Данъци – деклариране на доходи от акции, P2P и крипто

partytime

Well-Known Member
Според мен при р2р от България таксите за просрочие (неизплатени навреме заеми) се декларират като "други" (код 606) . Но това не е драма
 
На мен миналата година счетоводителя ми писа 10% данък за получените дивиденти, за които не беше удържан предварително данък.
Тъй като и аз мислех, че е 5%, ми обясни, че това е дивиденти от България, но за чужбина е 10%.
 
Ще е хубаво ако има счетоводител, който да иска да коментира в тая тема. Като например, какво става ако имам биткойн, който съм обменил с/у друга криптовалута (например USDT)? USDT, т.нар stable coin, не е истински пари, пак е криптовалута, не е регулиран и стойността му не е гарантирана, въпреки че ми се ще да е. В тоя смисъл спечелил ли съм и какво точно съм спечелил, и какво точно имам и колко данък му дължа?

Или да си формулирам въпроса така: От биткойните не съм получил никакви истниски пари в истинска валута, никъде. Не е, че просто не съм си ги превел и ми стоят в сметката някъде, а изобщо нямам истински пари дадени ми срещу койните ми. Какво се дължи тогава?
 
Ще е хубаво ако има счетоводител, който да иска да коментира в тая тема. Като например, какво става ако имам биткойн, който съм обменил с/у друга криптовалута (например USDT)? USDT, т.нар stable coin, не е истински пари, пак е криптовалута, не е регулиран и стойността му не е гарантирана, въпреки че ми се ще да е. В тоя смисъл спечелил ли съм и какво точно съм спечелил, и какво точно имам и колко данък му дължа?

Или да си формулирам въпроса така: От биткойните не съм получил никакви истниски пари в истинска валута, никъде. Не е, че просто не съм си ги превел и ми стоят в сметката някъде, а изобщо нямам истински пари дадени ми срещу койните ми. Какво се дължи тогава?
Нищо.
 
биткойн, който съм обменил с/у друга криптовалута (например USDT)? USDT
В случая, няма ли продажба на биткоин и купуване на USDT ?

От биткойните не съм получил никакви истниски пари в истинска валута, никъде.

"Няма значение дали сме изтеглили средствата от платформата към наша лична банкова сметка или не. Това важи за крипто, акции, p2p и изобщо за всякакви видове инвестиции. Ако сме направили сделка по продажба – задължително трябва да се декларира, без значение какво сме направили с парите. "

Въпреки, че не вярвам някой да може да докаже нещо
 
В случая, няма ли продажба на биткоин и купуване на USDT ?
Аз точно затова задавам въпроса. Продажба има, но плащане в пари няма. Държавата не признава USDT, тогава как определяме аз колко съм спечелил и какво дължа? В смисъл, да ходя да декларирам че незнам си колко БTC съм ги обърнал в незнам си колко USDT ли?
 
Последно редактирано:
тогава как определяме аз колко съм спечелил и какво дължа?
Ако си купил USDT с лева, то не дължиш данък.
Дължиш данък на паричния еквивалент биткойни с които си купил другата онлайн валута. Или с други думи, ако си разменил биткойни на стойност 1000ерво за USDT, то дължиш данък за 1000 евро. Направил си сделка, покупко-продажба
 
Само да добавя, ако този биткойн, който се е равнявал за 1000 евро , когато си купувал USDT си го купил преди това когато биткойна е бил по-скъп, скъп курс да речем се е равнявал за 1600 евро. тогава обявяваш загуби за 600 и плащаш данък само за 400 евро. Не нам дали го обясних правилно.
 
Ако си купил USDT с лева, то не дължиш данък.
Дължиш данък на паричния еквивалент биткойни с които си купил другата онлайн валута. Или с други думи, ако си разменил биткойни на стойност 1000ерво за USDT, то дължиш данък за 1000 евро. Направил си сделка, покупко-продажба
Наистина ще е хубаво да влезе някой счетоводител, защото мисля, че бъркаш.
Аз съм си купил биткойн за 1000лв, цената му се е вдигнала и съм го продал за USDT. Би трябвало да плащам данък върху печалбата, а не върху сумата от 1000лв, за която съм го купил. Само, че печалбата ми колко е, след като USDT няма официална стойност? Да го бях продал за 2000лв, тогава е ясно че съм 1000лв на плюс. Ама USDT няма стойност, т.е. колко ми е печалбата?
 

Горе