(ДОМЕЙНх1)+(ХОСТх1)=?

kpetrov

Well-Known Member
Малко шеговито ми е заглавието, но въпроса ми е сериозен.

Ако единият държи домейна а другият хоста в крайна сметка на кого е сайта ? :)
 
Файловата част и базата - хоста, името - в домейн регистранта. Тъй като бранда може да струва повече, важното е домейна да е твоя собственост. Но ако сайта може да се сложи на друг домейн, а реално този, който го държи в момента не е популярен и не толкова добър - то този с достъпа до хоста е по на далавера. Зависи много от ситуацията.
 
Малко шеговито ми е заглавието, но въпроса ми е сериозен.

Ако единият държи домейна а другият хоста в крайна сметка на кого е сайта ? :)
Законодателството прави разлика между трите: домейн , хостинг и файлове+база данни. Какво по-точно те интересува, кой е носител на правата или кой носи административна и наказателна отговорност?
 
Засега никой. Но историята е - в едно общо начинание ако единият е платил хоста а другият домейна, какво следва от цялата работа?
 
Файловата част и базата - хоста, името - в домейн регистранта. Тъй като бранда може да струва повече, важното е домейна да е твоя собственост. Но ако сайта може да се сложи на друг домейн, а реално този, който го държи в момента не е популярен и не толкова добър - то този с достъпа до хоста е по на далавера. Зависи много от ситуацията.
Разбирам те - ситуацията Замунда :)

В крайна сметка така и не разбрах кой кого прецака.

В моя случай мисля, че не става въпрос за изграждане на бранд, става въпрос за нещо базирано на афилейт и теглене на популярност. ... Не знам.

С едно момче уж смятаме да почнем нещо заедно, и ми предложи да го хостваме на неговият хост, та не знам аз какви гаранции мога да имам в такъв случай, и въобще как може ако го хостваме при него да се направи желязно "подпис и печат" за да не стане в даден момент прееи другарче.

Макар, че не бих го направил, мисля че може би и той не е такъв човек, но все пак най-добре е всичко да е както трябва.
 
Разбирам те - ситуацията Замунда :)

В крайна сметка така и не разбрах кой кого прецака.

В моя случай мисля, че не става въпрос за изграждане на бранд, става въпрос за нещо базирано на афилейт и теглене на популярност. ... Не знам.

С едно момче уж смятаме да почнем нещо заедно, и ми предложи да го хостваме на неговият хост, та не знам аз какви гаранции мога да имам в такъв случай, и въобще как може ако го хостваме при него да се направи желязно "подпис и печат" за да не стане в даден момент прееи другарче.

Макар, че не бих го направил, мисля че може би и той не е такъв човек, но все пак най-добре е всичко да е както трябва.


Само с железен договор между Вас, при това е добре да бъде пред нотариус. Не е задължително но е добре да имате някой "свидетел"
 
Само с железен договор между Вас, при това е добре да бъде пред нотариус. Не е задължително но е добре да имате някой "свидетел"
Мисля, че това отговора който най-много ми допада досега :) Иначе според мен, що се отнася до онлайн бизнес, гаранции на 100% няма.

Засега си мисля така - по евтиният вариант, без откриване на фирма - обща сметка, под условие никой да не може да оперира с нея без съгласието на другият + това което си посъветвал ти.
 
Много странни отговори има горе.
Хостинга е притежание на външна страна, спрямо тезата в първото мнение. Това, че някой плаща за съхранение на данни и обществен достъп до тях, не го прави никакъв собственик. Той е толкова собственик на нещо, колкото някой под наем някъде е собственик на това, което е наел.
Законодателството прави разлика между трите: домейн , хостинг и файлове+база данни.
А пък бранда е четвърта бира.
Когато правите комбина с някого, или си стискате ръцете "по мъжки", или си правите 5-10 страници договор.
 
Мисля, че това отговора който най-много ми допада досега :) Иначе според мен, що се отнася до онлайн бизнес, гаранции на 100% няма.

Засега си мисля така - по евтиният вариант, без откриване на фирма - обща сметка, под условие никой да не може да оперира с нея без съгласието на другият + това което си посъветвал ти.
Ако добавите такава клауза ще берете много ядове когато се наложи да плащате на контрагенти и държавата. С ел. подпис няма да можете да оперирате, а сертификат от банката и вторична верификация по SMS мисля, че не е активна за сметки с такова изискване. Общо взето ако си такъв параноик, по-добре ЕООД и си опъвай каруцата сам за да не се бутате с друг
 
Който владее хостинг акаунта, има по-голяма свобода да прави, каквото си иска. Чий е сайтът, по-скоро трябва да се разберете кой колко е ангажиран с него по осъществяването на проекта, развитието му и т.н. Евентуално се преценя работата на човеко-часове на ден и според съотношението на някаква база от период си поделяте дялът, съответно приходите от продажби като вмъкнете и цените в разликите на домейн и хостинг на година. Но това, че някой има хостинг и той струва еди колко си скъпо, това не означава, че на теб ти трябва толкова. Ти би се задоволил и с 1/10 примерно от неговия капацитет, затова по-скоро цената на личния труд оттук нататък зависят вашите взаимоотношения в конкретни бъдещи ситуации. И редовен бекъп и за двете страни, седмично или след генерални промени по дизайн, съдържание и/или административно обновляване, е моят съвет. Предполагам се касае за минимална първоначална инвестиция с неясно бъдеще и на този етап арбитър по-скоро ще ви утежни с допълнителни разходи. Та както спомена Вискяр, предоставянето на хостинг услуга е трета страна по договора сама по себе си, която няма права върху съдържанието и продукта, но има правата да откаже услугата, ако те не отговарят на общоприетите законови норми в страната, в която се хостват. В такъв случай, ако идеята ви не е легална тук, а другаде е, и твоят приятел може да те спомогне, то това е равностойно и на сам да си платиш и оправиш. Според труда като цяло..
 

Горе