосочените - инфраструктура, образование и здравеопазване. Не мисля, че има какво да спорим по тази тема, но ако все пак считаш, че държавните училища/университети и държавните болници се справят по-добре от частните, кажи ми. (особено в така наречените "бели" страни към които уж се целим да бъдем и ние)

Ще се опитам да обясня една от идеите в които обществото може да работи и без пъдаря, наречен държава.
Разбира се, може да изглежда утопична на този етап, но промените не стават без духовно и интелектуално израстване на индивида. А ако човечеството иска да продължава да съществува като биологичен вид, или трябва да върви нагоре в това израстване, или ще се самоунищожи (елементарна биология - еволюция на индивидите), ако продължава да стои на това ниво, предпочитайки да прехвърли отговорността за собственото си бъдеще на X на брой клоуни, които да решават вместо него, та после да може да ги псува, да си измие ръцете и да спи спокойно.

Държа да отбележа, че ми е може би любимата идея за това как може да се случват нещата, но далеч не е единствена, има доста литература на тема анархокапитализъм и либерализъм и ако човек има интерес може да се запознае:

Инфраструктурните проекти се финансират от хората (по-точно организациите), които имат икономически интерес те да се случват, а съответно благата от тях се черпят от същите. Какво имам предвид. Искаме да изградим Хемус. Това ще спомогне за логистичните връзки на пристанище Варна с останалата част на страната + Европа. Съответно се прави проект за изргаждане на магистрала Хемус, в него участват заинтересовани икономически субекти - пристанището, транспортни фирми, големи вносители/износители. Построява се магистралата и вместо да се събира винетна такса, се поставят toll станции така, както е в много други държави, където магистралите са частни. Съответно, икономическите субекти, които пряко имат най-голям интерес от изграждането на този път, заплащат неговото изграждане и после черпят блага от него. Няма нужда парите да минават през неефектнивния преразпределител, наречен държава, където от X пари влезли от всичките кражби, наречени данъци, накрая ще се инвестират оптимистично 1/5 от тях в изргаждането на даден проект след като се плати на всички неефективни служители и структури в държавния апарат.

Ако този сценарий може да се нарече "по-краен" и има риск за това, че големите КУРпорации ще заграбят и ограбят бедния човек (сякаш държавата не го прави), то нека хората да могат да решават къде ще отидат техните % "данък".

Как?

Да избират такива проекти, които за тях носят някакъв +. Тоест, държавата пак да казва какъв % от доходите/печалбата трябва да дадеш, но да имаш избора да ги вложиш където ти искаш и да има контрол от страна на гражданите, а не от страна на неефективната държава.... Така ще се избегнат ненужни проекти.
Нека държавата да се бори за парите на хората, а не да ги приема за нещо готово. Защото всички, предполагам, знаем как се харчат пари дошли ей така отгоре без да си положил труд.
Не можем да очакваме от разни хора, повечето от които никога не са ръководили пари в професионалия си живот, да вземат правилните решения и да упражняват нужния контрол.

Темата може да продължи и още.

Извод: хората трябва да се научат да поемат лична отговорност за бъдещето си и могат съвсем спокойно да съществуват и без пъдар, който да "пази" стадото.
Наистина ме разсмя! От къде ги четеш тия дивотии наречени "идеи"?
Споделяй източниците си, че такива смешки трудно се откриват вече.
 
Наистина ме разсмя! От къде ги четеш тия дивотии наречени "идеи"?
Споделяй източниците си, че такива смешки трудно се откриват вече.

Oh, poredniqt promit dany4en mozuk

na, 4eti

uspeh
 
Oh, poredniqt promit dany4en mozuk

na, 4eti

uspeh

Ами братле, смешно е, че така сляпо вярваш в подобна утопия. И към момента почти всичко е частно, кое остана държавно? Ако фирма ти държи пътя ще те питам като сложат една бариера и кажат от днес само наши торове ще вървят тука. Държавата има участие в проекти значими за обществото, за да не може личните интереси на някои си да нарушават свободата ти. Или поне модела е такъв, в България не знам колко е постигнато. Смешно е как прочитате някаква глупост и си мислите, че никои не се е сетил за тази “гениална” идея. И на мен не ми е приятно да плащам данъци, но където и да отидеш ще трябва да плащаш, така е на всякъде, може да пробваш в чужбина.
 
Държавата има участие в проекти значими за обществото, за да не може личните интереси на някои си да нарушават свободата ти.

Да, щото държавата мисли само за свободата ти и няма никакви лични интереси. Нали и държавата също е една организация, да я наречем Държава. Държава поема едни финанси от клиентите си (хората) и се опитва да задоволява някакви техни нужди, също както която и да е частна фирма. Само че клиентите на Държава не знаят много за какво плащат. Абе знаят - плащат за да не влязат в затвора, щото е престъпление да не си плащаш данъците.

И така големи суми пари влизат в Държава, а клиентите не очакват да получат конкретна услуга в замяна. Услугата дето са получили е правото да продължават да работят и да даряват 1/3 от богатството си на Държава. Клиентите не търсят отчет от Държава и парите се разпределят кой знае как. На някакви пътища са запълнени дупките, на някои полицаи им е платено (и пак са преяли), на някои учители също, а някоя болница отново е пред затваряне. Нищо че за пътищата се плащат отделно и винетки, образованието е почти неефективно и в държавните болници на пенсионерите само им се помага да умрат. Милиарди влизат в Държава, но как са оползотворени?
 
И понеже сега се говори за Националната Лотария по новините, бих направил паралел между НЛ, измамните схеми и Държава.

Измамните схеми обещават лесни печалби и хората инвестират в това. От всички пари, които влизат в схемата, съвсем малка част се връщат обратно за да наградят някой, че да видят всички как всичко е точно и работи. Масата губи, единици се облагодетелстват. Така работят Понци схемите, Националната Лотария... и Държава.

Разликата е, че Държава не обещава печалби, а събира парите под формата на рекет (данъци). Поддържа някакви дейности и инфраструктура само колкото да не се разпадне, поне да не изглежда че нещата вървят назад. И пак - масата е измамена. Не знам дали единици се облагодетелстват най-много, че все пак става въпрос за милиарди. Може би най-голям процент от средствата се поглъщат от самата машина - за административни дейности, заплати на всички дето участват в поддържането на тази супер неефективна схема.
 
Да, щото държавата мисли само за свободата ти и няма никакви лични интереси. Нали и държавата също е една организация, да я наречем Държава. Държава поема едни финанси от клиентите си (хората) и се опитва да задоволява някакви техни нужди, също както която и да е частна фирма. Само че клиентите на Държава не знаят много за какво плащат. Абе знаят - плащат за да не влязат в затвора, щото е престъпление да не си плащаш данъците.

И така големи суми пари влизат в Държава, а клиентите не очакват да получат конкретна услуга в замяна. Услугата дето са получили е правото да продължават да работят и да даряват 1/3 от богатството си на Държава. Клиентите не търсят отчет от Държава и парите се разпределят кой знае как. На някакви пътища са запълнени дупките, на някои полицаи им е платено (и пак са преяли), на някои учители също, а някоя болница отново е пред затваряне. Нищо че за пътищата се плащат отделно и винетки, образованието е почти неефективно и в държавните болници на пенсионерите само им се помага да умрат. Милиарди влизат в Държава, но как са оползотворени?

Какво прави държавата зависи от гражданите, депутатите в народното събрание представляват интересите на гражданите, когато гласуваш, обърни внимание, че представят план, какво ще променят. За съжаление, корупцията в държави като България пречи много. Но без държават ще е още по-зле. Възприемането на държавата за фирма, а гражданите за клиенти не е приложимо. Не ме разбирай погрешно, не казвам, че в момента ми харесва, но държавата сме ние гражданите. Законите се променят, днес нещо се случва по един начин, а утре по-друг. Такси и данъци има от хиляди години, плащаш за защита, здраве, образование и т.н. Няма нищо безплатно и ако не плащаш, държавата няма да ти го предоставя, не само България. И аз не обичам да плащам, но като свърша нещо искам да ми се заплати, държавата в повечето случаи ще се погрижи това да се случи, понеже тя си иска данъка. А управлението на парите в държавата зависи от гражданите, не сме монархия, всичко се гласува. Щом няма читав човек на власт, значи такива са ни и гражданите :/
 
Какво прави държавата зависи от гражданите, депутатите в народното събрание представляват интересите на гражданите, когато гласуваш, обърни внимание, че представят план, какво ще променят.

Е, аз не гласувам. Някои казват да се гласува за по-малкото зло, но те са всичките еднакви. Ако някой иска да влезе във властта, то е заради властта, а не че иска да помага на държавата. И когато властта е движещ фактор в психологията на човека, то резултатите са все едни и същи. И защо са само властолюбци? Защото хората дето искат просперитет едва ли биха се завряли там. Дори някой такъв да попадне там, сигурно е толкова пропито от властолюбци, че няма как да оцелее в такава атмосфера, ако не си като тях. Пък дори да оцелее, то когато получи власт неминуемо ще трябва да се разпорежда с народа и да се бори с личното си властолюбие.

Представи си, че си управляващ и искаш държавата ти да просперира. Имаш няколко милиона глави от населението и трябва да се грижиш за тях. Тяхната съдба зависи от твоите решения. Каквото решиш днес, утре може да има голям отзвук. Стресиращо е. Всички те гледат. При това положение какво предпочиташ - масата да са предимно глупаци, всеки да се мъчи да оцелява по неговия начин, или да са будни хора всеки със своите възгледи за развитие. Нали ако са много будни, ще те разкъсат, ще имат куп изисквания. Не можеш да угодиш на всички, все ще има недоволни и това всеки го знае. Май предпочиташ всички да си траят там и да си плащат данъците. Достатъчно е, и даже е желателно да правиш минимума, за да си върви всичко както досега и да не се предприемат излишни рискове. Не е лесно дори да искаш просперитет, камо ли да го постигнеш :)
 
Когато България стане Африка тогава няма да внасяте ДДС. Голямо реване, хвани се на заплата тогава и някой друг ще го плаща пустото ДДС, или иди държавен служител за 800 лв. и ще спиш спокойно!
 

Горе