Данъци Amazon.com афилиейт програма

Дискусията в 'Юридически и Счетоводни Въпроси' стартирана от gperj56, Окт 12, 2018.

1. gperj56

gperj56 New Member

Рег.:
    Окт 12, 2018
    Съобщения:
    5
    Харесвания:
    0
    Точки:
    1
    Здравейте,

ситуацията е следната. Имам сайт който се монетизира с афилиейт програмата на Amazon.com В нея съм регистриран като физическо лице и имам попълнен tax form според който имам 0% данък в USA.

Парите от Amazon получавам в borderless акаунт от Transferwise. Те са регистрирани в UK. Също като физическо лице съм регистриран там. Те имат карта и така тегля пари в Бг.

Печеля по около $3000 на месец от 2 месеца.

Въпросът ми е как точно да си платя данъците? Трябва ли ми фирма? Вече съм взел 4000-5000лв тази година. Тепърва ще получа по-големите плащания. Какви са опциите?

Ако може насочете ме и към счетоводители вещи в онлайн дейностите.

2. zoomaniak

zoomaniak Active Member

Рег.:
    Февру 4, 2011
    Съобщения:
    791
    Харесвания:
    139
    Точки:
    43
    Виж прочети в Гугъл: ДДС ВЪРХУ ФИЗИЧЕСКИ ЛИЦА тоест наблюдавай оборота си за 2018 г да не е над 50 000 лв и през 2019 г де...

За 2018 г си ок щото има още само 2 месеца.

3. webstil

webstil Well-Known Member

Рег.:
    Март 21, 2009
    Съобщения:
    1,734
    Харесвания:
    100
    Точки:
    63
    Тук си в грешка, следят се 12 предходни месеца, без значение за коя година са, може и в 2 години да са разпределени. И за фирми и за ФЛ се броят календарни месеци като брой - без значение от годината. Като свърши годината не се зануляваш :D

4. zoomaniak

zoomaniak Active Member

Рег.:
    Февру 4, 2011
    Съобщения:
    791
    Харесвания:
    139
    Точки:
    43
    Извинявам се. Прав си :cool:

5. gperj56

gperj56 New Member

Рег.:
    Окт 12, 2018
    Съобщения:
    5
    Харесвания:
    0
    Точки:
    1
    А ако за 12 месеца не надвишавам 50000лв къде трябва да прочета? Че не ми е ясно освен 10% какво друго дължа и трябват ли ми осигуровки.

6. zoomaniak

zoomaniak Active Member

Рег.:
    Февру 4, 2011
    Съобщения:
    791
    Харесвания:
    139
    Точки:
    43
    Ако не си натрупал приход за регистрация по ЗДДС не виждам какво има да четеш. Не знам за какви 10% говориш, че дължиш. Осигуровките са ФЛ ако не си на Трудов договор са пожелателни - не задължителни....

Но при теб има много интересен казус - парите ти не са в България. Въпроса е КАК ще ги вкараш.... начини много и не всички се следят от НАП и т н... помисли.

gperj56 харесва това.
  7. gperj56

gperj56 New Member

Рег.:
    Окт 12, 2018
    Съобщения:
    5
    Харесвания:
    0
    Точки:
    1
    Благодаря. Не дължа ли 10% данък печалба? Дори да съм под 50к все дължа нещо си мисля.

Имам 2 начина на вкарване на парите в БГ. Единия е да си ги изтегля парите към бг сметката. Другия е директно с картатата на Transferwise. Бг сметката е ясно че се следи, за тегленията от банкомат не знам, картата си е на мое име. Разплащанията на ПОС терминал мисля че над някаква сума се следят, а все ще си купя нещо 4 цифрено с картата рано или късно.

Не че ми се декларира, ама искам да си взема кола и обиколя малко Европа и да не им светне лампичка.

8. zoomaniak

zoomaniak Active Member

Рег.:
    Февру 4, 2011
    Съобщения:
    791
    Харесвания:
    139
    Точки:
    43
    http://www.nap.bg/page?id=330

https://pravatami.bg/19347

Корпоративният данък е 10% - не те касае теб. Прочети.... в линка! И в двата линка.

9. zoomaniak

zoomaniak Active Member

Рег.:
    Февру 4, 2011
    Съобщения:
    791
    Харесвания:
    139
    Точки:
    43
    Прочети и това - дължиш данък ако си подал данъчна декларация. Без нея като ФЛ не дължиш нищо.

http://www.nap.bg/page?id=327

С годишната данъчна декларация гражданите сами определят дължимия от тях данък върху общата годишна данъчна основа за доходите, който са придобили през предходната година. Чрез тази декларация те се самозадължават пред НАП. В България доходите се облагат с плосък данък от 10%. Данъкът на едноличните търговци е 15%.

10. zoomaniak

zoomaniak Active Member

Рег.:
    Февру 4, 2011
    Съобщения:
    791
    Харесвания:
    139
    Точки:
    43
    Ако ще теглиш в България има ограничаване - виж правилата в нета са описани. За определени суми дължиш обяснение в писмен вид... крупни суми.

Не върти пари по БГ сметки. Направи си сметки, които са в Евро или Долари извън България. Отиди на екскурзия примерно до Франция и там в най-голямата или в една от ТОП 5 големи банки си направи сметки - карти и т н.... и ако наистина генерираш сериозни суми - си купувай в чужбина и си внасяй купеното в България.

Ако искаш примерно да купиш МЕЗОНЕТ - наеми си Френска кантора за недвижими имущества и им плати на тях да ти го купят - на тях им плати..... така парите няма да влизат в България физически..... и ако дължиш некви обяснения е пред Френските власти.

Държавата Франция просто е ХИПОТЕТИЧНА...........

Минеш ли определена граница от 300 000 лв или тоест има филтри за различни ситуации:

1. Банките имат филтри
    2. НАП има филтри
    3. Нотариусите имат филтри
    4. Застрахователите имат филтри

Въпроса е в коя държава са физически парите и какви филтри има в дадената държава.

Тук ми искат писмено обяснение за произхода:

https://www.megabalans.com/blog/ite...ane-proizhoda-na-sredstvata-s-koito-razpolaga

В заключение ще кажем, че при извършване на една подобна ревизия за установяване доходите и разходите на едно физическо лице, то ще трябва въпросното лице да разполага с максимално повече доказателства и документи, които да предостави на проверяващите органи. Необходими са дори доказателства за началното салдо на разполагаемия доход, т.е. документи за това по какъв начин е достигнато това начално салдо.

декларация при теглене на пари в брой

https://www.fibank.bg/uploads/_FundTransfers/docs/Decl_art6_5_MoneyOrigin.pdf

11. gperj56

gperj56 New Member

Рег.:
    Окт 12, 2018
    Съобщения:
    5
    Харесвания:
    0
    Точки:
    1
    Благодаря за помощта отново.

Ако не подам декларация не дължа, но пък самото подаване нали също е задължително. :D

Ако мога да мина само с 10% данък общ доход ще е добре, ако не може ще е както си писал последния пост.

12. zoomaniak

zoomaniak Active Member

Рег.:
    Февру 4, 2011
    Съобщения:
    791
    Харесвания:
    139
    Точки:
    43
    Само ако си надскочил доказан приход от 50 000 лв +

13. devilx

devilx Well-Known Member

Рег.:
    Окт 14, 2008
    Съобщения:
    1,807
    Харесвания:
    117
    Точки:
    63
    Ако не смяташ да си купиш нещо скъпо, няма нужда, защо ти е да ги доказваш ? харчи си ги.. но ако ще си купуваш нещо 50-100 бона тогава ги декларирай да не та питат откъде са парите..

14. Victor R

Victor R Active Member

Рег.:
    Авг 14, 2017
    Съобщения:
    120
    Харесвания:
    54
    Точки:
    28
    Данъчна декларация се подава винаги, когато има доходи които не са по трудов договор. Неподоването й е незаконно и е укриване на данъци. Според размера това е или административно, или криминално нарушение (когато укриването е в особено големи размери). Данъци си дължиш като поп, абсолютно винаги. ДДС няма нищо общо, декларациите там са други, глобите също. Ако си получил пари, значи си извършил някаква дейност, демек си положил някакъв труд, някога (без значените дали копаш на нивата или просто имаш сайт дето сам си прави всичко). Поради това дължиш първо осигуровки (по закон няма как да полагаш труд без да се осигуряваш или да те осигуряват), второ нямаш право да извършваш дейност без да си обявил, че я извършваш. Обявяването при ФЛ е всъщност регистрация при която получаваш ЕИК, нищо че не си фирма. По спомен, имаш и изискване за регистрация по ЗДДС (но по член 97А май беше и по-добре го прочети за да видиш попадаш ли в него), въпреки че нямаш 50к оборот, след като работиш със страна от ЕС. Лошото при теб е, че те чакат глоби, защото тези неща се правят преди да започнеш дейността (преди да вземеш каквито и да е пари).

Rebecca, Victor Kirilov и tedkata_m харесват това.
  15. gperj56

gperj56 New Member

Рег.:
    Окт 12, 2018
    Съобщения:
    5
    Харесвания:
    0
    Точки:
    1
    Разбирам. Единствено не работя със страна от ЕС, а със САЩ, та поне по ЗДДС едва ли ще трябва.

Хипотетично ако сайта ми е подарен и не съм извършил никаква дейност, по-различно ли е?

16. Victor R

Victor R Active Member

Рег.:
    Авг 14, 2017
    Съобщения:
    120
    Харесвания:
    54
    Точки:
    28
    Не е по-различно, защото според държавата:
    Т.е. , все тая по какъв начин сайта е станал твой. Според закона този сайт не може да съществува и да ти изкарва пари без ти нищо да правиш.

17. devilx

devilx Well-Known Member

Рег.:
    Окт 14, 2008
    Съобщения:
    1,807
    Харесвания:
    117
    Точки:
    63
    Можеш да правиш...

Правиш си една сметка в Skrill или Neteller.. изкарваш си една карта 10 евро годишно.. и теглиш и плащаш с картата.. не си длъжен да ги декларираш.. не могат и да те хванат..

18. djokando83

djokando83 Active Member

Рег.:
    Окт 28, 2015
    Съобщения:
    257
    Харесвания:
    25
    Точки:
    28
    Скрил с новите вертификации не предоставят ли данни на НАП ?

19. zoomaniak

zoomaniak Active Member

Рег.:
    Февру 4, 2011
    Съобщения:
    791
    Харесвания:
    139
    Точки:
    43
    Само ако те хванат...

Сподели страницата

1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies.
    Dismiss Notice