Да видим дали ще се справите с това: Всички правоъгълни триъгълници са равностранни?!

тео

Well-Known Member
Звучи невероятно, но ето доказателство, че всички правоъгълни триъгълници са равностранни. Необходими са познания само за еднаквост на триъгълниците.

test-pravoagalen_triagalnik-300x141.jpg


Имаме правоъгълен триъгълник ABC. Построяваме ъглополовяща на ъгъл CAB и симетрала на страната BC. От пресечната точка на ъглополовящата и симетралата – O, спускаме перпендикулярни отсечки OM и ON към страните AB и AC.

Да разгледаме триъгълниците AOM и AON. Те са еднакви защото имат обща страна, с
два еднакви прилежащи ъгъла. Следователно AM=AN.

Да разгледаме триъгълниците BOP и COP. Те са еднакви защото имат по две еднакви страни и ъгъл между тях (OP е обща страна, също така е симетрала, тоест BP=CP). Следователно BO=CO.

Сега идва интересната част – триъгълниците MOB и NOC също са еднакви – според четвъртия признак за еднаквост на триъгълниците, те имат по две равни страни и еднакви ъгли срещу по-голямата от тях – NO=MO, BO=CO, ъгъл ONC = ъгъл OMB. Следователно NC=MB.

Вече доказахме, че AN=AM, а от това следва, че AC=AB или с други думи, катетът е равен на хипотенузата или по-друг начин казано, правоъгълния триъгълник е равнобедрен.

Тъй като построението и доказателството може да се повтори, започвайки с ъглополовяща на ъгъл ACB, то следва, че триъгълникът е РАВНОСТРАНЕН.

Построението е произволно, следователно, всеки правоъгълен триъгълник е равностранен! :D
(AB=BC=CA)

източник
 
От: Да видим дали ще се справите с това: Всички правоъгълни триъгълници са равностран

Извинявай за офтопика, ама много мразим геометрия!


А на това се смях най много:):
Сега идва интересната част – триъгълниците MOB и NOC също ....

Извинявай още един път, че ти цопнах това в хубавата тема, ама не можех да издържа!
 
От: От: Да видим дали ще се справите с това: Всички правоъгълни триъгълници са равнос

Извинявай за офтопика, ама много мразим геометрия!


А на това се смях най много:):
Сега идва интересната част – триъгълниците MOB и NOC също ....

Извинявай още един път, че ти цопнах това в хубавата тема, ама не можех да издържа!

:lol::lol::lol:
Лошо няма, нали ти пък ме накара да се хвана са корема :D
 
Re: Да видим дали ще се справите с това: Всички правоъгълни триъгълници са равностран

Сори, но няма равностранен правоъгълен триъгълник. Има равнобедрен, с по 45 градуса на двата ъгъла и 90 на другия. Не може да съществува триъгълник с повече от 180 градуса. Не съм чел до края доказателството, но някъде се размиват нещата или се оплита така, че се достига до това, без да е много вярно. :)

Иначе добре са го доказали, но май са го омазали при ъглополовящите и симетралите. :)
 
От: Да видим дали ще се справите с това: Всички правоъгълни триъгълници са равностран

Какво да ти кажа... Аргументацията ти е в разпра с математиката, имаш пропуски там :) Не ми се пише сега да ти ги описвам какви са, можеш и сам да се сетиш.
 
Последно редактирано:
От: Да видим дали ще се справите с това: Всички правоъгълни триъгълници са равностран

не знам ебавате ли се или никой си няма понятие от математика , ТОВА Е най-голямата глупост която съм виждал , няма такова нещо изобщо.Правоъгъните триъгалници може да са всякакви , те ако бяха с еднакви страни нямаше да има фигурата Правоъгалник , ами щеше да съществува само квадрат :D. Това и дете от 2ри клас може да ви докаже че не е вярно.
 
От: Да видим дали ще се справите с това: Всички правоъгълни триъгълници са равностран

Гарантирам, че доказателството е абсолютно точно :) Без да се оплита нищо в него :wink:
 
От: Да видим дали ще се справите с това: Всички правоъгълни триъгълници са равностран

А какво става, когато очите ми казват, че не са равностранни :p
 
От: Да видим дали ще се справите с това: Всички правоъгълни триъгълници са равностран

А какво става, когато очите ми казват, че не са равностранни :p

Някой греши... Най-вероятно очния ти лекар да има работа :p

Сериозно, главоблъсканицата я бива много, доказателството е абсолютно точно, пробвайте се да го дадете на някой, дето отбира (или се има да отбира много) от математика и гледайте сеир :). На учителката ми по математика в училище (10клас) и трябваше 1 седмица да се пребори :lol:
 
Re: От: Да видим дали ще се справите с това: Всички правоъгълни триъгълници са равнос

Гарантирам, че доказателството е абсолютно точно :) Без да се оплита нищо в него :wink:
Да, и аз гарантирам, че са доказали на принципа на еднаквостта на триъгълниците, но като цяло на теория не издържа доказателството. Даже се чудя защо едното се кара с другото, но е факт, че даже и Питагор щеше да ни тегли по една в темата. Направо този пример плюе на теоремата му. :)
 
От: Да видим дали ще се справите с това: Всички правоъгълни триъгълници са равностран

Вече доказахме, че AN=AM, а от това следва, че AC=AB или с други думи, катетът е равен на хипотенузата или по-друг начин казано, правоъгълния триъгълник е равнобедрен.

Ето я грешката.
 
От: Да видим дали ще се справите с това: Всички правоъгълни триъгълници са равностран

Само Чък Норис може да дели на нула и да чертае равностранни правоъгълни триъгълници. :)
 
От: Да видим дали ще се справите с това: Всички правоъгълни триъгълници са равностран

Няма грешка тука,
AN=AM,
NC=MB,
AN+NC=AM+MB, тоест AC=AB :)

И как разбра, че NC=MB?
 
От: Да видим дали ще се справите с това: Всички правоъгълни триъгълници са равностран

Яката загадка :)
Аз съм убедена, че пресечната точка на ъглополовящата и симетралата не е вътре в триъгълника
Ма нямам под ръка транспортир да го начертая
 
От: Да видим дали ще се справите с това: Всички правоъгълни триъгълници са равностран

като за начало никаде не е доказано че AB=BC , и след това
грешка :
Тъй като построението и доказателството може да се повтори, започвайки с ъглополовяща на ъгъл ACB, то следва, че триъгълникът е РАВНОСТРАНЕН.
там симетралата + ъглополовящата се пресичат външно на триъгалника и работите стават по различни.
 
От: Да видим дали ще се справите с това: Всички правоъгълни триъгълници са равностран

Да, освен това знаете, че симетралата, височината, ъглополовящата и медианата към основата са еднакви. Опитайте да си го представите.
А това, 90-градусов ъгъл в основата => и другият е 90 градуса. А за върха какво остана? :)
 
От: Да видим дали ще се справите с това: Всички правоъгълни триъгълници са равностран

хора , работата е следната ТРИЪГАЛНИЦИТЕ - MOB и NOC не са еднакви , 2 страни и ъгъл между тях е правилото. ъгал MOB изобщо не е еднакъв на NOC , без значение че има 90 градуса в двата триъгалника . ТОВа е грешката.
 

Горе