Да видим дали ще се справите с това: Всички правоъгълни триъгълници са равностранни?!

От: Да видим дали ще се справите с това: Всички правоъгълни триъгълници са равностран

хора , работата е следната MOB и NOC не са еднакви , 2 страни и ъгъл между тях е правилото. ъгал MOB изобщо не е еднакъв на NOC , без значение че има 90 градуса в двата триъгалника . ТОВа е грешката.

Не са еднакви, да. Ъгъл NOC очевидно не е равен на ъгъл MOB. Но има четири "правила", не е едно. Авторите са приложили четвъртия признак грешно...
 
От: Да видим дали ще се справите с това: Всички правоъгълни триъгълници са равностран

Точно . от което следва че катета изобщо не е равен на хипотенузата в този случай , а пък да не говорим , че АB=BC никаде не е показано.
 
От: Да видим дали ще се справите с това: Всички правоъгълни триъгълници са равностран

Ами като чисто визуално не са еднакви, взимайте софотве и измерете пикселите на NC и NB :D :D :D то с подобна геометрична работа доказаха че 2 и 2 е 5 :D
 
От: Да видим дали ще се справите с това: Всички правоъгълни триъгълници са равностран

Освен това, ако приемем "доказаното" в задачата и проверим с Питагоровата теорема, става:

x^2 + y^2 = y^2; (x>0, y>0)

=> x = 0, което е невъзможно предвид ДМ.


Тая задача ми напомня на онази, където делят на 0 и в крайна сметка "доказаха", че 2 = 3 :lol:
 
От: Да видим дали ще се справите с това: Всички правоъгълни триъгълници са равностран

Яката загадка :)
Аз съм убедена, че пресечната точка на ъглополовящата и симетралата не е вътре в триъгълника
Ма нямам под ръка транспортир да го начертая

Същото е доказателството. Ето - нарисувах го :D

test-pravoagalen_triagalnik2-300x153.jpg


Само тук вместо да се събират - вадят се :)

AN=AM
NC=BM

AN- NC=AM-MB, следователно AB=AC
 
От: Да видим дали ще се справите с това: Всички правоъгълни триъгълници са равностран

Същото е доказателството. Ето - нарисувах го :D

test-pravoagalen_triagalnik2-300x153.jpg

Да, ама щом е равнобедрен, значи симетралата и ъглополовящата към основата съвпадат. Опитай се да го начертаеш сега. :twisted:
 
От: Да видим дали ще се справите с това: Всички правоъгълни триъгълници са равностран

хора , работата е следната ТРИЪГАЛНИЦИТЕ - MOB и NOC не са еднакви , 2 страни и ъгъл между тях е правилото. ъгал MOB изобщо не е еднакъв на NOC , без значение че има 90 градуса в двата триъгалника . ТОВа е грешката.

Не са еднакви, да. Ъгъл NOC очевидно не е равен на ъгъл MOB. Но има четири "правила", не е едно. Авторите са приложили четвъртия признак грешно...

Четвърти признак: Ако две страни и ъгъл срещу по-голямата от един триъгълник са съответно равни на две страни и ъгъл срещу по-голямата от друг триъгълник, то двата триъгълника са еднакви.

Най-големите ъгли в триъгълниците са правите, а OC=OB (хипотенузи) - всичко е точно в прилагането на признака!
 
Последно редактирано:
От: Да видим дали ще се справите с това: Всички правоъгълни триъгълници са равностран

шмекеруваш с картинките :)
N e между A и C, бре! :twisted:
 
От: Да видим дали ще се справите с това: Всички правоъгълни триъгълници са равностран

шмекеруваш с картинките :)
N e между A и C, бре! :twisted:

На салфетка всичко си е на мястото :p

Няма да ви мъча, решението е следното - Ъглополовящата винаги се пресича със симетралата ИЗВЪН триъгълника, и правилна е забележката на Caprice, N винаги е между А и С :) Най-добре се разбира, ако се направи точен чертеж. Тогава няма как да се получи първия чертеж.

Но въпреки това е хубава главоблъсканицата :D
 
От: Да видим дали ще се справите с това: Всички правоъгълни триъгълници са равностран

Хубава е главоблъсканицата, ама само като прочетох думите "ъглополовяща", "симетрала", "хипотенуза" и ме обзе дълбока депресия, чак коремът ме заболя. Много лоши спомени от шибаната геометрия.
 
От: Да видим дали ще се справите с това: Всички правоъгълни триъгълници са равностран

Хубава е главоблъсканицата, ама само като прочетох думите "ъглополовяща", "симетрала", "хипотенуза" и ме обзе дълбока депресия, чак коремът ме заболя. Много лоши спомени от шибаната геометрия.

Напълно те разбирам. Като влизах в часовете по математика имах чувството, че отивам на погребение.
 
От: Да видим дали ще се справите с това: Всички правоъгълни триъгълници са равностран

Навремето и нашата математичка (алгебра) я мъчихме над седмица с доказателството 1=2. Всичко наглед си бе перфектно.
Не ми се търси сега това доказателство, а и като гледам реакциите по-нагоре, не вижда смисъл. Много хора показват пълна липса на чувство за хумор и вземат нещата твърде математически. Като забравят, че и математиците са хора. И обичат да се шегуват. ;)
 
От: От: Да видим дали ще се справите с това: Всички правоъгълни триъгълници са равнос

Навремето и нашата математичка (алгебра) я мъчихме над седмица с доказателството 1=2. Всичко наглед си бе перфектно.
Не ми се търси сега това доказателство, а и като гледам реакциите по-нагоре, не вижда смисъл. Много хора показват пълна липса на чувство за хумор и вземат нещата твърде математически. Като забравят, че и математиците са хора. И обичат да се шегуват. ;)

Прав си донякъде, но според мен е доста плоска шега да се дели на 0 и след това да се показва как 1=2. :)

[video=youtube;52CzD31SqaM]http://www.youtube.com/watch?v=52CzD31SqaM[/video]
 
От: От: Да видим дали ще се справите с това: Всички правоъгълни триъгълници са равнос

Прав си донякъде, но според мен е доста плоска шега да се дели на 0 и след това да се показва как 1=2. :)
Напълно съм съгласен, че деленето на нула е тъпа история. Онова доказателство го бях намерил в един сборник със забавна математика. Там се прилагаше умножаване с -1 от двете страни на формулата, привидно напълно правилно. :)
 

Горе