Да изброим поне 100 повода за гордост, че сме българи

От: Да изброим поне 100 повода за гордост, че сме българи

Валя Балканска - Излел е Дельо Хайдутин.

[video=youtube;7lJYq6bjHTQ]http://www.youtube.com/watch?v=7lJYq6bjHTQ[/video]

Родопските гайди..
Истинската и вкусна храна
 
От: Да изброим поне 100 повода за гордост, че сме българи

гордея се с историята на България до 14 век
и с отделни личности след 19-ти
 
От: Да изброим поне 100 повода за гордост, че сме българи

[video=youtube;gAzp6PItPZM]http://www.youtube.com/watch?v=gAzp6PItPZM&feature=related[/video]
[video=youtube;rG4o2_0XzsI]http://www.youtube.com/watch?v=rG4o2_0XzsI[/video]
 
От: Да изброим поне 100 повода за гордост, че сме българи

ВЕЛИКОЛЕПНА!
[video=youtube;R4MYNvfof2s]http://www.youtube.com/watch?v=R4MYNvfof2s[/video]
 
От: Да изброим поне 100 повода за гордост, че сме българи

аз съм без думи, за вас незнам :|

[video=youtube;KGyvg-o_wdI]http://www.youtube.com/watch?v=KGyvg-o_wdI[/video]
 
От: Да изброим поне 100 повода за гордост, че сме българи

"Сам съм, други няма!"

Васил Петлешков, герой от Априлското въстание


След като го завели при пашата Васил Петлешков на всички въпроси отговарял само едно:
- Аз съм главният виновник. Затова ви моля да не мъчите хората. Сам съм, други няма.

Не предал никой. Цялата "вина" прехвърлил на себе си.

След това Васил Петлешков бил поставен между два огъня и така изгорял жив в страшни мъки.

Когато този мъченик стоял между огньовете от силната горещина кожата му се напукала и мас течала от него.

В същия миг щикове се забивали от всички страни в месата му. Така изгорял този смел българин.

Наистина, човешкият разум трудно може да си представи какъв силен дух, каква воля е имал безстрашният българин.

Нека неговият мъченически живот да бъде пример на безкористно родолюбие за поколенията.
 
Последно редактирано:
От: Да изброим поне 100 повода за гордост, че сме българи

Васил Боянов!
Колко хора харесват песните му!!!
 
От: Да изброим поне 100 повода за гордост, че сме българи

[video=youtube_share;5lotGo73GOk]http://youtu.be/5lotGo73GOk[/video]

Винаги ме кара да се почувствам горд от кръвта, която тече във вените ми.
 
От: Да изброим поне 100 повода за гордост, че сме българи

Прабългарският календар е признат от ЮНЕСКО за най-точния в света.
 
От: Да изброим поне 100 повода за гордост, че сме българи

%25D1%2580%25D1%258A%25D1%2587%25D0%25B5%25D0%25BD%25D0%25B8%25D1%2586%25D0%25B0.jpg


Ръченица на Иван Мръквичка
 
От: Да изброим поне 100 повода за гордост, че сме българи

Един повод да сме горди, е че е имало хора от нашия народ, които са жертвали живота си за нас - народа си. Проблемът е, че днес не успяваме да възпитаме такива идеалисти...
 
Re: От: Да изброим поне 100 повода за гордост, че сме българи

Културното ни наследство.

Един повод да сме горди, е че е имало хора от нашия народ, които са жертвали живота си за нас - народа си. Проблемът е, че днес не успяваме да възпитаме такива идеалисти...

И каква част от народа тогава са били готови да жертват живота си? Сега сме същите като тогава. Много малко са хората, които са готови да се жертват за дадена кауза, особено когато става въпрос за изправяне срещу империя. Човешкият инстинкт за самосъхранение е базиран на егоизма.

Ще ви припомня едно от любимите ми творения на българската лирика, написано от един велик българин. Много силно стихотворение.

Кажи ми, кажи, бедний народе,
кой те в таз рабска люлка люлее?
Тоз ли, що спасителят прободе
на кръстът нявга зверски в ребрата,
или тоз, що толкоз годин ти пее:
"Търпи, и ще си спасиш душата?!"

Той ли, ил някой негов наместник,
син на Лойола и брат на Юда,
предател верен и жив предвестник
на нови тегла за сиромаси,
нов кърджалия в нова полуда,
кой продал брата, убил баща си?!

Той ли? - кажи ми. Мълчи народа!
Глухо и страшно гърмят окови,
не чуй се от тях глас за свобода:
намръщен само с глава той сочи
на сган избрана - рояк скотове,
в сюртуци, в реси и слепци с очи.

Сочи народът, и пот от чело
кървав се лее над камък гробен;
кръстът е забит във живо тело,
ръжда разяда глозгани кости,
смок е засмукал живот народен,
смучат го наши и чужди гости!

А бедният роб търпи и ние
без срам, без укор, броиме време,
откак е в хомот нашата шия,
откак окови влачи народа,
броим и с вяра в туй скотско племе
чакаме и ний ред за свобода!
 
От: Да изброим поне 100 повода за гордост, че сме българи

Лично мнение, аз не съм очарован от днешна България. Имаме хубава природа (за сега) но не вярвам и да остане така.
 
От: Да изброим поне 100 повода за гордост, че сме българи

Имаме богата история, например прабългарските ханове: Хан Крум, Хан Аспарух, Хан Кубрат, Хан Тервел и др. известни ханове. И една подробност: в историята когато монголците водени от Чингис Хан завладяват цяла Азия и навлизат в Европа, единствено пак нашите българи са успели да ги отблъснат - Волжка България ги спира, и Чингис Хан с армията си се отправя към югозападната част на Европа и стига до Средиземно море. По онова време никой не е можел да спре нашествието на монголците, където са минели са оставяли след себе си горящи останки и изклани хора, но ние българите явно сме били по добре подготвени за да ги отблъснем, изобщо не са успели да навлязат във Волжка България, даже при опита си е имало доста монголски жертви, до като Киевска Русия я превземат без почти никаква съпротива.

Златният век - с цар Симеон!

Апостолите като Левски и Ботев, хайдутите и войводите като капитан Петко Войвода, Страхил войвода и др. Това са смели хора които са се опълчили срещу турците.

Българин е измисил компютъра през 40-те години - Джон Атанасов и е променил света!

Българското вино и ракия, а в Европа има само 2 държави които в традициите си имат вино - Франция и България!

През 80-те години българин физик откри как автомобилите могат да вървят с обикновена течаща вода вместо бензин и нафта, като се зазват оборотите на двигатела и скоростта и икономичността на горивото, после изчезна безследно някъде и никой не чу нищо за него, предполага се че са го дръпнали USA да работи за тях.

Имаме 4 сезона, до като по на север в Европа имат само зима и пролет, а по на юг само лято и жеги. Имаме си и море, и планини, и България макар и малка има най много реки и езера както и подпочвени минерални води. Имаме всякаква реколта от плодове и зеленчуци, които много държави в Европа нямат и внасят, а тук има условия да вирее всичко.
 
От: Да изброим поне 100 повода за гордост, че сме българи

:mrgreen:
Грък, сърбин и румънец хванали златната рибка.
- Искам в България да изригне вулкан! - казал гъркът.
- Искам в България да стане наводнение! - казал сърбинът.
- Искам в България да стане земетресение! - казал румънецът.
- Готово! - казала рибката
Гледат: насред Солун изригнал вулкан, Белград - под вода, а Букурещ - изравнен със земята
- Златна рибке, какво направи?!
- Оооо! Гледала съм стара карта!

317897_10150965758619259_2065494370_n.jpg
 
От: Да изброим поне 100 повода за гордост, че сме българи

ето още нещо интересно
http://www.bgnow.eu/news.php?cat=2&cp=0&newsid=7384

и българи може да правят открития, дори в България, само пари трябва да се осигурят :( и започваме да мачкаме всички...
 
От: Да изброим поне 100 повода за гордост, че сме българи

По въпроса за гордостта и достоинството нациите са като хората. Един човек е достоен, когато не позволява да го мачкат като в същото време се стреми да не мачка по-слабите от него. Така е и с нациите. Именно в това се крие основният проблем на българина (и България като цяло) - народопсихологията, която не му позволява да осъзнае, че "преклонената главица сабя не е я сече", "не сакам на мен да е добре, а сакам на Вуте да му е зле" и "започваме да мачкаме всички като станем силни" са синоними на подлизурство, завист, лицемерие и подлост при всяка една уважаваща се нация. И едно от мерилата за добро и зло, които правят от даден народ нация и пораждат уважение към него от останалите народи.
 
От: Да изброим поне 100 повода за гордост, че сме българи

Strana, по принцип говориш смислено, но този път каза глупост. Всеки силен е силен, защото мачка по-слабите от него. Уважават се само силните, както знаеш. Най-големия враг на силния е човечността, а ти като руснак добре трябва да знаеш и това.
 

Горе